پوکه صنعتی چیست؟ فرق آن با لیکا چیست؟ امروز قرار است به پرسش‌های مختلفی مثل کاربرد و ویژگی‌های پوکه معدنی اشاره می‌کنیم. در مورد لیکا و تاریخچه آن نیز مطالبی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

پوکه صنعتی چیست

پوکه صنعتی چیست ؟ در گذشته به سوال پوکه معدنی چیست پاسخ دادیم. اما امروز قرار است در مورد محصول سبکدانه دیگری به نام پوکه صنعتی مطالبی را در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که در بخش پامیس صحبت کردیم، پوکه اصطلاحی است سبک وزن. کاربرد پوکه در مصالح ساختمانی سبک چشمگیر است.

طبق شنیده‌ها از کارشناسان این ماده صنعتی ایده اولیه تولید پوکه صنعتی برگرفته از پوکه معدنی است. اما فرق آن با پومیس یا پوکه معدنی در این است که در کارخانجات تولید و فرآوری می‌شود. در حالیکه پوکه معدنی مستقیم از معادن استخراج و در نهایت دانه‌بندی و به بازار عرضه می‌شود.

 

لیکا و پوکه صنعتی

پوکه صنعتی یا لیکا بدنبال کدام یک هستید؟ پوکه صنعتی چیست؟ فرق آن با لیکا چیست؟ 

پوکه صنعتی یا لیکا

فروش پوکه صنعتی یا لیکا

پوکه صنعتی یا لیکا همانطور که از نامش پیداست حاصل تولید و فرآوری مواد در محیط صنعتی است. این ماده در کارخانه‌های صنعتی تولید شده. به عنوان سبکدانه رسی منبسط شده در برخی از کارخانه‌های ایران به تولید می‌رسد. یکی از معروفترین این کارخانه‌ها با برند لیکا معروف است. پوکه صنعتی در این کارخانه از انبساط خاک رس در کوره‌های گردان با دمای بالای 1200 سانتیگراد تهیه می‌شود. پوکه صنعتی لیکا بدلیل تولید کارخانه‌ای آن به شکل مدور و گرد است. سطح بیرونی آن زبر است. بخش داخلی پوکه صنعتی دارای بافت سیاه رنگ یا قهوه‌ای است.

ویژگی‌های پوکه صنعتی یا لیکا

ویژگی‌های پوکه صنعتی از مهمترین آن بدین شرح است:

  • وزن کم
  • هدایت حرارت پایین
  • افت صوتی مناسب
  • مقاوم در برابر آتش
  • پردوام و پایدار در برابر تغییرات شیمیایی

تاریخچه پوکه صنعتی یا لیکا

تاریخچه پوکه صنعتی چیست؟ پوکه صنعتی از جمله سبکدانه‌هایی است که همانند پوکه معدنی به منظور سبک سازی کاربرد دارد. علت دستیابی انسانها به تولید این ماده صنعتی مصنوعی به تاریخ سبک سازی در ساختمان بر می‌گردد.

از دیرباز انسان بر کره خاکی زمانی که با صنعت ساختمان دست و پنجه نرم کرد به دنبال تولید قطعات مقاوم و کم وزن بود. رومیان باستان در احداث معبد پانتئون از نوعی سبکدانه استفاده کردند. استادیوم کلوزیوم نیز همین روش را پیش گرفت. در قرن ششم حتی در ساخت کلیسای صوفیای استانبول از سبکدانه‌ها بکار برده شد. بنابراین در قرن دوم پس از میلاد در معبد پانتئون سبکدانه پومیس یا پوکه معدنی استفاده شد. پس از 1000 سال سبکدانه پامیس در ساختمانی در واتیکان استفاده شد. بطور کلی می‌توان گفت،انگیزه تولید سبکدانه مصنوعی در صنعت کاران دنیا حاصل شناخت از پومیس بود.

در ایران نیز پوکه صنعتی با الگوبرداری از کشورهای توسعه یافته مثل امریکا، انگلیس و … در سال 1357 آماده راه اندازی شد. کارخانه لیکا در ایران همانند انگلیس برند لیکا را برگزید و پوکه صنعتی را تولید کرده. بعضی از کشورهای دارنده پوکه صنعتی بدین قرار است:
دانمارک، نروژ، سویس، سوئد، فنلاند ، انگلیس و ایران به نام Leca، چک واسلواکی، لهستان و روسیه با نام Keramzite، فرانسه ،بلژیک و پرتقال با نام Argex، ایتالیا با نام Laterlite و آلمان و اتریش  با نام Liapour (برگرفته از سایت لیکا).

در گذشته در مقاله پوکه صنعتی چیست به کاربرد و دیگر مشخصات این سبکدانه مصنوعی اشاره کردیم. بطور خلاصه می‌توان کاربرد پوکه صنعتی یا لیکا را همانند کاربرد پامیس در حیطه ساختمان و عمران، کشاورزی، جاده سازی و … در نظر گرفت.

نام کارخانه پوکه صنعتی چیستکارخانه لیکا

نام کارخانه پوکه صنعتی چیست ؟ سوالی که برخی مصرف کنندگان پوکه مطرح می‌کنند. در ایران کارخانه‌ای که پوکه صنعتی را تولید و عرضه می‌کند به نام اختصاری لیکا فعالیت دارد. لیکا مخفف عبارت انگلیسی Light Expanded Clay Aggregate به معنی دانه رس سبک منبسط شده است. در واقع مهندسین ایرانی به دنبال تولید مصالح سبک‌تر و غیر معدنی بودند.

در تولید پوکه صنعتی ماده اولیه خاک رس مورد استفاده قرار می‌گیرد. بصورت گل رس وارد کوره‌های مخصوص شده. گل رس در دمای حرارتی بالا قرار گرفته و گازهای ایجاد شده دانه‌ها را منبسط می‌کند. نهایتا مصالح سرد شده. حباب‌ هوا فضای خالی را پرکرده و سطح آن سخت می‌شود.

پوکه صنعتی چیست در پاسخ به این سوال می‌توان اشاره کرد که این ماده صنعتی مانند پوکه معدنی با دانه‌بندی های متفاوت بصورت کارخانه‌ای تولید می‌شود. محصولات به صورت دانه‌بندی مخلوط ۲۵-۰ میلی‌متر وارد ســرند شده و به سه رده دانـه‌بنـدی ۴ – ۰، ۱۰- ۴ و ۲۰- ۱۰ میلی متر جداسازی می‌شوند.

پوکه صنعتی در مقایسه با پوکه معدنی دارای وزن مخصوص پایین است. زیرا یکی از اهداف این سبکدانه کارخانه‌ای سبک‌تر کردن وزن آن بود. طبق آمار سایت لیکا وزن مخصوص دانه های لیکا ۲۲۰-۳۲۰ kg/m3 و وزن مخصوص بتن لیکا در حالت متراکم ۹۵۰ kg/m3 و در حالت غیر متراکم ۷۰۰ kg/m3 می‌باشد. وزن کم دانه، به دلیل فضای خالی داخل دانه‌ها است که بر حسب دانه بندی، بین ۷۳ تا ۸۸ درصد فضای کل را اشغال می‌کند.

کاربرد پوکه صنعتی چیست

کاربرد پوکه صنعتی همانند کاربرد پوکه معدنی است. به صورت فله جهت شیب بندی بام ساختمان‌ها استفاده می‌شود. به عنوان پرکننده در کف سازی‌ها. به عنوان ماده اولیه جهت تولید قطعات بتنی سبک. عایق و هم چنین پانل‌های غیر بار مخصوصا” در دیوار کاربرد دارد. بطور خلاصه کاربرد پوکه صنعتی در کشاورزی، ساختمان و نساجی همانند پوکه معدنی مورد استقبال بازار قرار گرفته است.


ویژگی پوکه صنعتی چیست

ویژگی پوکه صنعتی به ترتیب بدین شرح است:
تراکم ناپذیری
دانه های لیکا در مقابل فشار مکانیکی دایمی و یا بار گزاری مکرر، فشرده نمی‌شوند و نسبت درصد هوای موجود، ثابت می ماند.
جذب آب
وجود منافذ درونی بسته، ساختمان سلولی بخصوص و وجود لایه روکش. این ساختار باعث کاهش چشم گیر میزان جذب آب دانه های لیکا نسبت به سایر سبک دانه ها (پوکه ها) می‌شود. جذب آب دانه‌های لیکا حداکثر به ۱۸ درصد وزن آن محدود می شود.
– واکنش ناپذیری
دانه های لیکا، مانند پوکه معدنی سبکدانه کانیار با pH حدود ۷است. از نظر شیمیایی خنثی بوده. فاقد هر گونه مواد معدنی واکنش پذیر میباشد. بنابراین باعث هیچ نوع خورندگی و پوسیدگی سایر اجزاء نمی‌شود.
مقاوم در برابر یخ زدگی این دانه‌ها در برابر یخ زدگی واکنش خاصی نشان نمی‌دهند.
– عمر مفید عمر مفید بسیار بالایی دارند.

وزن مخصوص پوکه صنعتی چه میزان است؟ پوکه صنعتی به عنوان یک سبکدانه مصنوعی است. این ماده در دنیا با اسامی مختلفی مشهور است. در ایران به نام لیکا تولید می‌شود. کارخانه آن در ساوه  این سبکدانه صنعتی را تولید می‌کند.

وزن مخصوص پوکه صنعتی چیست

میزان وزن مخصوص پوکه صنعتی

پوکه صنعتی در ایران با نام لیکا از رس منبسط شده ساخته شده است. ابتدا در کشورهای اروپایی و امریکایی تولید شد. شکل آن گرد و سطح زبری دارد. رنگ آن قهوه‌ای است. بافت داخلی آن سیاه رنگ است.

در روش تولید دانه‌ها ابتدا خاک رس از معادن به واحد فرآوری کارخانه انتقال داده می‌شود. بعد از آن نمونه‌گیری می‌شود. میزان مواد شیمیایی مزاحم حذف و بررسی کامل صورت می‌گیرد. بعد آبدهی به صورت گل رس به کوره گردان وارد می‌شود.

گل رس در دمای 1200 درجه سانتی گراد وارد می‌شود. گازهای حاصل از آن دانه‌ها را منبسط می‌کند. هزاران خلل و فرج در دانه‌ها ایجاد می‌شود. با سرد شدن مصالح، حباب‌های هوا به صورت فضا های منفک باقی‌مانده و سطح آنها سخت می‌شود.

پس از مرحله تولید در کارخانه به صورت دانه‌بندی مخلوط ۲۵-۰ میلی‌متر وارد ســرند شده. پوکه صنعتی به سه رده دانه بندی  ۴ – ۰، ۱۰- ۴ و ۲۰- ۱۰ میلی متر جداسازی می‌شود.

وزن مخصوص دانه‌های لیکا ۲۲۰-۳۲۰ kg/m3 است. وزن مخصوص پوکه صنعتی بتن لیکا در حالت متراکم ۹۵۰ kg/m3 می‌باشد.

در حالت غیر متراکم  وزن مخصوص پوکه صنعتی و بتن آن ۷۰۰ kg/m3  می باشد.

وزن مخصوص پوکه صنعتی خیلی پایین‌تر از وزن مخصوص پوکه معدنی است. این کاهش وزن به دلیل فضای خالی داخل دانه‌ها است. پوکه صنعتی بر حسب دانه بندی، بین ۷۳ تا ۸۸ درصد فضای کل را اشغال می کند.

تلخیص از سایت لیکا
پوکه صنعتی چیست؟

پوکه صنعتی سبکدانه رسی منبسط شده است که در برخی از کارخانه‌های ایران به تولید می‌رسد. یکی از معروفترین این کارخانه‌ها با برند لیکا معروف است. پوکه صنعتی لیکا بدلیل تولید کارخانه‌ای آن به شکل مدور و گرد است. سطح بیرونی آن زبر است. بخش داخلی آن سیاه رنگ یا قهوه‌ای است.

کاربرد پوکه صنعتی چیست؟

پوکه صنعتی مانند پوکه معدنی در تولید قطعات سبک ساختمانی، سبک سازی ساختمان، بطور کلی در کشاورزی، نساجی، و صنایع کاربرد دارد.

وزن مخصوص پوکه صنعتی چقدر است؟

با توجه به آنالیز ارایه شده از سوی شرکت لیکا وزن مخصوص دانه‌های لیکا ۲۲۰-۳۲۰ kg/m3 است. وزن مخصوص پوکه صنعتی بتن لیکا در حالت متراکم ۹۵۰ kg/m3 می‌باشد. در حالت غیر متراکم وزن مخصوص پوکه صنعتی و بتن آن ۷۰۰ kg/m3 می باشد.

ویژگی پوکه صنعتی چیست؟

تراکم ناپذیری، واکنش ناپذیری، جذب آب بالا، مقاوم در برابر یخ زدگی، عایق حرارتی و صوتی