پوکه معدنی در تصفیه خانه چه کاربردی دارد؟ امروزه استفاده از پوکه معدنی در تصفیه خانه بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. فیلتر مهمترین مساله در یک تصفیه خانه است. استفاده از پومیس در تولید و فیلتراسیون انواع نوشیدنی‌ها جایگاه ویژه‌ای نسبت به دیگر مواد طبیعی دارد. فاضلاب، آبی است که پس از استفاده انسانها از آب شیرین برای مصارف خانگی، تجاری و صنعتی بوجود می آید.

کاربرد پوکه معدنی در تصفیه خانه های آب و فاضلاب

پوکه معدنی یک جایگزین قوی برای شن و پودر زغال سنگ anthracite است. در واقع پومیس یک وسیله قدرتمند در شفاف سازی مواد است. دلایل عمده کاربرد فیلتر پوکه معدنی بدین شرح است:

  • ساختار پوکه معدنی به شکلی است که دارای چگالی پایین است. خاصیت پامیس طوریست که عمر دستگاه‌های فیلتراسیون شیمیایی را طولانی نگه ‌می‌دارد. ضمنا تاثیرات شیمیایی را بی‌اثر می‌کند.
  • جنس پوکه معدنی در فیلتراسیون به شکلی است که در فیلترهای چند سطحی در سرعت و فشار بالا کاملا جوابگوی کار است. بازسازی فیلترهایی که از پوکه معدنی استفاده می‌کنند بسیار کم هزینه است. پوکه معدنی در تصفیه خانه ویژگی متمایزی نسبت به دیگر مواد دارد، از جمله ماده معدنی است که کم وزنی آن مورد توجه این صنعت می‌باشد.

مراحل تصفیه آب در سه بخش صورت می‌گیرد. بخش اولیه آن شامل آشغال گیری و حذف آلاینده‌های شناور و نامحلول در آب است.

تصفیه آب در بخش دوم، هوا با فاضلاب مخلوط شده و باعث فعال شدن میکروب‌هایی می‌شود که بار آلودگی موجود در فاضلاب را مصرف کرده. سپس تبدیل به لجن می‌کنند (بیومس). آب عاری از لجن نیز به مخزن آب تمیز (مخزن زلال سازی) فرستاده می‌شود.

در تصفیه تکمیلی آب زلال شده برای حذف ناخالصی‌های معلق باقی مانده نیاز به فیلتر شنی یا پومیسی است. در پایان نیز برای از بین بردن باکتری های موجود، با استفاده از کلرزنی، ازن زنی یا اشعه فرابنفش گندزدایی می گردد.

قیمت پوکه معدنی  کلیک کنید    قیمت پوکه معدنی

 

استفاده در تصفیه خانه‌های فاضلاب

پامیس در تولید آب آشامیدنی پاکیزه و سالم نقش دارد. فرایند اسمزی معکوس  Reverse Osmosis Processes با کمک پوکه معدنی در فیلتراسیون مشهود است. بکارگیری روش Biomass در احیای فرایند هوازی موثر است.  

فیلترهای شنی برای بستر عمیق در آب آشامیدنی و تصفیه فاضلاب بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مطالعه‌ای علمی، شن و پامیس به عنوان یک مدیای تصفیه در شرایط فیلتراسیون سریع مورد استفاده قرار گرفت. نتایج عملکرد برای هر دو مقایسه شد.

عملکرد حذف کدورت و head losses به عنوان میزان عملکرد فیلتراسیون، عمق بستر و اندازه ذرات مورد، بررسی قرار گرفت. نتایج به دست آمده نشان می‌دهد پامیس کاربرد بالایی در این نوع تصفیه خانه‌ها دارد. علاوه بر آن در بستر سازی فیلترها مصرف پومیس از پتانسیل بالایی برخوردار است.

4.9/5 - (20 امتیاز)