کف سازی و شیب بندی با پوکه معدنی یکی از راه‌های سبک سازی است. با توجه به میزان استحکام و عایق بودن پومیس، این ماده معدنی همواره مورد توجه بازار سبک سازی ساختمان است. در مقاله امروز قصد داریم اطلاعاتی در خصوص کف سازی و شیب بندی در اختیار شما قرار داده شود.

کف سازی و شیب بندی با پوکه معدنی

در بخش کف سازی به عنوان نمونه می‌خواهیم اجرای کف سازی در سرویس‌های بهداشتی را توضیح داده. البته استفاده از پوکه معدنی به عنوان عایق و کاهش دهنده‌ی بار مرده ساختمان در این بخش ضروری می‌باشد.

همانطور که در نوشته‌های پیشین توضیح دادیم، در سقف‌های سازه‌ای اجرا شده، هنگام تسطیح و کف سازی، برای رسیدن به ضخامت مورد نظر، از پوکه معدنی به عنوان مصالح سبک، استفاده می‌شود. برای کف سازی در سرویس بهداشتی بهتر است چند مورد را مد نظر داشته باشید:

 • در ابتدا کف سازی و نصب کف شورها پیاده می‌شود.
 • اجراى سقف و تقسيم فضاهاى سرويس با استفاده از تيغه‌ى 5 يا 10 سانتى مترى.
 • نصب لوله‌هاى مربوط به فاضلاب در محل مناسب.
 • ریختن بتن سبک (بتن متخلخل يا بتن پوكه پوزولانی) و صاف كردن آن.
 •  اجراى ماسه و سيمان ليسه‌اى و ایجاد ماهيچه سيمانى در پاى ديوارها (فصل مشترك ديوار و كف) با
  زاويه‌ى 135 درجه به نحوى که ملات ماسه و سيمان در كنار ديوارها ادامه يابد.

در هنگام کف سازی سرویسها اگر بی دقتی شود، تعمیر آن مشکل و پر هزینه خواهد بود. بنابراین باید این کار توسط افراد با تجربه انجام گیرد.

 

اجرای قیر و گونی بر روی ملات ماسه و سیمان لیسه‌ای

ایزولاسیون دو لایه ( به صورتی که پس از پهن نمودن اوّلین لایه‌ی قیر و گونی، عایق قیر و گونی را در محل آب رو سوراخ کرده. آن را به داخل آب روبر می‌گردانند. سپس کف شور را در محل خود بر روی عایق کاری قرار داده. لایه‌ی دوّم عایق را در کف و دیوارها اجرا می‌کنند. در این مرحله لازم است لایه‌ی دوّم عایق نیز در محل آب رو، سوراخ شود.
برای نصب و اجرای کاشی دیوارها، لازم است ابتدا توری فلزی، توری مرغی بر روی دیوارها نصب گردد.
دلیل نصب توری مرغی این است که دوغاب پشت کاشی با عایق کاری درگیری کافی داشته باشد.

نصب و اجرای سرامیک کف با استفاده از دوغاب سیمان سفید و خاک سنگ با عیار سیمان 450 کیلوگرم سیمان در متر مکعب. این کار پس از کشیدن ملات ماسه و سیمان لیسه‌ای محافظ عایق کاری انجام می‌شود.

 

کف سازی با پوکه معدنی

قبل از بررسی کف سازی و شیب بندی با پوکه معدنی به انواع كف سازى می‌پردازیم.

براى تعيين نوع كف سازى، لازم است ابتدا محلى كه كف سازى آن مورد نظر است معيّن شود. به عنوان مثال نوع
كف سازى در زمين‌هاى خشک با يكديگر متفاوت مى‌باشد.

كف سازى در زمین‌های خشک:
در این گونه زمین‌ها کف‌سازی به صورت زیر انجام می‌شود:

 • صاف نمودن و متراكم كردن سطح كف سازى
 •  ريختن يك لايه بتن با عيار 200 كيلوگرم سيمان در متر مكعب بتن به ضخامت 10 سانتى متر. البته در این بخش از بتن پوکه‌ای می‌توانید استفاده کنید.
 • متراكم (ويبره) كردن آن و صاف نمودن سطح فوقانى بتن با استفاده از تخته ماله.

اجراى پوشش نهايى به دو صورت انجام مى‌شود:

 •  به صورت بتنى
 • استفاده از ملات ماسه سيمان، پوکه معدنی، موزاييك، سنگ فرش، سراميك، پاركت و… با در نظر گرفتن محل استفاده و سليقه‌ى مصرف كننده.

کف سازی در زمین‌های مرطوب

كف سازى در زمين‌هايى كه داراى رطوبت مى‌باشند.  مانند زير زمين‌ها بدین شرح است:

زمين‌هاى مرطوب خود به دو دسته تقسيم بندى مى‌شوند كه عبارتند از:

الف -كف سازى در زمين‌هايى كه رطوبت كمى دارند (زمين هاى نيمه خشك):

براى كف سازى اين گونه زمين‌ها مراحل زير به ترتيب انجام مى‌شود:

 • كوبيدن خاك زيرين (زمين طبيعى) تا تراكم آن به 85 تا 90 درصد برسد.
 • پخش كردن قلوه سنگ درشت (سنگ رودخانه‌اى) به ضخامت حداقل 25 سانتى متر (بلوكاژ). براى به وجود آوردن سطحى تقريبا صاف و پر شدن فواصل بين آن‌ها. (قلوه سنگ ها)، شن ريز روى تمام سطح ريخته مى‌شود تا تقريبا يك سانتى متر روى قلوه سنگ‌ها را بپوشاند. ما استفاده از پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار را در این بخش پیشنهاد می‌کنیم.
 • ريختن بتن با عيار 200 كيلوگرم سيمان در متر مكعب بتن به ضخامت 7 تا 10 سانتى متر. صاف كردن آن با استفاده از تخته ماله.
 •  اجراى ملات ماسه و سيمان با عيار 350 كيلوگرم سيمان در متر مكعب ملات جهت اجراى پوشش نهايى.
 • فرش كردن كف با استفاده از موزاييك و يا سنگ فرشى و… كه به عنوان پوشش نهايى كف مى‌باشد.

 

برای مطالعه بیشتر: کاربرد پوکه معدنی چیست

 

كف سازى در زمين‌هاى خیلی مرطوب

در اين گونه زمين‌ها به دليل وجود رطوبت زياد، قلوه سنگ‌ها به تنهايى نمى‌توانند از نفوذ رطوبت جلوگيرى
نمايند. پس لازم است از عايق رطوبتى نيز استفاده شود. جهت كف سازى در اين گونه زمين‌ها مراحل زير را به
ترتيب انجام مى‌دهند:

 • كوبيدن خاك زيرين (زمين طبيعى) تا تراكم آن به 85 تا 90 درصد برسد.
 •  پخش كردن قلوه سنگ درشت (سنگ رودخانه‌اى)به ضخامت حداقل 25 سانتى متر. براى به وجود آوردن سطحى تقريباً صاف و پر شدن فواصل بين آن‌ها (قلوه سنگ ها)،
 • شن ريز روى تمام سطح ريخته مى شود تا تقريبا يك سانتى متر روى قلوه سنگ‌ها را بپوشاند.
 • ريختن بتن با عيار 200 كيلوگرم سيمان در متر مكعب بتن به ضخامت 7 تا 10 سانتى متر. ويبره و صاف كردن آن با استفاده از تخته ماله.
 • اجراى ملات ماسه و سيمان ليسه‌اى 1 با عيار 350 كيلوگرم سيمان در متر مكعب ملات به ضخامت حداقل يك سانتى متر جهت بستر عايق كارى.
 •  اجراى قير و گونى بر روى ملات ماسه و سيمان ليسه‌اى (قير گونى يك لايه 2).
 • اجراى ملات ماسه و سيمان ليسه‌اى با عيار 350 كيلوگرم سيمان در متر مكعب ملات به ضخامت حداقل
  يك سانتى متر جهت محافظت از عايق كارى. پهن كردن ملات ماسه و سيمان با عيار 350 كيلوگرم سيمان در متر مكعب ملات براى اجراى پوشش نهايى كف. فرش موزاييك و يا سنگ فرشى كف به عنوان پوشش نهايى كف. در صورت مصرف پودری پوزولان سبکدانه کانیار در این بخش مصرف سیمان بسیار کم می‌شود.

شیب بندی حیاط با پوکه معدنی

شیب بندی حیاط با پوکه معدنی یکی از انتخاب‌های به جای شما در محوطه سازی است. برای اجرا معمولا پس از پوکه ریزی از ملات پودری پوزولان سبکدانه کانیار استفاده کنید. زیرا ملات شما میزان چسبندگی بالایی پیدا می‌کند. ملات سیمان و پودری پوزولان را بر روی پوکه معدنی می‌ریزید. بعد از صاف کردن و تنظیم شیب مناسب کار به اتمام می‌رسد.

شیب بندی پوکه معدنی

همانطور که در بالا  اشاره شد پوکه معدنی یکی از انواع مصالح سبک سازی است. بنابراین برخی از مصالح شیب بندی بدین قرار است:

براى شيب بندى از مصالح سبك مانند خرده آجر، سوخته‌هاى زغال سنگ، پوكه‌هاى معدنى و بتن پوكه
استفاده مى‌شود.

شیب بندی ساختمان با پوکه معدنی سبکدانه کانیار

شیب بندی ساختمان با پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار، یکی دیگر از انواع پیشنهادات گروه تولیدی سبکدانه کانیار است. به دلیل خاصیت پوزولانی این نوع پوکه معدنی، و میزان سیلیس بالای آن نسبت به اسکریا و پومیس سفید پس از اختلاط با سیمان، ملات بسیار مناسبی به دست می‌آورید.

با توجه به خاصیت پوزولانی این پومیس، و ترکیب آن با پودری پوزولان سبکدانه کانیار مصرف سیمان به میزان بالایی کم می‌شود. بنابراین، برای کف سازی و شیب بندی با پوکه معدنی استفاده از پوکه کانیار را فراموش نکنید. این مساله همواره مورد رضایت مشتریان ما بوده است.

پوکه ریزی ساختمان چیست

قبل از تعریف پوکه ریزی ساختمان، با چند نکته در اصول کف سازی آشنا شوید:

در پوکه ریزی ساختمان و کف سازی پوشش كف باید با اهداف استفاده از آن، متناسب باشد. در ابتدا به نوع زمين یعنی خشك، نيمه خشك، یا مرطوب بودن آن توجه نمود.  همچنين محل مورد استفاده‌ى كف مانند اتاق، سرويس‌هاى بهداشتى، آشپزخانه، حياط و…. بررسی شود. در این بخش باید بتوان نيازها و خواسته‌هاى استفاده كننده را برآورده نموده و در عين حال کار با استحکام بالایی انجام شود.

بعضى از عواملى كه در انتخاب پوشش كف مؤثر هستند، عبارتند از:

 • نوع زير سازى
 • مقاومت در مقابل آتش سوزى و مواد شيميايى
 • ايمنى و راحتى در حركت (بدون سر خوردن)
 • نماى مناسب
 • هزينه ى ساخت و نگهدارى
 • سليقه‌ى شخصى

البته ناگفته نماند، هيچ پوششى وجود ندارد كه تمام خواسته‌هاى مورد نظر را تامين نمايد. اما بعضى از پوشش‌ها مى‌توانند به طور نسبى، نظر استفاده‌ كننده را برآورده نمايند.

پوکه ریزی ساختمان در مرحله کف سازی صورت می‌گیرد. در این بخش برای محکم کردن و سفت ساختن کف از مصالح پرکننده استفاده می‌شود. در گذشته برخی پروژه‌های سنتی از خاک، ایتال شکسته یا نخاله‌های ساختمانی استفاده می‌کردند. این مساله مشکلات عدیده‌ای بوجود می‌آورد. از جمله افزایش بار مرده ساختمان و مشکلات رطوبت و نم، کف سازی نامناسب و … را سبب می‌شد.

اما در پوکه ریزی ساختمان، عمر مفید سازه بالا می‌رود. وجود پوکه خود به تنهایی نقش عایق صدا،گرما، و سرما را در ساختمان دارد. کاهش چشمگیر وزن ساختمان و ضد زلزله بودن آن از دیگر مزایای استفاده از پومیس در ساختمان است.

برای اطلاعات بیشتر مطالعه کنید: مشخصات پوکه معدنی چیست

 

پوکه شیب بندی

پوکه شیب بندی در انواع مختلفی در بازار موجود است. در بازار انواع پامیس موجود است.پوکه سفید پفکی با استحکام کمتر، اسکریا همان پوکه سنگ پایی به دلیل خلل فرج زیاد وزنی نسبتا سبک، از انواع دیگر دارد. پوکه شیب بندی پوزولانی نیز نوع دیگری است. این نوع پوکه از نظر وزنی کمی بالاتر از پومیس سفید است. اما به دلیل خاصیت پوزولانی مصرف سیمان را کم می‌کند. البته از استحکام فوق‌العاده بالایی نسبت به دیگر انواع پوکه برخوردار است.

 

استفاده از پوکه معدنی در  مناطق زلزله خیز

پوکه معدنی در زلزله

پوکه معدنی در زلزله چه مزایایی دارد؟ یکی دیگر از مزایای عمده استفاده از پوکه معدنی وزن سبک آن است. مقاومت بالای پومیس و نقش آن در کاهش بار مرده ساختمان، پوکه را به عنوان مصالح سبک معرفی می‌کند. زیرا پامیس دارای مقاومت و وزن مخصوص مناسب می‌باشند.

لازم به ذکر است، آیین نامه استاندارد ملی توجه ویژه‌ای به نقش پوکه معدنی و سبک سازی در ساختمان داشته است. در مناطق زلزله خیز، آیین نامه‌ها حداقل مقاومت فشاری بتن سبک را به 20 مگاپاسکال محدود می‌کنند. این ویژگی را به راحتی در پوکه معدنی پوزولانی شاهد هستیم.

آیین نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله تاکید دارد: با به کار گیری مصالح سازه‌ای با مقاومت زیاد و شکل پذیری مناسب و مصالح غیر سازه‌ای سبک، وزن ساختمان به حداقل رسانده شود. با این تفاسیر در صنعت سبک سازی ساختمان توجه ویژه‌ای به مصرف پومیس شده است.

طبق مبحث مقررات ملی ساختمان، جھت حفاظت ساختمان در برابر تغییرات جوی و حریق، بام‌ھا باید مقاوم ساخته شوند. ھمچنین از نظر سازه نیز باید طوری طراحی و محاسبه شده باشند که مطابق مقررات آئین نامه ٢٨٠٠ بوده و در مقابل زلزله مقاومت لازم را دارا باشند.

 

برای مطالعه بیشتر آدرس‌های زیر پیشنهاد می‌شود:

شیب بندی کف طبقات با پوکه معدنی

شیب بندی پشت بام با پوکه معدنی

منابع: کف سازی و شیب بندی/ محمدعلی زارع /مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان / مبحث ششم مقررات ملی ساختمان/سایت نگین عمران