مصرف عمده پومیس پوزولانی در عایق کاری

عایقهای پرکننده بنایی:

امروزه استفاده از پومیس به عنوان عایق بین دیوار یا پر کردن بین حفره ها و وسط بلوکهای سیمانی بطور وسیعی در کشورهای پیشرفته رایج می باشد.

در ایالت متحده آمریکا مقادیر زیادی از پومیس منبسط شده جهتت عایق کردن بلوکهای بتونی و واحدهای بنایی مورد استفاده قرار می گیرند.

در این نوع کاربردها موادی نظیر ورمیکولیت،فیبر شیشه ،پشم سنگ و در بعضی اوقات پلی استرین منبسط شده با پومیس رقابت میکنند. بسته به محل مصرف و مشخصات محصول ،چگالی پومیس در این موارد از 32تا176 کیلوگرم بر متر مکعب تغییر می کند که در چگالی های بیشتر به دلیل تراکم، قابلیت انتقال حرارت بیشتر و خواص عایق ساز ی کمتر می شود. در صورتی که از پومیس سیلیسی در حفره دیوارها و یا در سوراخ آجرها در کارهای بنایی استفاده شود انتقال حرارت تا حدود 50 درصد کاهش می یابد و محدوده عایق سازی آن در درجه حرارت 218-1080 درجه سانتی گراد است. پومیس منبسط شده همچنین در بعضی مواقع جهت عایق کردن سیمهای الکتریکی و لوله های مجاری آب استفاده می شود.علت کاربرد پومیس در این موارد به داشتن خواص عایق در مقابل حرارت و مقاومت در برابر آتش ، وزن مخصوص کم و عدم پوسیدگی آن در اثر خوردگی برمی گردد.

اگر چه پومیس به طور وسیعی در لوازم الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند ولی به دلیل کوچک بودن این قطعات ،مقدار پومیس مصرفی قابل توجه نمی باشد.

 

آجرهای عایق صوتی: امروزه یکی از علل افزایش مصرف پومیس ،عایق سازی صوتی ساختمانها توسط پومیس میباشد .

کاشی های عایق صدا اغلب سبک وزن، بادوام و مقاوم در مقابل حریق هستند. پومیس مصرفی در کاشیهای عایق صدا با مخلوطی از بنتونیت و کائولن و در حقیقت باپوشش سرامیک متصل و پخته می شوند.

پوشش های سقف:

بتن سبک حاوی پومیس منبسط شده و سیمان پرتلند با چگالی lb/ft27 اغلب در ساختمان سازی و بخصوص در سد بکار برده می شود. تصور میشود که بتن های سبک پومیسی نسبت به سایر مواد عایق بکار رفته در سد و یا پشت بام ها از مقاومت در برابر باد و حریق بیشتری برخوردار هستند. افزودن قطعات عایق پلی استرین به بتن پومیسی می تواند بطور اقتصادی مقاومت حرارتی کل سیستم را به حداکثر برساند. بتن های پومیسی همچنین می توانند در ساختمان های جدید و سیستم های سقف مجدد و شیب هایی که بتوانند آب موجود در پشت سقف را جاری سازند بکار برده می شوند.

بتن هم می تواند در محل به صورت ناپیوسته مخلوط گردد و هم می تواند در حین حمل توسط کامیون به محل مصرف داخل تانگ در حال گردش مخلوط گردد و بتن مخلوط شده در داخل اسکیب دمپ شده و توسط جرثقیل به افق مورد نظر رسانده می شود. همچنین می توان بتن را توسط پمپ به محل مورد نظر رساند. پس از سه روز تحت شرایط هوایی نرمال بتن پومیسی حاوی چند لایه عایق و غشای محافظ هوا می شود.

 

عایق کاری کف:

از آنجا که پومیس ماده فاسد نشدنی، غیر آتشگیر و خنثی می باشد، در عایق کاری لوله ها و سیستم های الکتریکی کف ساختمان ها کاربرد دارد و هیچ گونه ضایعه ای در تاسیسات نداشته و به علت خاصیت عدم جذب آب گرد و غبار بسیار مناسب است.

عایق پومیسی در قسمت زیرین کف اتاق سطوح آسفالت و کفهای چوبی اتاقها و برای تراز کردن کف وکاهش انتقال صدا از طبقات و از کف به دیوار و از سیستم لوله های کف بکار می رود. در کف هایی که با بتن ساخته می شود معمولا از پومیس استفاده می شود و بدین صورت اجرا می شود که: عایق پومیسی بر روی سطوح مورد نظر ریخته و با ضخامت مناسبی تسطیح و با مقوای نازک کرکره ای و یا مقواهای سبک و یک لایه کاغذ روغنی پوشانده می شود. کاغذ روغنی پس از ریخته شدن کف بتن رویی بکار می رود و از صفحه پلاستیکی نیز جهت جلوگیری از نفوذ ملات پومیسی بین شکاف و دیوار ها استفاده می شوند.

عایق کاری / بتن سبک :

پومیس منبسط به ندرت در تهیه ملات بتن مورد استفاده قرار می گیرد . پومیس جهت سبک نمودن و به عنوان عامل بازدارنده هوا کمک در عایق و مقاومت در مقابل جذب رطوبت و ملات سیمان اضافه می گردد. همچنین افزودن پومیس موجب تسهیل در پمپاژ ملات سیمان به ارتفاعات ساختمان می گردد.

وجود حبابهای ریز هوا تراکم ملات بتن را کاهش می دهد و نتیجتاَ مقدار محصول افزایش یافته و چگالی بتن کاهش می یابد.

 

مقایسه خواص ملاتهای حاوی پومیس با سایر مواد

نوع ملاتقابلیت انتقال حرارت (وات بر متر درجه سانتی گراد)چگالی ( m/kg )
ملات پلاستر گچ و شن و ماسه476/01440
ملات پلاستر گچ و شن و ماسه649/01410
ملات پلاستر گچ461/01280
ملات پلاستر گچ– ورمیکولیت108/0448
ملات پلاستر ورمیکولیت13/0480
ملات پلاستر گچ – پومیس با روکش نشاسته ای رنگ205/0710
ملات پلاستر گچ – پومیس با روکش قهوه ای رنگ162/0627

 

بتن های ساخته شده از ملات پومیس مقاومت و استحکام بتن ساخته شده از ملات های دیگر را ندارند و مقدار نیروی حاصل از تراکم بتن با مقدار پومیس افزوده شده رابطه معکوس دارد و قابلیت انتقال حرارت با افزایش پومیس کم می گردد. در جاهایی که نیروی تراکم پایین مورد نیاز باشد از بتن های پومیسی استفاده می شود.

قابلیت انتقال حرارت و نیروی متراکم و چگالی مختلف ملات پومیسی در جدول شماره (12) نشان داده شده است.

تحقیقات زیادی در زمینه مخلوط مناسب برای ملات ها پومیسی انجام شده است و فرمولهای مناسب برای تهیه آن بدست آمده است. برای مثال در بتن های خیلی سبک از ملات پومیسی ، ورمیکولیت و به مقدار جزئی دیاتومیت استفاده می شود. ملاتهای حاوی سنگ شکسته بیشترین استحکام ولی سنگین ترین وزن و ملاتهای حاوی ورمیکولیت کمترین وزن و استحکام را دارند.

 

قابلیت انتقال حرارت نیروی متراکم و چگالی در ملاتهای پومیسی

چگالی بتن تر

(in/kg)

قدرت تراکم (kpa)قابلیت هدایت گرمایی (w/mk)چگالی ملات خشک (m/kg)
32 ± 8083447-241313/0 – 11/0576
32±7282344-158510/0 – 09/0488
32±6481378-96509/0- 08/0432
32±584861 – 55208/0 – 07/0352

 

 

 

تهیه و جمع آوری : کمیته پژوهش شرکت فرآورصنعت سبکدانه کانیار

www.kaniarsabokdane.com