بتن اکسپوز چیست

بتن اکسپوز چیست بتن پیش ساخته و یا بتن نما از انواع بتن‌هایی است که کاربرد زیادی در پوشش دادن نمای ساختمان دارد. این بتن به عنوان سطح نهایی سازه بتنی شناخته می‌شود. معمار بعد از استفاده از آن نیازی به استفاده از سایر روشهای نماکاری ندارد.

بتن اکسپوز چیست Expose Concrete

بتن اکسپوز چیست و کاربرد آن چیست؟ این نوع بتن از جمله بتن‌هایی محسوب می‌شود که جدید و نو است. بتن اکسپوز به صورت پیش ساخته و استفاده در محل به کار گرفته می‌شود.

بتن اکسپوز نسبت به سایر بتن‌های موجود در بازار کاربرد بیشتری در نما دارد. در اغلب موارد از آن برای زیباسازی و ایجاد نمای یکپارچه در یک سازه بتنی استفاده می‌شود.

از جمله ویژگی اصلی بتن اکسپوز، صیقلی بودن و صاف بودن سطح آن بر است. به طوری که کمترین تخلخل ممکن در آن وجود دارد. معماران در طراحی دکوراسیون با این نوع بتن راحتتر کار می‌کنند.

یکی از انتخابهای پرطرفدار سازنده‌های پروژه‌های بزرگ بتن اکسپوز است.  مخصوصا پیمانکارانی که ترجیح می‌دهند که در پروژه‌های خود از نمای بتنی استفاده کنند.

البته ناگفته نماند اکسپوز با حساسیت بسیاری همراه است و پیمانکار باید بتواند یک نوع بتن با کیفیت بالا و درصد اختلاط مناسب پیدا کند که معمار تمامی نیازهای خود را با استفاده از آن برآورده کند.

با توجه به محل استفاده از بتن اکسپوز ممکن است نوع ماسه سنگها و تعداد آنها تغییر کند. حتی از قالب‌های متفاوتی استفاده شود. بتنی که در نمای خارجی ساختمان استفاده می‌شود باید در برابر شرایط محیطی مختلف مقاوم باشد. از نفوذ آب به لایه های زیرین سازه بتنی جلوگیری کند. در نهایت نمای مناسب ایجاد کند.

این در حالی است که بتن اکسپوز استفاده شده در نمای داخلی ساختمان از لحاظ زیبایی بسیار مهم است. باید بتواند یکپارچگی و صیقلی بودن بالایی به نمایش بگذارد. در ضمن در نمای داخلی ساختمان باید شرایطی فراهم شود که معمار بتواند از حربه های مختلف مانند رنگ آمیزی بهره ببرد.

دریافت قیمت پوکه معدنی

انواع بتن اکسپوز

انواع بتن اکسپوز را می‌توان به دو نوع پیش ساخته و استفاده در محل دسته‌بندی کرد.

بتن پیش ساخته در کارخانه‌های تولید بتن ساخته می‌شوند. قالب‌های آنها از قبل آماده سازی شده است. معمولا این شرکت‌ها با توجه به تجربه کاری خود و همچنین سلیقه مشتریان، اقدام به ساخت چند قالب پرکاربرد می‌کنند.

کلیه مراحل آماده سازی، بتن ریزی، جدا سازی قالب و در نهایت آماده سازی بتن اکسپوز را در همان محل انجام می‌دهند. با توجه به اینکه این کارخانه‌ها با استانداردهای مختلف آشنایی دارند روش‌های استفاده از این نوع بتن را به خوبی می شناسند. همچنین می‌توان گفت که تهیه بتن پیش ساخته گزینه بسیار خوب و استانداردی است.

اما در روش دوم، بیشتر در پروژه های سنگین مانند پل های شهری و ساختمان های دولتی کاربرد دارد. فرایند تولید و بتن‌ریزی بتن اکسپوز در محل پروژه صورت می‌گیرد. پروژه‌های بزرگ به صورتی ساخته می‌شوند که امکان استفاده از نمای پیش ساخته در آنها بسیار محدود است.

حتی استفاده از این بتن‌ها باعث اعمال هزینه‌های زیادی به پیمانکاران می‌شود. به همین دلیل ترجیح داده می‌شود که عملیات استفاده از بتن اکسپوز و قالب گذاری آن در همان محل پروژه صورت گیرند. کلیه مراحل آن تحت نظر مهندسین سازه و معماران با تجربه انجام گیرد.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: بتن خود تراکم چیست

روش های ساخت بتن Expose

ساخت بتن اکسپوز چیست

روش های ساخت بتن اکسپوز همانند بتن معمولی از آب، سنگدانه و سیمان تولید می‌شود. در جریان تولید مواد افزودنی مانند مواد پرکننده و مواد فوق روان کننده نیز به آن اضافه می‌شود. به همین دلیل در توصیف و ویژگی‌های این نوع بتن می‌توان گفت در موارد زیر کاربرد دارد:

  • موارد سازه‌ای و غیر سازه‌ای استفاده می‌شود
  • سطح نمای آن به صورت صیقلی و صاف است
  • قابلیت رنگ پذیری بالایی دارد
  • می توانند حدود ۵۰۰۰ پاسکال فشار را تحمل کنند
  • حداکثر جذب آب در آن حدود ۶ درصد است
  • هیچگونه حفره هوا یا تخلخل در آن دیده نمی شود
  • وزن مخصوص آن ۲۴۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است
  • به دلیل جلوگیری از اتلاف بتن و سیمان تاثیر مهمی بر اقتصاد و بودجه یک پروژه دارد.

برای ساخت بتن اکسپوز می‌توان از دو شیوه استفاده کرد. همانطور که ذکر شد تفاوت این نوع بتن با سایر بتن‌های استفاده شده در ساخته‌های بتنی به یکپارچگی آن و استفاده از آن در نمای ساختمان برمی گردد. به همین دلیل کاربرد قالب و نحوه قالب گذاری پروژه اهمیت بسیاری دارد.

با توجه به سبک قالب گذاری، می توان گفت که روش‌های ساخت بتن اکسپوز به دو صورت کلی هستند:

روش قالبی

در این روش معماران و طراحان سازه از ابتدا الگوی اصلی ساختمان را مشخص کرده و با توجه به این اقدام به قالب گذاری سازه اقدام می کنند. در روش قالبی، قبل از اینکه بتن ریزی صورت گیرد، کلیه قالب‌ها کار گذاشته شده و تنها به تزریق بتن نیاز دارند. در این روش کلیه محاسبات مهندسی بر روی قالب‌ها صورت گرفته و فشار اعمالی به هر کدام از آنها محاسبه می‌شود. در نهایت با توجه به حجم بتنی که ممکن است برای آن مصرف شود، عملیات استحکام و پشتیبانی از سازه صورت گرفته. در نهایت بتن ریزی انجام می شود.

مطالعه مقاله پوکه معدنی چیست

روش بالا رونده یا روش مرحله‌ای

در این روش بتن پیش ساخته یا اکسپوز در مراحل مختلفی به صورت پلکانی و بالا رونده ایجاد می‌شود. شیوه کار در این روش این است که طرح کلی سازه طراحی شده و آن را به قسمتهای مختلفی تقسیم می کنند. شروع کار از قسمت‌های پایینی سازه بتنی بوده. پس از کارگزاری قالب‌های اولیه، فرایند بتن ریزی شروع می‌شود. پس از خشک شدن بتن و فراهم آمدن شرایط جدا شدن غالب‌ها فاز دوم کار شروع شده و با انتقال قالبها به قسمت بالاتر بخش دیگری از کار انجام می‌شود.

با تشکر از شرکت بتن یار

امتیاز شما برای این مقاله

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا