برخی از انواع بلوک های سبک ساختمانی را با استفاده از پوکه معدنی پوزولان سبکدانه کانیار می‌توان تولید کرد. کافیست یک بار خرید نمایید و آزمایش کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بلوک سبک پست امروز را مطالعه نمایید.

بلوک‌های سبک ساختمانی

بلوک‌های سبک ساختمانی یکی از مصالح ضروری و مورد اهمیت در صنعت ساختمان است. نیاز بازار به انواع بلوک ساختمانی بر کسی پوشیده نیست. در پست امروز به معرفی انواع بلوک‌های سبک ساختمانی می‌پردازیم.

بلوک سبک معدنی

طبق استاندارد ملی ایران به شماره 7782، بلوک سبک معدنی به بلوک‌هایی گفته می‌شود که چگالی آنها نهایتا ۱۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب باشد. مواد اولیه بلوک سبک از سیمان، ماسه و سبک دانه‌های طبیعی با صنعتی و در صورت لزوم از افزودنی‌های مناسب و آب ساخته می‌شود.

برای ساخت بلوک های سیمانی سبک، می‌توان از سبک دانه های طبیعی پوکه معدنی نظیر پوکه معدنی تبریز، پوکه معدنی قروه و پوکه پوزولانی سبلان مشکین شهر و سبک دانه های صنعتی به صورت رس منبسط شده که الزامات استاندارد ملی ایران را برآورده می سازد، استفاده کرد.

بلوک های معدنی از مخلوط سبک دانه‌های طبیعی با سیمان و آب بدست می آید. برای حفظ سبکی این قطعات، مقدار ریزدانه طبیعی آن کاهش یافته و پوکه معدنی مدنظر جایگزین شده و محصول نهایی با تخلخل بالا تولید می شود.

وزن ویژه بلوک‌های سبکدانه از 1200 تا 1450 کیلوگرم بر متر مکعب و تاب فشاری متوسط 3 نمونه آنها باید دست کم 70 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع (در سطح کل بلوک ) و حداقل تاب فشاری یک نمونه 55 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع باشد.

حداکثر میزان جذب آب در مورد این بلوکها 30 کیلوگرم بر متر مکعب می‌باشد. از جمله پوکه معدنی بسیار مناسب برای تولید این بلوک‌ها، پوکه معدنی پوزولانی است که دارای وزن مخصوص کم و مقاومت بالا در ترکیب با مواد سیمانی می باشد.

کاربرد و دلایل استفاده از بلوک سبک را می‌توان چنین بیان نمود: با توجه به زلزله خیز بودن ایران، سبک سازی سازه‌ها جهت کاهش نیروی موثر در زمان زلزله مورد تاکید قرار گرفته است. از اینرو ضروری است برای رسیدن به این هدف، مطابق با استانداردها از مصالح مقاوم و سبک با دارا بودن حداکثر خواص مقاومتی و فیزیکی استفاده نمود. با این هدف پراهمیت، عمر مفید ساختمان‌ها افزایش یابد.

 

قیمت بلوک‌های سبک ساختمانی

قیمت بلوک سبک

قیمت بلوک سبک با توجه به استفاده از مواد اولیه آن متفاوت است. به عنوان مثال بلوک معدنی از نظر قیمت پایین‌تر از بلوک صنعتی است. ابعاد و قالب هر قطعه با توجه به نیاز مشتری از تنوع بالایی برخوردار است.

برای دریافت قیمت بلوک سبک با شماره‌های روی صفحه تماس حاصل نمایید. تا کارشناسان ما مناسب‌ترین قیمت بلوک و با کیفیت‌ترین آن را به شما معرفی کنند.

بلوک سه جداره سبک

یکی از انواع بلوک سبک، بلوک سبک سه جداره صنعتی است. همانطور که از نام آن پیداست دارای سه دیواره است. اختلاط آن سبک دانه با سیمان و آب تولید می‌باشد. برای ایجاد و حفظ سبکی بیشتر این بلوک‌ها، ریزدانه طبیعی از بتن حذف می‌شود. در نهایت محصول از تخلخل بالاتری نسبت به بتن نیمه سبک برخوردار است.

انواع بلوک دیواری سبک

بلوکهای سبک دیواری به منظور کاهش وزن و بار مرده، تقلیل تبادل حرارتی و صوتی در ساختمان مورد مصرف می‌باشد. این بلوکها را از انواع بتن سبک هستند. معمول‌ترین روش تولید آن با بتن های گازی و سبکدانه هستند.

ساخت بلوک سیمانی سبک

بلوک‌های سبک ساختمانی معمولا از اختلاط سیمان و آب تشکیل شده است. در این نوع بلوک‌ها به جای شن و ماسه از سنگدانه سبک یا پوکه معدنی ساخته می‌شود. سنگدانه‌های سبک موجود می‌تواند پوکه صنعتی یا لیکا، پرلیت و … باشد. کاربرد بلوک‌های سبک در دیوارهای غیر باربر، برای سقف است.

به منظور مصرف پوکه معدنی، وزن بلوک کاهش چشمگیری دارد. بنابراین مشخصات پوکه سیمانی سبک را می‌توان موارد زیر نام برد:

  • کاهش وزن سازه،
  • عایق صدا،
  • عایق حرارت و رطوبت،
  • ضد زلزله
  • قیمت تمام شده مناسب نسبت به پوکه صنعتی

بلوک سبک AAC

بلوک AAC از انواع بلوک بسیار سبک سلولی بوده. این نوع بلوک از مقاومت بالایی برخوردار است. در مناطق خشک و گرم مورد استفاده است. اما در برابر رطوبت ضعیف است. بنابراین رطوبت محیط را جذب کرده نهایتا تغییر شکل و ترک دیوار را شاهد خواهیم بود.

بلوک سبک CLC

بلوک سبک clc از بتن سبک سلولی ساخته شده. نام لاتین آن Cellular Lightweight Concrete است. ساخت این نوع بلوکها به سال 1920 برمیگردد. در آن زمان بلوک AAC با ویژگی اتوکلاو شده تولید می‌شد. به طور کلی می‌توان بلوک CLC را بلوک بهبود بخشیده شده AAC دانست.

برای رفع مشکل بلوک AAC در هلند مهندسین به دنبال خواص برتر بلوک اتوکلاو شده قدیمی بودند. مشخصات عمده بلوک CLC کارایی نامحدود آن در مناطق مختلف آب و هوایی، یعنی در مناطق خشک یا مرطوب کاربرد دارد.

این نوع بلوکها از جذب رطوبت دور هستند بنابراین دیگر محل رشد باکتری و قارچ نمی‌باشد. عوامل بیماری‌زا و حساسیت‌زا در فضای مورد استفاده از CLC دیده نمی‌شود.

در بلوک CLC از سیمان و فوم استفاده شده. بعد از گذراندن یک دوره استراحت یک ماهه در کارگاه، میزان جذب رطوبت آن کاهش می‌یابد. اگر در محیط مرطوب قرار بگیرد دیگر نافذ رطوبت نمی‌باشد.

بلوک سبک هبلکس

بلوک هبلکس از نوع بتن متخلخل است. برای دیوارهای داخلی از ضخامت ۱۰ سانتی‌متر و دیوارهای اطراف از ضخامت ۱۵ سانتی‌متر استفاده می‌شود. در بازار بلوک سبک ساختمانی هبلکس به دو نوع اتوکلاوی و غیر اتوکلاوی موجود است. البته بلوک غیر اتوکلاوی ارزان‌تر است. بنابراین کیفیت آن به مراتب پایین‌تر از نوع بلوک اتوکلاو شده است. مقاومت فشاری بالا و وزن کم از مزایای بلوک هبلکس است.

بلوک سبک صنعتی

بلوک سبک صنعتی یکی دیگر از انواع بلوک‌های سبک است. این بلوک از دانه پوکه صنعتی ساخته شده. این دانه‌ها از انبساط خاک رس در کوره‌های گردان با حرارتی حدود ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد بدست می‌آیند.

سنگدانه‌های پوکه صنعتی دارای شکلی تقریباً گرد و سطح زبر و ناهمواری هستند. رویه میکروسکوپی خارجی دانه‌ها دارای خلل و فرج ریز قهوه‌ای رنگ و بخش داخلی دانه‌ها دارای بافتی سلولی و سیاه رنگ می‌باشند.

یکی از مهمترین فرآورده های لیکا در ایران بلوک‌های سبک صنعتی یا بلوک لیکا می‌باشد. این نوع بلوک از مخلوط سبک دانه‌ها با سیمان و آب بدست می‌آید. برای حفظ سبکی این فرآورده‌ها، ریزدانه طبیعی از بتن حذف شده و محصول نهایی دارای تخلخل بالاتری نسبت به بتن نیمه سبک می‌گردد.

جرم حجمی بلوک های سبک ساختمانی معدنی کمتر از ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب و مقاومت آنها حداقل ۲۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد. ضخامت جداره بلوکهای توخالی برای بهره گیری بیشتر از ویژگی عایق بودن آنها بیشتر از بلوک های سیمانی معمولی است که حدود ۳ سانتی متر می باشد.

ویژگی های منحصر به فرد این نوع از بلوکها اعم از وزن کم، هدایت حرارتی پایین، افت صوتی مناسب، مقاومت در برابر آتش، دوام و پایداری شیمیایی است. این ویژگی‌ها سبب گسترش کاربردهای این سنگدانه‌های مصنوعی در ساخت انواع بلوکهای سبک و دیگر کاربردهای مربوط به صنعت ساختمان گردید.