پامیس

مصرف عمده پوکه

مصرف عمده پوکه و خاکسترهای آتش فشانی در صنعت ساختمان بعنوان مصالح روکش سطح جاده، شن ریزی راه آهن، اجزاء سنگی و بلوک ساختمانی است. مصرف عمده پوکه معدنی علاوه بر ساختمان در کشاورزی و صنایع است.

مصرف عمده پوکه

مصرف عمده پوکه را با سیستم تصفیه خانه‌ها شروع می‌کنیم. پومیس در حال حاضر یکی از مواد مهم است که جایگزین شن و ماسه است. در استخرهای تصفیه فاضلاب‌ها و پس آب‌های سنگین پوکه بکار برده می‌شود.

مصرف عمده پوکه در تصفیه خانه‌ها

مصرف عمده پوکه در تصفیه خانه‌ها کاربرد زیادی دارد. پومیس آب باکیفیت مطلوب‌تر را در استحصال مجدد آن به دست می‌دهد. همچنین مدت زمان بهره‌برداری از پوکه نسبت به شن و ماسه ۳ برابر بیشتر است. در ضمن با توجه به سبک بودن پوکه، تخلیه استخرهای تصفیه، ساده تر می‌باشد.

مصرف پوکه در کشاورزی

در کشاورزی و کاشت گیاهان مصرف پوکه بسیار حایز اهمیت است. پومیس در کشاورزی بدون خاک کاربردهای مختلفی دارد. استفاده از پوکه در این نوع در این نوع کشاورزی قابلیت‌های کشت و و بهره برداری را بالا می برد. همچنین پوکه دانه دار با اندازه 5 تا 10 میلیمتر بعنوان اصلاح و بهینه‌سازی خاک ضعیف استفاده می‌شود. علاوه بر آن برای بهتر شدن آبیاری و زهکشی نیز کاربرد دارد.

زیرا پوکه باعث می‌شود رطوبت درون خاک همچنان باقی بماند. در پرورش گل، تهویه مطبوع زمین‌های مسابقه، تهویه زمین چمن گلف استفاده می‌شود. پومیس به عنوان کود زمین‌های فقیر از مواد معدنی و ایجاد مزارع کیوی کاربرد بسیار دارد.

همچنین در مناطق خشک و یا مناطقی

که احتیاج به ایجاد فضای سبز و باغبانی در نقاط خاص می‌باشد پومیس بکار برده می‌شود. (گلخانه‌ها، ایجاد فضای سبز بر روی کانال‌های بتنی زیرزمینی و کشاورزی در مناطق کم آب) پومیس بعنوان لایه زیرین خاک به کار برده می‌شود.

خواص مهم پوکه معدنی

خواص مهم پوکه معدنی عبارتند از :

 •  حفظ آب و انتقال تدریجی آن به خاک
 •  کم کردن فشار خاک
 •  استفاده بهینه از حجم خاک
 •  بالابردن خاصیت معدنی و قدرت خاک بعلت وجود مواد معدنی در حد و درصد خاص

 

مصرف عمده پوکه در صنعت

پومیس نیز بعنوان یک ساینده بسیار خوب در صنایع استفاده می‌شود. ساخت کاغذ سنباده، صفحات دستگاه فرز، سنگ شور کردن پارچه‌ها و سنگ پا ازجمله کاربردهای سایشی پومیس می‌باشد. پوکه از نظر شیمیایی خنثی و غیر قابل حل و فاقد خاصیت مغناطیسی می‌باشد. چگالی آن پایین و حاوی مخلوطی از سیلیکات‌های نامنظم و اکسید آلومینیوم و لایه‌هایی از اکسید فلزات دیگر می‌باشد.

مصرف عمده پامیس در صنعت ساختمان

پومیس دانه‌بندی شده کاربردهای خاص و متنوعی در صنعت ساختمان و صنایع دیگر دارد. چنانچه استفاده از این محصول باعث کم شدن هزینه، بالا بردن ضریب‌های اطمینان و قابلیتهای خاص فیزیکی و شیمیایی می‌گردد.

کاربرد عمده پومیس در صنعت ساختمان بعنوان مصالح، در مصارف نهایی در ترکیب و اجزاء سنگی بتن، روکش سطح جاده، نمای ساختمانها، تعمیر و نگهداری و ساخت جاده و مکمل انواع ملاتها می‌باشد.

البته ویژگی‌های خاص پومیس مانند:

 • وزن مخصوص کم،
 • استحکام تراکمی،
 • ضرایب کشسانی
 • پایداری در برابر آتش
 • ضریب حرارتی مناسب
 • نارسا بودن در برابر حرارت و صوت

خواص بالا سبب شده تا پومیس در بتن ساختمانی، قطعات پیش‌ساخته و پرکننده سبک کاربرد فراوان‌تری داشته باشد.

پومیسیت نیز بعنوان یک ماده افزودنی پوزولانی برای بتن کاربرد دارد. چنانچه می‌تواند مدت، توانایی و دوام بتن را افزایش و گرمای هیدراتاسیون را کاهش دهد.

مصرف عمده پوکه در مصالح ساختمانی

وزن مخصوص پومیس کمتر از یک است. نفوذ پذیری کم، مقاومت تراکمی کافی و مدول الاستیسیته پومیس باعث شده که از آن بعنوان مصالح مناسب در موارد زیر استفاده شود:

 • در ستونهای سبک ته باز و ته بسته
 • در پنل‌های پیش ساخته نمای ساختمانی،
 • در انوع آجرهای سبک با ابعاد مختلف،
 • پنل‌های دیواری و سقفی پیش ساخته،
 • پرکننده عایق سبک،
 • بلوک‌های ساختمانی تزیینی و … .

کم شدن وزن بتن، جابجایی آن را آسان کرده، حجم ستون‌های مورد نیاز و پی را کاهش داده. همچنین مقاوم سازی را کاهش می‌دهد.

بلوک ساختمانی با ماسه و شن وزنی در حدود 17 کیلوگرم دارد. در حالی که مخلوط پومیس با ماسه و شن، وزن آن را به 13 کیلوگرم کاهش می‌دهد.

با افزایش رنگدانه، از پومیس برای ساخت بلوک های تزیینی رنگین استفاده می کنند.

مصرف پوکه معدنی در عملیات ساختمانی و عمرانی

مصرف پوکه معدنی در عملیات ساختمانی و عمرانی بدین شرح است:

 •  پر کننده کف ساختمان
 • شیب‌بندی پشت بام،
 • استفاده در ملات پشت کار (مانند سنگ نما و …)،
 • انواع سیمان‌ کاری‌های نما و رویه کاری،
 • حایل بین خاک و بتن (مانند بتن‌های فونداسیون، پایه پل‌ها، دیوار تونل‌ها و سدها، سقف کانال‌های زیرزمینی، حایل بین دیوارهای طبقات زیرین با خاک)،
 • ساخت انواع بتن سبک با مقاومت مناسب،
 • تعمیر و نگهداری قطعات بتنی
 • انجام ایزولاسیون لوله‌های زیر آب رودخانه‌ها و دریاها

دریافت قیمت پوکه معدنی

مصرف پامیس به عنوان ساینده 

پومیس و پومیسیت به عنوان ساینده مورد استفاده قرار می‌گیرند. خشن بودن پومیس، شکنندگی زیاد با شکستگی‌های مخروطی و سختی 6-5، باعث استفاده جدیدی از آن شده است.

از پومیس بعنوان صابون دست و مواد شوینده خانگی، جلای دستی، چرم سازی، پودر ساینده دندان، پودر ساینده، شیشه تلویزیون و … استفاده می شود.

پومیس مورد استفاده در ماشین لباسشویی می‌بایست سبک باشد تا شناور شود. همچنین باعث خورندگی دستگاه نشود. لذا انواع روشن‌تر که قطعات خرده سنگی کمتری دارند مناسب تر است.

پومیس و پومیسیت در تهیه صابون و پاک کننده‌ها کاربرد دارد.

 

مصرف عمده پوکه در پزشکی و دارو سازی

در پزشکی از پودر پومیس برای خشک کردن زخم‌ها استفاده می‌شود. از پودر پومیس فاقد سیلیس به علت خاصیت پاک کنندگی برای تهیه پودر دندان نیز استفاده می‌شود. همچنین پودر پومیس برای زدودن چربی‌ها نیز کاربرد دارد.

کاربرد عمده پومیس در حمل کننده‌ها

در هنگامی که حفرات پومیس به هم متصل باشند، قدرت جذب بالایی دارد. تخلخل به همراه مساحت سطح زیاد از آن جذب کننده خوبی ساخته است. به عنوان حمل کننده کاتالیزورها، کف شوها، اسید شویی، جمع کننده روغن، در کباب پزهای گازی و… کاربرد دارد.

مصرف پوکه در پرکننده‌ها (فیلر)

پومیس بسیار دانه ریز، سفید و خالص با اندازه‌های مختلف می‌تواند به عنوان پرکننده در رنگ و آسفالت بکار رود. انواع بسیار دانه ریز آن به عنوان پوزولان است که از واکنش آن با هیدروکسید کلسیم در سیمان، اجزاء تشکیل دهنده سیمان به یکدیگر می چسبند.

خواص پومیس و کم هزینه بودن آن از آن فیلتر مناسب برای آب نوشیدنی‌ها، نفت و سوخت ساخته است.

پومیس به عنوان پوزولان

با استفاده از پوزولان به نسبت 15 به 35 درصد وزنی. پوزولان می‌تواند جایگزین سیمان پورتلند گران قیمت شود. در نتیجه کارپذیری آن را بالا برده و مقاومت تراکمی و کششی آن را افزایش می‌دهد.

 

در آخر بطور خلاصه می‌توان گفت: پامیس مصارف فراوانی دارد. در 2000 سال پیش برای ساخت خانه از آن استفاده می‌شد. امروزه برای صابون سازی و ساینده از آن استفاده می‌شود. پامیس از آن دسته مواد معدنی می‌باشد که در کشاورزی مدرن کاربرد دارد. برای ایجاد تهویه و زهکشی در محیطهای ریشه زایی به تنهایی یا مخلوط با سایر محیطهای رشد گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از خصوصیات پامیس دارا بودن خاصیت تبادل کاتیونی آن می‌باشد. پومیس در بسته های مخصوص با پوشش ضد رطوبت در حجم های مختلف قابل عرضه جهت گلخانه‌ها و مراکز تحقیقاتی می‌باشد. پامیس سنگریزه‌هایی هستند که در کف گلدان ریخته می‌شوند. با ریختن آن در گلدان، عمل زهکشی بخوبی انجام شود.

 

پوکه پوزولانی سبکدانه کانیار با کیفیت و مقاومت فشاری بالا، وزن کم، و قیمت مناسب با سیستم دانه بندی به فروش می‌رسد: پوکه معدنی سایز ماسه‌ای (پودری )، پوکه عدسی، پوکه نخودی – بادامی و مخلوط

 

 

امتیاز شما برای این مقاله

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا