پامیس

صادرات پوکه معدنی

صادرات پوکه معدنی به خارج از کشور

صادرات پوکه معدنی به خارج از کشور اخیراً مورد توجه زیادی قرار گرفته است. با توجه به اینکه پوکه معدنی در صنعت، ماده اولیه تولید برای مصارف خاص چه در ساخت و ساز و چه در تولیدات نوین در نظر گرفته می‌شود و قیمت تمام شده در بازار خارجی سود زیادی برای خریداران خارجی به ارمغان می‌آورد. از این رو تقاضای خارجی آن روز به روز بیشتر از قبل می‌باشد. قبل از اینه نکاتی را در این زمینه مطرح کنیم بهتر است به مشخصات پوکه معدنی نگاهی بیندازیم:

کاربرد و ویژگی‌های پوکه معدنی

پوکه معدنی ماده‌ای سبک و اسفنجی است. این ماده حاصل مواد مذاب سرد شده از تراوشات گدازه‌های آتشفشانی است. طی سالیان متمادی در بسترهای زیرین خاک به صورت فشرده و کامپکت شده قرار دارد. با استخراج صحیح و علمی، پوکه معدنی همواره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از جمله مزیت‌های مهم پوکه معدنی می‌توان موارد زیر را برشمرد:

 • دانسته کم
 • سازگاری با حرارت
 • ارزان قیمت
 • کیفیت عایق بندی حرارتی و صوتی
 • مقاوم در برابر آتش، رطوبت و نفوذ حیوانات موزی.
 • مواد شیمیایی و اسیدها بر آن بی‌اثرند

از نظر کاربرد پوکه معدنی می‌توان چنین بیان کرد: از آنجایی که پومیس تا بیش از 1000 درجه سانتی گراد در برابر حرارت مقاوم می‌باشد در صنایع ذوب فلزات و ریخته‌گری به عنوان سرباره‌گیر و نگهداری حرارت پاتیل‌ها در حد مورد نیاز بسیار مناسب می‌باشد. به دلیل تخلخل و قدرت جذب و نگهداری بالایی که دارد در تهیه خاک‌های مخصوص برای پرورش گل و در کشاورزی مصرف می‌شوند. پوکه معدنی به علت خنثی بودن تاثیری بر فرآورده نهایی ندارد. از این رو، پوکه معدنی جزو لیست فرآورده‌های مجاز شیمیایی و غذایی آمریکا می‌باشد. پوکه معدنی در کشاورزی و باغبانی و در صنعت ساختمان کاربرد فراوانی دارد.

موارد مصرف پوکه معدنی در جهان

در ایالات متحده، صنعت ساختمانی، بیشترین مصرف کننده پوکه معدنی و پومیسیت است. در سال 1983، مصرف پوکه معدنی ( پومیس ) و پومیسیت در این تجارت، 96% کل تقاضای ایالات متحده بود. کاربرد پوکه به عنوان قطعات و اجزاء سنگی بتون نزدیک به 580000 تن یا 92% کل تقاضای ایالات متحده بود.

واردات پومیست از یونان برای مصارف مصالح ساختمانی بتونی است. پوکه معدنی نزدیک به 181600 تن یا 29% کل تقاضای ایالت متحده بود. همچنین ایالات متحده، سالیانه حدود 2000 تن پوکه و پومیسیت نوع صنعتی را برای مصارف سایندگی وارد می‌کردند. ایتالیا و یونان، بزرگترین تولید کنندگان پومیس و پومیسیت هستند. این کشورها صادرکنندگان عمده پومیس و پومیسیت هستند. صادر به بازارهای اروپا و دیگر بازارهای جهانی توسط آنها انجام می‌شود.

ویژگی های پوکه معدنی صادراتی

پوکه معدنی بطور کلی از نظر شیمیایی و فیزیکی دارای مشخصات عمده زیر است. پوکه‌ای که برای صادرات استفاده می‌شود مسلما از نظر کیفیت و دانه بندی بسیار متفاوت است.

میزان سبکی یا وزن مخصوص پایین است. بسته به نوع مصرف خریدار از انواع پوکه معدنی به مشتری خارجی معرفی می‌شود. برای ساخت مصالح سبک عموماً پوکه سبک با کیفیت ارائه می‌شود. اما در صورتی که مقاومت پوکه مد نظر باشد، پوکه پوزولانی عرضه شده. در مواردی که برای کشت گیاهان تقاضا داشته باشیم از انواع دیگر پوکه به بازار معرفی و به فروش می‌رسد.

از جمله ویژگی‌های پوکه معدنی به شرح زیر است:

 • چگالی کم
 • رسانایی ضعیف
 • خنثی بودن
 • غیرقابل احتراق بودن
 • سختی کم
 • قابلیت جذب و مقاومت بالا (نسبت به سایر اگراگات‌ها نظیر ورمیکولیت) و در صنایع مختلف به کار می روند.

پوکه معدنی به چه کشورهایی صادر می‌شود؟

بهره برداری از معادن پوکه معدنی در ایران نسبت به همسایگان مرزی خود بیشتر است. از این رو بسیاری از همسایگان مرزی تقاضای خود را به کشور ما اعلام می‌کنند و پوکه معدنی مورد نیاز خود را از بازار ایران تامین می‌کنند. 

از جمله کشورهایی که اخیراً تقاضای بالایی از این ماده معدنی دارند عراق و کردستان ( عراق ) است. البته ترکمنستان، روسیه و ترکیه از این لیست مستثنی نیستند. در گذشته نیز کشورهای سواحل جنوبی خلیج فارس در صف تقاضای پومیس نیز بودند.

کیفیت پوکه معدنی صادراتی

کیفیت پوکه معدنی صادراتی نسبت به پوکه‌های تولیدی در سراسر کشور کمی متفاوت است. به علت پوکه‌های بلوک زنی تولید کنندگان موظفند بار با کیفیت و سبک و یک دست در اختیار مشتری خارجی قرار دهد. از این رو می‌توان گفت کیفیت درجه یک و بالاست.

ارزش افزوده پوکه معدنی صاردراتی

سوال پرتکراری که از سوی برخی مشتریان مطرح است : آیا به پوکه معدنی صادراتی ارزش افزوده تعلق می گیرد؟

بر طبق قانون، مطابق با ماده 141 قانون مالیات‌های مستقیم صرفا 20% از صادرات مواد خام مشمول مالیات با نرخ صفر خواهد بود. مطابق لیست ضمنا مطابق تبصره 8 ماده 35 قانون رفع موانع تولید، مواد خام معدنی درصورت صادرات به خارج مشمول معافیت مالیات از صادرات نمی شوند.

بنابراین مالیات بر ارزش افزوده شامل پوکه معدنی می‌شود و فروشندگان و خریداران به این نکته باید توجه نمایند.

مناطقی در ایران که پتانسیل صادرات پوکه معدنی به سراسر دنیا دارند

با توجه به اینکه ذخایر کل پومیس در دنیا درصد بالایی را به خود اختصاص نمی‌دهد، کشور ما ایران بعد از ترکیه رده دوم را در منطقه برای تولید و صادرات دارا است. بیشترین میزان تولید پوکه معدنی یا همان ذخایر غنی پوکه در کشور در آذربایجان شرقی، کردستان، دماوند و استان اردبیل است. هر چند مناطق دیگر کشور نیز دارای این ذخایر هستند اما بهره برداری از مناطق ذکر شده بیشتر از سایر نقاط می‌باشد.
بنابراین آذربایجان شرقی منطقه بستان آباد سپس کردستان مناطق تامین کننده پوکه معدنی صادراتی هستند.

پومیس-صادراتی

حمل و نقل پوکه صادراتی

با توجه به رتبه کشورمان ایران در جهان از نظر دارا بودن منابع طبیعی ارزشمند، هنوز با مشکل حمل و نقل ماده معدنی روبرو هستیم. در این زمینه بخش خبری شرکت ملی فولاد ایران خبر برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما را منتشر و به نکات مهمی اشاره کرده است:

 رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، با بیان این که 400 هزار معدن ثبت شده در کشور وجود دارد که با راه اندازی 100 معدن فراوری می توان 600 هزار فرصت شغلی ایجاد کرد افزود: والستریت ارزش منابع طبیعی ایران را 27/3 تریلیون دلار ارزیابی کرده که بر این اساس رتبه کشورمان در دنیا پنجم است. 

بیان این که 400 هزار معدن ثبت شده در کشور وجود دارد، بسیار عجیب است که معادن کشور با مشکل جدی حمل و نقل مواجه هستند.

بهرام شکوری رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی افزود: هزینه‌های حمل و نقل در بخش معادن ایران چند برابر دیگر کشورهاست. (برنامه خبری شبکه دو.اردیبهشت 98)

با این تفاسیر حمل و نقل پوکه معدنی همانند دیگر معادن پوکه با سختی زیادی روبرو است. ارسال به موقع بار به خارج از استان حتی خارج از کشور دغدغه معدن کاران محسوب می‌شود. در برخی از موارد با توجه به نیاز مبرم مشتری به خصوص تولیدکنندگان بزرگ قطعات سبک و نیمه سبک، ارسال بار با تعویق صورت می‌گیرد.

برای مطالعه دقیق این بخش حمل و نقل پوکه معدنی در کشور را مطالعه کنید.

قیمت پوکه صادراتی

برای تعیین قیمت پوکه صادراتی با توجه به میزان تقاضا، نوع کالا، هزینه حمل و نحوه‌ی ارسال کالا و هزینه‌های گمرکی بخش فروش قیمت پوکه معدنی را تعیین می‌کند.

روش خرید پوکه صادراتی

برای خرید پوکه صادراتی با شماره‌های روی صفحه در تماس باشید تا مسئول فروش در این زمینه راهنمایی‌های لازم را به عمل آورد.

09120386287

09144974210

خرید آنلاین پوکه صادراتی

برای خرید آنلاین پوکه صادراتی فعلا هیچ تصمیمی در گروه تولیدی سبکدانه کانیار صورت نگرفته است. در صورت نیاز و تقاضای بار پوکه معدنی و صادرات با بخش فروش در تماس باشید.

اغلب پوکه‌ معدنی صادراتی به چه منظوری استفاده می‌شوند؟

اغلب پوکه معدنی صادراتی در حیطه تولیدات قطعات سبک پوکه ساختمانی مورد مصرف قرار می‌گیرند. البته در زمینه کشاورزی، باغداری، کشت هیدروپونیک و بخش‌های پتروشیمی و نساجی نیز تقاضا به چشم می‌خورد. در ادامه برخی از کاربردهای خاص پوکه معدنی اشاره می‌شود:

 • پوکه معدنی در خمیر دندان‌های پاک کننده و سفیدکننده دندان
 • اسکرابهای آرایشی
 • پاک کننده‌های دست
 • پودرهای پاک کندده و پولیش، بدون ایجاد مزاحمت شیمیایی برای مواد مثل پاک کننده روغن‌های صنعتی و …
 • پاک کن‌های مداد و خودکار کاربرد دارد.

پوکه معدنی یک جایگزین قوی برای ماسه و پودر زغال سنگ anthracite است. در واقع پومیس یک وسیله قدرتمند در شفاف سازی مواد است. 

خواص پوکه معدنی به عنوان مواد جاذب Absorbent

 • پوکه معدنی به عنوان مواد جاذب خشک، روغن و ناخالصی را جذب و در خود نگه‌ می‌دارد.  به عنوان یک جاذب خشک شیمیایی و نفتی  مفید است.
 • مواد جاذب خشک Dry Absorbent
 • کاهش دهنده‌ی انفجار Blast Mitigation

 از جمله دلیل کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی از این قرار است:  دلیل تخلخل زیاد پومیس یا پوکه معدنی، آب را به مدت طولانی در خود نگه می‌دارد. اگر پوکه معدنی در خاک باشد بخش زیادی از آب خاک را در خود حفظ می‌کند. به همین دلیل به دلیل جذب بالای آب، خیلی دیرتر رطوبت خاک از دست می‌رود. حتی در موارد زیادی مواد غذایی و آلی خاک با آبیاری شسته نمی‌شود و در خاک می‌ماند.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا