تفاوت لیکاپون با پوکه صنعتی

تفاوت لیکاپون با پوکه صنعتی بحث جالب توجه گلکاران و باغداران عزیز هست. پوکه صنعتی به دلیل آنالیز ویژه و کاربرد خاص آن در کشاورزی در بازار فروش رقابت بالایی را به خود اختصاص داده است.

تفاوت لیکاپون با پوکه صنعتی چیست؟

در شروع بهتر است نگاهی به پوکه صنعتی داشته باشیم. سپس تفاوت آن را با لیکاپون بررسی خواهیم کرد.

اگر در حیطه صنعت ساختمان مشغول به فعالیت هستید در مبحث ۱۸ از مجموعه مقررات ملی ساختمان، تاکید زیادی بر روی سبک سازی ساختمان شده است. از جمله موارد دیگر مثل: « در مقررات آکوستیکی برای ساختمان‌ها با کاربری‌های مختلف، حداقل شاخص کاهش صدای وزن یافته برای پوسته خارجی ساختمان، جداکننده بین فضاهای مختلف، حداکثر تراز کوبه‌ای معمول شده وزن یافته برای سقف بین طبقات » برخی از نکات پر اهمیت است.

از این رو در بخش سبک سازی مصرف مصالح سبک معدنی و صنعتی مورد توجه مهندسین و سازنده‌های ساختمان قرار گرفت. پوکه معدنی و صنعتی یکی از مواد اولیه در تولیدات سبک ساختمانی محسوب می‌شد. بهتر است نگاهی به مشخصات و ویژگی‌های پوکه صنعتی در ایران بپردازیم.

پوکه صنعتی

پوکه صنعتی با نام برند لیکا همانطور که از نامش پیداست حاصل تولید و فرآوری مواد در محیط صنعتی است.

این ماده در کارخانه‌های صنعتی تولید شده. به عنوان سبکدانه رسی منبسط شده در برخی از کارخانه‌های ایران به تولید می‌رسد.

یکی از معروفترین این کارخانه‌ها با برند لیکا معروف است. پوکه صنعتی در این کارخانه از انبساط خاک رس در کوره‌های گردان با دمای بالای 1200 سانتیگراد تهیه می‌شود.

پوکه صنعتی لیکا بدلیل تولید کارخانه‌ای آن به شکل مدور و گرد است. سطح بیرونی آن زبر است. بخش داخلی پوکه صنعتی دارای بافت سیاه رنگ یا قهوه‌ای است.

ویژگی‌های پوکه صنعتی یا لیکا

در پاسخ به تفاوت لیکاپون با پوکه صنعتی به ویژگی‌های مهم پوکه صنعتی می‌پردازیم:

 • وزن کم
 • هدایت حرارت پایین
 • افت صوتی مناسب
 • مقاوم در برابر آتش
 • پردوام و پایدار در برابر تغییرات شیمیایی

 

کاربرد پوکه صنعتی چیست

کاربرد پوکه صنعتی همانند کاربرد پوکه معدنی است. به صورت فله جهت شیب بندی بام ساختمان‌ها استفاده می‌شود. به عنوان پرکننده در کف سازی‌ها. به عنوان ماده اولیه جهت تولید قطعات بتنی سبک. عایق و هم چنین پانل‌های غیر بار مخصوصا” در دیوار کاربرد دارد. بطور خلاصه کاربرد پوکه صنعتی در کشاورزی، ساختمان و نساجی همانند پوکه معدنی مورد استقبال بازار قرار گرفته است.  

لیکاپون چیست

لیکاپون همانطور که از نامش پیداست به عنوان یک پوکه صنعتی شناخته می‌شود. در بخش کاربرد پوکه صنعتی توضیح دادیم که در کشاورزی استفاده‌های زیادی از لیکا می‌شود. اما از آنجاییکه پوکه صنعتی لیکا در صنعت ساختمان از نظر ph و برخی مواد معدنی، آنالیز متفاوتی دارد، کارشناسان تولید لیکا تلاش کردند برخی از موارد جزئی را در فرآوری لیکای کشاورزی تغییر دهند. از این رو، لیکای کشاورزی را با برند لیکاپون به بازار معرفی کردند. در تولید لیکاپون به میزان PH و EC در زمینه پرورش گل و گیاه توجه ویژه‌ای شده است.  

ویژگی لیکاپون

طبق نظر کارشناسان کارخانه لیکا، لیکاپون دارای مزایای بالایی می‌باشد که از آن جمله می توان به موارد مهم زیر اشاره نمود:

 •  جایگزین مناسب خاک
 •  ذخیره سازی آب توسط لیکاپون
 • تهویه ریشه به نحو مطلوب
 • زیبایی ظاهر لیکاپون در مقایسه با خاک
 •  عدم نیاز به زیر گلدانی در گلدانهای آپارتمانی
 •  عاری از هر نوع آفات و بیماریها

  امروزه با توجه به افزایش سطح فضای سبز در ساختمانها مثل روف گاردن roof garden و green wall مصرف لیکاپون بسیار رو به افزایش رفته است. در کشت هیدروپونیک یا آکواپونیک لیکاپون بستر مناسبی برای کشت گیاه می‌باشد.  

برای خرید و سفارش لیکاپون با شماره‌ زیر در تماس باشید: 09144974210