پوکه صنعتی یا لیکا بدنبال کدام یک هستید؟ پوکه صنعتی چیست؟ فرق آن با لیکا چیست؟ در مقاله کوتاه امروز بطور اجمالی به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

پوکه صنعتی یا لیکا

پوکه صنعتی یا لیکا همانطور که از نامش پیداست حاصل تولید و فرآوری مواد در محیط صنعتی است. این ماده در کارخانه‌های صنعتی تولید شده. به عنوان سبکدانه رسی منبسط شده در برخی از کارخانه‌های ایران به تولید می‌رسد. یکی از معروفترین این کارخانه‌ها با برند لیکا معروف است. پوکه صنعتی در این کارخانه از انبساط خاک رس در کوره‌های گردان با دمای بالای 1200 سانتیگراد تهیه می‌شود. پوکه صنعتی لیکا بدلیل تولید کارخانه‌ای آن به شکل مدور و گرد است. سطح بیرونی آن زبر است. بخش داخلی پوکه صنعتی دارای بافت سیاه رنگ یا قهوه‌ای است.

ویژگی‌های پوکه صنعتی یا لیکا

ویژگی‌های پوکه صنعتی از مهمترین آن بدین شرح است:

  • وزن کم
  • هدایت حرارت پایین
  • افت صوتی مناسب
  • مقاوم در برابر آتش
  • پردوام و پایدار در برابر تغییرات شیمیایی

تاریخچه پوکه صنعتی یا لیکا

تاریخچه پوکه صنعتی چیست؟ پوکه صنعتی از جمله سبکدانه‌هایی است که همانند پوکه معدنی به منظور سبک سازی کاربرد دارد. علت دستیابی انسانها به تولید این ماده صنعتی مصنوعی به تاریخ سبک سازی در ساختمان بر می‌گردد.

از دیرباز انسان بر کره خاکی زمانی که با صنعت ساختمان دست و پنجه نرم کرد به دنبال تولید قطعات مقاوم و کم وزن بود. رومیان باستان در احداث معبد پانتئون از نوعی سبکدانه استفاده کردند. استادیوم کلوزیوم نیز همین روش را پیش گرفت. در قرن ششم حتی در ساخت کلیسای صوفیای استانبول از سبکدانه‌ها بکار برده شد. بنابراین در قرن دوم پس از میلاد در معبد پانتئون سبکدانه پومیس یا پوکه معدنی استفاده شد. پس از 1000 سال سبکدانه پامیس در ساختمانی در واتیکان استفاده شد. بطور کلی می‌توان گفت،انگیزه تولید سبکدانه مصنوعی در صنعت کاران دنیا حاصل شناخت از پومیس بود.

در ایران نیز پوکه صنعتی با الگوبرداری از کشورهای توسعه یافته مثل امریکا، انگلیس و … در سال 1357 آماده راه اندازی شد. کارخانه لیکا در ایران همانند انگلیس برند لیکا را برگزید و پوکه صنعتی را تولید کرده. بعضی از کشورهای دارنده پوکه صنعتی بدین قرار است:
دانمارک، نروژ، سویس، سوئد، فنلاند ، انگلیس و ایران به نام Leca، چک واسلواکی، لهستان و روسیه با نام Keramzite، فرانسه ،بلژیک و پرتقال با نام Argex، ایتالیا با نام Laterlite و آلمان و اتریش  با نام Liapour (برگرفته از سایت لیکا).

در گذشته در مقاله پوکه صنعتی چیست به کاربرد و دیگر مشخصات این سبکدانه مصنوعی اشاره کردیم. بطور خلاصه می‌توان کاربرد پوکه صنعتی را همانند کاربرد پامیس در حیطه ساختمان و عمران، کشاورزی، جاده سازی و … در نظر گرفت.