ساخت بلوک با پوکه معدنی چه کاربردی دارد؟ بلوک پومیسی دارای چه ویژگی‌هایی است؟ ریشه مصرف پوکه معدنی در ساختمان سازی از کجا نشات گرفته است؟ سئوالات مهمی در زمینه پوکه معدنی چیست و کاربرد پوکه معدنی در گذشته بحث کردیم. اما امروز قرار است درباره ساخت بلوک با پوکه معدنی بیشتر صحبت کنیم.

ساخت بلوک با پوکه معدنی پوزولانی

ساخت بلوک پوزولانی از چه زمانی آغاز شده است؟ امروزه دنیای عمران و ساخت و ساز ساختار بتنی 2000 ساله‌ی رومی‌ها را فراموش نمی‌کنند. مهندسین رومی و سازنده‌های آن زمان ساختارهای بتنی پومیسی را به خوبی می‌شناختند. آنها با غرور تمام این اثر معماری ماندگار را برجا گذاشتند. معبد پانتئون Pantheon of Rome نیز بازمانده اثر همیشه ماندگار معماری رم است. بر کسی پوشیده نیست که مصالح بکار رفته در آن پوکه معدنی پوزولانی است. ساخت بلوک با پوکه معدنی , بتن‌های پوزولانی از جمله مواد تشکیل دهنده این اثر تاریخی ارزشمند است.

دانشمندان مدرن امروزی توجه زیادی به وزن گنبد بزرگ پانتئون داشتند. وزن سبک این ساختار باشکوه و دیگر بخش‌های تاریخی رومی رازی ندارد جزء وجود پوزولان pozzolana. راز ماندگاری و سبکی سازه وجود پامیس یا پوکه معدنی پوزولانی است.

ساخت بلوک پوکه‌ای معدنی نیز برگرفته از تاریخچه ساخت و ساز رومی دارد. با این تفاسیر بهتر است درباره این نوع بلوک که در بازار ایران به نام بلوک معدنی مشهور است بیشتر بدانیم.

 اجزای ساخت بلوک با پوکه معدنی

مواد تشکیل دهنده‌ی ساخت بلوک معدنی

مواد تشکیل دهنده‌ی این بلوک‌ها معمولا در کارخانجات تولید بلوک از انواع سایز پوکه معدنی استفاده می‌کنند. ترکیبات آن شامل سیمان ( پرتلند )، دانه‌های پوکه معدنی، پوکه معدنی سایز ماسه‌ای یا پودری و آب می‌باشد.

مزایای استفاده از بلوک پوکه‌ای

یکی از مهمترین مزایای استفاده از سازه‌های پومیسی، کیفیت سبک وزن آن است. زیرا تا یک سوم سبکتر از بتن یا بلوک شن و ماسه معمولی است. این ویژگی باعث کاهش هزینه‌های سازه‌های فلزی می‌شود. ضمنا حجم بیشتری از بتن را می‌توان با تجهیزات سبک‌تر و با سایش کمتر در تجهیزات مورد استفاده قرار داد.

ویژگی‌های بلوک معدنی تیتروار بدین قرار است:

  • وزن کم
  • مقاومت
  • عایق صوتی
  • عایق حرارتی
  • کارپذیری فیزیکی و کارپذیری با انواع ملات
  • سهولت کار
  • مقرون به صرفه بودن
  • کاهش بار مرده ساختمان
  • ضد زلزله


ساخت بلوک پوزولانی سبکدانه کانیار

بلوک معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار به دلیل وزن کم و سهولت کار، هزینه و زمان اجراء در تولید کاهش می‌یابد. ضمنا حمل و نقل آسان می‌گردد. همچنین سبکی بلوک‌های سبکدانه کانیار نقش مؤثری در کاهش وزن ساختمان دارند. از آنجا که نیروی زلزله وارد بر سازه، رابطه‌ی مستقیم با وزن سازه دارد با استفاده از بلوک سبک مقاوم نیروی موثر زلزله و در نتیجه ابعاد سازه کاهش می‌یابد. وزن دیوار چیده شده با بلوک‌های سبک در مقایسه با مصالح سنتی مانند آجر 2/7 برابر کمتر است .