آزمایش بتن + روش های تست بتن

آزمایش بتن در سنگدانه سبک برای بتن سازه‌ای. موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در حیطه آزمایش‌های مربوط به سبکدانه در بتن سازه‌ای را به شرح زیر تعیین کرده است. در این پست به بخش مهمی از این آزمایشات اشاره می‌شود.

آزمایش بتن چیست

آزمایش بتن حداقل سه آزمون است. برای هر آزمون بتن موارد به شرح زیر مورد نیاز است:

  • مقاومت فشاری
  • جمع شدگی
  • چگالی
  • مقاومت در برابر یخ زدن و آب شدن و وجود موادی که باعث بیرون پریدگی می شود.

حداقل هشت آزمایش بتن برای آزمون‌های مقاومت کششی دو نیم کردن نیاز است.

روش‌های انجام آزمایش بتن

روش‌های انجام آزمایش بتن در بخش مقاومت فشاری . مقاومت کششی دو نیم کردن، و آزمایش جمع شدگی بدین قرار است:

مقاومت فشاری

مقاومت فشاری باید مطابق استاندارد بند ۲-۱۰، انجام شود. آزمونه‌ها را مطابق با استاندارد بند ۲-۱۲ و استاندارد بند ۲-۱۳ بسازید. آزمونه‌ها را مطابق با استاندارد بند ۲-۱۲ یا استاندارد بند ۲-۱۴ تا زمان آزمون عمل آوری کنید. مگر آن که به صورت دیگری مشخص شده باشد.

استاندارد آزمایش بتن
استاندارد آزمایش بتن

 

هنگامی که مشخص شده باشد، روش عمل آوری جایگزین، مجاز است. روش جایگزین باید مطابق با استاندارد بند ۲-۱۲ یا روش عمل آوری استاندارد مطابق استاندارد بند ۲-۱۴ برای هفت روز اول باشد. پس از آن آزمونه‌ها باید از عمل آوری مرطوب خارج شوند و در 2_+23 درجه سانتیگراد با رطوبت نسبی 5±50 درصد تا رسیدن زمان آزمون قرار گیرند.

دریافت قیمت پوکه معدنی

مقاومت کششی دو نیم کردن

مقاومت کششی دو نیم کردن باید مطابق استاندارد بند ۲- ۱۱ انجام شود. آزمونه های استوانه ای به ابعاد 305mm x ۱۵۲mm مطابق با استاندارد بند ۲-۱۲ بسازید. همچنین مطابق با استاندارد بند ۲-۱۱ عمل آوری و آزمون کنید.

 

مخلوط بتن با استفاده از ۳۳۵kg /m3 سیمان، مواد مضاف (در صورت وجود) و با مقدار هوای ( 1+-6) درصد تهیه کنید. مقدار آب را تنظیم کنید به طوری که اسلامپ mm۵۰ تا ۱۰۰mm به وجود آید. بتن را در قالب‌های فولادی کاملا متراکم کنید.

قالب فولادی نباید در مقطع عرضی کوچک‌تر از ۵۰mm×۵۰ mm و بزرگتر از ۱۰۰mm×۱۰۰mm باشد و به قدر کافی طویل باشد که طول اندازه گیر mm ۲۵۰ را فراهم سازد. سطح بتن باید توسط ماله فلزی ماله کشی شود.

 

عمل آوری برای جلوگیری از تبخیر آب از بتن سخت نشده، آزمونه را با یک صفحه غیر جاذب، غیر واکنش‌زا یا ورق پلاستیکی سخت، با دوام و غیر قابل نفوذ یا گونی خیس بپوشانید. وقتی گونی خیس برای پوشش استفاده می شود، گونی باید تا وقتی که آزمونه‌ها از قالب خارج شوند خیس بماند.

آزمونه‌ها را بیش از ۲۰ ساعت و کمتر از ۴۸ ساعت پس از قالب‌گیری از قالب‌ها خارج کنید. در یک اتاق رطوبت با دمای ۲۳۲سانتی گراد و رطوبت نسبی که کمتر از ۹۵ درصد نباشد، قرار دهید. در عمر هفت روز، آزمونه‌ها را از اتاق رطوبت خارج کنید. طول را اندازه بگیرید. در یک محفظه عمل آوری در دمای C° ۳۷٫۸ با رطوبت نسبی (۲+۳۲) درصد قرار دهید.

یادآوری ۱- یک ورقه پلاستیک بر روی گونی، تر نگه داشتن آن را تسهیل می کند.

یادآوری ۲- هوای بلافاصله بالای یک محلول اشباع کلرید منیزیم در 37/8°C حدود ۳۲ درصد رطوبت نسبی دارد.

مطالعه مقاله پوکه معدنی چیست

گزارش آزمایش جمع شدگی بتن

گزارش آزمون جمع شدگی بتن پس از انبار کردن در یک محفظه برای ۲۸ روز. هر آزمونه را خارج کرده و در کمتر از ۱۵ ثانیه تغییر طول آن را با دقت یک صدم درصد طول موثر اندازه‌گیری تعیین کنید.

تغییر طول را به صورت جمع شدگی خشک شدن آزمونه گزارش کنید. میانگین جمع شدگی خشک شدن آزمونه‌ها را به عنوان جمع شدگی خشک شدن بتن گزارش کنید.

آزمون برای مواد بیرون پریده آزمونه‌های بتن را برای آزمون مواد بیرون پریده مطابق با روش آماده سازی نمونه‌های جمع شدگی بتن آماده کنید.

آزمونه‌ها را مطابق استاندارد بند ۲-۹ عمل آوری و اتوکلاو کنید. آزمونه‌های اتوکلاو شده را برای تعدادی بیرون پریدگی که در سطح ایجاد شده به طور چشمی بازرسی کنید. تعداد بیرون پریدگی در آزمونه را گزارش کنید.

آزمایش برای یخ زدن و آب شدن

آزمایش یخ زدن و آب شدن بتن را مطابق استاندارد بند ۲-۱۷ با تغییرات زیر در بخش آزمونه‌ها و روش کار انجام دهید. چنانچه به صورت دیگری مشخص شده باشد. آزمونه های بتن سبکدانه را از محفظه عمل‌آوری مرطوب در عمر ۱۴ روزه خارج کنید. بگذارید برای ۱۴ روز دیگر در هوا در رطوبت نسبی ۵+۵۰ درصد و در دمای 2±23 خشک شود. سپس آزمونه‌ها را قبل از آزمایش یخ زدن و آب شدن برای 24 ساعت در آب قرار دهید.

امتیاز شما برای این مقاله

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا