پامیس

پوکه کشاورزی و کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی-باغداری

کاربرد پوکه کشاورزی به بیان دیگر مصرف پومیس پوزولان در کشاورزی و باغبانی یکی از مسائل مهم است. پومیس پوزولانی به دلیل جنس و میزان تخلخل در بخش آبیاری و حفظ رطوبت خاک، تحول و رشد کشاورزی صنعتی را چند برابر کرده است. بخش فروش اعظم پوکه پوزولان سبکدانه کانیار با نام پوکه معدنی کشاورزی-باغداری در حیطه کشاورزی و باغداری است.

خرید پوکه کشاورزی + مشاوره  tel:09117709407

پوکه معدنی در کشاورزی

پوکه معدنی در کشاورزی، امروزه جایگاه ویژه‌ای را در جهان به خود اختصاص داده است. پوکه معدنی با تخلخل 60 تا 70 درصدی و سرعت پایین تجزیه می‌تواند بیش از یک دهه مورد استفاده قرار گیرد.
از مزایای دیگر پوکه معدنی کشاورزی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. قیمت پایین
 2. راحتی استریل کردن با بخار آب
 3. امکان تجزیه پذیری در خاک
 4. عدم مخاطره برای محیط زیست

حال در این مقاله از نقش پوکه معدنی در کشاورزی و کشت هیدروپونیک صحبت خواهیم کرد.
کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی در این صنعت به طور گسترده‌ای رو به پیشرفت است. محدودیت منابع آب و خاک به عنوان دو نهاد اصلی تولید محصولات کشاورزی به علاوه مشکلاتی نظیر شوری، سدیمی و ماندابی خاک مسئله مهمی هستند که در کشور با آن روبرو هستیم.
با در نظر گرفتن شرایط ذکر شده در بالا، یکی از مهم ترین راهکارها برای خروج از این بحران‌ها، کشت بدون خاک است. امروزه محدودیت کمی و کیفی منابع آب و خاک، به عنوان بستر اصلی تولیدات کشاورزی در مقیاس جهانی مطرح است.
در همین راستا درصد بالایی از اراضی قابل کشت در ایران به درجات مختلف با مسائل شوری، سدیمی و ماندابی بودن روبه رو می‌باشند.
با در نظر گرفتن این شرایط، به نظر می‌رسد اتخاذ سیاست‌های جدید و فراهم نمودن شرایط مناسب‌تر برای تامین نیاز غذایی گیاهان، لازم است. در این میان مصرف پوکه معدنی یک پیشنهاد کاملا اقتصادی و علمی می‌باشد.
پومیس یک ماده معدنی ویژه است و عمدتا از آلومینوسیلیکات ساخته شده است. کاربرد تجاری عمده آن در صنایع به عنوان جاذب سطحی است.
این ماده به طور گسترده‌ای در صنعت برای تصفیه آب به کار برده می‌شود. در تصفیه به عنوان کاتالیزور و برای تهیه مواد پیشرفته استفاده می شود. هم چنین در بخش های پزشکی و کشاورزی کاربرد فراوانی دارد.

تاثیر اکولوژیک پوکه معدنی در کشاورزی

تاثیر اکولوژیک پوکه معدنی در کشاورزی مدت‌هاست نظر محققین را به خود جلب کرده است. هر ساله در حیطه کشاورزی و باغبانی پامیس مورد آزمایش قرار می‌گیرد. خوشبختانه اغلب نتایج بر تاثیر مثبت این ماده معدنی بر طبیعت تاکید داشته است.
پوکه در طبیعت به شکل معدنی یافت می‌شود. در بالا گفتیم پوکه معدنی به عنوان یکی از کانی‌های سیلیسی در طبیعت توجه ویژه انسانها را قرن‌ها به خود جلب کرده است. کاربرد پامیس علاوه بر صنعت ساختمان، نساجی، صنعت رنگ و … در حیطه کشاورزی رشد چشمگیری داشته است.

جذب آب پوکه معدنی

 • پوکه معدنی به دلیل خلل و فرج بیشتر از وزن خود می‌تواند مایعات را جذب کند. پوکه می‌تواند چند برابر وزن خود آب جذب کند.
 • به عنوان تمیز کننده در صنعت توجه ویژه‌ای به آن می‌شود.
 • به صورت ترکیب با مواد دیگر به صورت آلودگی‌زدایی مورد استفاده در صنعت است.
 • در کشاورزی به خاطر جذب بالای آب و نگهداری آب کاربرد زیادی دارد.
 • پوکه به عنوان عایق در سردخانه‌ها، گرمخانه‌ها حتی ساخت و ساز ساختمان حایز اهمیت است.
 • به منظور عایق سازی لوله‌های ساختمانی، سبک سازی ساختمان، تولید قطعات و بتن‌های سبک به کار گرفته می‌شود.

پومیس به عنوان یک اصلاح کننده خاک در دنیا در صنعت باغبانی شناخته شده است. در باغ منزل شما پوکه معدنی به عنوان تنظیم کننده رطوبت خاک مفید می‌باشد. این ماده معدنی نسبت به دیگر محصولات سنگی آتشفشانی مانند ورمیکولیت و پرلیت مستقیما از سطح زمین جمع آوری و بدون هیچ روند صنعتی در باغبانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پوکه معدنی در باغبانی

پوکه معدنی در باغبانی
شکل 1. پوکه معدنی در باغبانی

پوکه معدنی چه مزایایی دارد؟ همان طور که می‌دانید هوادهی خاک، یکی از عوامل مهم رشد گیاه یا نهال محسوب می‌شود. با استفاده از مقداری پامیس این عمل به خوبی انجام خواهد شد.

پوکه معدنی به طور طبیعی، از سرد شدن بسیار سریع مواد مذاب آتشفشانی درون آب یا بر سطح زمین به حالت متخلخل و منفذدار ساخته می‌شود.

پوکه معدنی به عنوان یکی از مواد معدنی طبیعی در سطح زمین است که با استخراج از معادن مورد بهره برداری مستقیم قرار می‌گیرد. بسیاری از مواد معدنی مفید نیاز به فرآوری یا استخراج به روش‌های مختلف و سخت دارند. اما این ماده طبیعی و ارزشمند کره خاکی، با استخراج آسان نسبت به سایر مواد معدنی، به راحتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درباره مزایا و کاربرد پوکه معدنی بسیار سخن گفتیم. یکی از مهم ترین کاربردهای پامیس، مصرف پوکه معدنی در کشاورزی و باغبانی است.

کشورهای غربی و اروپایی سال های متمادی است که از مزایای پوکه معدنی در خاک مطلع شده‌اند. با آزمایش‌های به روز دنیا توانسته‌اند به خواص و کاربرد آن پی ببرند. از این رو، امروزه شاهد مصرف پومیس پوزولانی در کشاورزی و باغبانی هستیم.

پوکه باغبانی و مزایای آن

مزایای مصرف پوکه باغبانی را به شرح ذیل مطرح می‌کنیم:

 • پومیس حاوی مواد معدنی بسیار کمیابی است که در کمتر مواد طبیعی دیده می‌شود. این ماده معدنی ارزشمند قابل تجزیه نیست. شما برای حفظ یک باغچه سالم، به جای افزودن مواد مغذی فرآوری شده و گران، از پوکه باغبانی استفاده کنید. زیرا باعث بهبود ساختار خاک می‌شود.
 • پوکه معدنی در باغچه، خاک سنگین را سست و سبک می‌کند. البته مانع فشردگی خاک نیز می شود. در صورت وارد شدن آب به آن در خاک، میزان هوادهی خاک را افزایش می‌دهد.
 • زهکشی را در هر نوع خاک بهبود می بخشد. از آبگرفتگی خاک حتی در باران شدید یا آبیاری بیش از حد جلوگیری می‌کند.
 • رطوبت اضافی را در ساختار متخلخل خود حفظ می کند. پامیس مانند اسفنج عمل می‌کند، تا زمانی که گیاهان به آن احتیاج داشته باشند، آب را نگه می‌دارد. سپس آن آب را به طور پیوسته داخل خاک آزاد می‌کند. ساختار منحصر به فرد آن می‌تواند نیاز آبیاری باغ شما را تا 35٪ کاهش دهد.
 • پومیس هم چنین به عنوان یک مالچ mulch یا خاک برگ ارزشمند، پایدار و مفید دارای اهمیت است.
 • پامیس در باغبانی در تولید کمپوست مفید است. زیرا نقش بوگیر در بستر مواد کمپوست شده در مجاورت کرم را دارد. البته در تولید کمپوست‌، پامیس تنظیم کننده رطوبت مواد نیز می‌باشد.

نقش پومیس در  خاک کشاورزی

تابه حال کمتر دیده شده است که پوکه معدنی در خاک کشاورزی آلودگی ایجاد کند. علی رغم این که کودهای شیمیایی باعث آلودگی آب‌های زیرزمینی می‌شوند، پامیس از این مشکل مبراست. پوکه معدنی در خاک نقش جاذب عناصر سمی سنگین را داراست. بنابراین می‌توان به تاثیر مهم اکولوژیکی آن پی برد.
پومیس در خاک از رشد سموم مختلف و خطرناک به خصوص آفلاتوکسین جلوگیری می‌کند. هم چنین از اثرات مخرب سموم در ساقه و برگها می‌کاهد.
ویژگی منحصر به فرد پوکه معدنی در کشاورزی سبب تولید و تهیه محصولات کشاورزی سالم‌تر می‌شود. کاهش حضور این سم‌ها در برگها، ساقه‌ها و دانه گیاه به تناسب مصرف آن توسط دام و در نهایت افزودن آن به غذای حیوانات باعث تولید پروتئین سالم‌تر می‌گردد.
پوکه معدنی به دلیل جذب آب خوب و نسبتا بالا رطوبت دهی را در خاک افزایش می دهد و ریشه گیاه کم آب نمی‌شود.

قیمت پوکه معدنی کلیک کنید  قیمت پوکه معدنی

 

مصرف پومیس پوزولانی در کشاورزی و اصلاح خاک و چمن

خاک‌ های کشاورزی و باغبانی اغلب یا به صورت ماسه‌ای هستند یا به صورت رسی. خاک‌های ماسه‌ای به دلیل فاصله دار بودن دانه‌ها، تمایل به حفظ رطوبت و شرایط خنثی در آنها کم است. در حالی که در خاکهای رسی هوا به سختی جابجا می شود و زهکشی نیز در آن به سختی صورت می‌گیرد.
هر چند که خاصیت تراکم پذیری در آنها بهتر است. اضافه نمودن پومیس در هر نوع این خاک‌ها باعث تعدیل شرایط و بهبود شرایط خاک می‌شود.
اثر پومیس در خاک‌های ماسه‌ای به صورت کاهش فاصله ذرات، افزایش قابلیت جذب رطوبت و حفظ و نگهداری آن و افزایش تمایل به شرایط خنثی می باشد. نتیجه به کارگیری آن در خاکهای رس عبارتند از:

 1. ایجاد فضاها و منافذ کافی جهت زهکشی و جابجا شدن هوا
 2. کاهش ترک خوردگی های خاک
 3. جلوگیری از تراکم خاک
 4. بهبود توزیع و انتشار ریشه گیاه در خاک
 5. بهبود رشد و نمو گیاه در هر فصل و موقعیت مکانی

رشد و پرورش بذر

در این مورد اغلب از پومیس‌های دانه ریز استفاده می‌شود. از ویژگی‌های بارز پومیس منبسط،که در نوع کاربرد مفید هستند عبارتند از:

 • توانایی نگهداری و حفظ رطوبت در میزان ثابت
 • خاصیت عایق
 • توانایی آن در انعکاس نور خورشید به خاطر رنگ سفیدش که منجر به دمای یکنواخت در اطراف بذرهای در حال رشد می شود.
 • در بذر کاری از مخلوط پومیس، مواد آلی و خاک استفاده می‌شود.

پودری پوزولان سبکدانه کانیار در کشاورزی و صنعت

پودری پوزولان کانیار با مش 30-50 و بالاتر دارای موادی مانند پتاسیم، کلسیم، سدیم، آلومینیم، منیزیم، سیلیسیم، فسفر، گوگرد، مس، آهن، منگنز، و … است. به عنوان بهترین مکمل دامی و کودهای کشاورزی محسوب می شود. این ماده معدنی در بهره برداری و تولید بیشتر محصولات کشاورزی و دامی نقش مهمی دارد.
خواص فیزیکی و شیمیایی پومیس ویژه سبکدانه کانیار طبیعی متفاوت است. در بین نمونه‌های مختلف یک نوع خاص از آن نیز تفاوت‌هایی در خواص فیزیکی و ترکیب شیمیایی وجود دارد. در خواص فیزیکی اندازه منفذ، اندازه بلور، ظرفیت تبادلی یونی و ظرفیت جذبی حایز اهمیت است.
موارد استفاده پومیس ویژه سبکدانه کانیار طبیعی از خواص فیزیکی و شیمیایی آنها منشا می‌گیرد. این مساله خود تابعی از ساختمان بلوری و ترکیب شیمیایی آنهاست.

پوکه معدنی سبکدانه کانیار(Kanyar lightweight mineral pumice)
شکل 2. پوکه معدنی سبکدانه کانیار

کاربرد پوکه کشاورزی-باغبانی

کاربرد پوکه کشاورزی بسیار متنوع است. البته اضافه کردن پامیس به خاک مزایای مهمی دارد. از جمله اینکه:

 • میزان جذب و نگهداری آب آن، زیاد است. این موضوع سبب می‌گردد تا از تبخیر آب جلوگیری شود. در نتیجه آب به مدت طولانی در خاک باقی بماند. مرطوب بودن خاک موجب می‌شود تا نیاز خاک به آب کمتر باشد. بدین ترتیب از شسته شدن مواد غذایی خاک جلوگیری می‌شود.
 • وجود خلل و فرج در پومیس همراه با خاک، تبادل هوا در خاک را فزونی می‌بخشد.
 • ریشه گیاهان به سهولت در خاک رشد می‌نمایند. از آنجا که عمده اکسیژن مصرفی گیاهان از طریق ریشه آنها تامین می‌گردد لذا پومیس به دلیل دارا بودن حفرات ریز هوا قادر است آب و اکسیژن مورد نیاز را به سهولت در اختیار ریشه قرار دهد.
  ترکیباتی که فاقد پومیس می‌باشند قدرت آب‌دهی آنها ناچیز است و ریشه اکسیژن را پس می‌دهد. این عمل باعث مسدود شدن تارهای کشنده ریشه و در نهایت خفگی گیاه در اثر کمبود اکسیژن می‌گردد.

اهمیت کاربرد پوکه کشاورزی

در حیطه اهمیت کاربرد پوکه کشاورزی می‌توان گفت: پوکه به دلیل خصوصیات زیر محیط مناسبی جهت رشد گیاهان ایجاد می‌نماید. این دلایل بدین شرح هستند:

 1. اصلاح سیستم هوادهی و آبدهی خاک
 2. قدرت نگهداری آب و مواد غذایی در خود و تغذیه مداوم گیاه
 3. دارا بودن ph خنثی (5/7-5/6) و عدم اختلال در رشد طبیعی گیاه
 4. عدم ایجاد تغییر ناگهانی در خاک
 5. استریل بودن از نظر بهداشتی و جلوگیری از اثرات منفی گیاهان هرز و حشرات موذی
 6. دارا بودن ترکیبی مشابه ترکیب شیمیایی مواد تشکیل دهنده خاک و عدم ایجاد اختلال در ساختمان خاک
 7. نفوذ و پخش یکسان آب در خاک در حضور
 8. بهبود عمل تهویه خاک در حضور پومیس

رقیب اصلی پامیس در باغبانی و کشاورزی ورمیکولیت است. انتخاب هر یک از این‌ها بستگی به عوامل زیر دارد:

 • قدرت حفظ و نگهداری آب
 • خاصیت خنثی بودن
 • تخلخل خاک
 • قیمت
 • قابل دسترس بودن
 • کیفیت و استمرار قابلیت مهیا شدن در زمان زیاد

کاربرد پوکه معدنی در کشت هیدروپونیک

هیدروپونیک (Hydroponics) یک لغت یونانی به  معنای کشت در آب می‌باشد. در کشت به طریقه هیدروپونیک، پومیس در تهیه آب حاوی مواد مغذی که در رشد گیاه کاربرد دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. این روش اغلب در جاهایی که فاقد خاکهای کشاورزی هستند، کاربرد دارد.
نکته دیگر این است که پومیس منبسط استفاده شده در هیدروپونیک مجددا قابل استفاده می‌باشد ولی ممکن است جهت استفاده مجدد، استریلیزاسیون پومیس ضروری باشد.   
یکی از مهم ترین کاربردهای پوکه معدنی در کشاورزی کشت هیدروپونیک همراه است. قبل از هر چیز بهتر است کمی از مزایای کشت هیدروپونیک صحبت کنیم:
در تمام نقاط جهان می‌توان کشت هیدروپونیک را انجام داد، به خصوص در مناطقی که خاک نامناسب دارد. در مناطقی که خاک آلوده به بیماری دارند، کشت هیدروپونیک بسیار بسیار موثر است.
برای مطالعه بیشتر: کشت هیدروپونیک
یکی از مزایای کشت هیدروپونیک تراکم بالای کشت است. در مدت زمان کوتاه با بالاترین تولید، در محیط کوچک می‌توان این نوع کشت را انجام داد. به طوری که محصولات را می‌توان در چند طبقه یا سطح بر روی یکدیگر کشت کرد.
با توجه به این که هزینه‌های حمل محصولات به بازار هزینه بالایی را شامل می‌شود، می‌توانیم با احداث گلخانه در مرکز شهر، مقدار بعد مسافت و هزینه حمل را کاهش داد. مزارع هیدروپونیک (Hydroponic farms) خود صرف نظر از ارزشمندی زمین، دارای ارزش افزوده هستند.
با کشت هیدروپونیک و استفاده از پومیس در آن میزان کار سنگین و طاقت فرسای کشاورزی کاهش می‌یابد. فعالیت‌های مشکل آفرین زیر در کشاورزی تقریبا حذف می‌شود:

 • شخم زدن خاک
 • انجام کشت
 • ضدعفونی کردن بذر
 • آبیاری و دیگر فعالیت‌های مرسوم و رایج، در کشت هیدروپونیک وجود ندارد.
 • حفظ و نگهداری بهتر آب، امکان پذیر می‌شود.
 • در یک طرح مناسب هیدروپونیک، آب مورد استفاده در مقایسه با کشت محصولات باغی در خاک به مراتب کاهش می‌یابد.
 • کاهش مشکلات ناشی از وجود آفات و بیماری‌ها

کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی و دفع آفات گیاهان(Application of mineral pumice in agriculture and pest control)
شکل 3. در کشت هیدروپونیک با پوکه معدنی، نیاز به ضد عفونی کردن گیاهان کم می‌شود.

مشکلات ناشی از وجود آفات و بیماری‌ها کاهش می‌یابد. در کشت هیدروپونیک، نیاز به ضد عفونی کم می‌شود.
در سیستم‌های کشت در محلول غذایی می توان بیماری‌های خاکزی گیاه را به آسانی از بین برد.
در سیستم کشت هایدروپونیک احتمال مبارزه با بیماری‌های خاکزی انسانی، کاهش می‌یابد.
این امکان وجود دارد که بیماری ها از فضولات حیوانات یا میکروارگانیسم‌های خاک به گیاهان سرایت کرده باشد و هم چنین منجر به بیمار شدن آنها شود. البته وقوع این مسئله در کشورهای توسعه‌ یافته نادر است. با کشت هیدروپونیک مشکل علف‌های هرز، ریشه کن می‌شود. به علت خالص بودن بسترهای کشت و امکان ضدعفونی کردن آسان آن، بذر علف های هرز در آن وجود ندارند.

 • افزایش میزان تولید محصول

تولید در کشت هیدروپونیک بالا بوده و این مسئله از نظر اقتصادی حتی استفاده از زمین‌های گران قیمت را توجیه پذیر می‌سازد.

 • اندوختن و حفظ مواد غذایی به آسانی

حفظ و نگهداری مواد غذایی آسان می شود. با ایجاد سیستم‌های بازیافتی یا چرخشی همواره میتوان محلول‌های غذایی هیدروپونیک مورد استفاده مجدد قرار گیرد. امکان آلودگی زمین و آب رودخانه‌ها به حداقل می‌رسد.

 • کمک به کنترل شرایط محیطی

چون در گلخانه هیدروپونیک عواملی چون نور، حرارت، رطوبت و ترکیب گازهای جو گلخانه و حتی محلول‌دهی طی یک برنامه زمان‌بندی شده است، خیلی سریع می‌توان شرایط محیطی را کنترل کرد.

 • آسان بودن کنترل شیمیایی منطقه رشد ریشه

مسمومیت‌های ناشی از وجود نمکهای معدنی محلول غذایی را می‌توان با شستشو از محیط ریشه، خارج کرد.
هم چنین مقادیر pH و EC (قابلیت هدایت الکتریکی) را می‌توان، تنظیم نمود. علاوه بر این در سیستم هیدروپونیک، می توان از بروز مشکلات ناشی از تجمع نمک‌های معدنی در منطقه رشد ریشه که در کشت‌های خاکی اتفاق می‌افتد جلوگیری نمود، به خصوص اگر از محلول غذایی با کیفیت خوب استفاده شود.

 • آسان‌تر شدن استقرار گیاهان جدید

لطمات ناشی از جابجایی گیاهان در سیستم هیدروپونیک، کاهش می‌یابد.
آیش در برنامه تناوب کشت محصولات، وجود ندارد. از تمامی سطح کشت موجود در همه زمان‌ها می‌توان استفاده کرد.

مقاله مصرف پومیس پوزولانی در کشاورزی و آسان شدن جابجایی گیاهان در سیستم هیدروپونیک
شکل 4. آسان تر شدن جابجایی گیاهان در سیستم هیدروپونیک

کاربرد پومیس پوزولانی در کشاورزی و باغبانی

کاربرد پوکه کشاورزی و باغبانی عبارتند از:

 • عامل رشد گیاهان
 • عامل تثبیت خاک و چمن
 • رشد و پرورش بذر
 • سیستم نگهداری آب در گیاهان گلدانی
 • هیدروپونیک و غیره.

رشد و تکثیر گیاهان

مصرف پومیس پوزولانی در کشاورزی در زمینه رشد و تکثیر گیاهان حایز اهمیت است. اختلاط مناسب و مطلوب پومیس با کودهای شیمیایی و خاک برگ عامل مهمی در رشد و تکثیر گیاهان می باشد.
این مخلوط تهیه شده، زهکشی بسیار عالی در خاک بوجود آورده و رطوبت را در خود حفظ می‌کند.
از ضعیف شدن ریشه و از بین رفتن آن در هنگام قلمه زدن یا کاشتن جلوگیری می‌کند. مخلوط مزبور به عنوان عامل رشد گیاه گلدانی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از پومیس مخلوط نشده در ته گلدان‌ها جهت زهکشی خوب استفاده می‌شود .
ولی امروزه مصرف پومیس پوزولانی در کشاورزی از نوع دانه ریز نیز به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود. بخصوص در مواقعی که قابلیت نگهداری آب بیشتر مورد نیاز باشد.

محتوای تاثیر اکولوژیک پوکه معدنی در کشاورزی
شکل 5. در حاشیه معدن پوکه، دانه‌های گندم توسط باد بر روی پوکه‌ها پاشیده شده است. رشد این گیاهان نسبت به گندم زار اصلی همزمان بسیار بیشتر و با کیفیت‌تر بود.

تاثیر اکولوژیک پوکه معدنی در کشاورزی موضوع مهمی در محافل علمی است. درباره آثار پومیس بر خاک قبلا اشاره‌ای داشتیم اما همان طور که قولش را داده بودیم، نکات جدیدی را ارائه خواهیم کرد.

فروش پوکه پوزولانی سبکدانه کانیار در کشاورزی

کاربرد پوکه معدنی کانیار در خاک‌های کشاورزی باعث عدم آلودگی آب های تحت الارضی بر اثر کودهای شیمیایی می‌گردد. هم چنین عناصر سنگین را به دام می‌اندازد. خصوصا از رشد سموم به خصوص آفلاتوکسین در خاک، ساقه و برگها و محصول به دست آمده جلوگیری می‌کند.

نتیجه این عملکرد نه تنها باعث تهیه محصولات کشاورزی سالم‌تر می‌شود. در نتیجه سلامت غذایی جامعه بهبود می یابد.  البته کاهش حضور سموم در برگ‌ها، ساقه‌ها و دانه‌ها و مصرف آنها توسط دامها همچنین افزودن آنها به غذای حیوانات باعث تولید پروتئین سالم‌تر می‌گردد.

در صورت تمایل به خرید محصول پودری سبکدانه کانیار و اطلاع از قیمت پوکه معدنی با شماره روی صفحه تماس حاصل نمایید.

با سپاس از همراهی شما تا پایان این مقاله.

5/5 - (19 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫6 نظرها

 1. خدا و شکر که انتشار این محتوا برای شما رضایت بخش بود.

 2. سلام و ممنون از شما بخاطر اطلاعاتی که در اختیار ما قرار می دهید. سوالی داشتم امیدوارم شما بتونید جواب من و بدید.من کارم کشاورزی و گلکاری است. مدتی است خیلی دوست دارم از پومیس در گلدان هایم استفاده کنم. منظورم این است که به تنهایی بدون خاک بتوانم از پومیس در گلدانها استفاده کنم.مدتی پیش از یکی از سایتها پوکه معدنی خریدم. هدفم از خرید رنگ سفید آن بود. به فروشنده پوکه معدنی تاکید کردم حتما رنگ پوکه روشن و سفید باشد.اما ایشان برایم پوکه ای که فرستادند کدر و کرم رنگ بود و بیشترش هم به قهوه ای میزد.خلاصه من قصدم بود از رنگ سفید استفاده کنم تا در گلدان شیشه ای جذابتر به نظر برسد اما با این مشکل من نتوانستم گلها را به گلدان جدید انتقال دهم. در حال حاضر من تصمیم دارم از هر چند رنگ پوکه استفاده کنم. خواهش من این است که این دفع ضرر نکنم و از چند رنگ پوکه در بازار خریداری کنم.
  در سایت شما مطالعه کردم دیدم سفید، کرم،خاکستری و قهوه ای و سیاه هم وجود دارد. من از هر نوع رنگی که برای شما امکان دارد میخواهم.
  فقط قیمتها و نحوه ارسال را میخواهم بدانم. ممنون میشوم پاسخ من را بدهید تا بتوانم زودتر مشکلم را حل کنم.

 3. سلام دوست عزیز از اینکه موارد را با جزییات مطرح کردید سپاسگزارم. با شما از طریق ایمیل تان در ارتباط هستیم. یا با شماره 09144974210 تماس بگیرید لطفا.

 4. سلام و درود برشما.
  نمیدانم چطور از اینهمه اطلاعات پرمحتوایی که گذاشتید تشکر کنم. فقط متاسفانه دوروز دیرتر این اطلاعات را دیدم. چونکه ده تن زئولیت خریدم به توصیه یکی از دوستانم برای باغم. ولی عاشق محصولاتتان شدم. درسته که کامل گفتید ولی اگر مرا در باغداری و بستر کشت نهال یاری کنید ، بیشتر سپاسگزار میشم. ولدخانی هستم

 5. سلام خدمت شما. خوشحالیم که توانستیم قدمی هر چند کوچک برداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا