پوکه معدنی چیست ؟ پامیس چیست؟ پومیس یعنی چی؟ این عبارات سوالاتی است که بارها مردم از ما می‌پرسند. به جرات می‌توان گفت پوکه معدنی از مواد طبیعی و ارزشمند کره خاکی است. مثل دیگر مواد معدنی با کلی خواص و کاربرد، قرن‌هاست مورد استفاده انسانها قرار می‌گیرد. 

در ادامه مقاله حاضر در سه بخش ساختمان، صنعت و کشاورزی، کاربرد پوکه معدنی توضیح داده می‌شود.. قبل از شروع بهتر است یادآوری کنم تمامی نکات ارائه شده در این قسمت از مقالات خارجی ترجمه و تلخیص شده است. ضمنا به اطلاع اساتید اهل فن و همکاران عزیز می‌رسانم گروه تولیدی فرآور صنعت سبکدانه کانیار آمادگی پذیرش هر نوع پیشنهاد و انتقاد را در بخش محتواهای ارایه شده پذیرا است. خوشحال می شویم نظرات خود را در انتهای صفحه برای ما مطرح نمایید.

البته قصد دارم درباره پوکه معدنی کمی اطلاعات در اختیار شما بگذارم و پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار را نیز به شما معرفی کنم.

پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی چیست؟ همانطور که از نامش پیداست پوکه ماده‌ای سبک و اسفنجی است. این ماده حاصل مواد مذاب سرد شده از تراوشات گدازه‌های آتشفشانی است. طی سالیان متمادی در بسترهای زیرین خاک بصورت فشرده و کامپکت شده قرار دارد. با استخراج صحیح و علمی، پوکه معدنی همواره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی پوکه معدنی چیست؟

برای اینکه کوتاه‌ترین و درست‌ترین پاسخ را در بخش ویژگی پامیس یا پوکه ارایه کنیم، سعی کردم بطور لیست شده و خلاصه به سئوال ویژگی پوکه معدنی چیست؟ پاسخ دهم. امیدوارم که این اطلاعات مفید باشد.

 بارزترین ویژگی پوکه معدنی را در زیر می‌بینید. اما در پست‌های بعدی بطور مفصل به مشخصات پوکه معدنی بیشتری از این ماده معدنی ارزشمند خواهیم پرداخت:

درباره ویژگی پوکه معدنی چیست
 • چگالی کم
 • رسانایی ضعیف
 • خنثی بودن
 • غیرقابل احتراق بودن
 • سختی کم
 • قابلیت جذب و مقاومت بالا (نسبت به سایر اگراگات ها نظیر ورمیکولیت) در صنایع مختلف به کار می روند.

اهمیت و مزایای پوکه معدنی چیست؟

اهمیت و مزایای پوکه معدنی بر کسی پوشیده نیست. با توجه به اینکه روز به روز استفاده از مصالح ساختمانی سبک‌ بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد، پوکه معدنی و ویژگی‌های خاص آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

مزایای استفاده از مصالح پوکه‌ای شامل این موارد است:

 • دانسته کم
 • سازگاری با حرارت
 • هزینه کم
 • کیفیت عایق بندی حرارتی و صوتی
 • مقاوم در برابر آتش، رطوبت و حیوانات موزی.

اگر بخواهیم به اهمیت و مزایای پوکه معدنی بپردازیم می‌توان گفت:       

 • از آنجائيکه پومیس تا بيش از 1000 درجه سانتي گراد در برابر حرارت مقاوم مي‌باشد در صنايع ذوب فلزات و ريخته‌گري به عنوان سرباره‌گير و نگهداري حرارت پاتيل‌ها در حد مورد نياز بسيار مناسب مي‌باشد.
 • مواد شيميايي و اسيدها بر آن بي‌اثرند.
 • به دليل تخلخل و قدرت جذب و نگهداري بالايي که دارد در تهيه خاک‌هاي مخصوص براي پرورش گل و کلا کشاورزي مصرف می‌شود.
 • پوکه معدنی به علت خنثي بودن تاثيري بر فرآورده نهايي ندارد. از این رو، پوکه معدنی جزو ليست فرآورده‌هاي مجاز شيميايي و غذايي آمريکا مي‌باشد.

پومیس چیست؟

حال بهتر است به سوال پومیس چیست بپردازیم؟ پومیس نام علمی پوکه معدنی است. در بخش بالا درباره پوکه معدنی توضیح دادیم.

بارها و بارها مشتریان ما دچار این شبهه می‌شوند که نام علمی پوکه معدنی چیست؟ یا فرق آن با پومیس چیست؟

در بازار ایران و جوامع دانشگاهی پوکه معدنی را پومیس می‌نامند. در واقع نام علمی پوکه معدنی را در برخی از کتب و مقالات علمی به صورت پومیس می‌بینید.

در ادامه به منظور ارایه تعریف تکمیلی از پومیس به تعریف کاملتری از آن خواهیم پرداخت. پس واضح و روشن است که پوکه معدنی را به اصطلاح پومیس یا پامیس می‌نامند.

پامیس چیست

پامیس چیست؟

پامیس چیست؟ اگر مطالعه علمی در این زمینه دارید؛ اگر در گوگل ترنسلیت تلفظ pumice را چک کرده‌اید؟ چه تلفظی را می‌شنوید؟ بله، کلمه پامیس را می‌شنوید. 

همانطور که در متن بالا توضیح دادیم پومیس، پامیس و پوکه معدنی همه یکسان هستند. تنها تلفظ اشتباه کلمه لاتین pumice است که در فارسی پومیس نوشته می‌شود. در هر صورت پامیس یا پومیس معادل انگلیسی پوکه معدنی است. اما فراموش نکنید تلفظ صحیح پامیس است.


مشخصات عمومی پامیس چیست

قبل از پاسخ به این پرسش لازم است یادآوری کنم ما از این به بعد در تمام مقالات از هر سه کلمه استفاده می‌کنیم. دلیل آن روشن است. زندگی اجتماعی ما انسان‌ها با واژگان محلی و کاربردی هم زیستی نزدیکی دارد. پس ما سعی می‌کنیم در صورت ممکن پامیس و در برخی موارد پوکه معدنی و پومیس را در جملات خود بکار ببریم.

بار دیگر نگاهی به تعریف کاملتری از پومیس می‌پردازیم: بطور کلی می‌توان پومیس را چنین تعریف کرد:

پومیس سیلیکات آلومینیومی با خاستگاه آذرین و ساختمانی حجره‌ای و متخلخل است. این سنگ اسفنجي سبک وزن در فوران‌های آتشفشاني انفجاری بوجود می‌آيد. دارای شبكه‌‌ای از حباب‌های گازی در شيشه‌ آتشفشاني و كانی‌هاست.

پاميس مي‌تواند در انواع مختلف ماگما مانند ماگماهای بازالتی، آندزيتی، داسیتی و ريوليتی شكل بگيرد.

پومیست نیز دارای همان خاستگاه و ترکیب شیمیایی است. تنها از نظر اندازه دانه با پامیس یا پوکه معدنی تفاوت دارد. به علت آن که در ترکيب پاميس و پاميسيت مقدار زيادی گاز و بخار آب وجود دارد، لذا وزن مخصوص اين مواد معمولاً بسيار کم و حجم آنها زياد است. ( وزن مخصوص پوميس غالباً کمتر از يک مي‌باشد ).

ویژگی‌هایی مانند وزن مخصوص ظاهری کم، ساختمان حجره‌ای، سبک وزنی، عایق صدا و گرما و قابلیت سایندگی عالی سبب مزیت پامیس شده‌اند.

این مزایا سبب شده پامیس و پامیسیت در کاربردهای صنعتی سودمند باشند.

در نهایت مشخصات پامیس بدین شرح است: پاميس به رنگهاي سفيد، خاكستری، صورتی، زرد كمرنگ يا قهوه‌ای ديده می‌شود. دانه‌های درشت‌تر از 2 ميلي‌متر را پوميس می‌نامند. انواع دانه ريزتر از 2 ميلي‌متر را پوميسيت می‌نامند.

معادل انگلیسی پوکه معدنی چیست؟

معادل انگلیسی پوکه معدنی چیست؟ سوالی است که در بسیاری از سایت‌های فروش پوکه معدنی مطرح شده است. معادل انگلیسی پوکه معدنی با توجه به ارائه تعریف کامل این محصول در سایت آموزشی زبان انگلیسی طلوع کمبریج pumice می‌باشد. در واقع معادل پوکه معدنی را با جمله زیر تعریف کرده است:

Pumice: a very light and porous volcanic rock formed when a gas-rich froth of glassy lava solidifies rapidly.

ترجمه ؛ پوکه معدنی: سنگ‌های آتشفشانی بسیار سبک و متخلخل که بوسیله گدازه‌های سرده شده بوجود می‌آید.

 • پوکه معدنی به زبان انگلیسی در متون تخصصی معادن و زمین شناسی به pumice و Pumice stone معروف است.

تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیا چیست؟

پوکه معدنی در ویکی پدیا

تعریف پوکه معدنی در ویکی‌پدیا موضوع بحث این بخش است. از آنجاییکه از ابتدای این مقاله بدنبال جواب پوکه معدنی چیست هستیم؛ صلاح دانستم تا سری به ویکی‌پدیا بزنم.

حتما در مورد ویکی پدیا می‌دانید. ویکی پدیا دانشنامه‌ای آزاد است. بیشتر تعاریف و مفاهیم تاریخی، علمی و … را در وب سایت مستقل خود معرفی می‌کند. مطالب با منابع معتبر در اختیار کاربران قرار داده می‌شود. 

طبق تعریف ویکی پدیای فارسی، پوکه معدنی از ماگماهای سرد شده روی سطح زمین است. زمان طغیان آتشفشان از عمق زمین این گدازه‌ها بر روی زمین روان می‌شوند. هنگام وارد شدن بر سطح زمین و سرد شدن همزمان خلل فرج‌های در داخل این گدازه‌ها تشکیل می‌شود.

در تعریف پوکه معدنی در ویکی‌پدیا، پومیس را به عنوان نام علمی پوکه معدنی معرفی کرده است. کاربرد پوکه معدنی را در سقف و کف ساختمان تعریف کرده است.

البته نکته حایز اهمیت در تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیا یادآور می‌شوم: اگر به دنبال منابع غنی‌تری از پومیس هستید حتما به ویکی‌پدیای انگلیسی سری بزنید. 

در ادامه‌ی تعریف پومیس در ویکی پدیا به اسکوریا می‌رسیم. اسکوریا نیز سنگ آتشفشانی است. ماگماهایی سردشده در روی زمین. همچنین اسکوریا را با پامیس متفاوت دانسته است. ضمنا توضیح داده که سوراخ‌های اسکوریا خیلی بیشتر از پامیس است. دیواره‌های اسکوریا ضخیم تر و با رنگ خیلی تیره و سیاه می‌باشد.

تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیای انگلیسی اطلاعات خوبی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. از ریشه اسم pumice نیز مطلب خواندنی و جالب توجه دیده می‌شود.


پوزولان چیست؟

پوزولان کانیار چیست

 استاندارد ASTM پوزولان را به این صورت تعریف می‌كند:

ماده سیلیسی یا سیلیسی آلومیناتی كه به خودی خود ارزش چسبندگی ندارد. اما به شكل ذرات بسیار ریز و در مجاورت رطوبت با درجات حرارت معمولی با هیدروكسید كلسیم واكنش شیمیایی نشان می‌دهد. پوزولانها تركیباتی را به وجود می آورد كه خاصیت سیمانی و چسبندگی دارد.

بنابراین، پوزولان یك ماده طبیعی یا مصنوعی است كه حاوی سیلیس فعال است. لازم است که ماده پوزولانی به شكل پودر شده باشد. زیرا فقط در این صورت سیلیس می‌تواند در حضور آب با آهک (كه بر اثر هیدراتاسیون سیمان پرتلند ایجاد می گردد) سیلیكات های كلسیم پایدار را كه دارای خواص چسبندگی اند، تشكیل دهند. ضمناً در بررسی كلی پوزولان‌ها باید متذكر شد كه سیلیس آنها باید بی‌شکل (آمورف) باشد. زیرا قابلیت ایجاد واکنش سیلیس متبلور بسیار کم است.

پامیس پوزولان چیست؟

پامیس پوزولان جزء پوزولان‌های طبیعی هستند. خاک‌های دیاتمه‌دار، شیل و چرتهای اوپالینی،توف‌های شیشه‌ای، خاکسترهای آتشفشانی، و پومیسیت ها طبیعی هر کدام نمونه‌هایی از پوزولانها هستند. هر یک از انواع پوزولان‌ها بصورت کلسینه شده یا نشده بکار برده می‌شوند. بعضی از خاک رس‌ها شیلها نیز پس از کلسینه شدن خواص پوزولانی قابل قبولی پیدا می‌کنند.

پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار

معدن پوکه کانیار

پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار استخراج شده از دامنه‌‌های قله سبلان با خاصیت پوزولانی و میزان سیلیس بالا یکی از نایاب‌ترین پوکه‌های معدنی پوزولانی در کشور است.

به گفته کارشناسان کاربرد پوکه معدنی سبکدانه کانیار در حیطه صنعت و کشاورزی به حدی زیاد است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار به دلیل مقاومت فشاری بالا و خاصیت پوزولانی و رنگ روشن و شفاف آن دارای بهترین ویژگی جهت ساخت بتن سبک و تولید قطعات بتنی سبک که همان بلوک های سبک مورد مصرف قرار می گیرد.

همچنین از آنجاییکه پوکه پوزولانی سبکدانه کانیار می‌تواند به عنوان بخش مهم ساخت بتن قرار گیرد، لذا در تولید بتن، مصرف سیمان کاهش چشمگیری خواهد داشت. این مساله خود از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر می‌باشد.

پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار خاصیت پوزولانی و مشخصات فیزیکی و شیمیایی و PH خنثی دارد. این ماده معدنی کاربرد ویژه‌ای در جایگزین‌سازی خاک ارگانیک و بستر کشت هیدروپونیک نیز دارد.


 پوکه معدنی پوزولانی در معادن سبکدانه کانیار

پوکه معدنی پوزولانی در معادن سبکدانه کانیار در دامنه‌های قله سبلان استخراج می‌شود. این نوع پوکه معدنی به دلیل میزان بالای فلزات و سیلیس جز مواد پوزولانی طبیعی محسوب می‌شود. در صنعت ساختمان و تولید بتن کاربرد زیادی دارد. در بسیاری از تحقیقات دانشگاهی نتایج مثبتی را به همراه داشته است. 

سایز بندی پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار 

سایزبندی پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار با توجه به نیاز بازار طراحی شده است. انواع سایز پوکه معدنی پوزولانی کانیار در سایزهای پودری، عدسی، نخودی-بادامی، و مخلوط بالاترین تولید را به خود اختصاص داده است.

پوکه معدنی پودری پوزولانی سبکدانه کانیار

پوکه معدنی پودری پوزولانی سبکدانه کانیار به دلیل کاربرد ویژه آن در کشاورزی و صنعت ساختمان از پرطرفدارترین محصولات سبکدانه کانیار است.

پوکه پودری پوزولان کانیار در ابعاد 0-3 تولید می‌شود. این محصول آمیزش بسیار خوبی با سیمان دارد. مقاومت بالایی به بتن می‌دهد. وزن بسیار پایینی نسبت به ماسه دارد. موارد مصرف گوناگون پودری پوزولانی کانیار این ماده معدنی را از دیگر انواع سایز پوکه معدنی متمایز کرده است.

پوکه معدنی پودری سبکدانه کانیار به عنوان خاک ارگانیک و داشتن PH خنثی در حال حاضر در بسیاری از پروژه‌های کشاورزی و صنعتی مورد توجه واقع شده است.

پوکه معدنی پوزولانی عدسی سبکدانه کانیار

پوکه معدنی پوزولانی عدسی سبکدانه کانیار در ابعاد 3-12 موجود می‌باشد. این دانه به دلیل خاصیت پوزولانی و مقاومت فشاری بسیار بالا در تولید قطعات سبک ساختمانی کاربرد دارد.

پوکه معدنی پوزولانی مخلوط سبکدانه کانیار

پوکه معدنی پوزولانی مخلوط سبکدانه کانیار مخلوطی از سایزهای مختلف پوکه است. مهمترین کاربرد آن در کف سازی، شیب بندی ساختمان، مورد استفاده قرار می گیرد.

منظور از مخلوط در این نوع دانه‌بندی پوکه معدنی سایزهای نخودی-بادامی است. سایز پوکه معدنی مخلوط سبکدانه کانیار 12-30 میلیمتر است. 

البته پوکه معدنی مخلوط سبکدانه کانیار شامل انواع مخلوط است: پوکه معدنی مخلوط پودری – عدسی و پوکه معدنی پودری – نخودی و … است. بستگی به نظر مشتری و تقاضای بازار اختلاط پوکه متفاوت است.

پوکه معدنی پوزولانی درشت دانه یا oversize سبکدانه کانیار

پوکه معدنی پوزولانی درشت دانه یا اور سایز سبکدانه کانیار دانه‌های بالای 30 میلی‌متر است. کاربرد پوکه معدنی درشت دانه سبکدانه کانیار در پل سازی، تونل سازی، سد سازی، تصفیه خانه های آب، استخرها، ساخت آبنماها و … با قابلیت کیفی بالایی به فروش می‌رسد.

پوکه نخودی سبکدانه کانیار ( دانه های 10 تا 20 میلیمتر ) 

این دانه‌ها به دلیل اندازه و حجم آن و سبکی مخصوص، دارای خواصی چون عایق حرارتی و صوتی، بهترین پرکننده جهت شیب بندی و کف سازی ساختمان‌ها تا قطر 10 سانتی متر می‌باشد.

بطور خلاصه می‌توان اشاره کرد انواع سایز پوکه معدنی در معادن و انبارهای فروش پومیس متفاوت است. سایزبندی دانه‌ها در هر معدن به  میزان تقاضای مشتریان، کاربرد انواع دانه‌ها در بازار فروش، جنس و نوع پوکه معدنی، مقاومت فشاری و مشخصات فیزیکی پامیس، و دلایل بی شمار دیگری که با سیاست گذاری مدیریت هر معدن هم راستا می‌باشد. 

 

سنگ اسکوریا چیست

پوکه سیاه

سنگ اسکوریا چیست اسکوریا به عنوان یکی از انواع پوکه معدنی به حساب می‌آید. این سنگ به رنگ سیاه یا قهوه‌ای روشن در مواردی رنگهای روشن‌تر  یافت می‌شود. 

اسکوریا نوعی سنگ آذرین است. دارای حفره‌های حبابی شکل فراوان است. وزن مخصوص آن مانند پوکه معدنی پایین است. اما با توجه به معادن مختلف سبکی یا سنگینی آن متفاوت است. 

 از نظر شناخت سنگ در زمین شناسی، می‌توان گفت Scoria اسکوریا معمولا ترکیبی شبیه به بازالت دارد. اما این سنگ معدنی می تواند یک ترکیب مشابه آندزیت نیز داشته باشد.

به پهنه‌های مختلف اسکوریا cinders می‌گویند. زیرا مانند خاکستر تولید شده در کوره زغال سنگ است.مخروطهای آتشفشانی کوچک اسکوریا را به وجود می‌آورند. این سنگها تحت عنوان “مخروط های سایشی یا cinder cones “معروف هستند.

تحقیقات مختلف نشان داده شده است که اندازه اجزای اسکوریا در اماکن مختلف میانگین 2 اینچ یا 5 سانتی متر است.

اسکوریا چطور تشکیل می‌شود

زمانیکه آتشفشان اتفاق می‌افتد، از مواد مذاب گازها به شدت خارج می‌شوند. این گازها از طریق هوا از مواد مذاب خارج می‌شود. این فرآیند معمولا اطراف یک محدوده آتشفشانی را بطور گسترده‌ای دربرمی‌گیرد. طی این روند رسوبات سنگینی از مواد مذاب آتشفشانی دیده می‌شود.

ذرات ریز اسکوریا که اطراف منطقه آتشفشانی را پوشش می‌دهد lapilli یا سنگهای کوچک آتشفشانی نامیده می‌شود. اندازه این ذرات بین 2 تا 64 میلیمتر می‌باشند. به اجزای بزرگتر این مواد blocks می‌گویند.

پوکه معدنی سفید چیست

پوکه سفید

پوکه معدنی سفید یا پومیس سفید از انواع پوکه‌های معدنی رایج در قلل آتشفشانی است. همانطور که در بالا سوال پوکه معدنی چیست را مطرح کردیم، مجددا به نوع دیگری از پوکه معدنی به نام پوکه سفید اشاره‌ای کوتاه خواهیم داشت.

این پوکه‌ها معمولا در ایران به رنگ خاکستری روشن و مایل سفید است. در ایران پوکه معدنی رایج و قابل دسترس در معادن بستان آباد تبریز است.

وزن مخصوص پوکه سفید تبریز از دیگر پوکه‌های معدنی مانند اسکوریای قروه یا پوکه معدنی پوزولانی سبلان سبک‌تر است. در برخی موارد در سطح آب شناور می‌ماند. اما مقاومت فشاری پوکه پوزولانی سبکدانه کانیار از پوکه معدنی سیاه قروه و پوکه معدنی سفید تبریز بسیار بالاتر است. 

در ادامه انواع سایزبندی پوکه معدنی در ایران را به اختصار معرفی می‌کنیم:

پوکه معدنی ماسه‌ای

پوکه معدنی ماسه‌ای بدین جهت ماسه می‌نامند که دانه‌های بسیار ریز به ابعاد 0 – 5 میلیمتر هستند. البته برخی از معادن ابعاد مختلف دیگری مثل 0-7 یا 0-3 را به پوکه معدنی ماسه‌ای اختصاص می‌دهند.

در واقع خاکه یا ماده معدنی پودری شکل، حاصل از سرد شدن مواد مذاب آتشفشانی است. که پس از سرد شدن در بین دانه های بزرگتر به جای می‌ماند. این مواد ماسه‌ای حاصل از
بسته به پروژه‌های مختلف این ابعاد گاهی قابل تغییر هستند.

پوکه معدنی عدسی

پوکه معدنی عدسی همانطور که از نامش پیداست به اندازه و ابعاد عدس است. البته دانه‌ها در این سایز متغیر است. مثلا در معادن پوکه کشور ابعاد 3-7 یا 3-9 یا 3-12 را برای پوکه معدنی عدسی تعیین می‌کنند.

پوکه معدنی نخودی

پوکه معدنی نخودی به ابعاد 5-12 است. اندازه این دانه کمی بزرگتر از پوکه عدسی است. کاربرد این دانه بر حسب نیاز مشتری متفاوت است. این دانه‌ها در تولید بلوک‌ها در موارد زیادی برای شیب بندی یا کف سازی ساختمان استفاده می‌شود.

پوکه معدنی فندوقی

پوکه معدنی فندوقی بستگی به نوع هر پروژه کاربرد مخصوص خود دارد. انواع سایز پوکه معدنی فندوقی در معادن مختلف مثل پوکه معدنی قروه 10 – 20 میلیمتر است. کاربرد پوکه فندوقی در شیب بندی و کشاورزی بسیار دیده می‌شود.

پوکه معدنی مخلوط

پوکه معدنی مخلوط همانطور که از نامش مشخص است از مخلوط دو نوع سایز بندی تولید می‌شود. معمولا انواع دانه‌ها با سایزهای مختلف در پوکه معدنی مخلوط دیده می‌شود.


وزن مخصوص پوکه معدنی چیست؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم، در پوکه معدنی حفرات، مدور یا بیضی شکل هستند. ویسکوزیته بسیار کمی دارد. در نتیجه باعث شناور بودن آن در آب می‌شود که بعد از مدت زمان زیادی سنگ اشباع شده و در آب فرو می رود. قطعات تشکیل دهنده آن لاپیلی و بمب است و در درجه اول خاکستر شیشه‌ای نامیده می‌شود. در مورد وزن پوکه می‌توان گفت: نسبت وزن یک ماده به حجم آن را وزن مخصوص گویند. وزن مخصوص با گاما (γ) نشان داده می‌شود.

وزن مخصوص پوکه معدنی اسکوریا

در ایران بخش اعظم اسکوریا در شهر قروه کردستان استخراج می‌شود. وزن مخصوص این پوکه نیز با توجه به نوع معدن و رگه‌های برداشت بسیار متفاوت است. وزن مخصوص آن از 650 تا 800 کیلوگرم در مواردی نیز با دانه‌‌بندی‌های متنوع این وزن متغیر است.

تعریف پامیس و پوکه معدنی چیست؟

پامیس و پوکه معدنی همه یکسان هستند. تنها تلفظ اشتباه کلمه لاتین pumice است که در فارسی پومیس نوشته می‌شود. در هر صورت پامیس یا پومیس معادل انگلیسی پوکه معدنی است. اما فراموش نکنید تلفظ صحیح پامیس است.

ویژگی پامیس چیست؟

وزن مخصوص ظاهری کم، ساختمان حجره‌ای، سبک وزنی، عایق صدا و گرما و قابلیت سایندگی عالی سبب مزیت پامیس شده‌اند. این مزایا سبب شده پامیس و پامیسیت در کاربردهای صنعتی سودمند باشند.

پوزولان چیست؟

ماده سیلیسی یا سیلیسی آلومیناتی كه به خودی خود ارزش چسبندگی ندارد. اما به شكل ذرات بسیار ریز و در مجاورت رطوبت با درجات حرارت معمولی با هیدروكسید كلسیم واكنش شیمیایی نشان می‌دهد. پوزولانها تركیباتی را به وجود می آورد كه خاصیت سیمانی و چسبندگی دارد.

پوکه معدی سبکدانه کانیار چیست؟

پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار استخراج شده از دامنه‌‌های قله سبلان با خاصیت پوزولانی و میزان سیلیس بالا متمایز از دیگر انواع پامیس است. پوکه معدنی سبکدانه کانیار در حیطه صنعت و کشاورزی و ساخت بتن سبک و تولید قطعات بتنی مورد مصرف قرار می گیرد.

وزن مخصوص پوکه معدنی سبکدانه کانیار

به دلیل خاصیت پوزولانی وزن مخصوص پوکه معدنی سبکدانه کانیار نیز در بخش‌های مختلف معدن متفاوت است. با توجه به وزن گیری میانگین در دانه بندی‌های مختلف می‌توان وزن‌های زیر را اریه نمود:

پوکه معدنی دانه عدسی 850 الی 900

پوکه معدنی دانه نخودی – بادامی  750 الی 800

پوکه معدنی دانه پودری پوزولانی  950 تا 1000 کیلوگرم

 پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار

عکس کاربرد پوکه معدنی چیست؟

کاربرد پوکه معدنی در ساختمان

کاربرد پوکه معدنی در ساختمان شامل موارد متعددی است. در این قسمت تنها به بخش‌های از آن اشاره می‌کنیم. همانطور که در بالا اشاره شده، پومیس از حفرات میکروسکوپی تشکیل شده است. از نظر شیمیایی خنثی بوده و در برابر حمله موریانه و جانوران موذی مقاوم است. علاوه بر این با توجه به خصوصیات دیگر از آن یک عایق و مصالح ساختمانی سبک ساخته شده است.

در پاسخ به سئوال کاربرد پوکه معدنی چیست بهتر اضافه کنم کاربرد بیشتر محصولات پومیسی در سقف‌ها، دیوارها، پشت بام‌ها، کف ساختمان‌ها، پی و نماها و عمده‌ترین مصرف پومیس در ساختمان سازی مربوط به قطعات پیش ساخته می‌باشد.

عکس کاربرد پوکه معدنی در ساختمان

کاربرد پوکه معدنی در قطعات ساختمانی

کاربرد پوکه معدنی در قطعات ساختمانی از جمله مصرف عمده پومیس است. در پاسخ به سوال کاربرد پوکه معدنی چیست می‌توان به قطعات ساختمانی اشاره کرد. انواع خاصی از ورق‌های سنگی تولید شده در آمریکا پوکه معدنی مصرف می کنند. تا اینکه مقاومت بهتری در مقابل ضربه و شکستگی و سوراخ شدگی در جاهایی که بیشترین مصرف را دارند. مثل دیوار راهروها داشته باشند.

این قطعات از نظر غیر قابل احتراق بودن در سطح قطعات دیواره گچی می‌باشند. تقریبا 10 درصد وزنی پومیس منبسط شده در تولید این نوع محصولات بکار برده می شود.

قطعات حاوی پومیس منبسط شده اغلب 70 درصد نیز قابل دسترسی است. این قطعات هم می‌توانند خودشان به صورت عایق باشند. مثل عایق سقف و هم اینکه مواد دیگری به صورت ورقه روی آنها را بپوشاند.

ورق عایق شامل کلیه ورقهای پیش ساخته گچ پومیس می باشند. این ورق در سقف و قسمت داخلی سقف و در دیوارهای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد پوکه معدنی در ساختمان شامل موارد زیر است و در ادامه هر یک بطور مجزا توضیح داده می‌شود:

 • پلاسترهای ساخته شده معمولی
 • پلاسترهای ویژه
 • عایق‌های پرکننده بنایی
 • آجرهای عایق صوتی
 • پوشش های سقف و عایق کاری کف

کاربرد پوکه معدنی در پلاسترهای ساخته شده معمولی

پلاسترهای ساخته شده معمولی پوکه معدنی جهت بهبود پوشش، راحتی حمل، مقاومت در برابر حریق، مقاومت در برابر لب پر شدگی (ترک خوردگی) انقباض به کار برده می شود. 

پلاسترهای ویژه

پلاسترهای ویژه یکی از موارد مصرف در پوکه معدنی است. این پلاسترها از نوع پلاسترها عایق حرارتی و عایق صوتی بوده. در سقف‌ها و قسمت‌های بالایی دیوارها کاربرد دارند. مخلوط‌های عایق‌های حرارتی معمولاً در یک ظرف مخلوط کن به صورت تر تهیه شده. این مخلوط توسط روتور استاتور یا پمپ پیستونی دیده می‌شود.

عایق‌های پرکننده بنایی

امروزه استفاده از پومیس به عنوان عایق بین دیوار یا پر کردن بین حفره‌ها و وسط بلوک‌های سیمانی بطور وسیعی در کشورهای پیشرفته رایج می‌باشد. در ایالت متحده آمریکا مقادیر زیادی از پوکه معدنی منبسط شده جهت عایق کردن بلوکهای بتونی و واحدهای بنایی مورد استفاده قرار می گیرند.

آجرهای عایق صوتی

پومیس و آجرهای عایق صوتی

 این روزها یکی از علل افزایش مصرف پومیس، عایق سازی صوتی ساختمانها میباشد. پس در جواب به کاربرد پوکه معدنی چیست می‌توانیم به عایق صوتی بپردازیم.

کاشی‌های عایق صدا  اغلب سبک وزن، بادوام و مقاوم در مقابل حریق هستند. پومیس مصرفی در کاشیهای عایق صدا با مخلوطی از بنتونیت و کائولن و در حقیقت با پوشش سرامیک متصل و پخته می‌شوند.

پوشش های سقف و عایق کاری کف

  عایق کاری کف یکی دیگر از موارد کاربرد پوکه معدنی در ساختمان است. بتن سبک حاوی پومیس منبسط شده و سیمان پرتلند با چگالی  lb/ft27 اغلب در ساختمان سازی و بخصوص در سد بکار برده می شود. تصور می‌شود که بتن های سبک پومیسی نسبت به سایر مواد عایق بکار رفته در سد و یا پشت بام‌ها از مقاومت در برابر باد و حریق بیشتری برخوردار هستند.

از آنجا که پومیس ماده فاسد نشدنی، غیر آتشگیر و خنثی می‌باشد، در عایق کاری لوله‌ها و سیستم های الکتریکی کف ساختمان ها کاربرد دارد. هیچ گونه ضایعه‌ای در تاسیسات نداشته و به علت خاصیت عدم جذب آب گرد و غبار بسیار مناسب است.

عایق پومیسی در قسمت زیرین کف اتاق سطوح آسفالت بکار می‌رود. این عایق در کف‌های چوبی اتاق‌ها و برای تراز کردن کف وکاهش انتقال صدا از طبقات و از کف به دیوار و از سیستم  لوله‌های کف بکار می‌رود.

عایق کاری / بتن سبک :

عایق کاری در بتن سبک یکی دیگر از کاربرد پوکه معدنی است. پومیس منبسط به ندرت در تهیه ملات بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. پوکه معدنی جهت سبک نمودن و به عنوان عامل بازدارنده هوا کمک در عایق و مقاومت در مقابل جذب رطوبت و ملات سیمان اضافه می‌گردد.

همچنین افزودن پوکه معدنی موجب تسهیل در پمپاژ ملات سیمان به ارتفاعات ساختمان میگردد.

وجود حبابهای ریز هوا تراکم ملات بتن را کاهش می‌دهد. نتیجتاَ مقدار محصول افزایش یافته و چگالی بتن کاهش می‌یابد.

مقایسه خواص ملاتهای حاوی پامیس با سایر مواد

نوع ملاتقابلیت انتقال حرارت (وات بر متر درجه سانتی گراد)چگالی ( m/kg )
ملات پلاستر گچ و شن و ماسه476/01440
ملات پلاستر گچ و شن و ماسه649/01410
ملات پلاستر گچ461/01280
ملات پلاستر گچ– ورمیکولیت108/0448
ملات پلاستر ورمیکولیت13/0480
ملات پلاستر گچ – پومیس با روکش نشاسته ای رنگ205/0710
ملات پلاستر گچ – پومیس با روکش قهوه‌ای رنگ162/0627

 

بتن های ساخته شده از ملات پومیس مقاومت و استحکام بتن ساخته شده از ملات های دیگر را ندارند. مقدار نیروی حاصل از تراکم بتن با مقدار پومیس افزوده شده رابطه معکوس دارد. قابلیت انتقال حرارت با افزایش پومیس کم می‌گردد. در جاهایی که نیروی تراکم پایین مورد نیاز باشد از بتن های پومیس استفاده می‌شود.

قابلیت انتقال حرارت و نیروی متراکم و چگالی مختلف ملات پومیس در جدول نشان داده شده است.

تحقیقات زیادی در زمینه مخلوط مناسب برای ملات‌ها پومیس انجام شده است. همچنین فرمول‌های مناسب برای تهیه آن بدست آمده است. برای مثال در بتن‌های خیلی سبک از ملات پومیس، ورمیکولیت و به مقدار جزئی دیاتومیت استفاده می‌شود. ملاتهای حاوی سنگ شکسته بیشترین استحکام ولی سنگین‌ترین وزن را دارند. ملات‌های حاوی ورمیکولیت کمترین وزن و استحکام را دارند.

 

قابلیت انتقال حرارت نیروی متراکم و چگالی در ملاتهای پومیس

چگالی بتن تر

(in/kg)

قدرت تراکم (kpa)قابلیت هدایت گرمایی (w/mk)چگالی ملات خشک (m/kg)
32 ± 8083447-241313/0 – 11/0576
32±7282344-158510/0 – 09/0488
32±6481378-96509/0- 08/0432
32±584861 – 55208/0 – 07/0352

 

کاربرد پوکه معدنی در صنعت چیست

کاربرد پوکه معدنی در صنعت را بطور خلاصه در حیطه‌ مواد ساینده، آرایشی و بهداشتی، و در نهایت در حیطه نساجی بررسی می‌کنیم:

پومیس یک ساینده صنعتی

پومیس یا پوکه معدنی در دنیا کاربردهای متفاوتی دارد. گستردگی تولیدات حاصل از پامیس فارغ از تصور هر کسی است. با فرآوری این ماده معدنی طبیعی ارزشمند صنعت توانسته تولیدات متفاوتی را به انسانها عرضه کند.

کاربرد پوکه معدنی چیست ؟ کاربرد پومیس در صنعت را می‌توان معطوف به این نکته کنیم. پومیس به عنوان یک ساینده صنعتی استفاده می‌شود. ویژگی بارز آن ساییدن سطوح ناصاف است.

البته با توجه به سایز و grade اندازه‌ گیری‌های متفاوت، به طبع کاربرد پوکه معدنی در صنعت نیز متعدد است. مثل Polish glass clean and texturize electronic circuit boards, clean lithographic plates, کاربرد دیگر آن برای آبکاری سطوح فلزی است. چرم دوزی، مبل دوزی، ساخت فلزات کوچک و مواد پلاستیکی فشرده مثل انواع کاردها، چاقوها، و دکمه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محصولات حاصل از پومیس به عنوان ساینده صنعتی

پوکه معدنی به عنوان یک ماده سایشی بسیار نرم است. پومیس فرآوری شده قابلیت تبدیل به ذرات بسیار ریز دارد. این ذرات به منظور مواد پاک کننده استفاده می‌شود. حالت گردی شکل این مواد در لوازم آرایشی کاربرد ویژه‌ای دارد. کاربرد پوکه معدنی در صنعت:

 • خمیر دندان‌های پاک کننده و سفیدکننده دندان
 • اسکرابهای آرایشی
 • پاک کننده‌های دست
 • پودرهای پاک کندده و پولیش، بدون ایجاد مزاحمت شیمیایی برای مواد مثل پاک کننده روغن‌های صنعتی و …
 • پاک کن‌های مداد و خودکار

کاربرد پوکه معدنی به عنوان نرم کننده منسوجات و پارچه‌

مقاله امروز با سئوال کاربرد پوکه معدنی چیست آغاز شده است. در ادامه این بخش می‌توان اشاره کرد، سنگ ساینده یکی دیگر از ویژگی‌های پوکه معدنی است. پوکه‌های معدنی به دلیل خاصیت سایندگی در نرم کردن پارچه‌های زمخت یا سنگ شوی کردن در صنعت نساجی استفاده می‌شود. مصرف پومیس در سنگ‌شوی کردن لباسهای جین بسیار مورد توجه صنعت‌گران نساجی است. شرکت‌های نساجی از پوکه معدنی در محصولات خود استفاده می‌کنند. به علت اینکه پومیش در واکنش با مایعات حالت خنثی دارد این ماده معدنی در ترکیب با آب و دیگر مواد واکنش شیمیایی خاصی نشان نمی‌دهد. به همین علت آسیب زننده محیط زیست نمی‌باشد.

کاربرد پوکه معدنی در فیلترها

پوکه معدنی یک جایگزین قوی برای ماسه و پودر زغال سنگ anthracite است. در واقع پومیس یک وسیله قدرتمند در شفاف سازی مواد است. دلایل عمده کاربرد فیلتر پوکه معدنی در ادامه توضیح داده می‌شود:

مقاله کاربرد پوکه معدنی به عنوان نرم کننده منسوجات و پارچه‌ها

در ادامه این بخش می‌توان اشاره کرد، سنگ ساینده یکی دیگر از ویژگی‌های پوکه معدنی است. پوکه‌های معدنی به دلیل خاصیت سایندگی در نرم کردن پارچه‌های زمخت یا سنگ شوی کردن در صنعت نساجی استفاده می‌شود. مصرف پومیس در سنگ‌شوی کردن لباسهای جین بسیار مورد توجه صنعت‌گران نساجی است. شرکت‌های نساجی از پوکه معدنی در محصولات خود استفاده می‌کنند. به علت اینکه پومیش در واکنش با مایعات حالت خنثی دارد این ماده معدنی در ترکیب با آب و دیگر مواد واکنش شیمیایی خاصی نشان نمی‌دهد. به همین علت آسیب زننده محیط زیست نمی‌باشد.

کاربرد پوکه معدنی در فیلترها

پوکه معدنی یک جایگزین قوی برای ماسه و پودر زغال سنگ anthracite است. در واقع پومیس یک وسیله قدرتمند در شفاف سازی مواد است. دلایل عمده کاربرد فیلتر پوکه معدنی در ادامه توضیح داده می‌شود:

 

درباره کاربرد پوکه معدنی در فیلترها

 • ساختار پوکه معدنی به شکلی است که دارای چگالی پایین است.
 • خاصیت پامیس طوریست که عمر دستگاههای فیلتراسیون شیمیایی را طولانی نگه ‌می‌دارد. تاثیرات شیمیایی را بی‌اثر می‌کند.
 • جنس پوکه معدنی در فیلتراسیون به شکلی است که در فیلترهای چند سطحی در سرعت و فشار بالا کاملا جوابگوی کار است.
 • بازسازی فیلترهایی که از پوکه معدنی استفاده می‌کنند بسیار کم هزینه است.
 • پومیس از جمله ماده معدنی است که کم وزنی آن مورد توجه این صنعت می‌باشد.
 • استفاده در تصفیه خانه‌های فاضلاب
 • تولید آب آشامیدنی پاکیزه و سالم
 • خاک پومیسی
 • فرایند اسمزی معکوس  Reverse Osmosis Processes  با کمک پوکه معدنی در فیلتراسیون مشهود است.بکارگیری روش بیومس Biomass در احیای فرایند هوازی Aerobic Treatment .Sludge De-watering
 • استفاده از پومیس در تولید و فیلتراسیون انواع نوشیدنی‌ها

کاربرد پوکه معدنی به عنوان یک حامل شیمیایی

کاربرد معجزه‌آسای پوکه معدنی در کشاورزی برکسی پوشیده نیست. این ماده نه تنها می‌تواند مواد شیمیایی مفید را به سمت خاک برگرداند بلکه به عنوان مواد مفید و مغذی در خاک برای رشد گیاهان مفید است. پوکه معدنی برای حفظ منابع آلی خاک مفید است. این ماده سبب می‌شود قابلیت کشت در خاک افزایش یابد. نا گفته نماند خاصیت ضد شیمیایی پامیس در بهبود خاک در برنامه‌های کاربردی کشاورزی مثل علف‌کش‌ها، آفت‌کش‌ها، و کودها و قارچ‌کش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خواص پوکه معدنی به عنوان مواد جاذب Absorbent

 • پوکه معدنی به عنوان مواد جاذب خشک، روغن و ناخالصي را جذب و در خود نگه‌می‌دارد.  به عنوان يك جاذب خشك شيميايي و نفتي  مفيد است.
 • مواد جاذب خشک Dry Absorbent
 • کاهش دهنده‌ی انفجار Blast Mitigation

کاربرد پوکه معدنی به عنوان کاهش دهنده‌ی انفجار است. پومیس بخاطر ساختار قوی خود از میزان شوک بالستیک جلوگیری می‌کند. یعنی ساختار مواد در پومیس به شکلی است که موجب جذب بیشتر نیروی انرژی مضر می‌شود. از این رو در تولید سطوح کاهش انفجار در نارنجک‌ها، بمب‌ها و موشک و برنامه نظامی کاربرد دارد.

کاربرد پوکه معدنی در باغبانی  و کشاورزی

کاربرد پوکه معدنی در باغبانی و کشاورزی را می‌توان بدین شکل شرح داد: اضافه کردن پوکه معدنی به خاک مزایای مهمی دارد از جمله با توجه به نیاز مبرم کشاورزی روز دنیا به آبیاری، نگهداری و حفظ آب در خاک مورد توجه پژوهشگران حوزه کشاورزی است. یکی از مواردی که به آن توجه ویژه می‌شود کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی است.

به دلیل تخلخل زیاد پامیس، آب را به مدت طولانی در خود نگه می‌دارد. اگر پوکه معدنی در خاک باشد بخش زیادی از آب خاک را در خود حفظ می‌کند. به همین دلیل به دلیل جذب بالای آب، خیلی دیرتر رطوبت خاک از دست می‌رود. حتی در موارد زیادی مواد غذایی و آلی خاک با آبیاری شسته نمی‌شود و در خاک می‌ماند. 

خلل و فرج موجود در پومیس هوادهی را در خاک بالا می‌برد. پس ریشه گیاهان اکسیژن بیشتری دریافت می‌کنند. رشد ریشه راحتتر است. بخاطر نیاز مبرم ریشه گیاهان به اکسیژن پوکه معدنی نقش فعالی در اکسیژه دهی به خاک و ریشه گیاه دارد. 

مقاله کاربرد پوکه معدنی در باغبانی و کشاورزی

مصارف عمده پوکه معدنی در باغبانی و کشاورزی:

 • کاربرد پوکه معدنی در رشد و پرورش چمن Lawn and Turf Management
 • کاربرد پوکه معدنی در محوطه سازی و رشد گیاهان Landscaping Mulches
 • باغچه پشت بام Roof Gardens
 • حفاظت و بسته بندی ریشه و اجزای گیاه Packing and Storage Medium
 • پوشش دهنده‌ی دانه‌ها در کشاورزی Seed Coatings

اصلاح خاک و چمن

معمولا در خاک‌های کشاورزی و باغبانی با دو نوع خاک مواجه می‌شویم. اول خاک‌های ماسه‌ای. این خاکها به دلیل وجود ذرات ماسه، فاصله بین ذرات خاک بیشتر است. پس هوادهی در ریشه به خوبی صورت می‌گیرد. اما به دلیل همین فضاهای آزاد خاک، آب و رطوبت خاک به سرعت از دست می‌رود. پس آبیاری زیادی باید انجام شود. از طرفی آبیاری زیاد خود باعث شسته شدن مواد مغذی خاک می‌شود. 

در نوع دوم خاک باغبانی یا کشاورزی، خاک رسی است. این خاکها بخاطر وجود رس، دانه‌ها به هم چسبیده و فضای خالی بین ذرات خاک اندک و ناچیز است. 

در هر دو نوع خاک ما با مشکل روبرو هستیم. اما پومیس را اگر در هر دو نوع خاک اضافه کنید، مشکل اصلی حل می‌شود. در خاک ماسه‌ای جذب رطوبت و نگهداری آن در خاک زیاد شده. پس افزایش قابلیت جذب رطوبت و حفظ و نگهداری آن و افزایش تمایل به شرایط خنثی می باشد.

اما در خاک‌های رسی کاربرد پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار به شرح زیر است:

 •  ایجاد فضاها و منافذ کافی جهت زهکشی و جابجا شدن هوا
 • کاهش ترک خوردگی‌های خاک
 •  جلوگیری از تراکم خاک
 •  بهبود توزیع و انتشار ریشه گیاه در خاک
 •  بهبود رشد و نمو گیاه در هر فصل و موقعیت مکانی

رشد و پرورش بذر

در رشد و پرورش بذر بهتر است از پومیس ریز استفاده شود. در بذرکاری از مخلوط پومیس، مواد آلی و خاک استفاده می‌شود.

از مهمترین ویژگی‌های پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار در کشاورزی:

 • توانایی نگهداری و حفظ رطوبت به میزان ثابت،
 • خاصیت عایق،
 • توانایی پومیس در انعکاس نور خورشید، به خاطر رنگ روشن مایل به سفید که منجر به دمای یکنواخت در اطراف بذرهای در حال رشد می‌شود.

خواص پوکه معدنی پوزولانی در کشت هیدروپونیک:

خواص پوکه معدنی پوزولانی در کشت هیدروپونیک را با معرفی کلمه هیدروپونیک شروع می‌کنیم. این کلمه یونانی است. معنای هیدروپونیک «کشت در آب» است. در مناطقی که خاک کشاورزی کم است یا اصلا وجود ندارد. در موقعیت‌هایی که خاک سالم بدون آفت موجود نیست، کشت هیدروپونیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

در کشت هیدروپونیک پوکه معدنی بستر مواد مغذی گیاه است. دقیقا نقش خاک را برای حفظ ریشه گیاه بازی می‌کند. اما مواد مغذی و آلی مورد نیاز گیاه باید فراهم شود.  

در بسیاری از موارد پومیس منبسط استفاده شده در هیدروپونیک مجددا قابل استفاده می‌باشد. ولی ممکن است جهت استفاده مجدد، استرلیزاسیون پامیس ضروری باشد.

کاربرد پوکه معدنی در رشد گیاهان

کاربرد پوکه معدنی به دلیل خصوصیات زیر محیط مناسبی جهت رشد گیاهان ایجاد می نماید:

 • اصلاح سیستم هوادهی و آب‌دهی خاک
 • قدرت نگهداری آب و مواد غذایی در خود و تغذیه مداوم گیاه
 • دارا بودن ph خنثی (5/7-5/6) و عدم اختلال در رشد طبیعی گیاه
 • عدم ایجاد تغییر ناگهانی در خاک
 • استریل بودن از نظر بهداشتی و جلوگیری از اثرات منفی گیاهان هرز و حشرات موذی
 • دارا بودن ترکیبی مشابه ترکیب شیمیایی مواد تشکیل دهنده خاک و عدم ایجاد اختلال در ساختمان خاک
 • نفوذ و پخش یکسان اَب در خاک در حضور
 • بهبود عمل تهویه خاک در حضور پومیس

به راستی کاربرد پوکه معدنی چیست، موارد بسیار زیادی وجود دارد و ما . مصارف عمده پوکه معدنی در صنعت ساختمان و کشاورزی در کشور ما مورد توجه صنعتی سازان و باغداران است. خوشبختانه اساتید دانشگاه‌ها و گروه‌های پژوهشی نیمه دولتی و خصوصی از مصرف پومیس در حیطه‌های نو استقبال زیادی می‌کنند. گروه تولیدی فرآور صنعت سبکدانه کانیار سخت در تلاش است تا پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار را به جامعه علمی، دانشگاهی و کارخانجات تولیدی و صنعتی معرفی نماید.

پامیس و اسکریا چه تفاوتی دارد؟

تفاوت این دو در دیواره بسیار خشن و ضخیم اسکریا است که در پامیس این میزان تخلخل دیده نمی شود. حفره‌های مدور پامیس عموما از انباشت مواد معدنی ساخته شده. معمولا در پامیس سیلیکون دی اکسید بالا اما در اسکریا بازالت بیشتری یافت می‌شود. به نوعی به اسکوریا پامیس بازالتی نیز می‌گویند.

دانه بندی پامیس کانیار به چند دسته تقسیم می‌شود؟

پامیس پوزولان سبکدانه کانیار با توجه به تقاضای انبوه مشتری از ریزترین دانه با مش صفر یا چند میکرون و دانه‌های 30 میلی متر به بالا در اختیار مشتری قرار می‌گیرد.
دانه های موجود تولیدی معدن از 0-3 به نام پودری پوزولان، 3-12 میلیمتر به نام عدسی. 12-30 به نام مخلوط نخودی-بادامی و درشت دانه، برای فروش آماده است.

قیمت پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار چطور محاسبه می‌شود؟

با توجه به میزان تقاضای مشتری و هزینه حمل و ارسال قیمت ها ی هر دانه متغیر است.

پوکه معدنی پوزولانی کانیار چه نقشی در کشاورزی و باغبانی دارد؟

1)جایگزین با خاک‌های متداول کشاورزی، 2)قابلیت جذب آب نسبتا بالا، 3) افزایش دهنده سرعت رشد گیاهان و 4) نقش هوادهی در خاک‌های متراکم از جمله مهمترین نقش پامیس است

 

همانطور که در بالا اشاره شده در تعریف و کاربرد  پوکه معدنی به مفاهیم مختلفی اشاره کردیم. سعی کردیم به سئوالات مختلفی پاسخ داده. در مورد نام علمی پوکه معدنی، ویژگی، اهمیت و مزایای پوکه معدنی، پامیس و پومیس و در آخر درباره انواع سایز پومیس و پوکه پوزولانی سبکدانه کانیار بطور خلاصه صحبت کردیم.

در مقالات آینده بطور مفصل‌تری به هریک از عناوین بالا خواهیم پرداخت. هدف اصلی از نگارش این مقاله افزایش اطلاعات علمی و دانسته‌های شما در زمینه پوکه معدنی است.

برای خرید انواع دانه‌های پومیس پوزولان سبکدانه کانیار با ما در تماس باشید. 09144974210