پامیس

پوکه صنعتی

پوکه صنعتی چیست؟ فرق آن با لیکا چیست؟ امروز قرار است به پرسش‌های مختلفی مثل کاربرد و ویژگی‌های پوکه معدنی اشاره می‌کنیم. در مورد لیکا و تاریخچه آن نیز مطالبی را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم. پوکه صنعتی همان طور که از نامش پیداست حاصل تولید و فرآوری مواد در محیط صنعتی است. این ماده در کارخانه‌های صنعتی تولید می شود. به عنوان سبکدانه رسی منبسط شده در برخی از کارخانه‌های ایران به تولید می‌رسد.

پوکه صنعتی چیست

 

خرید پوکه صنعتی + مشاوره tel:09113771257

 

پوکه صنعتی چیست ؟ در گذشته به سوال پوکه معدنی چیست پاسخ دادیم. اما امروز قرار است در مورد محصول سبکدانه دیگری به نام پوکه صنعتی مطالبی را در اختیار شما قرار دهیم. همان طور که در بخش پامیس صحبت کردیم، پوکه اصطلاحی است سبک وزن. کاربرد پوکه در مصالح ساختمانی سبک چشمگیر است.

لیکا و پوکه صنعتی
شکل 1. لیکا و پوکه صنعتی

طبق گفته ی کارشناسان این ماده صنعتی، ایده اولیه تولید این نوع از پوکه، برگرفته از پوکه معدنی است. اما فرق آن با پومیس یا پوکه معدنی در این است که در کارخانجات تولید و فرآوری می‌شود. در حالی که پوکه معدنی مستقیم از معادن استخراج و در نهایت دانه‌بندی و به بازار عرضه می‌شود. پوکه صنعتی یا لیکا به دنبال کدام یک هستید؟ فرق آن با لیکا چیست؟

پوکه صنعتی یا لیکا

فروش پوکه صنعتی یا لیکا
شکل 2. پوکه صنعتی یا لیکا

پوکه های صنعتی یا لیکا همان طور که از نامش پیداست، حاصل تولید و فرآوری مواد در محیط صنعتی است. این ماده در کارخانه‌های صنعتی تولید می شود.

به عنوان سبکدانه رسی منبسط شده در برخی از کارخانه‌های ایران به تولید می‌رسد. یکی از معروفترین این کارخانه‌ها با برند لیکا است.

این نوع از پوکه در این کارخانه از انبساط خاک رس در کوره‌های گردان با دمای بالای 1200 سانتیگراد تهیه می‌شود. پوکه ی لیکا به دلیل تولید کارخانه‌ای آن به شکل مدور و گرد است. سطح بیرونی آن زبر است. بخش داخلی پوکه صنعتی دارای بافت سیاه رنگ یا قهوه‌ای است.

ویژگی‌های پوکه صنعتی یا لیکا

از مهم ترین ویژگی‌ها به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 1. وزن کم
 2. هدایت حرارت پایین
 3. افت صوتی مناسب
 4. مقاوم در برابر آتش
 5. پردوام و پایدار در برابر تغییرات شیمیایی

دریافت قیمت پوکه معدنی

تاریخچه پوکه های صنعتی یا لیکا

پوکه های صنعتی از جمله سبکدانه‌هایی هستند که همانند پوکه معدنی به منظور سبک سازی کاربرد دارند. علت دستیابی انسان ها به تولید این ماده صنعتی مصنوعی به تاریخ سبک سازی در ساختمان بر می‌گردد.

از دیرباز انسان بر کره ی خاکی زمانی که با صنعت ساختمان دست و پنجه نرم کرد، به دنبال تولید قطعات مقاوم و کم وزن بود. رومیان باستان در احداث معبد پانتئون از نوعی سبکدانه استفاده کردند. استادیوم کلوزیوم نیز همین روش را پیش گرفت.

در قرن ششم حتی در ساخت کلیسای صوفیای استانبول از سبکدانه‌ها به کار برده شد. بنابراین در قرن دوم پس از میلاد در معبد پانتئون سبکدانه پومیس یا پوکه معدنی استفاده شد. پس از 1000 سال سبکدانه پامیس در ساختمانی در واتیکان استفاده شد. به طور کلی می‌توان گفت، انگیزه تولید سبکدانه مصنوعی در صنعت کاران دنیا حاصل شناخت از پومیس بود.

در ایران نیز این نوع پوکه، با الگوبرداری از کشورهای توسعه یافته مثل آمریکا، انگلیس و … در سال 1357 آماده راه اندازی شد. کارخانه لیکا در ایران همانند انگلیس برند لیکا را برگزید و پوکه های صنعتی را تولید کرد.

بعضی از کشورهای دارنده پوکه صنعتی بدین قرار است: دانمارک، نروژ، سویس، سوئد، فنلاند ، انگلیس و ایران به نام Leca، چک واسلواکی، لهستان و روسیه با نام Keramzite، فرانسه ،بلژیک و پرتقال با نام Argex، ایتالیا با نام Laterlite و آلمان و اتریش  با نام Liapour (برگرفته از سایت لیکا).

در گذشته در مقاله ی پوکه صنعتی چیست به کاربرد و دیگر مشخصات این سبکدانه مصنوعی اشاره کردیم. به طور خلاصه می‌توان کاربرد پوکه های صنعتی یا لیکا را همانند کاربرد پامیس در حیطه ساختمان و عمران، کشاورزی، جاده سازی و … در نظر گرفت.

نام کارخانه ی پوکه صنعتی چیست

کارخانه لیکا
شکل 3. کارخانه لیکا

 سوالی که برخی مصرف کنندگان پوکه مطرح می‌کنند. در ایران کارخانه‌ای که پوکه صنعتی را تولید و عرضه می‌کند به نام اختصاری لیکا فعالیت دارد. لیکا مخفف عبارت انگلیسی Light Expanded Clay Aggregate به معنی دانه رس سبک منبسط شده است. در واقع مهندسین ایرانی به دنبال تولید مصالح سبک‌تر و غیر معدنی بودند.

در تولید پوکه ی صنعتی ماده اولیه خاک رس مورد استفاده قرار می‌گیرد. به صورت گل رس وارد کوره‌های مخصوص می شود. گل رس در دمای حرارتی بالا قرار گرفته و گازهای ایجاد شده دانه‌ها را منبسط می‌کنند. نهایتا مصالح سرده، حباب‌ هوا فضای خالی را پرکرده و سطح آن سخت می‌شود.

این ماده صنعتی نیز مانند پوکه معدنی با دانه‌بندی های متفاوت به صورت کارخانه‌ای تولید می‌شود. محصولات به صورت دانه‌بندی مخلوط ۲۵-۰ میلی‌متر وارد ســرند شده و به سه رده دانـه‌بنـدی زیر جداسازی می‌شوند.

 1. دانـه‌بنـدی ۴ – ۰ میلی متر
 2. دانه بندی ۱۰- ۴ میلی متر
 3. دانه بندی ۲۰- ۱۰ میلی متر

این نوع پوکه در مقایسه با پوکه معدنی دارای وزن مخصوص پایین است. زیرا یکی از اهداف این سبکدانه کارخانه‌ای سبک‌تر کردن وزن آن بود. طبق آمار سایت لیکا وزن مخصوص دانه های لیکا ۲۲۰-۳۲۰ kg/m3 و وزن مخصوص بتن لیکا در حالت متراکم ۹۵۰ kg/m3 و در حالت غیر متراکم ۷۰۰ kg/m3 می‌باشد. وزن کم دانه، به دلیل فضای خالی داخل دانه‌ها است که بر حسب دانه بندی، بین ۷۳ تا ۸۸ درصد فضای کل را اشغال می‌کند.

کاربرد پوکه صنعتی چیست

کاربرد این نوع از پوکه ها نیز همانند کاربرد پوکه معدنی است. به صورت فله جهت شیب بندی بام ساختمان‌ها استفاده می‌شود. به عنوان پرکننده در کف سازی‌ها. به عنوان ماده اولیه جهت تولید قطعات بتنی سبک عایق و هم چنین پانل‌های غیر بار مخصوصا در دیوار کاربرد دارد. به طور خلاصه کاربرد پوکه صنعتی در کشاورزی، ساختمان و نساجی همانند پوکه معدنی مورد استقبال بازار قرار گرفته است.

ویژگی پوکه صنعتی چیست

 • تراکم ناپذیری: دانه های لیکا در مقابل فشار مکانیکی دایمی و یا بار گزاری مکرر، فشرده نمی‌شوند و نسبت درصد هوای موجود، ثابت می ماند.
 • جذب آب: وجود منافذ درونی بسته، ساختمان سلولی بخصوص و وجود لایه روکش. این ساختار باعث کاهش چشم گیر میزان جذب آب دانه های لیکا نسبت به سایر سبک دانه ها (پوکه ها) می‌شود. جذب آب دانه‌های لیکا حداکثر به ۱۸ درصد وزن آن محدود می شود.
 • واکنش ناپذیری: دانه های لیکا، مانند پوکه معدنی سبکدانه کانیار با pH حدود ۷ می باشد. از نظر شیمیایی خنثی و فاقد هر گونه مواد معدنی واکنش پذیر می باشد. بنابراین باعث هیچ نوعی از خورندگی و پوسیدگی سایر اجزا نمی‌شود.
 • مقاوم در برابر یخ زدگی: این دانه‌ها در برابر یخ زدگی واکنش خاصی نشان نمی‌دهند.
 • عمر مفید: عمر مفید بسیار بالایی دارند. وزن مخصوص پوکه صنعتی چه میزان است؟ پوکه صنعتی به عنوان یک سبکدانه مصنوعی است.

این ماده در دنیا با اسامی مختلفی مشهور است. در ایران به نام لیکا تولید می‌شود. کارخانه آن در ساوه  این سبکدانه صنعتی را تولید می‌کند.

میزان وزن مخصوص پوکه صنعتی
شکل 4. میزان وزن مخصوص پوکه صنعتی

وزن مخصوص پوکه های صنعتی چه میزان است؟ این پوکه ها به عنوان یک سبکدانه مصنوعی می باشند. این ماده در دنیا با اسامی مختلفی مشهور است. در ایران به نام لیکا تولید می‌شود. کارخانه آن در ساوه  این سبکدانه صنعتی را تولید می‌کند.

وزن مخصوص پوکه صنعتی چیست

این نوع از پوکه ها در ایران با نام لیکا، از رس منبسط شده ساخته شده است.

 • ابتدا در کشورهای اروپایی و امریکایی تولید شد.
 • شکل آن گرد و سطح زبری دارد.
 • رنگ آن قهوه‌ای است.
 • بافت داخلی آن سیاه رنگ است.

در روش تولید دانه‌ها ابتدا خاک رس از معادن به واحد فرآوری کارخانه انتقال داده می‌شود. بعد از آن نمونه‌گیری می‌شود. میزان مواد شیمیایی مزاحم حذف و بررسی کامل صورت می‌گیرد. بعد از آبدهی به صورت گل رس به کوره گردان وارد می‌شود.

گل رس در دمای 1200 درجه سانتی گراد وارد می‌شود. گازهای حاصل از آن دانه‌ها را منبسط می‌کند. هزاران خلل و فرج در دانه‌ها ایجاد می‌شود. با سرد شدن مصالح، حباب‌های هوا به صورت فضاهای منفذ باقی‌مانده و سطح آنها سخت می‌شود.

پس از مرحله تولید در کارخانه به صورت دانه‌بندی مخلوط ۲۵-۰ میلی‌متر وارد ســرند می شود.

پوکه صنعتی به سه رده دانه بندی  ۴ – ۰، ۱۰- ۴ و ۲۰- ۱۰ میلی متری جداسازی می‌شود.

 • وزن مخصوص دانه‌های لیکا ۲۲۰ تا ۳۲۰ kg/m3 است.
 • وزن پوکه صنعتی بتن لیکا در حالت متراکم ۹۵۰ kg/m3 می‌باشد.
 • در حالت غیر متراکم  وزن مخصوص پوکه صنعتی و بتن آن ۷۰۰ kg/m3  می باشد.

وزن مخصوص این پوکه ها خیلی پایین‌تر از وزن مخصوص پوکه معدنی است. این کاهش وزن به دلیل فضای خالی داخل دانه‌ها است. پوکه های صنعتی بر حسب دانه بندی، بین ۷۳ تا ۸۸ درصد فضای کل را اشغال می کنند.

فروش پوکه صنعتی

همان طور که در بالا اشاره شد این نوع از پوکه ها در این کارخانه از انبساط خاک رس در کوره‌های گردان با دمای بالای 1200 سانتیگراد تهیه می‌شود. پوکه لیکا به دلیل تولید کارخانه‌ای آن به شکل مدور و گرد است. سطح بیرونی آن زبر است. بخش داخلی این پوکه دارای بافت سیاه رنگ یا قهوه‌ای است.

در تولید این نوع پوکه ماده اولیه خاک رس مورد استفاده قرار می‌گیرد. بصورت گل رس وارد کوره‌های مخصوص می شود. گل رس در دمای حرارتی بالا قرار گرفته و گازهای ایجاد شده دانه‌ها را منبسط می‌کند. نهایتا مصالح سرد شده، حباب‌ هوا فضای خالی را پرکرده و سطح آن سخت می‌شود.

از مهم ترین ویژگی‌های پوکه لیکا

 1. وزن کم
 2. هدایت حرارت پایین
 3. افت صوتی مناسب
 4. مقاوم در برابر آتش
 5. پردوام و پایدار در برابر تغییرات شیمیایی.

در صورت تمایل به خرید از این محصول با شماره های زیر تماس حاصل نمایید. زارع :  09144974210 _09113771257

طرز کشت پوکه صنعتی برای گلدان
شکل 5. طرز کشت با پوکه صنعتی برای گلدان

پوکه های صنعتی برای گلدان مناسب هستند یا نه؟ آیا طرز کشت لیکا در گلدان را می‌دانید؟ پاسخ این سوالات را خلاصه و مفید در این پست بخوانید.

پوکه صنعتی برای گلدان چه فوایدی دارد؟

پوکه های صنعتی از جمله سبکدانه‌هایی هستند که همانند پوکه معدنی برای سبک سازی کاربرد دارد. علت دستیابی انسان ها به تولید این ماده صنعتی مصنوعی، به تاریخ سبک سازی در ساختمان بر می‌گردد.

در تولید پوکه صنعتی ماده اولیه خاک رس مورد استفاده قرار می‌گیرد. به صورت گل رس وارد کوره‌های مخصوص شده. گل رس در دمای حرارتی بالا قرار گرفته و گازهای ایجاد شده دانه‌ها را منبسط می‌کند. نهایتا مصالح سرد شده. حباب‌ هوا فضای خالی را پرکرده و سطح آن سخت می‌شود. کاربرد لیکا یا پوکه صنعتی را می‌توان تیتروار این چنین بیان کرد:

 1. مصرف لیکا در کشاورزی
 2. در طراحی و ساخت چمن ورزشی
 3. باغبانی و گلکاری
 4. در صنعت ساختمان
 5. بتن سبک پرکننده
 6. تصفیه آب و فاضلاب
 7. زهکشی
 8.  کشت آبی
 9. صیفی‌جات گلخانه‌ای
 10. گلدان‌های آپارتمانی
 11. شیب بندی
 12. راه سازی و جاده سازی

قبل از اینکه درباره کشت لیکا در گلدان صحبت کنیم، بهتر است توضیح دهیم که فرق لیکا و لیکاپون چیست؟

لیکا نام برند پوکه صنعتی است. از آنجا که لیکا از نظر آنالیز مناسب کشاورزی به طور کامل نخواهد بود. لذا کارخانه، خط تولید جداگانه‌ای برای تولید لیکای کشاورزی در نظر گرفت. از این رو نام آن را لیکاپون گذاشت. در کشاورزی و باغبانی از پوکه صنعتی به نام لیکاپون یاد می‌شود.

روش کشت پوکه صنعتی برای گلدان

ابتدا محل مورد نظر برای تعویض گلدان را بررسی کنید. مثلا در شرایط هوای خیلی سرد یا گرم یا جریان تند مستقیم هوا تعویض گلدان صورت نگیرد. پس رطوبت کافی و دمای مناسب و جریان هوای مناسب را مد نظر داشته باشید.

قبل از استفاده از “پوکه یا لیکاپون” حتما دانه‌های کمی درشت‌تر را با آب گرم شستشو دهید. پس توجه کنید که بعد از کم شدن رطوبت آن مورد استفاده قرار گیرد.

گل و گیاه خاصی که مد نظرتون هست را از گلدان با احتیاط بدون آسیب رسیدن به ریشه وارونه و خالی کنید.

بهتر است با کمک یک افشانه یا ظرف اسپری آب، مقداری آب ولرم بریزید. روی خاک و ریشه مه افشانی کنید. این روش بخاطر این است که خاک را تا حدودی از روی ریشه با افشانه آب کم کنید و ریشه خودش را نشان دهد.

انتها یا ته گلدان خود را را توجه به اندازه گلدان، 2 تا 8 سانتی متر از دانه‌های لیکاپون پر کنید. خاک مورد نظر خود را با توجه به نوع گیاه خود انتخاب کنید. با مقداری دانه پوکه صنعتی مخلوط نمایید. با توجه به فضای گلدان، حدود 2 تا 30 سانتی متر از این مخلوط انتهای گلدان بریزید. قبل از ترکیب، این مخلوط را به خوبی مه افشانی کنید. این ترکیب به عنوان بستر ریشه در نظر گرفته می‌شود.

وقتی ریشه را به آرامی روی بستر گذاشتید با مقداری دانه لیکای ریز پر نمایید. این کار را بدون آسیب به ریشه انجام دهید. دانه متوسط را مجددا روی بخش قبلی بریزید. این دانه را قسمت شروع ساقه پر کنید.

دانه متوسط که مخلوطی از سه سایز لیکاپون است را روی بخش قبلی بریزید. بعد از کشت با لیکاپون پیشنهاد می‌شود گیاه را هر روز به مدت یک هفته با آب ولرم مه پاشی کنید. البته ناگفته نماند شرایط آبیاری گیاهان با هم متفاوت هستند.

برای سفارش و خرید لیکا و لیکاپون مستقیم از کارخانه با سبکدانه کانیار در تماس باشید: 09144974210

قیمت پوکه معدنی کلیک کنید  قیمت پوکه معدنی

 

امیدوارم مقاله ی ” پوکه صنعتی ” مورد توجه شما دوستان عزیز قرار گرفته باشد. در بخش نظرات و پیشنهادات با ما در ارتباط باشید.

تلخیص از سایت لیکا

5/5 - (19 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا