پامیس

اسکریا در آکواریوم

اسکریا در آکواریوم دارای چه ویژگی‌هایی باید باشد؟ یکی از راه‌های تزیین خانه و آپارتمان ساخت یک آکواریوم جذاب و زیبا است. وجود ماهی‌های رنگارنگ و جذاب فضای اتاق را پرانرژی‌تر می‌کند. پس برای فراهم آوردن یک آکواریوم از چه موادی استفاده کنیم؟ شیوه‌های مختلفی برای طراحی و جمع آوری مواد اولیه آکواریوم وجود دارد.

اسکریا در آکواریوم

اسکریا در آکواریوم چطور استفاده می‌شود؟ این سنگ یکی از انواع سنگ‌های تزیینی است. پوکه معدنی با تنوعی که دارد همیشه مورد توجه طرفداران آکواریوم بوده است. بنابراین در نگهداری آکواریوم با پومیس توجه به موارد زیر بسیار مهم است.

پوکه معدنی در طبیعت اقسام مختلفی دارد. در انواع اسکریا و پامیس می‌توان از آن نام برد. در ابتدا بهتر بدانیم چطور از اسکریا در آکواریوم استفاده کنیم.

طرز استفاده اسکریا در آکواریوم

قبل از تهیه پوکه معدنی بهتر است به میزان تقاضای خود برای خرید توجه کنید. با توجه به اندازه و نیاز آکواریوم خود پامیس یا اسکریا را خریداری می‌کنید.

مرحله اول: تمیز کردن

در مرحله اول تمیز کردن و شستشوی سنگ پومیس مورد اهمیت است. بهتر است با برس و آب معمولی خلل و فرج پومیس را به طور کامل بشویید.

مرحله دوم: کنترل و ساییدن

در این مرحله سنگ باید بطور کامل تمیز شود. با ساییدن سنگهای اسکوریا به یکدیگر می‌توانید لبه‌های تیز آن را صاف و صیقل دهید. زیرا با این کار بدن ماهی‌ها در آب آسیب و خراشیده نمی‌شود.

از مواد ضدعفونی کننده مخصوص آکواریوم می‌توانید پوکه معدنی را پاک کنید. با این روش هر گونه باکتری در آن از بین می‌رود.

مرحله سوم: جوشاندن 

جوشاندن سبکدانه اسکوریا یا پامیس، انجام این مرحله زیاد تاکید نمی‌شود. اما برای اطمینان خاطر بیشتری از مرحله ضدعفونی کردن انجام می‌شود. بهتر است ظرف بزرگی را در نظر بگیرید. سر ظرف را با پوششی مهار کنید. به دلیل وجود منافذ زیاد در پامیس به خصوص اسکوریا، امکان دارد دانه‌های آن منفجر شود. پس خیلی دقت کنید تا آسیب نبینید.

البته فراموش نکنید حداکثر زمان جوش برای سبکدانه پامیس 3 دقیقه است. جوش دادن بیش حد سنگدانه‌های اسکریا باعث خراب شدن و گاهی خرد شدن آنها می‌شود. پس به این نکته مهم توجه داشته باشید.

مرحله چهارم: خشک کردن

حواستان باشد سنگها را پس از جوشاندن مستقیما وارد مخزن آکواریوم نکنید. جداگانه بر روی کاغذ خشک کن تمیز پهن کنید تا آب آن کاملا گرفته شود. پس از خشک شدن آماده است تا در مخزن قرار دهید.

استفاده از ماده سفیدکننده

استفاده از ماده سفیدکننده یا ضد کلر برای سبکدانه اسکوریا در آکواریوم پیشنهاد دیگری است.

اگر تمایلی به جوشاندن سنگ اسکوریا ندارید، اگر احتمال می‌دهید موقع جوشیدن، سنگها خرد شوند، این روش را پیشنهاد می‌کنیم. از ماده سفیدکننده مخصوص آکواریوم استفاده می‌کنید. مقدار مایع 1به 10واحد است. به مدت 24 ساعت می‌توانید در آب محلول بگذارید. پس از آن با آب تصفیه شده مواد سفید کننده را کاملا از سنگدانه‌ها بشویید.

 

قبل از افزودن اسکوریا به آکواریوم 

قبل از افزودن اسکوریا به آکواریوم به نکات زیر توجه کنید:

1. قبل از اضافه کردن اسکوریا مطمئن شوید که سطح مخزن شما صاف است. این کار باعث می‌شود بعد از قرار گرفتن سنگها سطحی یکنواخت داشته باشید.

2. از ورق‌های استروفیوم Styrofoam نوعی پلیستر است، استفاده کنید. اگر آکواریوم شما شیشه‌ای است، قبل از اضافه کردن سبکدانه باید از ورق استروفیوم استفاده کنید.

3. برای جلوگیری از خراشیدن آکواریوم خود، می‌توانید ماسه تمیز را اضافه کنید تا یک لایه محافظ تشکیل شود. سپس می‌توانید سنگ‌های بزرگ به آن اضافه کنید.

فواید استفاده از پوکه معدنی در آکواریوم

فواید استفاده از اسکریا یا پومیس را در 4 بخش معرفی می‌کنیم:

پامیس در آکواریوم

کاهش سطح نیترات 

مطمئنا ایجاد محیط مناسب برای آبزیان در آکواریوم هدف اصلی شما است. سنگ‌های آتشفشانی پامیس در ایجاد محیط سالم و عاری از میکروب، شما را برای رسیدن به این هدف کمک می‌کند.

وجود تخلخل موجود در اسکریا یا پامیس کمک می‌کند تا باکتری‌های مفید داخل حفرات مستقر و پناه بگیرند. وجود این باکتری‌های مفید برای آکواریوم ضروری است. زیرا این باکتری به حفظ چرخه نیتروژن درون آکواریوم کمک می‌کند. آنها نیترات را می‌شکنند تا اکسیژن و نیتروژن را تشکیل دهند و محیطی مناسب برای رشد ماهی شما ایجاد می‌کنند.

ایجاد حفره و غار برای ماهی‌ها ویژگی اسکریا در آکواریوم

 

غارها بهترین پناهگاه برای ماهی‌ها هستند. آنها از غارها برای استراحت گاه خود استفاده می‌کنند. برخی از سنگهای اسکوریا دارای حفرات بزرگی است، پس برای ایجاد غار ایمن برای ماهی‌ها مفید است. مزیت دیگر این نوع پوکه سبک بودن آن است. زیرا به دیواره‌های آکواریوم شیشه‌ای شما آسیب نمی‌زند.

در آکورایوم خود چه از پامیس و چه اسکوریا استفاده کنید مشکلی نیست. فقط بستگی به انتخاب شما دارد. نکته مورد توجه، وجود حفره‌های بزرگ است که در هر نوع پوکه معدنی می‌توانید پیدا کنید.

پوکه معدنی محل نگهداری گیاه

وجود گیاهان برای حفظ آکواریوم شما ضروری هستند. آنها هوا را تصفیه می‌کنند. محیط مناسبی را برای ماهی شما فراهم می‌کنند. پوکه معدنی به شما کمک می‌کند تا گیاهان را داخل آب نگه دارید. زیرا می‌توانید با کمک سنگدانه‌ها آنها را درهم تنیده و در داخل آکواریوم حالتی شکیل و زیبا به وجود آورید.

شفافیت آب با اسکریا

علاوه بر مزایای متنوع اسکوریا در آکواریوم، شفافیت آب را نیز سبب می‌شود. با انتخاب پوکه معدنی مناسب و با کیفیت به تمیزی و روشنی آب آکواریوم خود کمک شایانی می‌کنید.

در خرید پومیس و اسکریا در آکواریوم به نکات زیر توجه کنید:

  • برخی از انواع اسکریا یا پامیس سبک و پفکی هستند. این نوع پوکه معدنی برای آکواریوم زیاد مناسب نیستند. دقت کنید شکننده نباشد. زیرا هنگام تمیز کردن آب روی سطح آب می‌آیند. این حالت از ظاهر و زیبایی آکواریوم شما کم می‌کند.
  • برخی از انواع اسکریا به شدت لبه‌های تیز و برنده دارد. این مساله برای سلامتی ماهی‌ها به شدت خطرناک است.
  • برای انتخاب سایز سنگدانه‌ها حتما به سایز آکواریوم و ماهی‌ها توجه کنید.
  • برای خرید پوکه معدنی آکواریوم حتما به مراکز معتبر مراجعه نمایید. زیرا بسیاری از سبکدانه‌ها دارای مواد معدنی مضر برای ماهی‌ها هستند. انتخاب پامیس یا اسکریای بی کیفیت و مضر باعث مرگ و میر ماهی‌ها خواهد شد.

جهت دریافت قیمت پوکه معدنی کلیک نمایید.

4.8/5 - (10 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. چقدر سنگ پوکه خاصیت داشت.تشکر از سایت خوب شما

  2. خواهش می‌کنم خوشحالیم که برای‌تان مفید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا