پامیس

پوکه معدنی جهت استخر ماهی

پوکه معدنی جهت استخر ماهی به عنوان فیلترینگ و حذف کننده آهن موثر است. در تحقیقی که توسط رحمانی و همکاران صورت گرفته است بر نقش پوکه معدنی در حذف آهن در آب پرداخته است.

پوکه معدنی جهت استخر ماهی

پوکه معدنی جهت استخر ماهی نیز کاربرد دارد. پوکه معدنی همان ماگمای سرد شده آتشفشانی است که در سطح زمین در دسترس قرار می‌گیرد. کاربرد پامیس علاوه بر کشاورزی، نساجی، صنعت رنگ و … در حیطه صنعت ساختمان رشد چشمگیری داشته است.

یکی از عمده‌ترین مصارف پومیس در صنعت سبک سازی است. تکنولوژی استفاده از بتن سبک، فناوری جدیدی نیست. از زمان‌های قدیم نمونه‌های زیادی از کاربرد مصالح سبک مشاهده شده است. اولین گزارش‌های تاریخی در مورد کاربرد مصالح سبک وزن در اروپا به روم باستان بر می‌گردد.

سنگدانه‌های سبک پامیس به عنوان یکی از بهترین نمونه‌های جایگزین‌ شن و ماسه است. پوکه معدنی به عنوان مدیای فیلتر موثر در فیلتر مکانیکی تصفیه آب استخرهای ماهی کاربرد فراوانی دارد. در سیستم اکواریوم‌ها نیز از پوکه معدنی برای تصفیه استفاده می‌شود.

ویژگی خاص و طبیعی پامیس به شکلی است که تخلخل فراوانی دارد. جذب آلودگی‌های آب استخر ماهی توسط خلل و فرج فزاینده‌ای که در پامیس وجود دارد، صورت می‌گیرد. مواد جامد معلق در آب به راحتی توسط پوکه جذب می‌شود.

این خصیصه سبب می‌شود تا مسیر چرخه‌های برگشت شستشوی بستر فیلتر کمتر گرفتگی ایجاد شود.

چگالی پایین مدیای فیلتر پامیس، مزیت عمده‌ای بر عملکرد سیستم فیلتر دارد. زیرا نیاز به آب بیشتر و میزان دفعات برگشت آب را کاهش می‌دهد. پوکه معدنی حتی در تصفیه خانه‌های آب شهری کاربرد زیادی دارد.

خلاصه تحقیق کاربرد پامیس در حذف آهن

آهن چهارمین عنصر فراوان در پوسته زمین است. حضور مقادیر بیشتر از استاندارد آن در آب، آثار نامطلوبی را ایجاد می‌نماید. این مطالعه با هدف به کارگیری سنگ پامیس در حذف یا کاهش آهن محلول در آب و مطالعه عوامل مؤثر بر آن شامل غلظت آهن و pH انجام شد. غلظت آهن در سه سطح ۳/ ۰، ۱ و ۵ میلی گرم در لیتر تهیه و با دو سطح ۱۰ و ۲۰ گرم از سنگ پامیس و PH سه سطح   3/5، 7  و ۱۰ در سیستم ناپیوسته و در مراحل جداگانه مجاورت داده شد. به منظور تعیین کارایی سنگ پامیس در حذف آهن محلول، هر ۱۰ دقیقه یک بار نمونه برداری انجام شد. غلظت آهن باقیمانده در هر مرحله توسط روش اسپکتروفتومتری تعیین گردید.

نتایج نشان داد که میزان جذب آهن با مقدار ماده جاذب و pH محلول
رابطه مستقیم دارد. همچنین سنگ پامیس استفاده شده به عنوان جاذب، قابلیت احیا و استفاده مجدد را دارا است. جذب آهن با مدل فروندلی چ انطباق بیشتری داشت . طبق یافته‌های این پژوهش، به دلیل دسترسی آسان و قیمت پایین سنگ پوکه معدنی، راندمان بالا در فرایند جذب و امکان احیا و استفاده مجدد از آن، به کارگیری این سنگ در تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب به منظور حذف آهن پیشنهاد می‌گردد.

قیمت پوکه معدنی  کلیک کنید    قیمت پوکه معدنی

 

پوکه پوزولان کانیار در ساختمان

پوکه پوزولانی سبکدانه کانیار مطابق با تعاریف و طبقه‌بندی استاندارد ملی ایران به شماره 16096 ” مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سبکدانه پومیس ” در دو تیپ پودری ( مورد مصرف در عمل آوری داخلی بتن مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره 20584) می‌باشد. تیپ دوم پومیس دانه بندی شده است. (سبک دانه مورد مصرف در بتن سازه‌ای مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره  4985 و مبحث 9 مقررات ملی ساختمان است.) هر دو تیپ طی آزمایشات تجربی در موارد زیر کاربرد دارد:

  • قابلیت استفاده در ساخت قطعات پیش ساخته بتنی (با مقاومت فشاری 28 روزه 28 مگاپاسکال با وزن مخصوص 1800 )،
  • فوم بتن
  • ساخت بلوک
  • فیلر در بتن خودتراکم

با توجه به ویژگی پوزولانی طبیعی پوکه معدنی کانیار چنین می‌توان گفت: مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره 3433 و تحقیقات صورت گرفته؛ کاربرد عمده‌ی پودری پومیس پوزولان کانیار در بتن خودتراکم و بتن پیش ساخته است. این ماده معدنی صرفه اقتصادی را با کاهش مدت دوره نگهداری رطوبتی به همراه دارد.

لازم به ذکر است شاخصه پوزولانی این ماده مطابق با ASTM C618 رده‌یN  می باشد.

امتیاز شما برای این مقاله

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا