پامیس

پوکه معدنی پوزولانی چیست؟

پوکه معدنی پوزولانی چیست ؟ پوکه‌های پوزولانی هم از لحاظ ظاهر و رنگ و عناصر معدنی با اسکوریا متفاوت است. این نوع پوکه، معادن خاص و محدود خود را دارد.

پوکه معدنی پوزولانی چیست

به راستی پوکه معدنی پوزولانی چیست؟ نام دیگر آن پومیس پوزولان است. پامیس حاصل سرد شدن مواد مذاب آتشفشانی است. جالب است بدانید، این نوع پومیس به عنوان جایگزین افزودنی‌های بتن به کار برده می‌شود.

پوکه معدنی پوزولانی همانند خاکستر بادی جزو پوزولان‌های طبیعی محسوب می‌شود.

در منطقه پوزولی در کشور ایتالیا سال ها قبل، انسان دریافت که اگر مواد سیلیسی بسیار ریز خاکستر آتشفشانی تحکیم یافته با آهک مخلوط شود، تشکیل مواد پایدار غیر حلالی می‌دهند. این مواد از خود خاصیت گیرشی و چسبندگی بروز می‌دهند.

پوزولان‌ها Pozzolan، از موادی تشکیل می‌شوند که گرچه ویژگی گیرشی ندارند. ولی بر اثر ترکیب با آهک در درجه حرارت معمولی و در حضور آب به صورت مواد پایدار غیر حلال از خود خاصیت گیرشی نشان می‌دهند.

بنابراین، پوزولان‌ها موادی سیلیسی آمونیاتی هستند. این مواد تا حد بسیار ریز خرد و ساییده می‌شوند. بدون خاصیت چسبندگی وارد محیط حاوی آب و هیدروکسید کلسیم می‌شود. در نهایت ترکیبی که از این مخلوط به دست می‌آید، خاصیت گیرشی دارد.

پوکه معدنی پوزولانی جزو محصولات سبز به شمار می‌آید. پومیس پوزولانی به دلیل کاهش مصرف سیمان، باعث جلوگیری از آلودگی‌های ناشی از فرایند تولید سیمان می‌شود.

پوکه پوزولانی یک نوع ماده معدنی است که ویژگی‌های متفاوتی نسبت به پوکه معدنی اسکوریا یا پوکه سفید دارد. برخلاف رنگ سیاه یا قهوه‌ای پوکه قروه، پوکه معدنی پوزولانی رنگی خاکستری مایل به سفید دارد. و در تولید بتن‌های رنگ روشن یا دیوارهای پیش ساخته در آزمایشگاه‌ها سرآمد دیگر انواع پوکه معدنی در کشور است.

با این حال میزان تخلخل آن نسبت به اسکوریا کمتر می باشد و فشرده‌تر است. در نتیجه از مقاومت فشاری بسیار بالایی برخوردار است.

پوکه پوزولانی نسبت به پوکه معدنی تبریز، آهک فعال ندارد. پس تجزیه ناپذیر و ضد موریانه است.

برخلاف پوکه قروه که با سیمان به تنهایی ترکیب خوبی ندارد و اکثر بلوک سازان را وادار می‌کند تا از ماده معدنی ترکیبی دیگر استفاده کنند.

پامیس پوزولان اختلاط بسیار عالی با سیمان دارد. در تولید قطعات سبک، پامیس پوزولانی مصرف سیمان را به مقدار زیادی کم می‌کند.

قیمت پوکه معدنی پوزولانی
شکل 1. پوکه معدنی پوزولانی

کاربرد پوکه معدنی پوزولانی چیست

در پاسخ به سوال کاربرد پوکه معدنی پوزولانی چیست، بهتر است اضافه کنم که کاربرد بیشتر محصولات پوکه‌ای در  شیب بندی ساختمان با پوکه معدنی و سقف‌ها، دیوارها، پشت بام‌ها، کف ساختمان‌ها، پی و نماها می‌باشد.

عمده‌ترین مصرف پوکه در ساختمان سازی، مربوط به قطعات پیش ساخته می‌باشد. کاربرد پوکه معدنی پوزولانی شامل موارد زیادی می‌باشد. اما موارد زیر را در این بخش اشاره می‌کنیم:

 1. قابلیت استفاده در ساخت قطعات پیش ساخته بتنی (با مقاومت فشاری 28 روزه 28 مگاپاسکال با وزن مخصوص 1800 )
 2. در تولید فوم بتن
 3. در ساخت و تولید بلوک
 4. پوکه معدنی پوزولانی به عنوان فیلر در بتن خودتراکم

کاربرد پومیس پوزولانی در ساختمان

کاربرد پوکه معدنی – پومیس در ساختمان شامل موارد زیر است و در ادامه هر یک به طور مجزا توضیح داده می‌شود:

 • پلاسترهای ساخته شده معمولی
 • پلاسترهای ویژه
 • عایق‌های پرکننده بنایی
 • آجرهای عایق صوتی
 • پوشش های سقف و عایق کاری کف

شایان ذکر است بدانید که :

 • بتن‌های ساخته شده از ملات پوکه پوزولان، مقاومت و استحکام بتن ساخته شده از ملات‌های دیگر را ندارند.
 • مقدار نیروی حاصل از تراکم بتن با مقدار پومیس افزوده شده رابطه معکوس دارد.
 • قابلیت انتقال حرارت با افزایش پوکه پوزولان کم می‌گردد.
 • در جاهایی که نیروی تراکم پایین مورد نیاز باشد، از بتن های پوزولانی استفاده می‌شود.

تحقیقات زیادی در زمینه مخلوط مناسب برای ملات‌ها پوکه معنی پوزولانی انجام شده است.

هم چنین فرمول‌های مناسب برای تهیه آن بدست آمده است. برای مثال در بتن‌های خیلی سبک از ملات پومیس، ورمیکولیت و به مقدار جزیی دیاتومیت استفاده می‌شود.

 • ملاتهای حاوی سنگ شکسته بیشترین استحکام ولی سنگین‌ترین وزن را دارند.
 • ملات‌های حاوی ورمیکولیت کمترین وزن و استحکام را دارند. اما پوکه پوزولان مقاوم و مستحکم است.  

با توجه به مصرف پامیس در بخش‌های مختلف، در این بخش تنها به کاربرد پومیس پوزولانی در ورق‌های ساختمانی می‌پردازیم:

کاربرد پومیس پوزولانی در ساختمان را مجددا با تعریف پومیس آغاز می کنیم: پومیس از حفرات میکروسکوپی تشکیل شده است. این ماده از نظر شیمیایی خنثی می باشد. در برابر حمله موریانه و جانوران موذی مقاوم است. علاوه بر این با توجه به خصوصیات دیگر از آن یک عایق و مصالح ساختمانی سبک ساخته شده است. و برای ملات و گچ، عایق کاری زیر سقف، پوشش دودکش، آجر نسوز، عایق کردن لوله و … .

کاربرد بیشتر محصولات پومیسی در سقف‌ها، دیوارها، پشت بام‌ها، کف ساختمان‌ها، پی و نماها و عمده‌ترین مصرف پومیس در ساختمان سازی مربوط به قطعات پیش ساخته می‌باشد.

قطعات ساختمانی

انواع خاصی از ورق‌های سنگی تولید شده در آمریکا وجود دارد که از پومیس ساخته شده است. علت انتخاب پامیس مقاومت بهتر در مقابل ضربه و شکستگی و سوراخ شدگی در جاهایی که بیشترین مصرف را دارند، می‌باشد. مثل دیوار راهروها. این قطعات از نظر غیر قابل احتراق بودن در سطح قطعات دیواره گچی می‌باشند.

تقریبا 10 درصد وزنی پومیس منبسط شده در تولید این نوع محصولات به کار برده می شود. قطعات حاوی پومیس منبسط شده بالا اغلب 70 درصد نیز قابل دسترسی است. این قطعات هم می‌توانند خودشان به صورت عایق باشند: مثل عایق سقف و هم اینکه مواد دیگری به صورت ورقه روی آن ها را بپوشاند.

ورق عایق شامل کلیه ورق‌های پیش ساخته گچ پومیس می‌باشند. این ورق‌ها در سقف و قسمت داخلی سقف و در دیوارهای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.

برای مطالعه بیشتر به لینک کاربرد پوکه معدنی مراجعه کنید.  

مزایای مصرف پوکه معدنی پوزولانی چیست

کاربرد درباره پومیس پوزولانی در ساختمان
شکل 2. کاربرد پومیس پوزولانی در ساختمان

امروزه استفاده از پامیس پوزولانی، به عنوان عایق بین دیوار یا پر کردن بین حفره‌ها و وسط بلوک‌های سیمانی به طور وسیعی در کشورهای پیشرفته رایج می‌باشد.

در ایالت متحده آمریکا مقادیر زیادی از پوکه معدنی پوزولانی منبسط شده، جهت عایق کردن بلوک‌های بتونی و واحدهای بنایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • از آنجا که پوکه معدنی ماده فاسد نشدنی، غیر آتشگیر و خنثی می‌باشد، در عایق کاری لوله‌ها و سیستم های الکتریکی کف ساختمان‌ها کاربرد دارد.
 • هیچ گونه ضایعه‌ای در تاسیسات نداشته و به علت خاصیت عدم جذب آب گرد و غبار بسیار مناسب است.

پوکه معدنی پوزولانی جهت سبک نمودن و به عنوان عامل بازدارنده هوا کمک در عایق و مقاومت در مقابل جذب رطوبت و ملات سیمان اضافه می‌گردد.

هم چنین افزودن پوکه معدنی پوزولانی موجب تسهیل در پمپاژ ملات سیمان به ارتفاعات ساختمان می گردد.

خرید پوکه معدنی پوزولانی مستقیم از معدن پوزولان

قابل توجه مهندسین ساختمان، انبوه سازان، تولید کنندگان بلوک‌های سبک پوکه‌ای‌، مصالح فروشان، پیمانکاران و شرکت‌های تولید انواع بتن.

خرید مستقیم پوزولان از معدن سبکدانه کانیار را با قیمت مناسب تجربه کنید.

گروه تولیدی سبکدانه کانیار با بیش از 20 سال سابقه در تولید، توزیع، فرآوری و تولیدات جانبی از پوکه در استان‌های مازندران، کردستان، آذربایجان شرقی و استان اردبیل مشغول به فعالیت است.

ارسال پوکه ( پوزولان ) مستقیم  از معدن در استان اردبیل با بهترین کیفیت، وزن سبک و مقاومت فشاری بالا با قیمت استثنایی.

دریافت قیمت پوکه معدنی

ارایه پوکه با سیستم دانه‌بندی با دانه‌های: پودری پوزولان، عدسی، نخودی – بادامی و مخلوط.

به اطلاع تولیدکنندگان و مهندسین در کارگاه‌های تولیدی، و کارخانجات می‌رساند. که محصول پودری تولیدشده در معدن، به دلیل وزن بسیار کم نسبت به ماسه معمولی (شسته/رودخانه ای) در کارگاه‌های ساخت بتن, بلوک زنی (دیواری/سقفی) و پر نمودن سطوح لوله‌کشی‌های ساختمانی و به عنوان مواد اولیه در ساخت انواع موزاییک و پازل‌های خیابانی و … نیز قابل استفاده است.

ارایه پوکه با سیستم دانه بندی در معدن با دانه‌های عدسی، نخودی، بادامی، و پودری پوزولان

آغاز فروش ویژه پوکه معدنی پوزولان سبکدانه کانیار
شکل 3. پوکه معدنی پوزولان سبکدانه کانیار

فروش پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار

فروش ویژه پوکه معدنی پوزولان سبکدانه کانیار بار دیگر شروع شده است.

اگر از خرید پوکه از معادن دیگر راضی نیستید. پیشنهاد می‌کنم پوکه معدنی از جنس پوزولان را تنها یک بار برای تولید قطعات ساختمانی امتحان کنید.

به اطمینان تمام مصرف پایین سیمان در تولیدات خود را شاهد خواهید بود.

فروش ویژه پوکه معدنی پوزولان سبکدانه کانیار به منظور کمک به تولید مناسب و اقتصادی  مشتریان برنامه ریزی شده است.

به اطلاع تولید کنندگان بتن سبک در کشور می‌رساند پومیس پوزولان کانیار انتخاب برگزیده و مناسبی در تولید می‌باشد.

هم چنین در حیطه مجسمه سازی، پانل های GFRC، روکش سنگ‌های مصنوعی، کشاورزی و … نیز کاربرد فراوانی دارد.

معدن پوکه پوزولان سبکدانه کانیار آماده ارایه خدمات می‌باشد: خدمات مفید در زمینه خرید و فروش پوکه معدنی با قیمت مناسب و تحویل پوکه مرغوب، سبک، سنگ پوکه به مشتریان پوکه معدنی، پرلیت، آجر سبک، و شرکت‌های مهندسی و پیمانکاری، پژوهشکده‌ها، آزمایشگاه‌ها و تولید کننده‌های بتن و قطعات سبک.

فروش پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار با شرایط استثنایی را تنها یک بار امتحان کنید.

مجموعه پوکه پوزولان سبکدانه کانیار قصد دارد تخفیف ویژه‌ای برای مشتریان عزیز در سراسر ایران به خصوص مشتریان متقاضی خرید پوکه معدنی پوزولانی در داخل استان اردبیل و استان‌های ساحلی و استان تهران در نظر بگیرد.

آغاز فروش ویژه پودر پومیس پوزولان سبکدانه کانیار

محصول پودری- فیلر با سایز 0/3 با میزان سیلیس چشمگیر با کاربرد فراوان در زمینه تولید بتن سبک پوزولانی، سیمان پوزولان و … با قیمت ارزان مستقیم از معدن سبکدانه کانیار به فروش می رسد.

برای مشاهده آنالیز شیمیایی پوکه پوزولانی سبکدانه کانیار روی لینک حاضر کلیک کنید. 

پوکه پوزولانی کانیار سبکدانه

معمولا پومیس با رنگ‌های روشن سفید و حتی خاکستری روشن مانند پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار در هر سازه‌ای که زیبایی مورد توجه سازندگان آن می‌باشد، کاربرد فراوانی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر مطلب زیر پیشنهاد می‌شود: پوکه معدنی چیست

 

پوکه معدنی پوزولانی کانیار حاصل استخراج از معادن پومیس در کشور ایران در استان اردبیل می‌باشد.

با اطمینان اعلام می‌کنیم این معدن پوزولان با ذخایر غنی خود یکی از معادن ارزشمند پوکه پوزولان در کشور می‌باشد.  

کاربرد پوکه پوزولان کانیار

پوکه پوزولانی سبکدانه کانیار مطابق با تعاریف و طبقه‌بندی استاندارد ملی ایران به شماره 16096 مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سبکدانه پومیس در دو تیپ پودری ( مورد مصرف در عمل آوری داخلی بتن مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره 20584) می‌باشد.

تیپ دوم پومیس دانه بندی شده است. (سبک دانه مورد مصرف در بتن سازه‌ای مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره  4985 و مبحث 9 مقررات ملی ساختمان است.)

هر دو تیپ طی آزمایشات تجربی در موارد زیر کاربرد دارد:

 • قابلیت استفاده در ساخت قطعات پیش ساخته بتنی (با مقاومت فشاری 28 روزه 28 مگاپاسکال با وزن مخصوص 1800 )
 • فوم بتن
 • ساخت بلوک
 • فیلر در بتن خودتراکم

با توجه به ویژگی پوزولانی طبیعی پوکه معدنی کانیار چنین می‌توان گفت: مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره 3433 و تحقیقات صورت گرفته، کاربرد عمده‌ی پودری پومیس پوزولان کانیار در بتن خودتراکم و بتن پیش ساخته است.

این ماده معدنی صرفه اقتصادی را با کاهش مدت دوره نگهداری رطوبتی به همراه دارد.

لازم به ذکر است شاخصه پوزولانی این ماده مطابق با ASTM C618 رده‌یN ‌می‌باشد.

 

برای سفارش پوکه معدنی پوزولانی با شماره‌ زیر تماس حاصل نمایید: 09144974210

با تشکر از شما عزیزان که تا انتهای مقاله ” پوکه معدنی پوزولانی چیست؟ ” با ما همراه بودید.

4.8/5 - (12 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا