پامیس

پوکه معدنی قرمز

پوکه معدنی قرمز چیست

پوکه معدنی قرمز نسبت به دیگر انواع پوکه‌ها چه خواص و ویزگی‌هایی دارند؟ در این مقاله قرار است به طور کلی به این سئوال پاسخ دهیم.

همانطور که در مقاله پوکه معدنی چیست توضیح داده شد، پوکه معدنی از سیلیکات آلومینیم با خاستگاه آذرین است که طیف رنگ آن در طبیعت از سفید تا قرمز و سیاه موجود است.

مشخصات پوکه مانند وزن مخصوص ظاهری کم، ساختمان حجره‌ای، سبک وزن بود آن، عایق صدا و گرما و قابلیت سایندگی بالا باعث شده است تا در صنعت بسیار مورد توجه قرا گیرد.

بافت پوکه معدنی قرمز

بافت پوکه معدنی قرمز مانند دیگر انواع پوکه پر از روزنه‌های ریز و متخلخل است و روزنه‌ها به وسیله اجزای شیشه‌ای کناری خود پر شده‌اند. پوکه‌ها ممکن است در قطعات متراکم بزرگ و کوچک و چسبنده در یک مسیر ایجاد شده باشند. پوکه معدنی از گدازه شیشه‌ای بسیار غلیظ در یک مجرای باریک پدید می‌آید. در مواردی دیگر به علت فوران شدید خرد و قطعه قطعه می‌شود.

وزن پوکه قرمز

وزن پوکه قرمز بسته به میزان تخلخل و ماهیت و نحوه تشکیل آن در طبیعت هنگام فوران آتشفشان، متفاوت است. پوکه قرمز همانند انواع دیگر پوکه سیاه و سفید بستگی به نوع معدن آن دارد. برخی از انواع تخلخل فراوانی دارند که نسبت به دیگر انواع پوکه معدنی سبکتر هستند.

وزن پوکه معدنی یا پومیس بخاطر ساختار شیشه‌ای معمولا 2/5 است اما بخاطر وجود حفره‌های ریز آن وزن پوکه قرمز به کمتر از 1 نیز کاهش پیدا می‌کند. این حفره‌ها توسط اجزای شیشه‌ای مجاور خود محدود شده و قابلیت نفوذ خیلی کمی دارند. در برخی موارد نیز قطعات پوکه معدنی برای مدت‌های طولانی روی آب شناور می‌مانند.

هزینه ی پوکه قرمز

هزینه پوکه معدنی قرمز مانند دیگر انواع پوکه یکسان است. بسته به میزان وزن و خلوص بار مسلماً برای معدن کار و تولید کننده از هزینه بالاتری برخوردار می‌شود. اما پوکه معدنی با میزان اختلاطی که با بار نامرغوب دارد گاهی در معادن به قیمت پایین‌تری نیز به فروش می‌رسد. به همین دلیل خریداران پوکه قرمز یا سیاه بهتر است مراقب خرید پوکه‌های ارزان قیمت باشند.

نحوه خرید پوکه معدنی قرمز

برای خرید پوکه معدنی قرمز پیشنهاد می‌کنم با بخش فروش پوکه معدنی سبکدانه کانیار در تماس باشید تا مشاورین ما بتوانند بهترین خدمات مشاوره‌ای رایگان را به شما ارائه و پوکه معدنی مرغوب را معرفی نمایند قیمت پوکه معدنی را در اختیارتان قرار دهند. 09120386287

 

 ویژگی های پوکه قرمز

مهمترین ویژگی پوکه معدنی قرمز نسبت به دیگر انواع آن همچنان که از نامش پیداست، رنگ متمایز آن قرمز مایل به صورتی و در مواقعی قهوه‌ای است. اما از ویژگی‌های عام پوکه معدنی مانند انواع دیگر آن می‌توان به خواص زیر اشاره کرد:

  • پوکه معدنی خاصیت چسبندگی بسیار بالایی نسبت به بعضی از چسب‌ها دارد و نسبت به مواد شیمیایی، قارچ‌ها و حشرات مقاوم است.
  • در بتن پوکه‌ای فرم ایجاد کرد مثلا کانال کشی یا میخ کوبیدن راحتتر از بتن معمولی صورت می‌گیرد. برخلاف بتن معمولی رطوبت کمتری را در خود نگه می‌دارد.
  • ساختار پوکه قرمز ترکیبات شیمیایی یکسانی معمولا دارند. در ترکیب شیمیایی پوکه املاح محلول در آب وجود ندارد و ساختار آن عمدتاً از اکسیدهای فلزی تشکیل شده است. این ویژگی فوق العاده باعث می‌شود ملات تهیه شده با بتن پس از اتمام کار به هیچ وجه تغییر شکل نمی‌دهد.

کاربرد پوکه معدنی قرمز

پوکه قرمز در پوشش‌های کف و سقف به طور گسترده استفاده می‌شود. زیرا عایقی مناسب بوده است. بتن پوکه‌ای 6 برابر از بتن معمولی در جلوگیری از اتلاف حرارت موثرتر است.

کاربرد دیگر پوکه معدنی قرمز در ساخت بلوک، انواع سنگ پا، ساخت آبنما، استفاده در آکواریوم، سنگ‌های تزیینی، صنایع پتروشیمی و سنباده، در زمینه کشاورزی و باغبانی است.

پیشنهاد می‌کنم برای آشنایی بیشتر کاربرد پوکه معدنی را مطالعه نمایید.

اندازه پوکه قرمز

اندازه پوکه معدنی قرمز همانند دیگر انواع پوکه معدنی در ابعاد یکسان دانه بندی و جداسازی می‌شود. امروزه با توجه به نیاز بازار و کاربرد پوکه معدنی، در کارگاههای معادن، بوسیله سرند و دستگاههای جداکننده، پوکه از نظر ابعاد در اندازه‌های زیر و با اسامی مختلف طبقه بندی می‌شود.

  • پوکه قرمز بادامی
  • پوکه قرمز فندوقی
  • پوکه قرمز عدسی
  • پوکه معدنی مخلوط
  • پوکه قرمز نخودی

استحکام پوکه قرمز

یونانیان باستان به این کشف مهم دست یافتند که بعضی از سنگ‌های آتشفشانی دارای مشخصات خاص هستند. این سنگ‌های آتشفشانی سیاه، قرمز و طیف رنگ خاکستری پس از خرد شدن و سپس به صورت گرد در آمده با دوغاب آهک و ماسه، ملاتی به دست می‌آید که نه تنها دارای مقاومت فشاری است بلکه در برابر املاح آب دریا و مواد محلول در آب نیز پایدار است.

استحکام پوکه قرمز همانند پوکه سیاه بسیار بالاتر از انواع دیگر پومیس سفید و اسفنجی است. سبکی وزن و ساختار متخلخل پوکه، قابلیت کشسانی و خم پذیری زیادی به آن داده و حمل آن را بدون ترک و شکستن ممکن می‌سازد. همچنین مقاومت در برابرر تغییر شکل بتن حاصل از ان در مقابل فشار و حفظ حالت اولیه و قابلیت بازگشت به وضع اول آن چندین برابر بتن معمولی است. بنابراین پوکه معدنی در بتن در مقابل زلزله و فشارهای ناگهانی بسیار مقاومتر از بتن معمولی است.

برای خرید انواع دانه‌های پومیس پوزولان سبکدانه کانیار با ما در تماس باشید. 09144974210
Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا