کاربرد سنگ‌های آتشفشانی چیست؟ سنگ‌های آتشفشانی یا آذرین با نام لاتین Igneous rocks معروف است. این سنگ نام خود را از واژه لاتین Ignis به معنی آتش گرفته‌اند.

کاربرد سنگ‌های آتشفشانی چیست؟

کاربرد سنگ‌های آتشفشانی چیست؟ سنگ‌های آتشفشانی همانطور که از نامش پیداست حاصل فعل و انفعالات و انفجار در کوه آتشفشان است. این نوع سنگها در علم زمین شناسی به سنگ آذرین شناخته می‌شود. بنابراین می‌توان سنگ‌های آذرین یا آتشفشانی را چنین تعریف کرد: نوعی سنگ هستند که به صورت ماگمای گداخته از مرکز زمین به سطح زمین روان شده و این مواد تحت تاثیر هوای سطح زمین سرد می‌شود.

از جمله ویژگی‌های سنگ‌های آتشفشانی یا ماگمایی می‌توان به نکات زیر اشاره داشت:

این نوع سنگها از ریزدانه‌های شیشه‌ای تشکیل شده‌اند. دارای منافذ و حفره‌های ریز و درشت هستند. این سنگهای پرورده آتش، زمانی توده‌ای داغ و مذاب را به نام ماگما تشکیل می‌داده‌اند، که سرد شدن تدریجی ماگما، آنها را به سنگ سخت و جامد تبدیل کرده است. بنابراین گدازهای که از دهانه آتشفشان فوران کرده و بر سطح زمین جاری می‌شود، به سرعت سرد و سخت شده و سنگی آذرین را بوجود می‌آورد.

همانطور که گفته شده سنگ‌های آذَرین به سنگ‌های حاصل از انجماد مواد مذاب می‌گویند. بنابراین سنگ‌های آذرین به دو بخش سنگ‌های آذرین درونی و سنگ‌های آذرین بیرونی تقسیم می‌شوند.

سنگ‌های آذرین بیرونی چیست؟

سنگ آذرین بیرونی همانطور از نامش پیداست، حاصل فرایند آتشفشانی و بیرون ریختن مواد مذاب از دهانهٔ آتشفشان‌ است. مانند بازالت و ریولیت.

سنگ آذرین درونی چیست؟

سنگ آذرین درونی حاصل فرایند ماندن ماگما در آشیانه کوه و سرد شدن آهستهٔ آن است.

از انواع سنگ‌های آذرین درونی گرانیت و از سنگ‌های آذرین بیرونی بازالت از همه معروف‌تر هستند.

انواع سنگ های آتشفشانی

انواع سنگ های آتشفشانی را به دسته‌های زیر تقسیم نمود:

سنگ داسیتی – ریولیتی: این سنگ‌ها معادل آتشفشانی سنگهای گرانیتی می‌باشند.

سنگ تراکیتی: حجم اصلی این سنگها را فلدسپار به ویژه فلدسپات آلکالن تشکیل می دهد که به صورت فنوکریست و خمیره سنگ یافت می شود.

سنگ آندزیت و بازالت: فراوانترین سنگهای آتشفشانی که دارای کانی‌های رنگین زیادی است.

سنگ های فنولیتی، تفریتی و بازانیت:
تشخیص صحرایی این سنگ‌ها بسیار مشکل است، مگر اینکه سنگ دارای مقدار زیادی فنوکریست‌های فلدسپاتوئید مانند لوسیت، نفلین و آنالسیم باشد. این سنگ ها در بازالت آلکالن و مناطق ریفت قاره‌ای وجود دارد.

سنگ لاتیت: معادل آتشفشانی سنگ مونزونیتی که در مقایسه بازالت و آندزیت، دارای فلدسپار غنی از پتاسیم می باشد.

کاربرد سنگ‌های آتشفشانی پامیس

کاربرد سنگ‌های اتشفشانی پامیس در صنعت ساختمان بعنوان مصالح روکش سطح جاده، شن ریزی راه آهن، اجزاء سنگی و بلوک ساختمانی است. مصرف عمده پوکه معدنی علاوه بر ساختمان در کشاورزی و صنایع نیز رایج است. برخی از کاربردهای پومیس موارد زیر است:

  •  در تصفیه خانه‌ها
  •  در کشاورزی، باغبانی، تولیدات کشاورزی از قبیل کود ارگانیک و …
  •  در صنعت
  • در صنعت ساختمان
  • در مصالح ساختماني
  • در عمليات ساختماني و عمراني
  • مصرف پامیس به عنوان ساينده 
  • مصرف عمده پومیس در پزشکي و دارو سازي
  • کاربرد پوکه معدنی در حمل كننده‌ها
  • مصرف پوکه در پركننده‌ها (فیلر)