پومیس پوزولانی و کشت هیدروپونیک

کمیته تحقیق و پژوهش سبکدانه کانیار

زمستان 94

WWW.kaniarsabokdane.com

 

بنا به درخواست برخی از گلکاران و مشتریان عزیز در زمینه کشت هیدروپونیک و موارد مصرف پومیس پوزولانی سبکدانه کانیار، کمیته پژوهش سبکدانه کانیار به جمع آوری برخی از مطالب پرداخته وبه طور خلاصه در اختیار مخاطبین گرامی قرار داده و در صورت یافتن اطلاعات علمی و به روز در مدت زمان کوتاه این مطالب در سایت ارائه خواهد شد .

لازم به ذکر است ، بسیاری از مشتریان از پومیس پوزولانی سبکدانه کانیار در کشت هیدروپونیک استفاده نموده و طبق اظهارات این افراد در این نوع کشت پاسخ گرفته اند .

                             ***************************

هیدروپونیک یک لغت یونانی یه معنای کشت در آب می باشد. در کشت به طریقه هیدروپونیک پومیس پوزولانی در تهیه آب حاوی مواد مغذی که در رشد گیاه کاربرد دارند مورد استفاده قرار می گیرند. این روش اغلب در جاهایی که فاقد خاکهای کشاورزی هستند، کاربرد دارند.

در این زمینه پشم سنگ نیز مورد استفاده قرار می گیرد ولی عقیده بر این است که پومیس پوزولانی منبسط بهتر است . بخصوص در مواقعی که هدف رشد و گسترش ریشه باشد و این به خاطر توانایی پومیس پوزولانی در حفظ و نگهداری آب و مواد غذایی در حد ثابت است. بر اساس مطالعاتی که برای کشت هیدروپونیک گوجه فرنگی انجام شده نتیجه شده است که میزان محصول درمحیط کشت پومیسی حدود 7 درصد بیشتر از حالتی است که کشت در پشم سنگ صورت می گیرد.

نکته دیگر این است که پومیس منبسط استفاده شده در هیدروپونیک مجددا قابل استفاده می باشد ولی ممکن است جهت استفاده مجدد ،استرلیزاسیون پومیس ضروری باشد.

 

کشت هیدروپونیک
در سال‌هاي اخير استفاده از سيستم کشت هيدروپونيک در گلخانه‌هاي کشور بسيار مورد استقبال قرار گرفته است.
سيستم کشت هيدروپونيک عمودي در حقيقت يک روش بسترساز براي کشت هيدروپونيک است که با افزايش تراکم کشت گياه سبب افزايش بهره وري از یک مساحت ثابت تحت کشت مي‌شود.
با استفاده از اين روش کشت و با توجه به هزينه اوليه آن كه معادل ساير روش‌هاي بسترسازي معمول است، مي‌توان راندمان توليد محصول در گلخانه يا زمين مورد نظر را تا 30 درصد افزايش داد و با توجه به ثابت ماندن هزينه‌هاي مربوط به گرمايش و سرمايش و همچنين هزينه‌هاي بسترسازي، ميزان توليد خالص نيز افزايش مي‌يابد.
اين روش قبلاً در کشورهاي ديگر با موفقيت اجرا شده است و براي کشت انواع ميوه و سبزي و حتي گل‌هاي کوچک بسيار مناسب است و با اعمال تغييرات اندکي در نحوه پياده سازي سيستم مي‌تواند تقريباً در هر گلخانه‌اي مورد استفاده قرار گيرد.

 

از اين روش به دليل کاهش چشمگير مصرف آب مي‌توان در مناطق کم آب کشور نيز استفاده كرد. همچنين اين روش کشت، قابليت انطباق با روش کشت آکوپونيک و سيستم‌هاي هيدروپونيک را نيز داراست.
کيفيت بالاي محصول توليد شده به جهت قرار گرفتن در ارتفاع و چرخش 360 درجه‌اي و سهولت کار در تمام مراحل کشت از ديگر مزاياي اين روش است.
در واقع هيدروپونيك (آبكشت) علم و فن كاشت گياهان بدون خاك است. ريشه ها در هوا كه بايد بسيار مرطوب نگه داشته شوند يا در آب كه بايد خوب تهويه شود يا در برخي مواد جامد غير از خاك كه رطوبت را در خود نگه مي دارد رشد مي كند. آب موجود در اطراف ريشه ها كه غذا و اكسيژن مورد نياز گياه را تامين مي كند حاوي تركيبات متعادلي از مواد غذايي است.
 

 


سه روش اصلي و مناسب براي كشت هيدروپونيك عبارتند از:

الف ـ كشت در مواد دانه بندي شده (پوکه معدنی) : مواد دانه بندي شده شامل ذراتي كوچك با خاصيت شيميايي خنثي است.

ب ـ كشت در پشم شيشه: پشم شيشه الياف اسفنج مانندي است كه منشاء مواد آن سنگ هاي آتشفشاني است.

ج ـ كشت در آب: در اين روش ريشه ها در تركيب آب با هوا و در داخل آب رشد مي كنند.

نيازهاي شيميايي ريشه يا كل گياه را مي توان با محاسبه دقيق مقدار عناصر محلول غذايي در منطقه ريشه برآورد كرد و تعادل شيميايي محلول را نيز حفظ نمود.
پرورش گياهان به روش هيدروپونيك تا قبل از دكتر گريك صرفاً در حد تحقيقات آزمايشگاهي و يا به صورت موردي در برخي تمدنهاي باستاني مطرح بوده است بدون آنكه درك صحيح و مناسبي از اين روش وجود داشته باشد. دكتر گريك به تشخيص خود درباره ظرفيت و دامنه توسعه تجاري هيدروپونيك و مشاهداتش در مورد تكنيكهاي آزمايشگاهي به كار گرفته شده باور داشت و بر آن بود كه اين آزمايشها را با هدف توسعه يك حرفه تجاري ادامه دهد.

گزارشات اخير نشان مي دهد كه در حال حاضر بيش از يك ميليون خانواده در امريكا داراي دستگاههاي كشت بدون خاك بوده كه از آن جهت توليد مصرف خانگي استفاده مي شود. فرانسه، كانادا، افريقاي جنوبي، هلند، ژاپن، استراليا، و آلمان از جمله كشورهاي پيشرو در زمينه كشت هيدروپونيك مي باشند.
در ايران كشت هيدروپونيك محصولات سبزي، صيفي و برخي ميوه ها مانند توت فرنگي رونق قابل توجهي نيافته است. اما در برخي از نقاط ايران مانند شهرهاي هشتگرد كرج، كرمانشاه، تهران و جزيره كيش توليد محصولات باغي به روش كشت هيدروپونيك و به صورت تجاري گسترش يافته است.

مزایای کشت هیدروپونیک[1]

1- امكان پرورش گياهان به روش هيدروپونيك، درتمام نقاط وجود دارد. محصولات هيدروپونيك را مي توان در مناطقي كه داراي خاك هاي نامناسب و يا خاك هاي آلوده به بيماري هستند، نيز پرورش داد.

2- تراكم در واحد سطح كشت هيدروپونيك بالا است. در كشت هيدروپونيك مي توان برخي از محصولات را در مكاني كوچك درمدت كوتاهي، پرورش داد. همچنين در كشت هايدروپونيك اين امكان وجود دارد كه بتوان محصولات را در چند سطح يا طبقه بر روي يكديگر، كشت كرد. با توجه به اين كه هزينه هاي حمل محصولات به بازار هزينه بالايي را شامل مي شود، مي توان با احداث گلخانه در مركز شهر، مقدار بعد مسافت و هزينه حمل را كاهش داد. مزارع هايدروپونيك خود صرف نظر از ارزشمندي زمين، داراي ارزش افزوده است.

 

3- ميزان كار سنگين کاهش می یابد. كارها و تلاش هايي مانند شخم زدن خاك، انجام كشت، ضدعفوني كردن بذر و آبياري و ديگر فعاليتهاي مرسوم و رايج، در كشت هيدروپونيك بعضاً وجود ندارد.

4- حفظ و نگهداري بهتر آب، امکان پذیر می شود. در يك طرح مناسب هيدروپونيك، آب مورد استفاده در مقايسه با كشت محصولات باغي در خاك به مراتب كاهش مي يابد.

 

 

5- مشكلات ناشي از وجود آفات و بيماري ها کاهش می یابد. در كشت هيدروپونيك، نياز به ضد عفوني كاهش مي يابد. در سيستم هاي كشت در محلول غذايي مي توان بيماري هاي خاكزي گياه را به آساني ريشه كن كرد. همچنين در سيستم هاي كشت هايدروپونيك احتمال مبارزه با بيماريهاي خاكزي انساني، كاهش مي يابد. اين امكان وجود دارد كه بيماري ها از فضولات حيوانات يا ميكروارگانيسم هاي خاك به گياهان سرايت كرده و منجر به بيمار شدن آنها شود كه البته وقوع اين مسئله در كشورهاي توسعه يافته نادر است.

6- مشكل علف های هرز، ریشه کن می شود. به علت خالص بودن بستر هاي كشت و امكان ضدعفونی كردن آسان آن، بذر علف های هرز در آن وجود ندارند.

7- میزان توليد محصول افزایش می یابد. توليد در كشت هايدروپونيك بالا بوده و اين مسئله از نظر اقتصادي حتي استفاده از زمين هاي گران قيمت را توجيه پذير مي سازد.

 

8- حفظ و نگهداري مواد غذايی آسان می شود. با ايجاد سيستم هاي بازيافتي يا چرخشي همواره مي توان محلول هاي غذايي هيدروپونيك مورد استفاده مجدد قرار گيرد و امكان آلودگي زمين و آب رودخانه ها را به حداقل رساند.

9- به كنترل شرايط محيطی کمک می شود. چون در گلخانه هيدروپونيك عواملي چون نور، حرارت، رطوبت و تركيب گازهاي جو گلخانه و حتي محلول دهي طي يك برنامه زمان بندي شده است سريعاً مي توان شرايط محيطی را كنترل كرد.

10- كنترل شيميايي منطقه رشد ريشه آسان است. مسموميت هاي ناشي از وجود نمك هاي معدني محلول غذايي را مي توان با شستشو از محيط ريشه، خارج كرد. همچنين مقادير pH و EC (قابليت هدايت الكتريكي) را مي توان، تنظيم نمود. علاوه بر اين در سيستم هيدروپونيك، مي توان از بروز مشكلات ناشي از تجمع نمك هاي معدني در منطقه رشد ريشه كه در كشت هاي خاكي اتفاق مي افتد جلوگيري نمود، به خصوص اگر از محلول غذايي با كيفيت خوب استفاده شود.

11- استقرار گياهان جديد آسان تر است. لطمات ناشي از جابجايي گياهان در سيستم هيدروپونيك، كاهش مي يابد.

12- آيش در برنامه تناوب كشت محصولات، وجود ندارد. از تمامي سطح كشت موجود در همه زمان ها مي توان استفاده كرد.

 

مطالب فوق برگرفته ازمقاله با عنوان کشت هیدروپونیک از سایت تبیان می باشد.[1]