پامیس

ساخت آب نما با پوکه معدنی

پوکه معدنی پومیس و اسکوریا

پوکه معدنی با معادل لاتین پومیس pumice از جنس سیلیکات آلومینیمی است که خاستگاه آذرین دارد. رنگ پومیس روشن و ساختمانی متخلخل و حجره‌ای و پرروزنه از ویژگی‌های عمده آن است. پوکه معدنی در نوع پومیس دارای خاستگاه آتشفشانی و ترکیب شیمیایی منحصر به خود و ساختمان شیشه‌ای است.

نوع دیگر پوکه معدنی اسکوری یا اسکوریا که معادل انگلیسی آن scoria است. این سنگ آتشفشانی تیره رنگ، سیاه تا قهوه‌ای و حتی با طیف قرمز در طبیعت یافت می‌شود. جالب است چند نکته درباره تفاوت پومیس و اسکوریا را برایتان بازگو کنم.

پومیس معمولا در هنگام ساخته شدن از گاز بیشتری حاصل می‌شود. حتی غلظت حباب‌های محبوس شده در پومیس بسیار بیشتر از اسکوریا است.

همین نکته باعث شده است که دیوارهای بین سوراخ‌های پومیس بسیار نازک شود. نکته قابل تامل این است که این دیواره‌های نازک در پومیس باعث شده، پومیس حالت اسفنجی به خود بگیرد و روی آب شناور بماند. در صورتی که اسکوریا دیواره‌های ذخیمی دارد و وزن آن نسبت به پومیس سنگین‌تر است.

ساخت آب نما با پوکه معدنی

بر طبق شکل ساخت آبنما با پوکه تا حدودی بازگو کننده است. اما در هر روش با توجه به نظر معمار و طراح از متریال خاص انواع سنگها یا پوکه معدنی در ابعاد مختلف استفاده می‌شود.

ساخت آبنما
شکل 1. ساخت آبنما

پوکه‌های معدنی مناسب برای ساخت آب نما

پوکه معدنی در انواع پومیس و اسکوریا هر کدام ویژگی منحصر به فرد و کاربرد خاص را در صنعت دارا هستند. برای روشن شدن این مطلب به برخی از ویژگی‌های مشترک این دو نوع سنگ آتشفشانی اشاره می‌کنم:

مهمترین ویژگی آنها وزن مخصوص پاییناست، به خصوص وزن مخصوص پومیس سفید رنگ خیلی پایین است. ساختار حجره‌ای پوکه معدنی آن را نسبت به دیگر انواع سنگ آتشفشانی متمایز کرده است. قدرت سایندگی، و نقش عایق در صدا، رطوبت، گرما و سرما از دیگر مشخصات پوکه معدنی است.

یکی دیگر از ده‌ها کاربرد پوکه معدنی استفاده از آن در ساخت آبنما است. اینکه چه نوع پوکه معدنی برای ساخت آبنما مناسب است پیشنهاد می‌کنم در ابتدا کمی با آبنما و انواع آن آشنا شویم:

آبنما چیست و انواع آن

آب به عنوان یکی از عناصر طبیعی و چندگانه در طبیعت از دیرباز برای بشر به خصوص ایرانیان جایگاه ویژه داشت. معابد بسیاری برای حفظ ارزش و نگهداری آب از هزاران سال پیش در کشور ما برپا بوده است. معبد آناهیتا یکی از معابد کهن جهان است که از جمله آثار ملی ایران محسوب می‌شود. ایرانیان از دیرباز آب را مانند خاک، باد و آتش ارج می‌نهادند. در آثار معماری تاریخی نیز در میان حیاط یا حتی داخل عمارتها حوضچه آب حتی آبنماهای زیبا دیده می‌شود.

آبنماها برای نگهداری و استفاده از آن برای مصرف و آب شرب مورد استفاده ایرانیان قدیم بود. در زندگی شهری امروزی به دلیل حجم بالای ساختمان و ترکیب آهن حتی سر و صدای وسایل نقلیه، محیط شهری را برای شهروندان بسیار خسته کننده کرده است. معماران و مهندسین زیباسازی و فضای سبز به تبعیت از معماران هنرمند ایرانی، مانند گذشته از روش برپایی آبنماها در میدان‌های شهر و پارک‌ها استفاده نمودند. با این هدف که خستگی را از تن شهروندان کم کنند و منظره‌ای زیبا با صدای انرژی بخش، آب پاکیزه را در سطح شهر به نمایش بگذراند.

انواع آبنما را جدا از مدل و طراحی ظاهری آن با توجه به عنوان مقاله از نظر متریال و مصالح مورد نظر بررسی می‌کنیم.

  • آبنمای استخری
  • آبنمای طبقاتی
  • آبنمای شیشه‌ای
  • آبنمای آبشاری
  • آبنمای مدرن

آبنماهای فوق همانطور که از نامشان مشخص است از مصالح مدرن، مانند سنگ گرانیت و .. و شیشه یا فلزات خاص استفاده می‌شود. در برخی موارد مانند نوع آبشاری یا حتی استخری از پوکه معدنی در اندازه‌های مختلف به کار برده می‌شود. اما برخی دیگر از انواع آبنما از پومیس و اسکوریا بسته به نوع طراحی در انواع تخته سنگ‌های بزرگ یا کلوخه‌هایی با حجم بالا استفاده می‌گردد.

  • آبنمای پلکانی
  • آبنمای صخره‌ای
  • آبنمای ژاپنی
  • آبنمای باغی

سایز پوکه معدنی مناسب برای آبنما

ابعاد بزرگ اسکوریا
شکل 2. آب نما با پوکه معدنی

اندازه پوکه معدنی برای آبنما بستگی به طراحی آن دارد. در برخی موارد از نوع صخره‌ای از قطعات بزرگ اسکوریا به اندازه صخره‌های کوچک استفاده می‌شود. از روی هم قراردادن و شکل دادن به هر بخش آب را از روی آن به حالت آبشاری روان می‌کنند.

در انواع دیگر از تخته سنگ‌ها و کلوخه‌ها به ابعاد 1 تا 3 متری بر روی هم چیده می‌شود و اشکال خاص را می‌سازند. از نورهای رنگی به دلیل تیره بودن اسکوریا نیز استفاده می‌شود.

مزایای ساخت آب نما با پوکه معدنی

امروزه برای زیباسازی از آبنماها در پارک‌ها، ویلاها، موزه و ساختمانها و عمارت‌های بزرگ شهری استفاده از آبنما رایج است.

در داخل منازل، روف گاردن، پشت بام، استخر، پاسیو، باغ، و هتل‌ها از آبنما به فراوان دیده می‌شود. به نظر می‌رسد استفاده از پوکه معدنی برای ساخت آبنما امری مرسوم و مقرون به صرفه است.

از مهمترین دلایل دیگر قیمت پایین پوکه معدنی است. پوکه معدنی کلوخه و در ابعاد بزرگ نسبت به پوکه‌های دانه بندی و سورت شده قیمت پایین‌تری دارد بنابراین سود بالاتری نسبت به دیگر مصالح برای مصرف کننده ایجاد می‌کند.

پوکه معدنی به دلیل آتشفشانی بودن آن دارای PH خنثی است و واکنش شیمیایی با مواد دیگر ندارد. به دلیل خلل و فرج و رنگ طبیعی آن می‌توان با طراحی خلاقانه آبنماهای خیره کننده‌ای در معرض دید همگان قرار داد.

مقاومت آبنماهای ساخته شده با پوکه معدنی بسیار بالاست. به مرور زمان خرد نمی‌شوند. با فشار و نیروی از بالا و طرفین مشکلی پیش نمی‌آید. فساد ناپذیر و غیر قابل تجزیه است.

پوکه معدنی از نوع اسکوریا و لاوا در آبنماها با گیاهان رابطه خوبی دارند. گیاه در بستر پوکه به راحتی رشد می‌کند و فضای آبنما بسیار زیباتر به نظر می‌رسد.

با استفاده از پوکه معدنی شفافیت آب نه تنها کم نمی‌شود بلکه بهتر و جذابتر به نظر می‌رسد.

کاربرد پوکه در ساخت آبشار در آبنماها

 

شکل 3. آب نما با پوکه معدنی

وزن آبنمای ساخته شده با پوکه معدنی

وزن آبنمایی که با پوکه ساخته شود مسلماً به دلیل خلل و فرج پومیس سبک و اسفنجی است. همین نکته از جمله نقطه قوت طراحان آبنما برای انتخاب پوکه معدنی است. در نتیجه حمل و نقل راحتتر و نگهداری آن آسانتر است. استفاده از پوکه معدنی در آبنمای روف گاردن یا پشت بام به منظور رعایت سبکسازی بسیار مورد توجه مهندسین و معماران ساختمان قرار می‌گیرد.

تنوع رنگ پوکه‌های مناسب برای ساخت آبنما

اگر در ساخت و طراحی آبنما از کلوخه‌های متوسط استفاده شود تنوع رنگ بسیار است. رنگه‌های سفید، قرمز، سیاه و خاکستری را می‌توان از بین انواع پوکه معدنی انتخاب نمود. اما اگر ابعاد بزرگ چند متری مد نظر است، به دلیل خواص اسکوریا و لاوا می‌توان از آنها استفاده کرد.

آب درون آبنماهای ساخته شده با پوکه معدنی بو می گیرد؟

به دلیل خنثی بودن پومیس و اسکوریا آب داخل آن نه بو می‌گیرد نه آلوده می‌شود. چون پوکه خود خاصیت ضد باکتری و فیلتر کننده دارد. پوکه معدنی می‌تواند در برابر صدا، گرمای بالا و سرما نقش عایق را داشته باشد. پس می‌تواند تا حدودی در برابر تغییرات دما مقاوم باشد.

کیفیت پوکه مناسب برای ساخت آبنما

کیفیت مناسب برای ساخت آبنما مقاومت و وزن آن است. اگر به دنبال پوکه معدنی با کیفیت در این زمینه هستید با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید تا در اولین فرصت بهترین کالای  باکیفیت به شما ارایه شود.

خرید پوکه مناسب برای آبنما

برای خرید پوکه معدنی مناسب آبنما و یا دریافت قیمت پوکه معدنی با شماره‌های زیر در تماس باشید تا از مشاوره‌های مفید بخش فروش سبکدانه کانیار بهره مند شوید.

09120388762

09144974210

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا