وبلاگ

بلوک صنعتی

بلوک صنعتی همان طور که از نام آن پیداست بلوکی است که در کارخانه تولید می‌شود. امروزه به دلایل رشد چشمگیر صنعت در تولید قطعات ساختمانی، توجه بازار مصالح به شدت به تولید مصالح سبک معطوف شده است. اگر چه توسعه در سطوح فناوری، مهندسان ساختمان و عمران را به سمت تولید مصالح سبک سوق داده است. با این وجود مصالح بدون عیب و نقص با کمترین ایراد فنی کمتر به بازار عرضه می‌شوند.

سبکدانه‌ها در ایران بیشتر در مسیر غیرسازه‌ای و یا نیمه سازه‌ای مانند شیب بندی و تولید بتن سبک به بازار عرضه می‌شوند. این در حالی است که کاربرد بلوک‌های سبک سیمانی با توجه به مزایای عمده آن به دلیل زلزله‌خیز بودن کشور و لزوم سبک سازی ساختمان از جمله ضروریات در بخش تحقیق و توسعه است. در این بین، یکی از تولیدات سبک ساختمانی بلوک‌های صنعتی هستند.

بلوک صنعتی چیست

بلوک‌های سبک از سنگ دانه‌هایی با چگالی کمتر از 1700 کیلوگرم بر متر مکعب ساخته می‌شود. سنگدانه‌های سبک در کشور از قبیل رس و شیل منبسط شده، پوکه معدنی، پامیس، پرلیت و اسکوریا ساخته می‌شود. البته از اختلاط دانه‌های سبک ذکر شده با سنگدانه معمولی به ویژه کاسه ساخته می‌شود.

بلوک صنعتی همان طور که از نام آن پیداست بلوکی است که در کارخانه تولید می‌شود. ماده اولیه ساخت این بلوک‌ها از دانه سبک رس منبسط شده است. این نوع سبکدانه مصنوعی به نام پوکه صنعتی معروف است.

 

دریافت قیمت پوکه معدنی

 • پوکه صنعتی در کارخانه، از خاک رس منبسط شده ساخته می‌شود. در کوره‌های گردان با دمای بالای 1200 درجه سانتیگراد تهیه می‌شود.
 • پوکه صنعتی به دلیل تولید کارخانه‌ای آن به شکل مدور و گرد است.
 • سطح بیرونی آن زبر است.
 • بخش داخلی پوکه صنعتی دارای بافت سیاه رنگ یا قهوه‌ای است.
برای خرید انواع دانه‌های پومیس پوزولان سبکدانه کانیار با ما در تماس باشید. 09144974210

 

مشخصات بلوک صنعتی چیست

ویژگی های منحصر به فرد این نوع از بلوک ها اعم از وزن کم، هدایت حرارتی پایین، افت صوتی مناسب، مقاومت در برابر آتش، دوام و پایداری شیمیایی سبب گسترش کاربردهای این سنگدانه‌های مصنوعی در ساخت انواع بلوک های سبک و دیگر کاربردهای مربوط به صنعت ساختمان گردید. به طور خلاصه می‌توان بلوک سبک صنعتی را با ویژگی‌های زیر معرفی کرد:

 • مقاوم در برابر آتش سوزی
 • عایق صوت
 • عایق حرارت
 • عایق در برابر سرما
 • وزن پایین و سبک

معایب بلوک صنعتی

معایب بلوک صنعتی در کنار مزایای آن را نمی‌توان در نظر نگرفت.

 • هر چند که بلوکی سبک وزن در اختیار داریم، اما لب پر شدن آن را نمی‌توان چشم پوشی کرد.
 • مورد دیگر قیمت تمام شده بلوک صنعتی خیلی بالاست.با توجه به ضایعات و خرد شدن آن این مساله بیشتر احساس می‌شود.
 • اگر نسبت به بلوک‌های هبلکس و AAC مقایسه کنیم مزیت کمی نسبت به آن ها دارد.
 • استفاده ملات بیشتر نسبت به دیگر انواع بلوک سبک یکی دیگر از معایب آن است.
 • البته سرعت اجرای پایین این نوع بلوک نسبت به بلوک های سبک گازی را نیز باید یادآور شد.

بلوک لیکا چیست ؟ بلوک سبک لیکا دسته‌ای از بلوک‌های سبک سیمانی می‌باشند. در آن به جای سنگدانه‌های معمولی از سنگدانه‌های سبک رسی به نام لیکا یا پوکه صنعتی استفاده می‌شود.

محتوای بلوک لیکا چیست

بلوک لیکا چیست

بلوک لیکا چیست ؟ واژه لیکا برگرفته از عبارت Light Aggregate Clay Expanded به معنی دانه رس سبک منبسط شده گرفته شده است.

این دانه‌ها از انبساط خاک رس در کوره‌های گردان با حرارتی حدود ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد به دست می‌آیند. سنگدانه‌های لیکا دارای شکلی تقریبا گرد و سطح زبر و ناهمواری هستند. رویه میکروسکوپی خارجی دانه‌ها دارای خلل و فرج ریز قهوه‌ای رنگ و بخش داخلی دانه‌ها دارای بافتی سلولی و سیاه رنگ می‌باشند.

یکی از مهم ترین فرآورده های لیکا در ایران بلوک‌های سبک لیکا می‌باشد. از مخلوط سبک دانه‌ها با سیمان و آب به دست می‌آید. برای حفظ سبکی این فرآورده‌ها، ریزدانه طبیعی از بتن حذف می شود و محصول نهایی دارای تخلخل بالاتری نسبت به بتن نیمه سبک می‌گردد.

 •  انواع دیواری و سقفی آن با جداره و ابعاد مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شود.

طرح اختلاط بلوک سبک لیکا

بلوک سبک لیکا

طرح اختلاط بلوک سبک لیکا روشی منحصر به خود دارد. همان طور که ذکر شده بلوک سبک لیکا از مهم ترین فرآورده‌های لیکا در ایران است.

مواد تشکیل دهنده بلوک سبک لیکا به بیانی دیگر اختلاط بلوک لیکا، آب، سیمان و دانه‌های لیکا می‌باشد.

این نوع بلوک‌ها را با انواع بتن سبک می‌سازند و مانند بتن معمولی، از مخلوط کردن دانه‌ها، سیمان آب ساخته می‌شود. اما به جای شن و ماسه معمولی از سبکدانه استفاده می‌گردد.

علت سبکی بلوک صنعتی وزن کم سبکدانه لیکا است. نتیجه آن سبکی بلوک است. بنابراین، این سبکی بر روی وزن ساختمان تاثیر می‌گذارد.

با وجود بلوک لیکا در ساختمان، ابعاد سازه کاهش می یابد و نهایتا کاهش نیروی موثر زلزله را خواهیم داشت.

مجددا تاکید می‌کنیم این بلوک‌ها از سبک دانه مخلوط  با سیمان و آب به دست می‌آید. برای حفظ سبکی این قطعات، ریزدانه طبیعی از بتن حذف می‌شود.

محصول نهایی دارای تخلخل بالاتری نسبت به بتن نیمه سبک خواهد شد. وزن فضایی بلوک‌های بتنی دانه سبک اغلب کمتر از 1100 کیلوگرم بر متر مکعب است.

مقاومت این بلوک‌ها حداقل 30 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است. در صورت نیاز، با طرح اختلاط مناسب می‌توان به مقاومت‌هایی تا 100 کیلوگرم بر سانتی متر مربع نیز رسید. بلوک لیکا در دو شکل توپر و توخالی برای کاربرد در دیوار و سقف تولید می‌گردد.

ضخامت جداره بلوک‌های توخالی برای بهره‌گیری بیشتر از ویژگی‌های عایق کاری آنها بیش از بلوک‌های سیمانی معمولی است. این افزایش به خاطر وزن بسیار کم بتن مصرفی اثر چندانی بر وزن نهایی بلوک ندارد.

(منبع: خلاصه از سایت لیکا)

انواع بلوک لیکا 

بلوک‌های سبک لیکا در انواع مختلف هستند. دیوارهای پیرامونی و تیغه‌ای تولید شده دارای کاربردهای گسترده‌ای است. این دیواره‌های پیرامونی شامل انواع زیر می‌باشد.

 1. دیوارهای پوششی خارجی
 2. جدا کننده نما
 3. دو جداره
 4. عایق
 5. ضد آتش
 6. سقف‌های سبک بتنی

برای ساخت انواع بلوک سبک از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. سه روش عمومی در پایین ذکر شده است:

 1. به کار بردن مصالح سبک متخلخل به جای سنگدانه معمولی با چگالی پایین
 2. ایجاد منافذ زیاد در داخل ماتریس یا مالت
 3. حذف سنگدانه‌های ریز از مخلوط

عمل آوری به یکی از 3 روش زیر انجام می‌شود:

 1. عمل آوری با آب
 2. عمل آوری از طریق گرم کردن
 3. عمل آوری با بخار آب

حال هر روش تولید، عمل آوری مخصوص به خود را دارد. آبدهی ، گرم کردن یا عبور دادن بخار آب بستگی به نوع آب و هوا و منطقه و فضای تولید بلوک دارد. اما بعد از اینکه از مرحله عمل آوری عبور کردید، بلوک‌ها را باید بعد از مدت تعیین شده به محلی دور از تابش خورشید و وزش باد منتقل کرد. به مدت 3 هفته باید از بلوک‌ها مراقبت کرد تا به شکل یکنواختی خشک شوند.

این مدت باید طوری برنامه ریزی شود که میزان رطوبت باقیمانده در بلوک از 2 درصد برای بلوک‌های با وزن مخصوص 1400 کیلوگرم بر متر مکعب و 5 درصد برای بلوک هایی با وزن مخصوص کمتر از 1400 کیلوگرم بر متر مکعب تجاوز نکند. اگر بلوک‌ها درست خشک نشود در اجرای کار باعث جمع شدگی و ترک ایجاد می‌شود.

بلوک سیمانی سبک لیکا از سیمان‌های هیدرولیکی و سبکدانه مصنوعی ساخته می‌شود. مواد اولیه و نسبت‌های اختلاط، روش تولید و نوع عمل آوری در جریان سخت شدن بلوک باید به شکلی صورت گیرد که مطابق استاندارد ملی ایران شماره 7782 باشد.

بلوک لیکا اردبیل

یادآوری می‌شود در تولید بلوک سبک، سنگدانه‌های فرآوری شده از رس منبسط می شوند یا مخلوطی از پوکه معدنی یا هر نوع سنگدانه با پایه معدنی که از آن ها بلوک سبک ساخته می‌شود، باید مطابق الزامات استاندارد ملی شماره 7782 باشد.

بلوک لیکا در اردبیل مختص کسانی است که در شهر اردبیل به دنبال تولید قطعات سبک ساختمانی به خصوص بلوک سبک هستند. آن دسته از تولید کنندگانی که تقاضای تولید بلوک لیکا اردبیل را دارند می‌توانند از سبکدانه لیکا برای تولید بهره ببرند.

در صورتی که به دنبال قیمت دانه لیکا یا قیمت بلوک لیکا هستید با شماره‌های روی صفحه در تماس باشید. بلوک لیکا اردبیل مانند دیگر شهرها ماده اصلی و اولیه آن از کارخانه لیکا تهران تهیه و سپس انواع بلوک صنعتی تولید می‌شود.

قیمت بلوک سبک لیکا

سنگدانه‌های لیکا دارای شکلی تقریبا گرد و سطح زبر و ناهمواری هستند. رویه میکروسکوپی خارجی دانه‌ها دارای خلل و فرج ریز قهوه‌ای رنگ و بخش داخلی دانه‌ها دارای بافتی سلولی و سیاه رنگ می‌باشند.

یکی از مهم ترین فرآورده های لیکا در ایران بلوک‌های سبک لیکا می‌باشد. از مخلوط سبک دانه‌ها با سیمان و آب به دست می‌آید. برای حفظ سبکی این فرآورده‌ها، ریزدانه طبیعی از بتن حذف شده و محصول نهایی دارای تخلخل بالاتری نسبت به بتن نیمه سبک می‌گردد.

ویژگی های منحصر به فرد این نوع از بلوک ها اعم از وزن کم، هدایت حرارتی پایین، افت صوتی مناسب، مقاومت در برابر آتش، دوام و پایداری شیمیایی سبب گسترش کاربردهای این سنگدانه‌های مصنوعی در ساخت انواع بلوک های سبک و دیگر کاربردهای مربوط به صنعت ساختمان گردید.

برای گرفتن قیمت بلوک سبک لیکا با شماره‌های زیر تماس حاصل نمایید.

 09144974210

09113771257

 

امیدوارم مطالب مفیدی در مورد “بلوک صنعتی” در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم. “سبکدانه کانیار” را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

4.8/5 - (13 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا