مصرف عمده پوکه و خاکسترهای آتش فشانی در صنعت ساختمان بعنوان مصالح روکش سطح جاده، شن ریزی راه آهن، اجزاء سنگی و بلوک ساختمانی است. مصرف عمده پوکه معدنی علاوه بر ساختمان در کشاورزی و صنایع است.

مصرف عمده پوکه

مصرف عمده پوکه را با سیستم تصفیه خانه‌ها شروع می‌کنیم. پومیس در حال حاضر يكي از مواد مهم است كه جايگزين شن و ماسه است. در استخرهاي تصفيه فاضلاب‌ها و پس آب‌هاي سنگين پوکه بکار برده می‌شود.

مصرف عمده پوکه در تصفیه خانه‌ها

مصرف عمده پوکه در تصفیه خانه‌ها کاربرد زیادی دارد. پومیس آب باكيفيت مطلوب‌تر را در استحصال مجدد آن به دست مي‌دهد. همچنين مدت زمان بهره‌برداري از پوكه نسبت به شن و ماسه ۳ برابر بيشتر است. در ضمن با توجه به سبک بودن پوكه، تخليه استخرهاي تصفيه، ساده تر مي‌باشد.

مصرف پوکه در کشاورزی

در کشاورزی و کاشت گیاهان مصرف پوکه بسیار حایز اهمیت است. پومیس در کشاورزی بدون خاک کاربردهای مختلفی دارد. استفاده از پوکه در این نوع در این نوع کشاورزی قابلیت‌های کشت و و بهره برداری را بالا می برد. همچنین پوکه دانه دار با اندازه 5 تا 10 میلیمتر بعنوان اصلاح و بهينه‌سازي خاک ضعيف استفاده می‌شود. علاوه بر آن براي بهتر شدن آبياري و زهکشي نیز کاربرد دارد.

زیرا پوکه باعث مي‌شود رطوبت درون خاک همچنان باقي بماند. در پرورش گل، تهويه مطبوع زمين‌هاي مسابقه، تهويه زمين چمن گلف استفاده می‌شود. پومیس به عنوان کود زمين‌هاي فقير از مواد معدني و ايجاد مزارع کيوي کاربرد بسيار دارد.

همچنين در مناطق خشک و يا مناطقي كه احتياج به ايجاد فضاي سبز و باغباني در نقاط خاص مي‌باشد پومیس بکار برده می‌شود. (گلخانه‌ها، ايجاد فضاي سبز بر روي كانال‌هاي بتني زيرزميني و كشاورزي در مناطق كم آب) پوميس بعنوان لايه زيرين خاك به كار برده مي‌شود.

خواص مهم پوکه معدنی

خواص مهم پوکه معدنی عبارتند از :

 •  حفظ آب و انتقال تدريجي آن به خاك
 •  كم كردن فشار خاك
 •  استفاده بهينه از حجم خاك
 •  بالابردن خاصيت معدني و قدرت خاك بعلت وجود مواد معدني در حد و درصد خاص

 

مصرف عمده پوکه در صنعت

پومیس نيز بعنوان يك ساينده بسيار خوب در صنايع استفاده مي‌شود. ساخت كاغذ سنباده، صفحات دستگاه فرز، سنگ شور كردن پارچه‌ها و سنگ پا ازجمله كاربردهاي سايشي پومیس مي‌باشد. پوکه از نظر شيميايي خنثي و غير قابل حل و فاقد خاصيت مغناطيسي مي‌باشد. چگالي آن پايين و حاوي مخلوطي از سيليكات‌هاي نامنظم و اكسيد آلومينيوم و لايه‌هايي از اكسيد فلزات ديگر مي‌باشد.

مصرف عمده پامیس در صنعت ساختمان

پومیس دانه‌بندي شده كاربردهاي خاص و متنوعي در صنعت ساختمان و صنايع ديگر دارد. چنانچه استفاده از اين محصول باعث كم شدن هزينه، بالا بردن ضريب‌هاي اطمينان و قابليتهاي خاص فيزيكي و شيميايي مي‌گردد.

كاربرد عمده پوميس در صنعت ساختمان بعنوان مصالح، در مصارف نهايي در تركيب و اجزاء سنگي بتن، روكش سطح جاده، نماي ساختمانها، تعمير و نگهداري و ساخت جاده و مكمل انواع ملاتها مي‌باشد.

البته ويژگي‌هاي خاص پومیس مانند:

 • وزن مخصوص كم،
 • استحكام تراكمي،
 • ضرايب كشساني
 • پايداري در برابر آتش
 • ضريب حرارتي مناسب
 • نارسا بودن در برابر حرارت و صوت

خواص بالا سبب شده تا پوميس در بتن ساختماني، قطعات پيش‌ساخته و پركننده سبك كاربرد فراوان‌تري داشته باشد.

پوميسيت نيز بعنوان يك ماده افزودني پوزولاني براي بتن كاربرد دارد. چنانچه مي‌تواند مدت، توانايي و دوام بتن را افزايش و گرماي هيدراتاسيون را كاهش دهد.

مصرف عمده پوکه در مصالح ساختماني

وزن مخصوص پوميس كمتر از يك است. نفوذ پذيري كم، مقاومت تراكمي كافي و مدول الاستيسيته پوميس باعث شده که از آن بعنوان مصالح مناسب در موارد زیر استفاده شود:

 • در ستونهاي سبك ته باز و ته بسته
 • در پنل‌هاي پيش ساخته نماي ساختماني،
 • در انوع آجرهاي سبك با ابعاد مختلف،
 • پنل‌هاي ديواري و سقفی پيش ساخته،
 • پركننده عايق سبك،
 • بلوك‌هاي ساختماني تزييني و … .

كم شدن وزن بتن، جابجايي آن را آسان كرده، حجم ستون‌هاي مورد نياز و پي را كاهش داده. همچنین مقاوم سازي را كاهش مي‌دهد.

بلوك ساختماني با ماسه و شن وزني در حدود 17 كيلوگرم دارد. در حالي كه مخلوط پوميس با ماسه و شن، وزن آن را به 13 كيلوگرم كاهش مي‌دهد.

با افزايش رنگدانه، از پوميس براي ساخت بلوك هاي تزييني رنگين استفاده مي كنند.

مصرف پوکه معدنی در عمليات ساختماني و عمراني

مصرف پوکه معدنی در عمليات ساختماني و عمراني بدین شرح است:

 •  پر كننده كف ساختمان
 • شيب‌بندي پشت بام،
 • استفاده در ملات پشت كار (مانند سنگ نما و …)،
 • انواع سيمان‌ كاري‌هاي نما و رويه كاري،
 • حائل بين خاك و بتن (مانند بتن‌هاي فونداسيون، پايه پل‌ها، ديوار تونل‌ها و سدها، سقف كانال‌هاي زيرزميني، حائل بين ديوارهاي طبقات زيرين با خاك)،
 • ساخت انواع بتن سبك با مقاومت مناسب،
 • تعمير و نگهداري قطعات بتني
 • انجام ايزولاسيون لوله‌هاي زير آب رودخانه‌ها و درياها

مصرف پامیس به عنوان ساينده 

پوميس و پوميسيت به عنوان ساينده مورد استفاده قرار مي‌گيرند. خشن بودن پوميس، شكنندگي زياد با شكستگي‌هاي مخروطي و سختي 6-5، باعث استفاده جدیدی از آن شده است.

از پومیس بعنوان صابون دست و مواد شوينده خانگي، جلاي دستي، چرم سازي، پودر ساينده دندان، پودر ساينده، شيشه تلويزيون و … استفاده مي شود.

پوميس مورد استفاده در ماشين لباسشويي مي‌بايست سبك باشد تا شناور شود. همچنين باعث خورندگي دستگاه نشود. لذا انواع روشن‌تر كه قطعات خرده سنگي كمتري دارند مناسب تر است.

پوميس و پوميسيت در تهيه صابون و پاک کننده‌ها کاربرد دارد.

 

مصرف عمده پوکه در پزشکي و دارو سازي

در پزشکي از پودر پوميس براي خشک کردن زخم‌ها استفاده مي‌شود. از پودر پوميس فاقد سيليس به علت خاصيت پاک کنندگي براي تهيه پودر دندان نيز استفاده مي‌شود. همچنين پودر پوميس براي زدودن چربي‌ها نيز کاربرد دارد.

کاربرد عمده پومیس در حمل كننده‌ها

در هنگامي كه حفرات پوميس به هم متصل باشند، قدرت جذب بالايي دارد. تخلخل به همراه مساحت سطح زياد از آن جذب كننده خوبي ساخته است. به عنوان حمل كننده كاتاليزورها، كف شوها، اسيد شويي، جمع كننده روغن، در كباب پزهاي گازي و… کاربرد دارد.

مصرف پوکه در پركننده‌ها (فیلر)

پوميس بسيار دانه ريز، سفيد و خالص با اندازه‌هاي مختلف مي‌تواند به عنوان پركننده در رنگ و آسفالت بكار رود. انواع بسيار دانه ريز آن به عنوان پوزولان است كه از واكنش آن با هيدروكسيد كلسيم در سيمان، اجزاء تشكيل دهنده سيمان به يكديگر مي چسبند.

خواص پوميس و كم هزينه بودن آن از آن فيلتر مناسب براي آب نوشيدني‌ها، نفت و سوخت ساخته است.

پومیس به عنوان پوزولان

با استفاده از پوزولان به نسبت 15 به 35 درصد وزني. پوزولان مي‌تواند جايگزين سيمان پورتلند گران قيمت شود. در نتیجه كارپذيري آن را بالا برده و مقاومت تراكمي و كششي آن را افزايش مي‌دهد.

 

در آخر بطور خلاصه می‌توان گفت: پامیس مصارف فراوانی دارد. در 2000 سال پیش برای ساخت خانه از آن استفاده می‌شد. امروزه برای صابون سازی و ساینده از آن استفاده می‌شود. پامیس از آن دسته مواد معدنی می‌باشد که در کشاورزی مدرن کاربرد دارد. برای ایجاد تهویه و زهکشی در محیطهای ریشه زایی به تنهایی یا مخلوط با سایر محیطهای رشد گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از خصوصیات پامیس دارا بودن خاصیت تبادل کاتیونی آن می‌باشد. پومیس در بسته های مخصوص با پوشش ضد رطوبت در حجم های مختلف قابل عرضه جهت گلخانه‌ها و مراکز تحقیقاتی می‌باشد. پامیس سنگریزه‌هایی هستند که در کف گلدان ریخته می‌شوند. با ریختن آن در گلدان، عمل زهکشی بخوبی انجام شود.

 

پوکه پوزولانی سبکدانه کانیار با کیفیت و مقاومت فشاری بالا، وزن کم، و قیمت مناسب با سیستم دانه بندی به فروش می‌رسد: پوکه معدنی سایز ماسه‌ای (پودری )، پوکه عدسی، پوکه نخودی – بادامی و مخلوط