پوکه معدنی قروه یکی از انواع پوکه در ایران است. در قلل دماوند، سبلان و سهند همچنین ارتفاعات قروه کردستان، تفتان و دیگر نقاط ایران معادن فعال پوکه معدنی در حال فعالیت هستند. در اکثر نقاط ذکر شده pumice یافت می‌شود. اما در قروه scoria وجود دارد. البته به گفته یکی از اساتید زمین شناسی کشور، این بدان معنا نیست که در دیگر نقاط ایران معادن پومیس یا اسکوریا موجود نمی‌باشد.

پوکه معدنی قروه چیست؟

پوکه معدنی قروه چیست؟ و چه فرقی با پامیس دارد؟ متاسفانه با مطالعه سایت‌های تبلیغاتی پوکه معدنی قروه حقایق عجیب و کمی متفاوت درباره اسکوریا منتشر می‌شود. به عنوان مثال تمام ویژگی‌های فیزیکی و کاربردی پامیس را به اسکوریا نسبت می‌دهند.

از این رو تصمیم گرفتم درباره پوکه معدنی قروه یا نام علمی اسکوریا کمی اطلاعات در اختیار کاربران قرار دهم. در ابتدا بهتر است در مورد پوکه معدنی یا پامیس توضیحات مختصری ارایه نمایم.

پوکه معدنی چیست

پوکه معدنی از انواع سنگ آذرین بیرونی تشکیل شده است. منشا آن آرک‌های آتشفشانی بوده. پامیس چیست؟ پومیس یا پوکه معدنی از سرد شدن گدازه آتشفشانی که غنی از مواد فرار و گاز بوجود آمده است. پوکه دارای منافذ باز یا وزیوکول‌های متعددی است. منافذ پوکه معدنی گاه از زمینه سنگ بیشتر بوده. به همین دلیل برخی ار انواع پوکه‌ها بر روی آب شناور می‌مانند.

پامیس با توجه به شرایط سرد شدن و عوامل مختلف به رنگ‌های مختلف در طبیعت یافت می‌شود. معمولا رنگ پوکه با توجه به نوع عنصر فلزی و غیرفلزی موجود در سنگدانه تعیین می‌شود. پومیس‌هایی که آهن زیادی دارند معمولا تیره‌تر و سنگین‌تر هستند. به رنگ‌های مختلف مانند پوکه معدنی قروه که به رنگ تیره و قهوه‌ای یافت می‌شود.

وزیکول‌های موجود در سنگ‌های پوکه در دو نوع مختلف در معادن پومیس دیده می‌شود. بیشتر پوکه‌ها دارای ریز وزیکول‌های لوله‌ای شکل بوده. این شکل فرم فابریک ابریشمی و یا فیبری را به وجود می آورند.

نوع دیگری از وزیکول‌ها، وزیکول های استوانه‌ای تا نیمه استوانه ای بوده که در نتیجه فشار بالای بخار در طی انفجار به وجود آمده‌اند. برخی از اقیانوس های دارای آتشفشان، محصولاتی تحت عنوان pumice raft را به وجود می‌آورند. این پدیده در واقع جزایر کوچکی را تشکیل داده که از سنگهای پامیسی ساخته شده است. این جزایر پومیسی می توانند چندین سال بر روی سطح آب شناور باقی بمانند. برخی از آنان مسئول پیدایش گونه های گیاهی و جانوری و انتشار آنان باشند. برخی از آنان دارای گیاهانی هستند که بر روی سطح آنان روئیده است.

تفاوت پامیس و پوکه معدنی قروه 

تفاوت پامیس و اسکوریا چیست؟ اسکوریا یک سنگ معدنی از نوع سنگ آذرین است. این سنگ به رنگ تیره است. در یک سنگ scoria حفره‌های حبابی شکل بطور فراوانی دیده می‌شود. طیف رنگ اسکوریا در طبیعت از رنگ سیاه یا خاکستری تیره تا قهوه‌ای مایل به قرمز پررنگ موجود می‌باشد. از نظر شناخت سنگ در زمین شناسی، می‌توان گفت Scoria اسکوریا معمولا ترکیبی شبیه به بازالت دارد. اما این سنگ معدنی می‌تواند یک ترکیب مشابه آندزیت نیز داشته باشد.

پوکه معدنی قروه از نوع اسکوریا است. کاربرد آن تقریبا شبیه به پامیس است. مطمینا مزایای استفاده خود را نسبت به پامیس دارد. در ایران به منظور کف سازی و شیب بندی طرفداران خود را دارد. اما رنگ تیره آن مانع از سازه‌های سبک تزیینی مثل دیوارهای پیش ساخته و … است. مخصوصا مصالحی که نیاز است از رنگ طبیعی و روشن آن در تولید بهره برده شود رنگ سیاه و تیره پوکه معدنی قروه مانع می‌شود. اما در فواره‌های تزیینی تیره رنگ کاربرد اسکوریا فراوان است. در معادن پوکه معدنی قروه معمولا سنگ پوکه‌ها از کلوخه‌های بزرگ تشکیل شده است. از دستگاه خردکن برخلاف پامیس استفاده می‌شود.

کاربرد عمده پوکه معدنی قروه در سنگ پا است. در واقع به عنوان پوکه سنگ پا نیز در بازار معروف است. کاربرد پوکه معدنی یا پومیس تقریبا شبیه قروه اما با آنالیز شیمیایی کاملا متفاوت است. تقاضای هر کدام از انواع پوکه معدنی بستگی به اهداف پروژه‌های تولید قطعات سبک یا بتن دارند.

پامیس پوزولان سبکدانه کانیار چیست

پامیس پوزولان سبکدانه کانیار نوعی از پوکه معدنی است. اما این ماده معدنی ویژگی‌های متفاوتی نسبت به پوکه معدنی اسکوریا یا پوکه سفید دارد. برخلاف رنگ سیاه یا قهوه‌ای پوکه قروه، پومیس سبکدانه کانیار رنگی خاکستری مایل به سفید دارد. در تولید بتن‌های رنگ روشن یا دیوارهای پیش ساخته در آزمایشگاهها سرآمد دیگر انواع پوکه معدنی در کشور است.

میزان تخلخل و فشردگی آن نسبت به اسکوریا کمتر بوده. در نتیجه از مقاومت فشاری بسیار بالایی برخوردار است. نسبت به پوکه معدنی تبریز آهک فعال ندارد. پس تجزیه ناپذیر و ضد موریانه است. برخلاف پوکه قروه که با سیمان به تنهایی ترکیب خوبی ندارد و اکثر بلوک سازان را وادار می‌کند تا از ماده معدنی ترکیبی دیگر استفاده کنند؛ پامیس پوزولان سبکدانه کانیار اختلاط بسیار عالی با سیمان دارد. در تولید قطعات سبک پومیس پوزولان کانیار مصرف سیمان را به مقدار زیادی کم می‌کند.