پوکه چیست ؟ چه نوع پوکه‌هایی در بازار داریم؟ در پست امروز انواع پوکه معدنی و سایز هر یک بطور جداگانه توضیح داده می‌شود. البته پوکه پوزولان سبکدانه کانیار نیز به شما معرفی شده. در صورتی که مطلب امروز مفید بوده، نظر خود را در انتهای صفحه قید فرمایید. با نقطه نظرات شما مسیر اطلاع‌رسانی ما هدفمندتر و مورد رضایت شما واقع خواهد شد.

پوکه چیست

پوکه در طبیعت به شکل معدنی یافت می‌شود. پوکه معدنی به عنوان یکی از کانی‌های سیلیسی در طبیعت توجه ویژه انسانها را قرن‌ها به خود جلب کرده است.

نوع دیگری از پوکه‌ها در صنعت تولید می‌شود. با الهام گرفتن از پوکه معدنی نوعی پوکه با نام پوکه صنعتی نگاه صنعت دوستان را در جهان به خود جلب کرد. پوکه صنعتی یا خاک رس منبسط شده با فرآوری متفاوتی در کارخانه‌های تولید پوکه صنعتی به عمل می‌آید.

پوکه صنعتی

پوکه صنعتی در طبیعت یافت نمی‌شود. از مواد طبیعی استفاده شده و بعد از فرآوری ماده سبک پوکه‌ای تولید می‌شود. این ماده در کارخانه‌های صنعتی تولید شده.

پوکه صنعتی به عنوان سبکدانه رسی منبسط شده در برخی از کارخانه‌های ایران به تولید می‌رسد. پوکه صنعتی در این کارخانه از انبساط خاک رس در کوره‌های گردان با دمای بالای 1200 سانتیگراد تهیه می‌شود. پوکه صنعتی بدلیل تولید کارخانه‌ای آن به شکل مدور و گرد است.

برای مطالعه بیشتر در مورد این مطلب: پوکه صنعتی چیست

پوکه معدنی چیست

پوکه معدنی به دلیل خلل و فرج بیشتر از وزن خود می‌تواند مایعات را جذب کند. پوکه می‌تواند چند برابر وزن خود آب جذب کند. به عنوان تمیزکننده در صنعت توجه ویژه‌ای به آن می‌شود. به صورت ترکیب با مواد دیگر به صورت آلودگی‌زدایی مورد استفاده در صنعت است.

در کشاورزی بخاطر جذب بالای آب و نگهداری آب کاربرد زیادی دارد. پوکه به عنوان عایق در سردخانه‌ها، گرمخانه‌ها حتی ساخت و ساز ساختمان حایز اهمیت است. به منظور عایق سازی لوله‌های ساختمانی، سبک سازی ساختمان، تولید قطعات و بتن‌های سبک بکار گرفته می‌شود.

پوکه معدنی سفید

پوکه سفید چیست

پوکه معدنی سیلیکات آلومینیومی دارد. از انواع سنگ‌های آذرین است. پوکه معدنی ساختمانی حجره‌ای و متخلخل دارد. این سنگ اسفنجی سبک وزن در فوران‌های آتشفشانی انفجاری به وجود می‌آید. دارای شبکه‌‌ای از حباب‌های گازی در شیشه آتشفشانی و کانی‌هاست.

پوکه معدنی سفید همانطور که از نامش پیداست تمام خصوصیات پوکه را دارد. اما رنگ آن به دلیل مواد معدنی متفاوت نسبت به دیگر انواع پوکه رنگ سفید یا کدر دارد. به دلیل کاربرد پوکه معدنی در حیطه‌های مختلف این نوع پوکه به نام پوکه معدنی سفید معروف است. پوکه معدنی سفید در ایران بیشتر از بستان آباد تبریز مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. البته در بخش‌های شرقی کشور نیز وجود دارد. پوکه سفید حالت اسفنجی و بسیار سبک است. این نوع پوکه مزایا یا معایب خاص خود را دارا می‌باشد.

برای مطالعه بیشتر در مورد این مطلب: پامیس چیست

پوکه معدنی سیاه 

اسکوریا پوکه چیست

پوکه معدنی سیاه با انواع پوکه معدنی سفید یا رنگهای دیگر بسیار متفاوت است. آنالیز شیمیایی مخصوص به خود دارد. نام علمی پوکه معدنی سیاه اسکوریا است. رنگ این نوع پوکه سیاه است. سنگ پا نمونه مرغوب پوکه سیاه است. بخش عمده کاربرد آن در ساختمان و شیب بندی و کف سازی ساختمان است. اما در تولیدات قطعات سبک ساختمان نیز توجه ویژه به آن است. به دلیل کاربرد مختلف آن مانند پومیس یا پوکه معدنی سفید در حیطه‌های مختلف صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای مطالعه بیشتر در مورد این مطلب: اسکوریا چیست

پوکه معدنی پوزولانی

پوکه معدنی پوزولانی یک شیشه سیلیسی حفره دار آتشفشانی است. پومیس به صورت انفجاری از دهانه آتشفشان‌ها خارج می‌شود. دانه‌های درشت تر پومیس به رنگ‌های سفید، خاکستری، صورتی، زرد کمرنگ یا قهوه‌ای دیده می‌شود.
دانه ریزتر از 2 میلی متر را پومیسیت یا پامیسیت گویند. دانه‌های درشتتر از 2 میلی متر را پومیس می‌نامند. به علت آن که در ترکیب پامیس و پامیسیت مقدار زیادی گاز و بخار آب می‌باشد حجم آنها نسبت به وزنشان خیلی بیشتر است. در نتیجه به نظر می‌آید معمولا وزن مخصوص آنها کمتر از 1 کیلوگرم بر متر مکعب است.

پومیس را بدین علت پوزولان می‌نامند که به عنوان یک افزودنی می‌تواند با مواد دیگر ترکیب شود. این مساله در بتن بسیار حایز اهمیت است. پومیس از جمله پوزولان‌های طبیعی در صنعت بتن محسوب می‌‍شود.

پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار به دلیل اختلاط خوب با سیمان در بسیاری از تولیدات بتن خود تراکم و انواع دیگر بتن غیر سازه‌ای کاربرد دارد.

برای مطالعه بیشتر در مورد پوکه چیست مطلب: پامیس پوزولان چیست

انواع پوکه چیست

انواع پوکه معدنی

انواع پوکه معدنی را به سه دسته در بالا تقسیم کردیم. پوکه معدنی سفید که به پومیس یا پامیس Pumice معروف است. پوکه معدنی سیاه با نام علمی اسکوریا Scoria. و نوع سوم را پوکه معدنی پوزولانی. در انواع پوکه معدنی، پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار را نیز معرفی کردیم.

مقاله امروز را با عنوان پوکه چیست مطرح کردیم. علاوه بر تعریف پومیس، پوکه صنعتی را نیز شرح دادیم. اما در بخش بعدی توضیحات امروز، انواع پوکه معدنی را با توجه به سایزبندی آن طبقه بندی می‌کنیم:

پوکه معدنی سایز عدسی

پوکه معدنی سایز عدسی معمولا در اندازه‌های 3 – 12 میلی متر دیده می‌شود. این دانه با اندازه در تولید بلوک ساختمانی، بلوک‌های بتنی، سازه‌های سبک ساختمان کاربرد دارد.

پوکه معدنی سایز عدسی در کشاورزی، برای حاصلخیزی و افزایش جذب آب موثر است.

پوکه معدنی سایز بادامی

پوکه معدنی سایز بادامی برای شیب بندی و کف سازی ساختمان کاربرد دارد. اندازه آن معمولا 12-30 میلی متر است.

پوکه معدنی سایز نخودی

پوکه معدنی سایز نخودی با ابعاد 5 – 18 معمولا دانه بندی می‌شود. پوکه سایز نخودی در ساخت بلوک سبک و نیمه سبک استفاده می‌شود. کاربرد آن مانند سایز بادامی است. در بسیاری از موارد مخلوط نخودی – بادامی مورد تقاضای مشتریان است. در شیب بندی بام یا کف ساختمان کاربرد زیادی دارد.

اصلی‌ترین خاصیت پوکه معدنی چیست

اصلی‌ترین خاصیت پوکه معدنی چیست؟ این پرسش پاسخ‌های متفاوتی دارد. خواص پوکه معدنی را بطور خلاصه شده می‌توان به شکل زیر بیان نمود:

 1. چگالی کم
 2. رسانایی ضعیف
 3. خنثی بودن
 4. غیرقابل احتراق بودن
 5. سختی کم
 6. قابلیت جذب و مقاومت بالا
 7. دانسته کم
 8. سازگاری با حرارت
 9. هزینه کم
 10. کیفیت عایق بندی حرارتی و صوتی
 11. مقاوم در برابر رطوبت و حیوانات موزی.

در میان ده‌ها ویژگی پوکه معدنی تنها به چند مورد اشاره کردیم. اما اصلی‌ترین ویژگی پومیس وزن حجمی پایین آن است. پومیس به دلیل چگالی کم، قابلیت جذب و مقاومت بالا نسبت به سایر اگراگات‌ها نظیر ورمیکولیت در صنایع مختلف به کار برده می‌شود.

نحوه تشخیص پوکه معدنی مرغوب

نحوه تشخیص پوکه معدنی مرغوب بستگی به نحوه استفاده از آن دارد. پوکه معدنی مرغوب در کشاورزی، تولید بتن، تولید قطعات سبک و حتی به عنوان جاذب مایعات ویژگی‌های مخصوص به خود دارد.

در تولید قطعات سبک ساختمانی مرغوبیت پومیس به وزن حجمی پایین آن است.

در کشاورزی مرغوب بودن پوکه معدنی بستگی به میزان املاح و فلزات خاصی مثل آلومینیم و … دارد.

در تولید بتن، انواعی از پوکه معدنی مرغوب به شمار می‌آید که میزان سیلیس آن بالا باشد. پس به هیچ وجه نمی‌توان گفت تنها یک نوع پوکه معدنی خاص مرغوب‌ترین پوکه معدنی است.

مزیت پوکه معدنی به سایر مصالح ساختمانی

از آنجاییکه پومیس تا بیش از 1000 درجه سانتی گراد در برابر حرارت مقاوم می باشد در صنایع ذوب فلزات و ریخته‌گری به عنوان سرباره‌گیر و نگهداری حرارت پاتیل‌ها در حد مورد نیاز بسیار مناسب می‌باشد. مواد شیمیایی و اسیدها بر آن بی‌اثرند.

به دلیل تخلخل و قدرت جذب و نگهداری بالایی که دارد در تهیه خاک‌های مخصوص برای پرورش گل و کلا کشاورزی مصرف می‌شود.

پوکه معدنی به علت خنثی بودن تاثیری بر فرآورده نهایی ندارد. از این رو، پوکه معدنی جزو لیست فرآورده‌های مجاز شیمیایی و غذایی آمریکا می‌باشد.

برای مطالعه بیشتر درباره پوکه چیست مطلب زیر را می‌توانید بخوانید: انواع سایز پوکه معدنی