بلوک صنعتی یکی از انواع بلوک سبک است. در این بخش به ارایه بخشی از مشخصات آن می‌پردازیم.

بلوک صنعتی چیست

بلوک صنعتی بلوکی است که در کارخانه تولید می‌شود. ماده اولیه ساخت این بلوک‌ها از دانه سبک رس منبسط شده است. این نوع سبکدانه مصنوعی به نام پوکه صنعتی یا لیکا معروف است. Leca مخفف Light Expanded Clay Aggregate است. کارخانه لیکا در ایران در جاده ساوه است.

پوکه صنعتی در کارخانه لیکا، از خاک رس منبسط شده ساخته می‌شود. در کوره‌های گردان با دمای بالای 1200 درجه سانتیگراد تهیه می‌شود. پوکه صنعتی لیکا به دلیل تولید کارخانه‌ای آن به شکل مدور و گرد است. سطح بیرونی آن زبر است. بخش داخلی پوکه صنعتی دارای بافت سیاه رنگ یا قهوه‌ای است.

ویژگی این دانه‌ها، وزن کم، هدایت حرارت پایین، افت صوتی مناسب، مقاوم در برابر آتش، پردوام و پایدار در برابر تغییرات شیمیایی است. انواع دیواری و سقفی آن با جداره و ابعاد مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شود.

مشخصات بلوک صنعتی چیست

اختلاط بلوک لیکا، آب، سیمان و دانه‌های لیکا می‌باشد. علت سبکی بلوک صنعتی وزن کم سبکدانه لیکا است. نتیجه آن سبکی بلوک است. بنابراین، این سبکی بر روی وزن ساختمان تاثیر می‌گذارد. با وجود بلوک لیکا در ساختمان، ابعاد سازه کاهش یافته. و نهایتا کاهش نیروی موثر زلزله را خواهیم داشت.

ویژگی های منحصر به فرد این نوع از بلوکها اعم از وزن کم، هدایت حرارتی پایین، افت صوتی مناسب، مقاومت در برابر آتش، دوام و پایداری شیمیایی سبب گسترش کاربردهای این سنگدانه‌های مصنوعی در ساخت انواع بلوکهای سبک و دیگر کاربردهای مربوط به صنعت ساختمان گردید. بطور خلاصه می‌توان بلوک سبک صنعتی را با ویژگی‌های زیر معرفی می‌کنیم:

  • مقاوم در برابر آتش سوزی
  • عایق صوت
  • عایق حرارت
  • عایق در برابر سرما
  • وزن پایین و سبک

معایب بلوک صنعتی

معایب بلوک صنعتی در کنار مزایای آن را نمی‌توان در نظر نگرفت. هر چند که بلوکی سبک وزن در اختیار داریم اما لب پر شدن آن را نمی‌توان چشم پوشی کرد. مورد دیگر قیمت تمام شده بلوک لیکا خیلی بالاست. با توجه به ضایعات و خرد شدن آن این مساله بیشتر احساس می‌شود. اگر نسبت به بلوک‌های هبلکس و AAC مقایسه کنیم مزیت کمی نسبت به آنها دارد. استفاده ملات بیشتر نسبت به دیگر انواع بلوک سبک یکی دیگر از معایب آن است. البته سرعت اجرای پایین این نوع بلوک نسبت به بلوکهای سبک گازی را نیز باید یادآور شد.