بلوک

بلوک لیکا فوم دار

منظور از بلوک لیکا فوم دار چیست؟ به چه منظور از این بلوک استفاده می کنند؟ مواد تشکیل دهنده بلوک لیکا فوم دار چیست؟پاسخ این سوالات و سایر سوالات در این زمینه را ما به شما خواهیم داد.

بلوک لیکا فوم دار چیست

 همانطور که می‌دانید در ساختمان سازی بعد از ساخت اسکلت و زدن سقف، نوبت به دیوار چینی می‌رسد. به نظر شما چقدر استانداردهای دیوارچینی رعایت می‌شود؟ از چه نوع مصالح سبک برای کاهش بار مرده ساختمان استفاده می‌شود؟ به بیان دیگر چه نوع بلوک مصرف می‌گردد؟

بلوک لیکا فوم دار یکی از جدیدترین انواع بلوک طی سالهای اخیر است که تولید کنندگان قطعات سبک ساختمان در ساخت و تولید آن کوشا هستند.

بلوک لیکا فوم دار معمولا در ابعاد 50*15*20 تولید می‌شود. در ملات آن از سبکدانه لیکا و در برخی کارخانجات از پوکه معدنی استفاده می‌شود. البته نکته‌ای که این بلوک را از دیگر انواع بلوک سبک، متمایز و ویژه می‌کند، استفاده از یک لایه میانی فوم پلی استایرن نسوز است.

مواد تشکیل دهنده بلوک لیکا فوم دار

حتماً این سوال مهم در ذهن شما ایجاد می‌شود که مواد تشکیل دهنده این بلوک چیست؟ شرکت‌های مصالح ساختمانی معتبر کشور با مطالعه دقیق و انجام آزمایشات علمی و دقیق در زمینه تولید بلوک فوم دار به نتایج ارزشمندی رسیدند.

در تولید این بلوک از دانه پوکه صنعتی یا لیکا و فوم پلی استایرن استفاده شده است. در نمونه‌های دیگر در صورتی که قیمت تمام شده ارزان‌تر و با حفظ استاندارد بلوک فوم دار، سبکدانه معدنی یا همان پوکه معدنی نیز بکار گرفته شد.

بطور خلاصه مواد تشکیل دهنده این نوع بلوک از ماسه، آب، سنگدانه سبک صنعتی، سبکدانه معدنی یا پومیس و فوم پلی استایرن است.

ویژگی‌های بلوک لیکا فوم دار

مهمترین ویژگی بلوک فوم دار از جنس لیکا یا پوکه معدنی همانطور که از نامش پیداست سبک وزنی آن است. این نوع بلوک‌ها دارای استاندارد از سازمان‌های استاندارد و نظام مهندسی هستند. ناگفته نماند در صورتی که از کارخانه تولیدات مصالح سبک معتبر خریداری نمایید می‌توانید از تولید کننده گواهینامه‌ها و نتایج آزمایشات را بخواهید و روئت نمایید. این نکته را برای این مطرح کردم تا بلوکهای فوم دار لیکا غیر استاندارد خریداری نکنید.

از جمله ویژگی متمایز این نوع بلوک نسبت به دیگر انواع آن وجود فوم نسوز است. این نوع فوم از جنس پلی استایرن با قطر 4/5 سانتی متر در وسط دو طرف بلوک واقع شده است.

مشخصات عمده این نوع بلوک را از سه نظر وزن بلوک لیکا فوم دار، مقاومت بلوک و نقش عایق بلوک فوم دار در ادامه بررسی می‌کنیم:

وزن بلوک فوم دار

همانطور که در ابتدا بیان کردیم، برای ساختن یک ساختمان مهمترین نکته بعد از سقف زدن، برپا کردن دیوار ساختمان است. به راستی چند درصد از دیوارها ویژگی‌هایی مثل ضد زلزله سبک بودن را دارا هستند؟ جالب است بدانید این بلوک با وزن 9 کیلوگرم برای استفاده از دیوارهای غیر باربر تولید می‌شود.

مقاومت لیکا فوم دار

به علت استفاده از فوم پلی استایرن مقاومت فشاری بلوک بالا و از امتیاز خوبی برخوردار است. از بلوک فوم دار در دیوارهای غیربار استفاده می‌شود. می‌دانیم تحمل وزن ساختمان در موارد زیادی مثل اسکلت فلزی یا بتنی بر عهده دیوارها است. اگر از نوع غیرباربر باشند این دیوارها باید از مقاومت حداقلی در برابر عوامل زیادی داشته باشد.

توانایی وزن بار ساختمان بخصوص وزن نما و سنگ کاری، ضربات عمود بر صفحه دیوار گاهی ناشی از بسته شدن در و پنجره‌ها و وزن خود دیوار از مهمترین مشخصاتی است که مصالح مورد استفاده در دیوارهای غیربار باید از مقاومت خوبی برخوردار باشند. در این بین بلوک لیکا فوم دار استاندارد این ویژگی‌ها را دارا می‌باشد.

دریافت قیمت پوکه معدنی

عایق بودن بلوک لیکا فوم دار

بلوک لیکا فوم دار
بلوک لیکا فوم دار

به دلیل استفاده از فوم و سبکدانه‌های باکیفیت معدنی و صنعتیاین بلوک بطور دقیق نقش عایق را در دیوارهای ساختمان بازی می‌کند. در بخش پوکه معدنی و پوکه صنعتی هم صحبت از عایق بودن این محصولات شد.

با توجه به اینکه پومیس از جنس سنگ آتشفشانی است و خود عایق مناسب در مصالح محسوب می‌شود و از طرفی پوکه صنعتی نیز به عنوان یک سبکدانه فرآوری شده و منبسط، عایق به حساب می‌آید؛ بنابراین استفاده از بلوک فوم دار لیکا در عایق سازی ساختمان بسیار حائز اهمیت است.

با اینحال وجود فوم پلی استایرن در بلوک نقش بسیار زیاد و نقش اصلی در عایق بودن این نوع بلوک دارد. فوم‌ها با قطر چهارو نیم سانتی متر در وسط بلوک نقش بسزایی در عایق گرمایی و سرمایی، عایق رطوبتی، و عایق صوت دارد.

کاربرد لیکا فوم دار

بلوک لیکا فوم دار در ساخت دیوارهای غیر باربر به شدت کاربرد دارد.

در دیوارهای پیرامونی جداکننده از این بلوک استفاده می‌شود.

به عنوان عایق در ساختمان‌هایی که مناطق رطوبت خیز ساخته می‌شود نقش مهمی دارد.

در مناطق زلزله خیز از بلوک فوم دار در داخل ساختمان پیشنهاد می‌شود استفاده گردد.

در اماکنی که آلودگی صوتی زیاد است یا اتاق‌هایی که نیاز به عایق صوتی دارند، بکار برده می‌شود.

 

مزایای لیکا فوم دار

مزایای بلوک فوم دار لیکا
بلوک فوم دار

عایق صدا بودن بلوک فوم دار باعث می‌شود تا صداهای داخل ساختمان به اتاق‌های مجاور وارد نشود. صداهای هوابرد مثل صدای موسیقی، صحبت کردن، که در محیط هوا منتقل می‌شود به شدت مزاحم انسان در حین استراحت در داخل اتاق‌ها می‌باشد. اما بلوک‌های فوم دار لیکا عایق مناسبی در برابر صداهای هوابرد هستند. از مزایای عمده بلوک فوم دار می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • سرعت اجرا در دیوار چینی با بلوک فوم دار لیکا بالاست
 • مصرف انرژی به شدت پایین است
 • ملات اضافی مصرف نمی‌شود
 • بار مرده ساختمان بسیار کم می‌شود
 • با سنگ فرز قابل برش دادن است
 • روکار راحت‌تر از دیگر انواع بلوک است و مصرف ملات گچ و خاک پایین است یا در بسیاری موارد حذف می‌شود

معایب بلوک لیکا فوم دار

 • هر چند که بلوکی سبک وزن در اختیار داریم، اما لب پر شدن آن را نمی‌توان چشم پوشی کرد.
 • مورد دیگر قیمت تمام شده بلوک صنعتی خیلی بالاست. با توجه به ضایعات و خرد شدن آن این مساله بیشتر احساس می‌شود.
 • اگر نسبت به بلوک‌های هبلکس و AAC مقایسه کنیم مزیت کمی نسبت به آن‌ها دارد.
 • استفاده ملات بیشتر نسبت به دیگر انواع بلوک سبک یکی دیگر از معایب آن است.
 • البته سرعت اجرای پایین این نوع بلوک نسبت به بلوک های سبک گازی را نیز باید یادآور شد.

روش کار و نحوه دیوار چینی با بلوک لیکا فوم دار

روش کار کردن با بلوک فوم دار لیکا در ابتدا مانند هر مصالح دیگر نیاز به تولید ملات مناسب برای به کار بردن بلوک فوق داریم. برای تولید ملات مناسب در دیوار چینی ایتدا اشاره‌ای به ملات داریم. ملات ماده‌ای ترکیبی از ماسه و سیمان است که برای چسباندن مصالح مثلا آجر، بلوک و … بکار برده می‌شود.

اگر بخواهیم به دنبال درصد دقیق ترکیب ملات بلوک فوم دار لیکا باشیم می‌توانیم بگویییم که حدود 30 درصد وزن نهایی بلوک را سیمان تشکیل می‌دهد. این مساله نکته مناسبی برای ایجاد مقاومت بلوک فوم دار محسوب می‌شود. زیرا به دلیل خلل و فرج موجود در بلوک مقاومت فشاری آن کم می‌شود برای همین سیمان مناسب و اختلاط درست در تولید بلوک مقاومت خوبی به ما می‌دهد.

بنابراین ملات موادی است که بین مصالح برای چسبیدن مواد بکار برده می‌شود. در ملات تولید بلوک فوم دار، از ترکیب سیمان و ماسه به نسبت 1 به 5 یا نهایتا 1 به 6 پیشنهاد می‌شود. ضخامت یا قطر بلوک معمولا بین 10 تا 12 میلی متر در نظر گرفته می‌شود.

پیشنهاد می‌شود برای تولید بلوک سبک فوم دار لیکا از ملات آماده لیکا استفاده گردد. مزایای زیادی این نوع ملات در تولید بلوک سبک به خصوص بلوک فوم دار دارد. نسبت آن معمولا هر کیسه 25 لیتری نیاز است با 6 تا 8 لیتر آب مخلوط شود.

میزان ملات رس منبسط آماده برای ضخامت 1/5 تا 2 سانتی متر بلوک 0/8 کیسه در دیوار چینی مورد نیاز است. از ملات آماده لیکا اگر استفاده کنید، جذب آب کمتر می‌شود.

حمل و نقل بلوک لیکا فوم دار

حمل و نقل بلوک سبک
پالت بندی انواع بلوک سبک

حمل و نقل معمولا به دو شکل رایج است. برای انتقال بلوک های خشک شده به داخل ماشین حمل ابتدا توسط کارگران حمل و در ماشین به صورت تکی چیده می‌شود. روش دوم با کمک دستگاه بر روی پالت‌ها چیده و بسته بندی و سپس هر پالت با چرثقیل به تریلی انتقال داده می‌شود.

قیمت بلوک لیکا فوم دار

برای دریافت قیمت بلوک لیکا فوم دار با شماره 09120386287 تماس حاصل نمایید تا از مشاوره رایگان و خدمات در زمینه تولید یا خرید بلوک لیکا فوم دار مطلع شوید.

نحوه خرید لیکا فوم دار

نحوه خرید بلوک لیکا فوم دار بدین شکل است که پس از تماس شما با کارشناس مجموعه قیمت و شرایط خرید اعلام می‌شود. سپس درباره نحوه‌ی ارسال و زمان ارسال محصول اطلاعات مربوطه در اختیار شما قرار داده می‌شود.

خرید آنلاین بلوک لیکا فوم دار

در حال حاضر خرید آنلاین برای بلوک لیکا فوم دار در سایت سبکدانه کانیار مقدور نمی‌باشد. شما مشتری گرامی از طریق تماس با بخش فروش، می‌توانید محصول خود را سفارش و خریداری نمایید.

 

سریعتر از رقبای خود برای مشاوره تماس بگیرید. 09144974210

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا