طرح اختلاط بلوک سبک با پوکه چطور محاسبه می‌شود؟ پوکه معدنی همانطور که از نامش پیداست پوکه ماده‌ای سبک و اسفنجی است.

این ماده حاصل مواد مذاب سرد شده از تراوشات گدازه‌های آتشفشانی است.

طی سالیان متمادی در بسترهای زیرین خاک بصورت فشرده و کامپکت شده قرار دارد.

با استخراج صحیح و علمی، پوکه معدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از جمله ویژگی‌های مهم پوکه معدنی چگالی کم، رسانایی ضعیف، خنثی بودن، غیرقابل احتراق بودن، سختی کم، قابلیت جذب و مقاومت بالا (نسبت به سایر اگراگات ها نظیر ورمیکولیت) در صنایع مختلف به کار می‌روند.

طرح اختلاط بلوک سبک با پوکه معدنی یا لیکا را در ادامه ارایه می‌کنیم.

تاریخچه طرح اختلاط بلوک سبک با پوکه

طرح اختلاط بلوک سبک با پوکه از چه زمانی آغاز شده است؟ امروزه دنیای عمران و ساخت و ساز، ساختار بتنی 2000 ساله‌ی رومی‌ها را فراموش نمی‌کنند.

مهندسین رومی و سازنده‌های آن زمان ساختارهای بتنی پومیسی را به خوبی می‌شناختند.

آنها با غرور تمام این اثر معماری ماندگار را برجا گذاشتند.

معبد پانتئون Pantheon of Rome نیز بازمانده اثر همیشه ماندگار معماری رم است.

بر کسی پوشیده نیست که مصالح بکار رفته در آن پامیس است. ساخت بلوک با پوکه معدنی، بتن‌های پوزولانی از جمله مواد تشکیل دهنده این اثر تاریخی ارزشمند است.

دانشمندان مدرن امروزی توجه زیادی به وزن گنبد بزرگ پانتئون داشتند. وزن سبک این ساختار باشکوه و دیگر بخش‌های تاریخی رومی رازی ندارد جزء وجود پوزولان pozzolana. راز ماندگاری و سبکی سازه وجود پامیس یا پوکه معدنی پوزولانی است.

ساخت بلوک پوکه‌ای معدنی نیز برگرفته از تاریخچه ساخت و ساز رومی دارد. با این تفاسیر بهتر است درباره این نوع بلوک که در بازار ایران به نام بلوک معدنی مشهور است بیشتر بدانیم.  

طرح اختلاط بلوک سبک با پوکه معدنی

طریقه ساخت بلوک های سبک در کارخانجات تمام اتوماتیک بدین شرح است: برخی از دستگاههای بلوک زنی پیشرفته کاملا اتوماتیک هستند و بدون دخالت انسان پروسه تولید طی می‌شود. بنابراین نحوه تولید بلوک توسط دستگاه‌های تمام اتوماتیک را بطور خلاصه توضیح می‌دهیم.

در ابتدا سیمان به همراه پوکه معدنی روی تسمه‌ی نقاله وارد می‌شود. مقدار سیمان و پوکه معدنی توسط اپراتور تنظیم شده.

این مواد وارد میکسر می‌شود. بعد از مخلوط و یکنواخت شدن مواد به صورت خودکار به سمت دستگاه‌های تمام اتوماتیک ثابت وارد یا تزریق می‌شود.

بعد از پرس و ویبره بلوک، روی صفحات مخصوص قرا گرفته. صفحاتی که بلوک سبک را روی خود حمل می‌کنند، با کمک تسمه نقاله به یک آسانسور بیست طبقه منتقل می‌شود.

با قرار گرفتن هر یک از صفحات در هر طبقه، آسانسور به طور خودکار یک طبقه به بالا انتقال می‌یابد.

بعد از اینکه ظرفیت آسانسور تکمیل شد، آسانسور را از دستگاه جدا کرده و به سالن بخار انتقال داده می‌شود.

بعد از آن آسانسور دیگری جای آسانسور قبلی قرار داده می‌شود.

 

طرح اختلاط بلوک لیکا با پوکه

برای تولید بلوک‌ لیکا با پوکه ابتدا مواد اولیه اعم از پوکه صنعتی لیکا و ماسه که در بیرون از سالن دپو شده‌اند به واحد توزین منتقل می‌شوند.

پس از توزین آنها و همچنین توزین سیمان بر اساس طرح اختلاط تدوین شده وارد میکسر 500 لیتری می‌شوند و با اضافه کردن آب کافی، ملات اولیه برای تولید بلوک آماده می‌شوند.

ملات توسط نقاله وارد دستگاه پرس شده و با توجه به سفارش مشتری و قالب نصب شده روی پرس، بلوک مورد نظر تولید و پس از یک روز نگهداری در سالن مسقف به انبار منتقل می‌گردند.