بلوک سبک چیست؟ منظور از بلوک سبک در این مقاله بلوکهای سیمانی سبک هستند. در ساخت و ساز طبق سازمان ملی استاندارد ساخت و عمل آوری بلوک سبک باید طبق ضوابط خاص باشد. در این بخش تلاش کردیم بطور خلاصه بخشی از ویژگی‌های مهم تولید بلوک سبک را معرفی کنیم.

بلوک سبک چیست

در پاسخ به سوال بلوک سبک چیست طبق سازمان ملی استاندارد ایران، بلوک سبک به بلوک‌هایی گفته می‌شود که چگالی آن نهایتا 1700 کیلوگرم بر متر مکعب باشد.

چگالی بلوک سبک با توجه به شرایط کار تولیدکننده و تقاضای بازار تعیین می‌شود. چگالی عبارت است از جرم یک ماده به جرم آب هم حجم آن در شرایط استاندارد. بلوک‌ها بر اساس چگالی رده بندی می‌شوند. رده بندی بلوک‌های سبک بر اساس چگالی به چهار دسته است. برای مطالعه بیشتر میزان چگالی و رده بندی هر آن به بلوک سیمانی چیست مراجعه کنید.

مواد تشکیل‌دهنده بلوک سبک 

بلوک‌های سبک سیمانی مورد نظر در شرایط استاندارد از سیمان های هیدرولیکی، سبکدانه‌های پایه معدنی، (طبیعی یا مصنوعی) که ترکیبی از سبکدانه‌های معدنی و آلی (طبیعی یا مصنوعی)، در صورت لزوم افزودنی‌های مناسب و آب ساخته می‌شوند. مواد اولیه، نسبت‌های اختلاط، روش تولید و نوع عمل آوری درفرآیند سخت شدن بلوک باید به گونه‌ای انتخاب شوند که الزامات مندرج در استاندارد را برآورده سازد.

سیمان بلوک سبک

برای ساخت بلوک‌های سبک سیمانی، انتخاب سیمان مناسب شرط اول است. سیمان باید یک یا ترکیبی از انواع سیمان زیر باشد:

  • سیمان پرتلند
  • سیمان پرتلند پوزولانی
  • سیمان پرتلند سرباره‌ای
  • سیمان پرتلند آهکی
  • سیمان بنایی
  • سیمان مرکب
  • سیمان پرتلند سفید

سبک دانه‌های ساخت بلوک سبک

سبکدانه‌های ساخت بلوک سبک از جمله دانه‌هایی مانند پوکه معدنی، رس منبسط شده است. البته گاهی این سبک دانه‌ها مخلوطی از هر دو است. سبک دانه‌های ساخت بلوک سبک می‌تواند هر نوع سبکدانه پایه معدنی یا سنگدانه‌ای که بلوک ساخته شده با آن بتواند الزامات استاندارد را برآورده سازد، قابل استفاده است. همچنین ترکیبی از سبک دانه‌های معدنی و آلی نیز در ساخت بلوک‌های سیمانی سبک استفاده می‌شود.

مواد افزودنی بلوک سبک

استفاده از مواد افزودنی مانند آهک ساختمانی، پودر سنگ، افزودنی‌های شیمیایی، مواد رنگدانه برای دستیابی به ویژگی‌های کاربردی برای خاص. مجاز است، به شرط آن که بلوک‌های سیمانی سبک مطابق استاندارد باشد.

  • لازم به ذکر است، ابعاد بلوک سیمانی سبک بنا به سفارش خریدار تعیین می‌شود. و بر اساس اندازه اسمی اعلام شده از سوی تولیدکننده، روداری در هر بعد باید در محدوده روادار فوق‌الذکر باشد.
  • مقاومت فشاری بلوک‌های سیمانی سبک بر اساس سطح خالص بلوک اندازه گیری می‌شود.
  • خشک کردن بلوک‌های سیمانی سبک که در ساخت آنها از سبک دانه آلی استفاده شده است باید در گرم خانه به مدت 48 ساعت نگهداری شود. میزان دمای گرمخانه حداکثر 60 درجه سلسیوس است. بلوک باید طی این مدت و دما در گرمخانه بماند تا به به وزن ثابت برسد.

پامیس پوزولان سبکدانه کانیار چیست

پامیس پوزولان سبکدانه کانیار نوعی از پوکه معدنی است. اما این ماده معدنی ویژگی‌های متفاوتی نسبت به پوکه معدنی اسکوریا یا پوکه سفید دارد. برخلاف رنگ سیاه یا قهوه‌ای پوکه قروه، پومیس سبکدانه کانیار رنگی خاکستری مایل به سفید دارد. در تولید بتن‌های رنگ روشن یا دیوارهای پیش ساخته در آزمایشگاهها سرآمد دیگر انواع پوکه معدنی در کشور است. میزان تخلخل و فشردگی آن نسبت به اسکوریا کمتر بوده. در نتیجه از مقاومت فشاری بسیار بالایی برخوردار است. نسبت به پوکه معدنی تبریز آهک فعال ندارد. پس تجزیه ناپذیر و ضد موریانه است. برخلاف پوکه قروه که با سیمان به تنهایی ترکیب خوبی ندارد و اکثر بلوک سازان را وادار می‌کند تا از ماده معدنی ترکیبی دیگر استفاده کنند؛ پامیس پوزولان سبکدانه کانیار اختلاط بسیار عالی با سیمان دارد. در تولید قطعات سبک پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار مصرف سیمان را به مقدار زیادی کم می‌کند.

برای خرید محصول با شماره‌ 09144974210 تماس حاصل فرمایید.