پامیس

محصول عدسی

محصول عدسی چیست و چه کاربردی دارد؟ پوکه معدنی سیلیکات آلومینیومی دارد. از انواع سنگ‌های آذرین است. پوکه معدنی ساختمانی حجره‌ای و متخلخل دارد. این سنگ اسفنجی سبک وزن در فوران‌های آتشفشانی انفجاری به وجود می‌آید. دارای شبکه‌‌ای از حباب‌های گازی در شیشه آتشفشانی و کانی‌هاست.

محصول عدسی سبکدانه کانیار

محصول عدسی سبکدانه کانیار در بخش‌های مختلف کاربرد دارد. این پوکه در اندازه 3 تا 12 میلیمتر تولید می‌شود. به علت پوزولانی بودن وزن حجمی آن بین 800 تا 850 کیلوگرم است. میزان سیلیس بالای 60 درصد از ویژگی بارز این محصول است.

امروزه بلوک‌های بتن پامیس که از پومیس‌های 5/0 تا 6 میلیمتر در تولید آنها استفاده می‌شود. مقاومت این نوع بتن 2 برابر بلوک‌های بتن معمولی است.

در حالی که وزن آنها نسبت به بلوکهای بتنی معمولی 4 برابر سبکتر است. بتن پومیسی در برابر زلزله نیز بسیار مقاومتر است. در تهیه بتن پومیسی از محصول عدسی سبکدانه کانیار نیز استفاده می‌شود.

پوکه معدنی عدسی پوزولانی

پوکه معدنی عدسی از نوع پوزولانی یک شیشه سیلیسی حفره دار آتشفشانی است. این نوع پومیس به صورت انفجاری از دهانه آتشفشان‌ها خارج می‌شود. دانه‌های درشت‌تر پومیس به رنگ‌های سفید، خاکستری، صورتی، زرد کمرنگ یا قهوه‌ای دیده می‌شود.

دانه ریزتر از 2 میلی متر را پومیسیت یا پامیسیت گویند. دانه‌های درشتتر از 2 میلی متر را پومیس می‌نامند. به علت آن که در ترکیب پامیس و پامیسیت مقدار زیادی گاز و بخار آب می‌باشد حجم آنها نسبت به وزنشان خیلی بیشتر است. در نتیجه به نظر می‌آید معمولا وزن مخصوص آنها کمتر از 1 کیلوگرم بر متر مکعب است.

قبلا گفتیم مصرف پوکه عدسی در ساختمان و تولید قطعات سبک بسیار حایز اهمیت است. لازم است یادآور شویم در کشاورزی و کاشت گیاهان مصرف پوکه عدسی نیز طرفداران خاص خود را دارد.

زیرا می‌دانیم پومیس در کشاورزی بدون خاک کاربردهای مختلفی دارد. استفاده از پوکه در این نوع در این نوع کشاورزی قابلیت‌های کشت و و بهره برداری را بالا می‌برد. همچنین پوکه دانه دار با اندازه 5 تا 10 میلیمتر یا همان سایز عدسی به عنوان اصلاح و بهینه‌سازی خاک ضعیف استفاده می‌شود. علاوه بر آن برای بهتر شدن آبیاری و زهکشی نیز کاربرد دارد.

دریافت قیمت پوکه معدنی

 

برای اطلاعات بیشتر بخوانید:

پوکه معدنی در کشاورزی

انواع پوکه ساختمانی  

امتیاز شما برای این مقاله

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا