پومیس بهبود دهنده عملکرد بتن

پومیس بهبود دهنده عملکرد بتن عنوانی است که تلاش می‌شود با تحقیق به جواب برسیم. کاربرد های پامیس چیست؟ در این پست تنها به بخشی از این سوال اشاره شده است. در آینده با بررسی بیشتر تحقیقات پاسخ‌های قوی‌تری ارایه می‌شود. اگر نظر یا پیشنهاد علمی دارید خوشحال می‌شویم ما را مطلع بفرمایید.

پومیس بهبود دهنده عملکرد بتن

آیا پومیس بهبود دهنده عملکرد بتن است؟ تاریخچه پومیس رابطه دیرینه‌ای حدود دو هزار ساله‌ با سیمان دارد. رومی‌های باستان پومیس ریزدانه را با آهک شکفته مخلوط می‌کردند. هدف آنها از این کار ساختن بتن بود. این بتن به علت ماندگاری شگفت‌انگیزش شهرت جهانی و تاریخی دارد.

امروزه سیمان پرتلند مدرن نیز به پومیس نیاز دارد. پومیس پودری پوزولانی موجب واکنش‌های ثانویه در عمل آوری بتن می‌گردد. با کمک این عملکرد هر یک از انواع اصلی بتن را تقویت می‌نمایند.

منابع عظیم پامیس پوزولانی بسیاری در ایران موجود است. معادن مختلفی نیز غیرفعال هستند. اما نیاز جامعه علمی ساخت بتن به این محصول اجتناب ناپذیر است. اما متاسفانه بطور جدی به این مساله پراهمیت پرداخته نشده است. مقالات علمی اندکی در زمینه نقش پومیس در ساخت بتن دیده می‌شود. به راستی آیا پومیس بهبود دهنده عملکرد بتن است؟

در ایالات متحده آمریکا دانشگاه‌های یوتا، تگزاس و آستین تحقیقات ویژه‌ای در زمینه پومیس پوزولان انجام شده است.

دانشگاه یوتا در دو مرحله تحقیق کرده است. در بخش مهمی از این تحقیق این سوال مطرح می‌شود: چرا پومیس به این اندازه در تثبیت واکنش قلیایی- سیلیسی (ASR) موثر است.

پژوهش صورت گرفته در دانشگاه تگزاس- آستین با اندازه گیری ویژگی های مواد سیمانی مکمل (SCMs) به عنوان جایگزینی برای خاکستر بادی مضر، توسط گروه حمل و نقل تگزاس انجام شد.

دانشگاه تگزاس آستین به درخواست گروه حمل و نقل تگزاس، تحقیق کردند. با اندازه گیری ویژگی‌های مواد سیمانی مکمل (SCMs) بتوانند جایگزین مناسبی برای خاکستر بادی مضر پیدا کنند. برای آشنایی بیشتر با مقالات دیگر و پوکه معدنی چیست بر روی لینک کلیک کنید.

چرا پوزولان عملکرد بتن را بهبود می بخشد؟

طبق استاندارد ASTM C 618، پوزولان‌ها عبارتند از “مواد سیلیسی و آلومینی ریز دانه. پوزولان در حضور رطوبت و در دمای معمولی با هیدروکسید کلسیم واکنش شیمیایی انجام داده. نهایتا ترکیباتی با خواص سیمانی تولید می‌کنند”.

هیدروکسید کلسیم (CH) یک فرآورده فرعی زیان آور حاصل از واکنش میان سیمان پرتلند و آب است. پوزولان طی یک واکنش فرعی هیدروکسید کلسیم را به ماده مفید هیدرات سیلیکات کلسیم (C-S-H) تبدیل می‌کند. این همان ماده چسباننده مهمی است که خواص مورد نیاز بتن را به آن می‌دهد. پس نه تنها هیدرات سیلیکات کلسیم بیشتری برای تراکم و تقویت بتن فراهم می گردد، بلکه اثرات زیان بار هیدروکسید کلسیم نیز کاهش می یابد. بتن بدست آمده دارای ویژگی عملکردی بسیار خوبی است.

دریافت قیمت پوکه معدنی

4.9/5 - (10 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا