بتن سبک چیست

بتن سبک چیست و دارای چه مشخصاتی است؟ پودری پوزولان و سنگدانه‌های پومیس سبکدانه کانیار در تولید بتن سبک کاربرد ویژه‌ای دارد. اما در این مقاله به تعریف بتن سبک می‌پردازیم.

بتن سبک چیست

“بتن سبک” عبارت است از بتنی که وزن مخصوص آن کم است. اما به طور محسوسی کمتر از وزن مخصوص بتنی است که با سنگدانه های طبیعی یا شکسته ساخته می‌شود.

بتن سبک به سه دسته تقسیم می‌شود. عبارتند از:

  • بتن سبک غیر سازه‌ای که معمولا به عنوان تیغه های جداساز و عایق های صوتی در کف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این بتن‌ها دارای وزن مخصوص کمتر از ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد.

با وجود وزن مخصوص کم، مقاومت فشاری آن حدود ۳۵/ ۰ تا ۷ مگاپاسکال است.

  • بتن سبک سازه‌ای دارای مقاومت و وزن مخصوص کافی می‌باشد. به گونه‌ای که کاربرد آن در اعضای سازهای مجاز شمرده می‌شود.

این بتن دارای وزن مخصوصی بین ۱۴ تا ۱۹ کیلونیوتن بر متر مکعب بوده.

حداقل مقاومت فشاری مورد نیاز برای آن ۱۷ مگاپاسکال است. ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی الزامی نمونه های بتن سبک سازهای مطابق جدول زیر می‌باشد.

جدول بتن غیر سازه‌ای
جدول بتن غیر سازه‌ای

همچنین ضوابط الزامی دانه بندی سنگدانه‌های سبک مصرفی در این بتن، مطابق جدول ۹-۱۰-۱۷ می باشد.

جدول بتن سبک
جدول بتن سبک
  • بتن سبک متوسط که از لحاظ وزن مخصوص و مقاومت فشاری در محدوده‌ای بین بتن‌های سبک غیر سازه‌ای و سازه‌ای قرار دارد.

مقاومت فشاری این بتن‌ها بین ۷ تا ۱۷ مگاپاسکال است.

جرم مخصوص آنها ۸ تا ۱۴ کیلو نیوتن بر متر مکعب می باشد.

بتن سبک اغلب به عنوان جایگزین مناسب و یا مکمل بتن معمولی بکار برده می‌شود. این مساله با هدف کاهش وزن ساختمان حایز اهمیت است.

دریافت قیمت پوکه معدنی

نتیجه گیری

هرچند مقاومت فشاری آن در مقایسه با بتن معمولی مقدار کمتری است.
کارایی بتن تازه سبک، نیاز به توجه خاصی دارد. زیرا سنگدانه‌های سبک در مخلوط‌های دارای روانی زیاد، تمایل به جدا شدن دارند.

بنابراین لازم است که حداکثر اسلامپ محدود شده و از ماده افزودنی حباب هواساز به میزان ۵ تا ۷ درصد استفاده شود. البته صرفنظر از افزایش دوام بتن در برابر یخ زدن و آب شدن. بدین منظور که بدون جداشدگی سنگدانه‌ها و آب انداختگی بتن، کارایی مورد نظر حاصل گردد.

بتن سبک در مقایسه با بتن معمولی، رطوبت بیشتری از خود عبور داده. بنابراین دارای جمع شدگی ناشی از خشک شدن و خزش بیشتری هستند. این موضوع باید در طراحی مورد توجه قرار گیرد.

بتن سبک با مقاومت زیاد

بتن سبک با مقاومت زیاد تولید متفاوتی دارد. در کشور بیشتر در مراکز دانشگاهی انواع این بتن‌ها تولید می‌شود. اما طبق تحقیقات تولید بتن پر مقاومت سبک کمتر دیده می‌شود. بتن نیمه سبک پر مقاومت به همراه سبکدانه‌ پومیس پوزولان کانیار با مصرف دوده سیلیسی و فوق روان کننده در چندین تخقیق آزمایشگاهی موفق بوده است.

البته در تولید این نوع بتن سیلیس منبسط شده با مقاومت 28 روزه بیش از MPa50 در دنیا ساخته و مصرف شده است. نسبت آب به سیمان آن معمولا کمتر از 35/0 می‌باشد.

عمده کاربرد بتن نیمه سبکدانه پر مقاومت امروزه در کارهای دریایی و نفتی می‌باشد.

دوده سیلیسی و فوق روان کننده از ملزومات تولید بتن سبکدانه پرمقاومت می‌باشد. عیار سیمان مصرفی معمولا بیش از 400 و تا حدود kg/m3 550 بوده است.

حداکثر اندازه سبکدانه نقش مهمی را در تغییر مقاومت ایفا می‌کند. امروزه برای بتن نیمه سبک پر مقاومت، حداکثر اندازه سبکدانه بین 5/12-5/9 میلی‌متر می‌باشد.

ساخت بتن نیمه سبکدانه پر مقاومت با لیکای ایران حتی  و بکارگیری نسبت آب به سیمان 25/0 عملا مقدور نمی باشد. لیکای ایران از نظر کیفیت مقاومتی و جذب اب نمی تواند مرغوب تلقی شود ولی از وزن مخصوص پایینی برخوردار می باشدو صرفا برای تولید بتن های نیمه سبکدانه سازه ای با مقاومت معمولی می تواند به کار گرفته شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر از مقالات دیگر و پوکه معدنی نیز در صورت تمایل مطالعه بفرمایید.

4.9/5 - (10 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا