پامیس

وزن مخصوص پوکه معدنی

آیا وزن مخصوص پوکه معدنی در کل معدن یکسان است؟ آیا اخیرا پوکه معدنی خریدید که وزن آن خیلی بیشتر از چیزی بوده که در سایتهای فروش نوشته‌اند؟ حتما خیلی از فروشنده دلخور شده‌اید. این موضوع خیلی عجیب نیست. تنها ایراد کار اینجاست که فروشنده عزیز باید تاکید کنند وزن مخصوص پومیس در نقاط مختلف معدن متفاوت است. زیرا در یک معدن طبیعی به خصوص پوکه معدنی، حتما رگه‌های سنگ یا پوکه فشرده و غیر متخلخل فراوان دیده می‌شود. بنابراین باید تاکید کنم هیچ وقت به اعداد ارقامی که فروشندگان مطرح می‌کنند، صد در صد اعتماد نکنید. اما بطور میانگین می‌توان وزن مخصوص را اعلام کرد.

وزن مخصوص پوکه معدنی 

وزن مخصوص پوکه معدنی چه میزان است؟ قبل از صحبت در مورد آن بهتر است به تعریف وزن مخصوص اشاره کنیم.

 تعریف وزن مخصوص 

نسبت وزن یک ماده به حجم آن را وزن مخصوص گویند. وزن مخصوص با گاما (γ) نشان داده می‌شود. برای اطلاعات بیشتر بهتر است بدانیم فرمول تعیین وزن مخصوص یک ماده بدین قرار است:{\displaystyle \gamma =\rho \,g} شاید شما بارها در آنالیزهای پوکه معدنی با کلمه چگالی روبرو شده باشید. چگالی یا جرم حجمی با وزن مخصوص یک ماده متفاوت است. ناگفته نماند چگالی، نسبت جرم یک ماده به حجم آن است. چگالی مواد مستقل از شتاب گرانشی است. در حالیکه مطابق فرمول بالا، وزن مخصوص یک ماده متأثر از شتاب گرانش است. بنا براین وزن مخصوص یک ماده در سطح زمین و سطح ماه متفاوت خواهد بود.

پوکه معدنی و وزن مخصوص آن

پوکه معدنی و وزن مخصوصی آن را با تعریف پوکه معدنی شروع می‌کنیم. ماده‌ای سبک و اسفنجی است. این ماده حاصل مواد مذاب سرد شده از تراوشات گدازه‌های آتشفشانی است. طی سالیان متمادی در بسترهای زیرین خاک بصورت فشرده و کامپکت شده قرار دارد. با استخراج صحیح و علمی، پوکه معدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های مهم پوکه معدنی می‌توان به این موارد اشاره کرد: چگالی کم، رسانایی ضعیف، خنثی بودن، غیرقابل احتراق بودن، سختی کم، قابلیت جذب، و نهایتا مقاومت بالا (نسبت به سایر اگریگات‌ها نظیر ورمیکولیت) در صنایع مختلف به کار می‌روند. وزن مخصوص پوکه معدنی با توجه به نوع ماده معدنی و محل قرارگیری معدن متفاوت است.

در سایت‌های مختلف وزن‌های متنوع و مختلفی از انواع سایز پوکه معدنی خود ارائه می‌گردد. نکته‌ای که مورد توجه جمع کثیری از مشتریان در ایران است وزن پایین پوکه معدنی می‌باشد. هر چه وزن مخصوص پامیس کمتر باشد، بیشتر رضایت مشتریان را جلب می‌کند. پوکه‌های معدنی در معادن ایران در دامنه‌های پایین دست قله‌های دماوند، سهند، سبلان، و تفتان  و … دیده می‌شود. این نوع پوکه معدنی در این قلل به دلیل میزان سیلیس بالا نقش پوزولان و افزودنی در تولیدات بتنی دارند. وزن مخصوص هر یک از ماده‌ معدنی در معادن فوق بنا به دلایل مختلف مثل میزان خلل و فرج، سرعت و شدت سرد شدن مواد مذاب هنگام آزادسازی در محیط، حین فوران آتشفشان بستگی دارد. در میان پوکه‌های معدنی پوزولانی با معادنی روبرو هستیم که وزن ماده معدنی بسیار پایین است. بطوری که پوکه روی سطح آب می‌ماند. البته فراموش نشود هر چه پوکه معدنی سبک‌تر باشد مقاومت فشاری آن پایین‌تر است. نتیجتا در تولید قطعات سبک مقاومت فشاری پایین معضل اصلی تولیدکنندگان است.

وزن مخصوص پوکه اسکوریا 

اندازه وزن مخصوص پوکه معدنی   بخش دیگری از پوکه معدنی که تقریبا در سبک سازی بازار خوبی را در کشور به خود اختصاص داده است. اسکوریا یا پوکه سنگ پایی است. این نوع معادن حاصل فوران آتشفشان در زیر آب بوده است. آنالیز شیمیایی و فیزیکی مختص خود را دارد. رنگ آن سیاه و قهوه‌ای و تیره است. در ایران بخش اعظم اسکوریا در شهر قروه کردستان استخراج می‌شود. وزن  این نوع پوکه نیز با توجه به نوع معدن و رگه‌های برداشت بسیار متفاوت است. وزن مخصوص آن از 650 تا 800 کیلوگرم در مواردی نیز با دانه‌ بندی‌های متنوع متغیر است.

وزن مخصوص پوکه معدنی سبکدانه کانیار

اندازه وزن مخصوص پوکه معدنی وزن مخصوص پوکه معدنی سبکدانه کانیار نیز در بخش‌های مختلف معدن متفاوت است. به دلیل خاصیت پوزولانی وزن مخصوص آن بالاتر از اسکوریا است. با توجه به وزن گیری میانگین در دانه بندی‌های مختلف می‌توان وزن‌های زیر را اریه نمود: وزن مخصوص: پوکه معدنی دانه عدسی 850 الی 900 پوکه معدنی دانه نخودی – بادامی  750 الی 800 پوکه معدنی دانه پودری پوزولانی  950 تا 1000 کیلوگرم

پومیس پوزولان سبکدانه کانیار

پومیس پوزولان سبکدانه کانیار نوعی از پوکه معدنی است. اما این ماده معدنی ویژگی‌های متفاوتی نسبت به پوکه معدنی اسکوریا یا پوکه سفید دارد. برخلاف رنگ سیاه یا قهوه‌ای پوکه قروه، پومیس سبکدانه کانیار رنگی خاکستری مایل به سفید دارد. در تولید بتن‌های رنگ روشن یا دیوارهای پیش ساخته در آزمایشگاهها سرآمد دیگر انواع پوکه معدنی در کشور است. میزان تخلخل و فشردگی آن نسبت به اسکوریا کمتر بوده. در نتیجه از مقاومت فشاری بسیار بالایی برخوردار است. نسبت به پوکه معدنی تبریز آهک فعال ندارد. پس تجزیه ناپذیر و ضد موریانه است. برخلاف پوکه قروه که با سیمان به تنهایی ترکیب خوبی ندارد و اکثر بلوک سازان را وادار می‌کند تا از ماده معدنی ترکیبی دیگر استفاده کنند؛ پامیس پوزولان سبکدانه کانیار اختلاط بسیار عالی با سیمان دارد. در تولید قطعات سبک مصرف سیمان را به مقدار زیادی کم می‌کند.

دریافت قیمت پوکه معدنی

آیا وزن مخصوص پوکه معدنی یکی است؟

وزن مخصوص پوکه معدنی با توجه به نوع ماده معدنی و محل قرارگیری آن در معدن متفاوت است. در سایت‌های مختلف وزن‌های متنوع و مختلفی از انواع سایز پوکه معدنی خود ارائه می‌گردد. نکته‌ای که مورد توجه جمع کثیری از مشتریان در ایران است وزن پایین پوکه معدنی می‌باشد. هر چه وزن مخصوص پامیس کمتر باشد، بیشتر رضایت مشتریان را جلب می‌کند.

وزن مخصوص یعنی چه ؟

نسبت وزن یک ماده به حجم آن را وزن مخصوص گویند. وزن مخصوص با گاما (γ) نشان داده می‌شود.

وزن مخصوص پوکه پوزولان سبکدانه کانیار چه میزان است؟

پوکه پوزولان دانه عدسی 800 الی 850
پوکه پوزولان دانه نخودی – بادامی 700 الی 750
پوکه پوزولان دانه پودری پوزولانی 950 تا 1000 کیلوگرم

4.9/5 - (13 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا