وبلاگ

بلوک سبک ساختمانی

بلوک ساختمانی سبک همانطور که از نامش پیداست، در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تولید انواع بلوک سبک از سبکدانه‌های مختلف اعم از طبیعی و مصنوعی استفاده می‌شود.

بلوک ساختمانی سبک چیست

بلوک سبک ساختمانی به دلیل به کار بردن سبکدانه در آن با وزن پایین تولید می‌شود. وزن مخصوص یا چگالی آن پایین است و وجود ویژگی عایق حرارتی آن بسیار در ساختمان موثر است.

به دلیل وزن مخصوص پایین بلوک سبک، ذخامت سقف و دیوارها در ساختمان کم می‌شود نتیجتا وزن ساختمان کاهش پیدا می‌کند. البته ساختمان از عایق سازی حرارتی مناسب نیز برخوردار است. اکثر قطعات ساختمانی با سبکدانه‌ها در برابر آتش مقاوم هستند.این نوع بلوکها به راحتی سوراخ یا مته شده و به قطعات دیگر وصل می‌شوند.

با توجه به خواص مطلوب بلوک‌های سبک ساختمانی در ساخت دیوار برای اهداف سبکسازی و عایق حرارتی آشنایی با خواص این نوع بلوک‌ها به منظور رعایت استفاده از مصالح استاندارد در راستای بهبود  کیفیت ساخت و ساز و افزایش عمر مفید ساختمان‌ها الزامی است.

 

خرید انواع بلوک سبک ساختمانی + مشاوره  tel:09117709407

 

تاریخچه تولید بلوک سبک ساختمانی در جهان

پیشینه بتن سبک

اگر بخواهیم به پیشینه تولید قطعات سبک یا بتن‌های سبک نگاهی بیندازیم، رم باستان نمونه خوبی از تاریخچه است. حدودا 300 سال قبل از میلاد سنگدانه‌های سبک از فاصله 40 کیلومتری به بندر Cosa در غرب ایتالیا حمل و در ساخت بندر استفاده می‌شد. رومیان در احداث معبد پانتئون و استادیوم کلوزیوم از پومیس به عنوان نوعی مصالح سبک استفاده کردند.

در قرن ششم در ساخت اولیه کلیسای صوفیای استانبول از سبکدانه‌ها استفاده شده بود. حتی بعد از گذشت 1000 سال در واتیکان روم سبکدانه به کار برده شد.

در سال 1917 هایدی در کانزاس آمریکا روش تولید رس منبسط را در کوره استوانه‌ای چرخان اختراع نمود. این سبکدانه در جنگ جهانی اول در کشتی سازی به جای فولاد بسیار مفید و مورد استفاده قرار گرفت. پس تاریخچه استفاده از مصالح سبک یا انواع بلوک با ابعاد مختلف به سال‌های خیلی کهن برمی‌گردد.

کاربرد بلوک سبک ساختمانی

کاربرد و دلایل استفاده از بلوک سبک را می‌توان چنین بیان نمود: با توجه به زلزله خیز بودن ایران، سبک سازی سازه‌ها جهت کاهش نیروی موثر در زمان زلزله مورد تاکید قرار گرفته است. از اینرو ضروری است برای رسیدن به این هدف، مطابق با استانداردها از مصالح مقاوم و سبک با دارا بودن حداکثر خواص مقاومتی و فیزیکی استفاده نمود. با این هدف پراهمیت، عمر مفید ساختمان‌ها افزایش یابد.

بلوک های سبک

انواع بلوک ساختمانی سبک

بلوک‌های سبک ساختمانی یکی از مصالح ضروری و مورد اهمیت در صنعت ساختمان است. نیاز بازار به انواع بلوک ساختمانی بر کسی پوشیده نیست. در ادامه به معرفی انواع بلوک‌های سبک ساختمانی با ذکر مشخصات می‌پردازیم.

بلوک ساختمانی معدنی

طبق استاندارد ملی ایران به شماره 7782،ویژگی بلوک سبک معدنی بدین شرح است:

 1. بلوک‌هایی که چگالی آنها نهایتا ۱۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب باشد.
 2. مواد اولیه بلوک سبک از سیمان، ماسه و سبک دانه‌های طبیعی با صنعتی و در صورت لزوم از افزودنی‌های مناسب و آب ساخته می‌شود.

برای ساخت بلوک های سیمانی سبک، می‌توان از سبک دانه های طبیعی پوکه معدنی نظیر پوکه‌های زیر استفاده نمود:

 1. پوکه معدنی تبریز
 2. پوکه معدنی قروه
 3. پوکه پوزولانی سبلان اردبیل
 4.  سبک دانه های صنعتی یا پوکه لیکا

لازم به ذکر است سبک دانه صنعتی به صورت  رس منبسط شده که الزامات استاندارد ملی ایران را برآورده می سازد،باید استفاده شود.

 

دریافت قیمت پوکه معدنی

تولید بلوک سبک ساختمانی معدنی

 1. بلوک های معدنی از مخلوط سبک دانه‌های طبیعی با سیمان و آب بدست می آید.
 2. برای حفظ سبکی این قطعات، مقدار ریزدانه طبیعی آن کاهش یافته است.
 3. در این نوع تولید، پوکه معدنی مدنظر جایگزین شده و محصول نهایی با تخلخل بالا تولید می شود.
 4. سنگدانه‌های سبک موجود می‌تواند پوکه صنعتی یا لیکا، پرلیت و … باشد

به منظور مصرف پوکه معدنی، وزن بلوک کاهش چشمگیری دارد. بنابراین مشخصات پوکه ساختمانی سبک را می‌توان موارد زیر نام برد:

 • کاهش وزن سازه
 • عایق صدا
 • عایق حرارت و رطوبت
 • ضد زلزله
 • قیمت تمام شده مناسب نسبت به پوکه صنعتی

وزن ویژه بلوک‌های سبکدانه از 1200 تا 1450 کیلوگرم بر متر مکعب و تاب فشاری متوسط 3 نمونه آنها باید دست کم 70 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع (در سطح کل بلوک ) و حداقل تاب فشاری یک نمونه 55 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع باشد.

حداکثر میزان جذب آب در مورد این بلوکها 30 کیلوگرم بر متر مکعب می‌باشد.

از جمله پوکه معدنی بسیار مناسب برای تولید این بلوک‌ها، پوکه معدنی پوزولانی است که دارای وزن مخصوص کم و مقاومت بالا در ترکیب با مواد سیمانی می باشد.

بلوک ساختمانی سبک سفالی

بلوک سفالی

 

بلوک سبک سفال یا آجر سفال از ترکیب خاک رس و آب ساخته می‌شود. این بلوک‌ها در قدیم به شکل سنتی و امروز بطور مکانیزه تولید می‌شود. از انواع این نوع بلوک سفالی، سقفی و دیواری حتی فوم دار و آجر سفالی نام برد.

شکل بلوک‌های سفالی متفاوت است. این نوع بلوک‌ها در غالب‌های مختلف شیاردار تولید می‌شود. سطح بیرونی آن شیار و برجستگی ریزی برای جذب بهتر ملات دارد.

بلوک ساختمانی صنعتی

بلوک سبک ساختمانی

بلوک سبک صنعتی یکی دیگر از انواع بلوک‌های سبک ساختمانی است. این بلوک از دانه پوکه صنعتی ساخته شده است. این دانه‌ها از انبساط خاک رس در کوره‌های گردان با حرارتی حدود ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد بدست می‌آیند.

سنگدانه‌های پوکه صنعتی دارای شکلی تقریباً گرد و سطح زبر و ناهمواری هستند. رویه میکروسکوپی خارجی دانه‌ها دارای خلل و فرج ریز قهوه‌ای رنگ و بخش داخلی دانه‌ها دارای بافتی سلولی و سیاه رنگ می‌باشند.

تولید بلوک سبک صنعتی

یکی از مهمترین فرآورده های لیکا در ایران بلوک‌های سبک صنعتی یا بلوک لیکا می‌باشد. این نوع بلوک از مخلوط سبک دانه‌ها با سیمان و آب بدست می‌آید. برای حفظ سبکی این فرآورده‌ها، ریزدانه طبیعی از بتن حذف شده و محصول نهایی دارای تخلخل بالاتری نسبت به بتن نیمه سبک می‌گردد.

جرم حجمی بلوک های سبک ساختمانی صنعتی کمتر از ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب و مقاومت آنها حداقل ۲۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد.

ضخامت جداره بلوکهای توخالی برای بهره گیری بیشتر از ویژگی عایق بودن آنها بیشتر از بلوک های سیمانی معمولی است که حدود ۳ سانتی متر می باشد.

ویژگی بلوک صنعتی 

ویژگی های منحصر به فرد این نوع از بلوکها بدین قرار است:

 •  وزن کم
 • هدایت حرارتی پایین
 • افت صوتی مناسب
 • مقاومت در برابر آتش
 • دوام و پایداری شیمیایی

این ویژگی‌ها سبب گسترش کاربردهای این سنگدانه‌های مصنوعی در ساخت انواع بلوکهای سبک و دیگر کاربردهای مربوط به صنعت ساختمان گردید.

بلوک ساختمانی لیکا

بلوک ساختمانی با برند لیکا این نوع بلوک است. سبکدانه به کار برده شده در ان حاصل تولید کارخانه لیکا است. بدین جهت بلوک سبکی که با رس منبسط شده یا سبکدانه صنعتی شود را شامل می‌شود.

در ایران بلوک صنعتی با برند لیکا معروف است. این نوع بلوک از مرغوبیت بالایی برخوردار است. اما به دلیل قیمت بالای سبکدانه لیکا بلوک لیکا قیمت بالایی را به خود اختصاص داده است.

بلوک سه جداره سبک

یکی از انواع بلوک سبک لیکا، بلوک سبک سه جداره صنعتی است. همانطور که از نام آن پیداست دارای سه دیواره است. اختلاط آن سبک دانه با سیمان و آب تولید می‌باشد.

برای ایجاد و حفظ سبکی بیشتر این بلوک‌ها، ریزدانه طبیعی از بتن حذف می‌شود. در نهایت محصول از تخلخل بالاتری نسبت به بتن نیمه سبک برخوردار است.

بلوک ساختمانی سبک CLC

بلوک clc

بلوک سبک clc از بتن سبک سلولی ساخته شده. نام لاتین آن Cellular Lightweight Concrete است. ساخت این نوع بلوکها به سال 1920 برمیگردد. در آن زمان بلوک AAC با ویژگی اتوکلاو شده تولید می‌شد. به طور کلی می‌توان بلوک CLC را بلوک بهبود بخشیده شده AAC دانست.

برای رفع مشکل بلوک AAC در هلند مهندسین به دنبال خواص برتر بلوک اتوکلاو شده قدیمی بودند. مشخصات عمده بلوک CLC کارایی نامحدود آن در مناطق مختلف آب و هوایی، یعنی در مناطق خشک یا مرطوب کاربرد دارد.

این نوع بلوکها از جذب رطوبت دور هستند بنابراین دیگر محل رشد باکتری و قارچ نمی‌باشد. عوامل بیماری‌زا و حساسیت‌زا در فضای مورد استفاده از CLC دیده نمی‌شود.

در بلوک CLC از سیمان و فوم استفاده شده. بعد از گذراندن یک دوره استراحت یک ماهه در کارگاه، میزان جذب رطوبت آن کاهش می‌یابد. اگر در محیط مرطوب قرار بگیرد دیگر نافذ رطوبت نمی‌باشد.

بلوک ساختمانی سبک هبلکس

بلوک هبلکس از نوع بتن متخلخل است. برای دیوارهای داخلی از ضخامت ۱۰ سانتی‌متر و دیوارهای اطراف از ضخامت ۱۵ سانتی‌متر استفاده می‌شود. در بازار بلوک سبک ساختمانی هبلکس به دو نوع اتوکلاوی و غیر اتوکلاوی موجود است. البته بلوک غیر اتوکلاوی ارزان‌تر است. بنابراین کیفیت آن به مراتب پایین‌تر از نوع بلوک اتوکلاو شده است. مقاومت فشاری بالا و وزن کم از مزایای بلوک هبلکس است.

بلوک ساختمانی سبک AAC

بلوک سبک AACبلوک AAC از انواع بلوک بسیار سبک سلولی می‌باشد. این نوع بلوک از مقاومت بالایی برخوردار است. در مناطق خشک و گرم مورد استفاده است.

بلوک AAC در برابر رطوبت ضعیف است. بنابراین رطوبت محیط را جذب کرده نهایتا تغییر شکل و ترک دیوار را شاهد خواهیم بود.

وزن مخصوص در هر متر مکعب حدودا 600 کیلوگرم است. مقاومت فشاری 30 تا 35 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع با امکان افزایش آن بر حسب نیاز مصرف کننده است.

انواع بلوک دیواری سبک

بلوکهای سبک دیواری به منظور کاهش وزن و بار مرده، تقلیل تبادل حرارتی و صوتی در ساختمان مورد مصرف می‌باشد. این بلوکها را از انواع بتن سبک هستند. معمول‌ترین روش تولید آن با بتن های گازی و سبکدانه هستند.

 

قیمت بلوک سبک ساختمانی

قیمت بلوک سبک با توجه به استفاده از مواد اولیه آن متفاوت است. به عنوان مثال بلوک معدنی از نظر قیمت پایین‌تر از بلوک صنعتی است. ابعاد و قالب هر قطعه با توجه به نیاز مشتری از تنوع بالایی برخوردار است.

برای دریافت قیمت بلوک سبک با شماره‌های روی صفحه تماس حاصل نمایید. تا کارشناسان ما مناسب‌ترین قیمت بلوک و با کیفیت‌ترین آن را به شما معرفی کنند.

4.9/5 - (10 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا