مصرف عمده پومیس پوزولانی در عایق کاری بسیار دیده می‌شود. پومیس در عایق‌های پرکننده بنایی نیز مورد توجه مهندسین قرار گرفته است.

مصرف عمده پومیس پوزولانی در عایق کاری

مصرف عمده پومیس پوزولانی در عایق کاری را به روش‌های مختلف در ادامه توضیح داده می‌شود. امروزه استفاده از پومیس به عنوان عایق بین دیوار یا پر کردن بین حفره‌ها و وسط بلوک‌های سیمانی بطور وسیعی در کشورهای پیشرفته رایج می‌باشد.

در ایالت متحده آمریکا مقادیر زیادی از پومیس منبسط شده جهت عایق کردن بلوک‌های بتونی و واحدهای بنایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در این نوع کاربردها موادی نظیر ورمیکولیت، فیبر شیشه، پشم سنگ و در بعضی اوقات پلی استرین منبسط شده با پومیس رقابت می‌کنند. بسته به محل مصرف و مشخصات محصول، چگالی پومیس در این موارد از 32 تا 176 کیلوگرم بر متر مکعب تغییر می‌کند.

پومیس در چگالی‌های بیشتر به دلیل تراکم، قابلیت انتقال حرارت بیشتر و خواص عایق سازی کمتر می شود.

در صورتی که از پومیس سیلیسی در حفره دیوارها و یا در سوراخ آجرها در کارهای بنایی استفاده شود انتقال حرارت تا حدود 50 درصد کاهش می یابد.

محدوده عایق سازی آن در درجه حرارت 218-1080 درجه سانتی گراد است. پومیس منبسط شده همچنین در بعضی مواقع جهت عایق کردن سیم‌های الکتریکی و لوله‌های مجاری آب استفاده می شود.

علت کاربرد پومیس در این موارد به داشتن خواص عایق در مقابل حرارت و مقاومت در برابر آتش، وزن مخصوص کم و عدم پوسیدگی آن در اثر خوردگی برمی‌گردد.

اگر چه پومیس به طور وسیعی در لوازم الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. ولی به دلیل کوچک بودن این قطعات، مقدار پومیس مصرفی قابل توجه نمی باشد.

آجرهای عایق صوتی

امروزه یکی از علل افزایش مصرف پومیس، عایق سازی صوتی ساختمان‌ها توسط پومیس می‌باشد.

کاشی‌های عایق صدا اغلب سبک وزن، بادوام و مقاوم در مقابل حریق هستند. پومیس مصرفی در کاشیهای عایق صدا با مخلوطی از بنتونیت و کائولن و در حقیقت با پوشش سرامیک متصل و پخته می‌شوند.

پوشش های سقف

بتن سبک حاوی پومیس منبسط شده و سیمان پرتلند با چگالی lb/ft27 اغلب در ساختمان سازی و بخصوص در سد بکار برده می‌شود. تصور می‌شود که بتن‌های سبک پومیسی نسبت به سایر مواد عایق بکار رفته در سد و یا پشت بام‌ها از مقاومت در برابر باد و حریق بیشتری برخوردار هستند.

افزودن قطعات عایق پلی استرین به بتن پومیسی می‌تواند بطور اقتصادی مقاومت حرارتی کل سیستم را به حداکثر برساند. بتن‌های پومیسی همچنین می‌توانند در ساختمان‌های جدید بکار گرفته شوند. سیستم های سقف کاذب و شیب‌هایی که بتوانند آب موجود در پشت سقف را جاری سازند بکار برده می‌شوند.

بتن هم می‌تواند در محل به صورت ناپیوسته مخلوط گردد. در عین حال می‌تواند در حین حمل توسط کامیون به محل مصرف داخل تانگ در حال گردش مخلوط گردد. بتن مخلوط شده در داخل اسکیب دمپ شده و توسط جرثقیل به محل مورد نظر رسانده می‌شود.

همچنین می توان بتن را توسط پمپ به محل مورد نظر رساند. پس از سه روز تحت شرایط هوایی نرمال بتن پومیسی حاوی چند لایه عایق و سطح محافظ هوا می شود.

 

عایق کاری کف

از آنجا که پومیس ماده فاسد نشدنی، غیر آتشگیر و خنثی می باشد، علاوه بر آن در عایق کاری لوله‌ها کاربرد دارد. پامیس در سیستم‌های الکتریکی کف ساختمان‌ها کاربرد دارد. هیچ گونه ضایعه‌ای در تاسیسات نداشته است.

عایق پومیسی در موارد زیر بکار برده می‌شود:

  • قسمت زیرین کف اتاق
  • سطوح آسفالت
  • کف‌های چوبی اتاق‌ها
  • برای تراز کردن کف
  • کاهش انتقال صدا از طبقات
  • در سیستم لوله های کف

در کف‌هایی که با بتن ساخته می شود معمولا از پومیس استفاده می‌شود.

اجرای آن بدین صورت است:

عایق پومیس بر روی سطوح مورد نظر ریخته و با ضخامت مناسبی تسطیح شده. سپس با مقوای نازک یا مقواهای سبک و یک لایه مقوای روغنی پوشانده می‌شود. کاغذ روغنی پس از ریخته شدن کف بتن رویی بکار می رود و از صفحه پلاستیکی نیز جهت جلوگیری از نفوذ ملات پومیسی بین شکاف و دیوارها استفاده می شود.

 

عایق کاری / بتن سبک 

پومیس منبسط به ندرت در تهیه ملات بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. پومیس جهت سبک نمودن و به عنوان عامل بازدارنده هوا کمک در عایق و مقاومت در مقابل جذب رطوبت و ملات سیمان اضافه می‌گردد. همچنین افزودن پومیس موجب تسهیل در پمپاژ ملات سیمان به ارتفاعات ساختمان می‌گردد.

وجود حباب‌های ریز هوا تراکم ملات بتن را کاهش می دهد. نتیجتاَ مقدار محصول افزایش یافته و چگالی بتن کاهش می‌یابد.

 

مقایسه خواص ملاتهای حاوی پومیس با سایر مواد

نوع ملاتقابلیت انتقال حرارت (وات بر متر درجه سانتی گراد)چگالی ( m/kg )
ملات پلاستر گچ و شن و ماسه476/01440
ملات پلاستر گچ و شن و ماسه649/01410
ملات پلاستر گچ461/01280
ملات پلاستر گچ– ورمیکولیت108/0448
ملات پلاستر ورمیکولیت13/0480
ملات پلاستر گچ – پومیس با روکش نشاسته ای رنگ205/0710
ملات پلاستر گچ – پومیس با روکش قهوه ای رنگ162/0627

 

بتن‌های ساخته شده از ملات پومیس مقاومت و استحکام بتن ساخته شده از ملات‌های دیگر را ندارند. مقدار نیروی حاصل از تراکم بتن با مقدار پومیس افزوده شده رابطه معکوس دارد. قابلیت انتقال حرارت با افزایش پومیس کم می‌گردد. در جاهایی که نیروی تراکم پایین مورد نیاز باشد از بتن‌های پومیسی استفاده می‌شود.

قابلیت انتقال حرارت و نیروی متراکم و چگالی مختلف ملات پومیسی در جدول شماره (12) نشان داده شده است.

تحقیقات زیادی در زمینه مخلوط مناسب برای ملات‌ها پومیسی انجام شده است. فرمول‌های مناسب برای تهیه آن بدست آمده است. برای مثال در بتن های خیلی سبک از ملات پومیسی، ورمیکولیت و به مقدار جزئی دیاتومیت استفاده می‌شود.

ملات‌های حاوی سنگ شکسته بیشترین استحکام ولی سنگین ترین وزن و ملاتهای حاوی ورمیکولیت کمترین وزن و استحکام را دارند.

 

قابلیت انتقال حرارت نیروی متراکم و چگالی در ملاتهای پومیسی

چگالی بتن تر

(in/kg)

قدرت تراکم (kpa)قابلیت هدایت گرمایی (w/mk)چگالی ملات خشک (m/kg)
32 ± 8083447-241313/0 – 11/0576
32±7282344-158510/0 – 09/0488
32±6481378-96509/0- 08/0432
32±584861 – 55208/0 – 07/0352

 

برای مطالعه بیشتر: