پامیس

پامیس پوزولان چیست

پامیس پوزولان چیست ؟ پومیس درست تر است یا پامیس؟ سوالی که بارها پرسیده می‌شود. همانطور که می‌دانید طریقه نوشتن پامیس در انگلیسی Pumice است. تلفظ حرف«u» آ کوتاه خوانده می‌شود. بدین منظور برخی این حرف را به اشتباه « اوو» تلفظ می‌کنند. اما در محافل دانشگاهی مطمینا تلفظ پامیس را خواهید شنید. پس پیشنهاد می‌کنم محتوای علمی آموزشی امروز تحت عنوان پامیس پوزولان چیست را از دست ندهید.

پامیس پوزولان چیست Pumice

پامیس پوزولان چیست Pumice. در گذشته به سوالاتی مثل پوکه معدنی چیست؟ پومیس چیست؟ را بررسی کردیم. درباره پومیس، پامیس یا پوکه معدنی شرح مفصلی دادیم. اما مقاله امروز با دیدگاهی فنی‌تر به بررسی و تعریف پامیس پوزولان می‌پردازیم.
طبق توضیحات سازمان ملی استاندارد ایران تعریف پامیس پوزولان به شرح زیر است:

پامیس پوزولان یک شیشه سیلیسی حفره دار آتشفشانی است. پامیس به صورت انفجاری از دهانه آتشفشان‌ها خارج می‌شود. دانه‌های درشت تر پومیس به رنگ‌های سفید، خاکستری، صورتی، زرد کمرنگ یا قهوه‌ای دیده می‌شود.
دانه ریزتر از 2 میلی متر را پومیسیت یا پامیسیت گویند. دانه‌های درشتتر از 2 میلی متر را پامیس می‌نامند. به علت آن که در ترکیب پامیس و پامیسیت مقدار زیادی گاز و بخار آب می‌باشد حجم آنها نسبت به وزنشان خیلی بیشتر است. در نتیجه به نظر می‌آید معمولا وزن مخصوص آنها کمتر از 1 کیلوگرم بر متر مکعب است. پامیس را بدین علت پوزولان می‌نامند که به عنوان یک افزودنی می‌تواند با مواد دیگر ترکیب شود. این مساله در بتن بسیار حایز اهمیت است. پومیس از جمله پوزولان‌های طبیعی در صنعت بتن محسوب می‌‍شود.

در ادامه بعد از پاسخ به سوال پامیس پوزولان چیست ؟ فرصت را غنیمت می‌شماریم تا کمی درباره سنگدانه و سبکدانه نیز اطلاعاتی را در اختیار کاربران قرار دهیم.

سنگدانه چیست

بعد از اینکه به پرسش اصلی پست امروز تحت عنوان پامیس پوزولان چیست؟ بطور خلاصه پاسخ دادیم؛ سنگ دانه را می‌توان چنین تعریف کرد. سنگدانه هر ماده جامدی که از تعداد زیادی دانه تشکیل شده باشد گویند. سنگدانه در آب پایدار بوده. مخلوط آن با آب، قدرت
چسبانندگی مثل سیمان نباید داشته باشد.

قابل ذکر است، در عین پایدار و خنثی بودن، خواص سنگ‌دانه روی این عوامل تاثیر دارد. بر روی خواص بتن، ملات تازه و سخت شده مثل کارایی و مقاومت مکانیکی، سختی، خزش، جمع شدگی و دوام اثر دارد. در مخلوط سنگ دانه با سیمان، بهتر است خواص مکانیکی سنگ دانه مناسب و یک سنگدانه تمیز مصرف شود. اندازه دانه سنگ دانه در محدوده 75 میکرون تا 50 میلیمتر می‌باشد.
مواد کوچکتر و بزرگتر را به ترتیب پودر و قلوه سنگ یا پاره سنگ می‌نامند. سنگ دانه از نظر روش تهیه می‌تواند سنگ دانه طبیعی، شکسته، صنعتی و بازیافتی و از نظر جنس سنگ دانه سرامیکی، فلزی و آلی باشد.

دریافت قیمت پوکه معدنی

سنگدانه سنگین چیست

سنگدانه سنگین سنگ دانه‌ای که  کانی اصلی آن دارای چگالی دانه‌ای خشک شده در گرمخانه بیش از 3000 کیلوگرم بر متر مکعب است.

سنگدانه سبک / سبکدانه

سنگدانه‌های سبک که کانی اصلی آن دارای چگالی دانه‌ای خشک شده در گرمخانه کوچکتر یا مساوی 2000 کیلوگرم بر مترمکعب است. یا این که چگالی توده‌ای ذرات نرم و غیر متراکم آن در حالت خشک شده در گرمخانه کوچکتر یا مساوی 1200 کیلوگرم بر مترمکعب باشد.

 

تصویر پامیس پوزولان چیست

پامیس پوزولان سبکدانه کانیار چیست

پامیس پوزولان سبکدانه کانیار نوعی از پوکه معدنی است. اما این ماده معدنی ویژگی‌های متفاوتی نسبت به پوکه معدنی اسکوریا یا پوکه سفید دارد. برخلاف رنگ سیاه یا قهوه‌ای پوکه قروه، پومیس سبکدانه کانیار رنگی خاکستری مایل به سفید دارد. در تولید بتن‌های رنگ روشن یا دیوارهای پیش ساخته در آزمایشگاهها سرآمد دیگر انواع پوکه معدنی در کشور است. میزان تخلخل و فشردگی آن نسبت به اسکوریا کمتر بوده. در نتیجه از مقاومت فشاری بسیار بالایی برخوردار است. نسبت به پوکه معدنی تبریز آهک فعال ندارد. پس تجزیه ناپذیر و ضد موریانه است. برخلاف پوکه قروه که با سیمان به تنهایی ترکیب خوبی ندارد و اکثر بلوک سازان را وادار می‌کند تا از ماده معدنی ترکیبی دیگر استفاده کنند؛ پامیس پوزولان سبکدانه کانیار اختلاط بسیار عالی با سیمان دارد. در تولید قطعات سبک پامیس پوزولان سبکدانه کانیار مصرف سیمان را به مقدار زیادی کم می‌کند.

برای خرید انواع دانه‌بندی پومیس پوزولان سبکدانه کانیار با شماره‌های روی صفحه تماس بگیرید.

5/5 - (12 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا