تهیه و تولید پوکه معدنی روش‌های مختلفی دارد. معادن پامیس و اسکوریا یا پامیس پوزولان هر یک تولید متفاوتی دارند. معمولا با توجه به ویژگی‌های فیزیکی هر پومیس باید تولید خاص خود به کار برده شود.

تهیه و تولید پوکه معدنی

تهیه و تولید پوکه معدنی را در این بخش از ابتدا بصورت خلاصه برای شما توضیح خواهیم داد. در هر معدن کاری اولین کار طراحی معدن مورد توجه است.

طراحي معدن، فرآيند پيچيده اي است كه مستلزم آگاهي از علوم و متون مختلف است. علومی همچون زمين شناسي، عمليات معدنكاري، خدمات معدني، تخمين هزينه ها، و تحليل‌هاي اقتصادي است.

از آنجا كه طراحي معدن، به گستره وسيعي از رشته‌هاي مختلف نياز دارد لذا طراحي كامل معدن، يكي از جنبه‌هاي مهندسي معدن است.

مراحل طراحي عليرغم نوع يا ابعاد معادن تقريباً يكسان است. این بخش شامل مراحل زير مي‌باشد:

  • مطالعات قبل از امكان پذيري
  • مطالعات امكان پذيري
  • طراحي تفضيلي

در تهیه و تولید پوکه معدنی بعد از طراحی معدن به سراغ استخراج می‌رویم.

در استخراج سطحي روش‌هاي متنوع و گسترده‌اي به كار گرفته مي‌شود. روش استخراج تأثير عمده‌اي بر طرح معدن دارد. بنابراين طرح معدن بايستي بتواند روش‌هاي استخراج موجود را ارزيابي كند.

معادن سطحي را به دو دسته معادن كم عمق و عميق تقسيم مي‌شود. اين معادن به نوبه خود به معادن نواري و معادن كاواكي تقسيم مي‌شوند.

استخراج نواري براي معادن پوکه به كار مي‌رود كه در آنها استخراج در برش‌هاي مستقيم و طولاني در امتداد كانسار انجام مي‌گيرد. در معادن نواري، در كانسارهايي كه گستردگي زياد در طول امتداد كانسار و با شيبي كم به ضخامت و ارزش كانسنگ بستگي دارد. معدن به صورت يك سري پله‌هاي موازي و با انجام عمليات پش باطله برداري توليد و عمليات تسطيح باطله‌هاي استخراج مي‌شود.

مرحله بعد طراحی محدوده معدن است. در طراحی معدن دو نکته مورد اهمیت است: تعیین شیب و تعداد پله‌ها و عرض رمپ و راه و استخراج قدم بعدی است.

روش استخراجی معدن پوکه

موقعيت فيزيكي پوکه معدني طوري است كه به سادگي مي توان از یک بیل مکانیکی استفاده کرد. دستگاه بیل مکانیکی ابتدا باطله خاكي و رويي آنها را بصورت منظم جا به جا نموده. البته در يك سمت معدن دپو كرده. سپس استخراج پومیس را  انجام داده.

پوكه را به كمپرسي‌ها بارگيري خواهند نمود. لازم به ذكر است بعلت سست بودن پوکه معدني عمليات انفجار نيز لازم نخواهد بود. با پيشرفت استخراج و اتمام ذخیره معدن باطله دپو شده را دوباره بجاي اوليه خود توسط بیل مکانیکی جا به جا كرده.

براي احيا و ترميم سطح اوليه پوشش گیاهی آن مي‌توان با كشت انواع رستينها چهرۀ اصلي طبيعي آنرا بازيافت نمود.

بیل مکانیکی یکی از متداولترین ماشینهای معدن روباز می باشد. این دستگاه عمل حفر و بارگیری را همزمان انجام داده. البته زمانی که در مواردی که ماده معدنی نرم باشند بهتر است از بیل استفاده نمود. امروزه برای کار در معادن مواد نرم مانند پوکه معدنی از لودر یا بولدوزور بکار برده می‌شود.

تهیه و تولید پوکه معدنی پس از استخراج و حمل به دستگاه‌های دانه بندی انتقال داده می‌شود. حمل معمولا با کمپرسی صورت می‌گیرد. پس از جداسازی و دانه بندی پوکه معدنی، انواع سایز پوکه معدنی  در اختیار معدن کار قرار می‌گیرد.

در تولید پوکه معدنی سبکدانه کانیار نیازی به خرد کن نیست. پودری پوزولان کانیار با مش‌های مختلف در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد.