بتن پرمقاومت چیست+ افزودنی و مصالح در بتن پرمقاومت

بتن پرمقاومت چیست ؟ در پاسخ به این سوال به تعریف این نوع بتن خاص که معروف به انواع بتن‌های ویژه در صنعت بتن است، می‌پردازیم.

بتن پرمقاومت چیست

بتن پرمقاومت به انواع بتن‌هایی گفته می‌شود که مقاومت فشاری آنها بیش از 50 مگاپاسکال باشد. رفتار بتن‌های پر مقاومت ترد است. بنابراین برای تغییر رفتار این نوع بتن‌ها به شکل‌پذیر که ضرورت عملکرد مناسب آنها در مقابل بار زلزله است، باید الزامات مربوط این مبحث نهم مقررات ملی ساختمان اعمال شوند.

مصالح در بتن پرمقاومت چیست

مصالح در بتن پرمقاومت طبق قوانین ملی ساختمان از اهمیت خاصی برخوردار است. بنابراین انتخاب مصالح مصرفی برای ساخت بتن پرمقاومت باید با دقت بیشتری نسبت به بتن با مقاومت کمتر انجام شود.
اگر خواص سیمان تغییر کند اثر نامطلوبی بر خواص بتن پرمقاومت دارد. بنابراین تغییرات در خصوصیات سیمان باید محدود شود. تغییر در مقدار CFS، افت ناشی از سرخ شدن و نرمی سیمان نباید به ترتیب بیش از ۴ درصد، ۰/ ۵ درصد و mm/ gr ۳۷۵۰۰۰ باشد. همچنین تغییر در مقدار سولفات (SO4) باید به ۰/۲ درصد محدود گردد.

در بتن پرمقاومت افزایش نرمی سیمان باعث بالا رفتن سرعت واکنش هیدراسیون می‌شود. اما باید توجه شود که میزان نرمی سیمان نباید خیلی زیاد شود. نرمی بیش از اندازه قابل قبول نیست زیرا تقاضای آب مخلوط را افزایش می‌دهد. پس سیمان پرتلند نوع ۳ فقط در مواردی باید استفاده شود که مقاومت زیاد زودرس نیاز باشد.

دریافت قیمت پوکه معدنی

افزودنی در بتن پرمقاومت چیست

افزودنی در بتن پرمقاومت چیست ؟ به منظور افزایش مقاومت فشاری و دوام در بتن‌های پرمقاومت می‌توان از انواع مواد افزودنی مثل پوزولان‌ها استفاده کرد. این پوزولان‌ها در بتن‌های معمولی نیز کاربرد دارند.

البته از مواد افزودنی شیمیایی در ساخت بتن پرمقاومت مانند بتن معمولی می‌توان استفاده کرد. اما در این مسیر از سازگاری سیمان و مواد افزودنی به خصوص فوق روان کننده باید اطمینان حاصل کرد. از آزمایش اسلامپ به عنوان یکی از روشهای بررسی می‌توان استفاده نمود.

در بتن پر مقاومت، مقاومت فشاری سنگدانه‌ها باید دست کم مانند مقاومت فشاری خمیر سیمان باشد. البته سنگدانه درشت نباید دارای صفحات ضعیف باشد.

برای بهبود کارایی و کاهش مقدار خمیر سیمان، سنگدانه ریز باید گرد باشد. برای بهبود مقاومت پیوستگی بین سنگدانه و خمیر سیمان، سنگدانه باید درشت زاویه دار (شکسته) باشد.

در بتن پرمقاومت ماسه باید با دانه بندی درشت تر استفاده شود، هر چند مدول نرمی ماسه بین ۲/۵ تا ۳/۲ برای بتن پر مقاومت مناسب است. اما توصیه می‌شود ماسه با مدول نرمی 3 و بیشتر استفاده گردد.

پامیس پوزولان سبکدانه کانیار 

پامیس پوزولان سبکدانه کانیار نوعی از پوکه معدنی است. اما این ماده معدنی ویژگی‌های متفاوتی نسبت به پوکه معدنی اسکوریا یا پوکه سفید دارد. برخلاف رنگ سیاه یا قهوه‌ای پوکه قروه، پومیس سبکدانه کانیار رنگی خاکستری مایل به سفید دارد. در تولید بتن‌های رنگ روشن یا دیوارهای پیش ساخته در آزمایشگاه ها سرآمد دیگر انواع پوکه معدنی در کشور است. میزان تخلخل و فشردگی آن نسبت به اسکوریا کمتر بوده. در نتیجه از مقاومت فشاری بسیار بالایی برخوردار است.

نسبت به پوکه معدنی تبریز آهک فعال ندارد. پس تجزیه ناپذیر و ضد موریانه است. برخلاف پوکه قروه که با سیمان به تنهایی ترکیب خوبی ندارد و اکثر بلوک سازان را وادار می‌کند تا از ماده معدنی ترکیبی دیگر استفاده کنند؛ پامیس پوزولان سبکدانه کانیار اختلاط بسیار عالی با سیمان دارد. در تولید قطعات سبک پامیس سبکدانه کانیار مصرف سیمان را به مقدار زیادی کم می‌کند.

4.9/5 - (14 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا