پوکه نخودی سیاه چه ویژگی‌هایی دارد؟ به چه سایزی پوکه نخودی می‌گویند. کاربرد این نوع پوکه چیست؟ پاسخ به این سوالات را در ادامه بخوانید. برای خرید انواع پوکه معدنی با ما در تماس باشید.

پوکه نخودی سیاه چیست

این نوع پوکه معدنی با توجه به سایز بندی پوکه‌ها در اندازه‌های مختلفی در معادن تولید می‌شود.

اسکوریای نخودی، سنگی متخلخل سبک است. این ماده حاصل مواد مذاب سرد شده از تراوشات گدازه‌های آتشفشانی است. با استخراج از معادن اسکوریا بصورت قطعات بزرگ جداسازی می‌شود. در نهایت در فک یا سنگ شکن وارد شده و خرد می‌شود. اندازه دانه نخودی با توجه به سایزبندی مش دستگاه تعیین می‌شود. همچنین در دستگاه‌های جداسازی پوکه معدنی به نام سرند بطور مجزا پوکه نخودی تولید می‌شود.

اندازه دانه نخودی مختلف است. در بعضی از معادن از 5 الی 15 یا 5-12 تعیین می‌کنند. کاربرد مهم این پوکه در ساخت برخی از انواع بلوک‌ها و قطعات سبک ساختمانی کاربرد دارد. اما رنگ سیاه آن یکی از مشکلات این نوع پوکه در قطعات سبک است. یکی از مشکلات عمده اسکریای نخودی در تولید عدم اختلاط مناسب با سیمان و ملات است. به همین دلیل از مکمل دیگر یا پومیس در ترکیب آن استفاده می‌کنند.

برای مطالعه بیشتر پوکه معدنی چیست را بخوانید.

با توجه به اشکالات عمده اسکوریای نخودی، بیشترین کاربرد آن در شیب بندی و کف سازی ساختمان است.

ویژگی پوکه نخودی سیاه

ویژگی عمده انواع پوکه حتی اسکوریای نخودی به شرح ذیل است. اما نکته مورد توجه این است که ویژگی هر پوکه معدنی به آنالیز شیمیایی یا فیزیکی آن بستگی دارد. خصوصیات زیر ممکن است در بسیاری از پوکه‌های سیاه دیده نشود. اما بطور خلاصه و کلی این ویژگی‌ها را برای شما توضیح می‌دهم:

یکی از ویژگی‌های مهم پوکه نخودی چگالی کم است. پوکه معدنی سیاه یا حتی سفید رسانایی ضعیفی دارند. نه تنها برخی از انواع پوکه معدنی نخودی سیاه خنثی است. بلکه پومیس پوزولان کانیار نیز دارای ph خنثی است. رسانایی ضعیف خصوصیت دیگر این نوع ماده معدنی است. غیر مشتعل بودن یا غیرقابل احتراق بودن از ویژگی‌های بسیار مهم پوکه سیاه و پوکه پوزولانی سفید است. البته در بعضی از پوکه‌های معدنی سفید اسفنجی یا پفکی مقاومت در برابر آتش خیلی پایین‌تر از انواع پوکه پوزولان است.

کاربرد پوکه نخودی سیاه

از دیگر ویژگی پوکه سیاه سایز نخودی مقاومت به نسبت پایین است. به دلیل خلل و فرج فراوان پوکه سیاه مقاومت فشاری آن در تولید بتن خیلی پایین‌تر از دیگر سنگدانه‌ها است. پس سختی کم نیز جز مشخصات آن است.

یکی از ایرادات عمده پوکه نخودی میزان جذب آب بسیار بالای آن است. اینکه در خرید پوکه سیاه حجم زیادی آب هنگام حمل با خود به همراه دارد. به همین دلیل در فصل پاییز زمستان یا بهار خرید این ماده معدنی خیلی مقرون به صرفه نیست. زیرا پس از خشک شدن پوکه از حجم بار کم می‌شود. به خصوص این مساله در تولید قطعات بتنی بسیار حاد است.

در نتیجه تولید قطعه پروسه‌ای زمانبر است. اما در پومیس پوزولان این مساله کاملا برعکس است. اگرچه از نظر وزنی سبکتر از پوکه سیاه نخودی نیست اما میزان جذب آب آن به این شدت بالا نیست. پس در تولید بتن یا قطعات ساختمانی از نظر زمانی سریعتر آماده می‌شود.

 

کاربرد پوکه نخودی سیاه 

کاربرد پوکه سیاه سایز نخودی همانطور که در بالا گفته شده است بیشتر در کف سازی مورد استفاده است. کاربرد معجزه‌آسای پوکه معدنی در کشاورزی برکسی پوشیده نیست. این ماده نه تنها می‌تواند مواد شیمیایی مفید را به سمت خاک برگرداند بلکه به عنوان مواد مفید و مغذی در خاک برای رشد گیاهان مفید است. اما بطور کلی به نکات زیر می‌توان اشاره کرد:

  • کاربرد پوکه نخودی در فیلترها
  • کاربرد اسکوریای نخودی به عنوان نرم کننده منسوجات و پارچه‌ها

  • پوکه معدنی سیاه یا سفید به عنوان مواد جاذب خشک، روغن و ناخالصي را جذب و در خود نگه‌ می‌دارد.  به عنوان يک جاذب خشك شيميايي و نفتي مفيد است.
  • مواد جاذب خشک Dry Absorbent

کاربرد پوکه معدنی چیست برای پاسخ به این سوال این مقاله را بخوانید.

پوکه پوزولان نخودی سبکدانه کانیار

پوکه پوزولان نخودی سبکدانه کانیار در اندازه 5-12 تولید می‌شود. این دانه‌ها اندازه و حجم آن و سبک است. دارای خواصی چون عایق حرارتی و صوتی، بهترین پرکننده جهت شیب بندی و کف سازی ساختمان‌ها تا قطر 10 سانتی متر محسوب می‌شود.

در صورت تمایل به خرید این محصول با شماره‌های زیر تماس حاصل نمایید.

زارع :  09144974210 _ 09113771257_09117709407