پامیس

دمای ذوب پوکه معدنی

دمای ذوب پوکه معدنی یا همان نقطه ذوب pumice melting point چقدر است؟ پوکه معدنی حاصل مواد مذاب آتشفشانی سرد شده یا همان lava است. در واقع نوعی سنگ آذرین متخلخل است که در تماس مستقیم با آب یا هوا، سرد می‌شود. نقطه ذوب بالای پومیس، آن را نسبت دیگر مواد معدنی متمایز کرده است.

دمای ذوب پوکه معدنی

دمای ذوب انواع پوکه معدنی متفاوت است. این ماده معدنی به دلیل وزن و چگالی کم در صنعت جایگاه ویژه‌ای به خود اختصاص داده است. در لوازم آرایشی بهداشتی تا کشاورزی، نساجی و پتروشیمی و صنعت ساخت و ساز کاربرد دارد.

 

مواد مذاب درون زمین با دمای بالا تحت فشار شدید در زیر پوسته زمین قرار دارد. به این مواد مذاب ماگما گفته می‌شود. مواد مذاب از طریق شکستگی‌ها و بخش‌های شکننده پوسته زمین به طرف بالا حرکت کرده و به صورت لاوا در سطح زمین جریان می‌یابد.

 

ماگما سنگ‌های گداخته‌ای هستند که اغلب در محفظه‌های مذابی در زیر پوسته زمین قرار دارند. بر اثر فشار کم و دمای بالا به صورت نیمه‌ جامد و گاه حتی مایع وجود دارد.

 

مواد مذاب معدنی یا ماگما در دمای میان ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ درجه سانتیگراد پدید می‌آید. این ماگماها پس از رسیدن به سطح زمین  به مرور سرد شده و توده‌هایی از سنگ‌های همچون بازالت یا پامیس و لاوا  را به وجود می‌آورند.

در زمین‌شناسی به سنگ‌های حاصل از انجماد مواد گداخته، سنگ‌های آذرین می‌گویند. فرایند تشکیل و حرکت ماگما و تبدیل آن به سنگ آذرین را فعالیت ماگمایی می‌گویند.

از آنجاییکه پومیس نوعی سنگ آذرین است دمای ذوب آن را می‌توان تا 1200 درجه سانتیگراد در نظر گرفت.

 

مزایای مصرف پوکه معدنی کانیار 

با توجه به آزمایشات مختلف انجام شده بر روی انواع پوکه معدنی، پوکه معدنی کانیار سبکدانه از نظر کیفیت و مقاومت از درجه بالایی برخوردار است.

عایق بودن این نوع پومیس پوزولان از نظر حرارت و نیز نقطه ذوب بالای آن 1342 درجه سانتیگراد و اینکه تا حرارت 760 درجه تغییر قابل ملاحظه‌ای در شکل و حجم آن ایجاد نمی‌شود، سبب شده که این ماده معدنی ویژگی متمایزی داشته باشد.

به خاطر نقطه ذوب بالای پوکه معدنی، در هنگام آتش سوزی از تخریب ساختمان که در اثر گرم شدن بیش از حد اسکلت فلزی آن صورت می‌گیرد، جلوگیری کند.

کاربرد پوکه معدنی و قیمت پوکه معدنی از دیگر مقالات هستند که می توانید مطالعه بفرمایید.

قیمت پوکه معدنی  کلیک کنید    قیمت پوکه معدنی
4.9/5 - (10 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا