پوکه معدنی کردستان از چه نوع پوکه است؟ پامیس است یا اسکوریا؟ در این پست درباره مشخصات پوکه و اطلاعات معدنی از این استان می‌پردازیم.

پوکه معدنی کردستان

معادن کردستان یکی از مناطق پررنگ در حوزه معدن اسکوریا در ایران است. هدف از ارایه این پست معرفی پوکه معدنی در استان کردستان است. استان کردستان در غرب کشور واقع شده است. مرکز آن سنندج می‌باشد. این استان که در دامنه‌ها و دشت‌های پراکنده سلسله جبال زاگرس میانی قرار گرفته‌ است، از شمال به استان آذربایجان غربی و زنجان و از جنوب به کرمانشاه و از شرق به همدان و زنجان و غرب به کشور عراق محدود است. شهرستان‌های استان کردستان عبارتند از: سنندج، سقز، مریوان، بانه، قروه، کامیاران، بیجار، دیواندره، دهگلان و سروآباد.

استان کردستان یکی از استان‌های معدنی کشور با ذخایر بالا می‌باشد. به نقل از مدیر مرکز زمین‌شناسی واکتشافات‌ معدنی سنندج، در این استان در مجموع 400 پروانه بهره‌برداری در حوزه مواد معدنی فلزی، سنگ تزئینی، سیلیس، فلدسپات، دولومیت، باریت سنگ معدن و مصالح ساختمانی صادر شده است. ( پایگاه اطلاع رسانی عصر معدن)

پوکه معدنی قروه

پوکه معدنی استان کردستان را می‌توان به طور انبوه‌تری در شهرستان قروه یافت. به دلیل وجود معادن پوکه در این شهرستان، پوکه معدنی قروه در کشور معروف می‌باشد.

شهرستان قروه سومین شهر پرجمعیت در استان کردستان به شمار می‌رود. این شهرستان در دشت وسیعی در شرق شهر سنندج قرار دارد. با بخش اپاختر باختری (شمال غربی) استان همدان هم‌مرز است. (ویکی پدیا)

قروه معادن سنگ و طلای بسیاری را در خود جای داده و نیاز منطقه به سنگ‌های مختلف را تأمین می‌کند. معادن مختلف آنتیموان در معدن بهارلو، پوکه معدنی، شن کوهی، گرانیت، ماسهٔ کوهی، مرمر و مرمریت در این شهر قرار گرفته‌اند. همچنین از مهم‌ترین سنگ‌های معدنی استخراجی از معادن این شهر می‌توان به چینی سفید، کریستال و گرانیت اشاره کرد.

اسکریا چه نوع پوکه‌ای است؟

سنگ اسکوریا نوعی سنگ آذرین است. این سنگ به رنگ تیره است. در یک سنگ اسکریا حفره‌های حبابی شکل بطور فراوانی دیده می‌شود. طیف رنگ اسکوریا در طبیعت از رنگ سیاه یا خاکستری تیره تا قهوه‌ای مایل به قرمز پررنگ موجود می‌باشد. از نظر شناخت سنگ در زمین شناسی، می‌توان گفت Scoria اسکوریا معمولا ترکیبی شبیه به بازالت دارد. اما این سنگ معدنی می تواند یک ترکیب مشابه آندزیت نیز داشته باشد.

بنابراین معادن پوکه کردستان بخش اعظم آن در شهر قروه است. پوکه اسکوریا از جمله پوکه معدنی رایج این استان است. برای خرید پوکه قروه یا پوکه سیاه اسکوریا می‌توانید با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

09144974210