پامیس

پوکه معدنی پای گلدان

پوکه معدنی پای گلدان تقاضای بسیاری از مشتریان گلکار ما است. این روزها به منظور حفظ سلامت خاک، افزایش مقاومت گیاه، هوادهی خاک گلدان و نگهداری آب و ده‌ها دلیل دیگر از پوکه معدنی استفاده می‌کنند.

کاربرد پوکه معدنی پای گلدان

کاربرد پوکه معدنی پای گلدان را با معرفی پودری پوزولان سبکدانه کانیار  آغاز می‌کنیم. ویژگی پوکه معدنی کانیار به صورتی است که از عناصر مفید و مکمل خاک تشکیل شده است. چندین تحقیق علمی صورت گرفته درباره پامیس کانیار این موضوع را اثبات کرده است. دکتر قاسمی و دکتر عمادی از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری بر روی تأثیر بسترهای مختلف کاشت بر اجزای عملکرد و عناصر معدنی کلم بروکلی تحقیق کردند. پومیس کانیار در کنار نمونه‌ای دیگر بستر طبیعی، تاثیر مهمی بر عملکرد رشد گیاهان داشته است. همچنین محققین گزارش کردند که کاهوهای برداشت شده از بسترهای معدنی نظیر پرلیت و پامیس میزان ماده خشک، کلروفیل، منیزیم، منگنز و آهن بیشتری نسبت به کشت خاکی داشتند.

کاربرد پودری پوزولان کانیار پای گلدان 

اگر از پوکه معدنی پوزولانی در گلکاری استفاده کنیم تاثیر متفاوتی نسبت به دیگر انواع پامیس بر روی خاک خواهد داشت. تاثیرات مهمی در گیاه نیز دیده می‌شود از جمله موارد زیر می‌توان نام برد:

با استفاده از پوکه معدنی در پای گلدان تغییرات متفاوتی دیده می‌شود:

  • افزایش ضریب جذب گیاه
  • عامل رشد و تقویت گیاه
  • افزایش مقاومت گیاه در مقابل فساد و بیماری‌ها
  • جلوگیری از سوختگی ریشه گیاهان و بهبود رشد ریشه گیاه
  • افزایش ارتفاع شاخ و برگ تعداد پنجه‌ها و انشعابات گیاهان و درختان
  • استفاده گیاه از تمام عناصر موجود خاک به سبب بالا بودن خاصیت تبادل یونی این خاک (پودی پوزولان سبکدانه کانیار)

دلایل بیشمار دیگری برای پوکه معدنی کانیار در گلدان می‌توان مطرح کرد از جمله:

این نوع پوکه معدنی از شوری خاک می‌کاهد. PH خاک را کنترل و متعادل در حد مطلوب تنظیم می‌کند. اکسیژن مود نیاز خاک را تامین و بهبود تهویه خاک را سبب می‌شود.

قیمت پوکه معدنی  کلیک کنید    قیمت پوکه معدنی

 

مصرف پومیس پوزولانی در اصلاح خاک گلدان و مزارع

خاک‌های کشاورزی و باغبانی اغلب یا به صورت ماسه‌ای هستند. یا به صورت رسی. خاک‌های ماسه‌ای به دلیل فاصله دار بودن دانه‌ها، تمایل به حفظ رطوبت و شرایط خنثی در آنها کم است. در حالی که در خاکهای رسی هوا به سختی جابجا شده و زهکشی نیز در آن به سختی صورت می گیرد.

هر چند که خاصیت تراکم پذیری در آنها بهتر است. اضافه نمودن پومیس در هر نوع این خاک‌ها باعث تعدیل شرایط و بهبود شرایط خاک می‌شود.

اثر پومیس در خاک های ماسه‌ای به صورت کاهش فاصله ذرات، افزایش قابلیت جذب رطوبت و حفظ و نگهداری آن و افزایش تمایل به شرایط خنثی می باشد. ولی نتیجه بکارگیری آن در خاکهای رس عبارتند از؛

1- ایجاد فضاها و منافذ کافی جهت زهکشی و جابجا شدن هوا

2- کاهش ترک خوردگی های خاک

3- جلوگیری از تراکم خاک

4- بهبود توزیع و انتشار ریشه گیاه در خاک

5- بهبود رشد و نمو گیاه در هر فصل و موقعیت مکانی

 

 

برای مطالعه بیشتر:

پوکه معدنی در باغبانی

پوکه معدنی در کشاورزی

 

4.9/5 - (12 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا