بلوک

بلوک بتنی سبک

بلوک بتنی سبک چه نوع بلوکی است؟ با توجه به اینکه کشور ایران بر روی گسل‌های فراوان زلزله قرار گرفته است، به جرات می‌توان گفت ایران کشوری زلزله خیز است.

بلوک بتنی سبک

لازم به ذکر است از سال 1900 تا سال گذشته یعنی سال 2020 در کشور ما حدود 33 هزار زلزله بزرگ ثبت شده است. مهمترین این زمین لرزه‌ها حدود 6 تا 7 ریشتر بوده که متاسفانه در  سال‌های اخیر در شهر بم (1382) و ازگله (1396) رخ داده است. (روزنامه آرمان ملی)

استفاده از مصالح سنتی و غیر اصولی و عدم نظارت سازمان‌های مرتبط استاندارد در گذشته، موجب افزایش وزن سازه شده این مساله یکی از مشکلات قابل تامل در وقوع زلزله بوده و هست. تخریب ساختمان‌ها بخصوص در مناطق غیرشهری در وقوع زلزله مشکلی است که سالها کشور عزیزمان را درگیر کرده است. از این رو مقاوم سازی ساختمان و سبکسازی از جمله اهداف سازمان‌های ناظر و مقررات ساختمان می‌باشد.

به کار بردن مصالح جدید با جدیدترین تکنولوژی دنیا با هدف سبکسازی امروز در کشور رونق زیادی پیدا کرده است. هدف از سبکسازی، کاهش بار مرده ساختمان، کم شدن هزینه‌های تولید و اجرا و نهایتا مصرف بهینه در انرژی، تولیدکنندگان را به سمت تولید مصالح سبک ساختمانی سوق داد.

انواع بلوک بتنی

این روزها تولید بلوک بتنی سبک در انواع مختلف با مصالح متفاوت در بازار مصالح موجود است. به عنوان نمونه بلوک بتنی سبک معدنی، بلوک سبک صنعتی، بلوک‌های گازی رایج‌ترین بلوک‌ها در خط تولید است. برای نمونه به برخی از انواع بلوک بتنی سبک اشاره می‌کنیم:

 

برای خرید انواع دانه‌های پومیس پوزولان سبکدانه کانیار با ما در تماس باشید. 09144974210

بلوک بتنی سبک معدنی

بلوک معدنی همانطور که از نام آن مشخص است از ریز دانه سبک پامیس تولید می‌شود. این دانه‌ها بطور طبیعی در مناطق معدن خیز ایران یافت می‌شود. دانه پامیس یا پوکه معدنی بعد از برداشت و استخراج جداسازی شده و برای مصارف صنعتی، ساختمانی و کشاورزی به بازار عرضه می‌شود.

کاربرد پوکه معدنی بسیار متفاوت است. این ماده معدنی ارزشمند در حیطه‌های مختلف بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به دلیل ویژگی متمایز بلوک معدنی نسبت به بلوک‌های غیر سبک این مشخصات را به خود اختصاص داده‌اند: وزن کم و سهولت کار در تولید، نهایتا هزینه و زمان اجراء در تولید این نوع بلوک‌ها کاهش می‌یابد. ضمنا در تولید این نوع بلوک حمل و نقل آسان می‌گردد.

همچنین سبکی بلوک‌های معدنی نقش مؤثری در کاهش وزن ساختمان دارند. از آنجا که نیروی زلزله وارد بر سازه، رابطه‌ی مستقیم با وزن سازه دارد با استفاده از بلوک سبک مقاوم نیروی موثر زلزله و در نتیجه ابعاد سازه کاهش می‌یابد. ناگفته نماند وزن دیوار چیده شده با بلوک‌های سبک در مقایسه با مصالح سنتی مانند آجر 2/7 برابر کمتر است .

برای مطالعه بیشتر: بلوک سبک معدنی چیست

بلوک بتنی سبک صنعتی

بلوک بتنی صنعتی

بلوک صنعتی از سبکدانه رس منبسط که در کارخانه فرآوری می‌شود تشکیل شده است.

یکی از مهمترین فرآورده‌های لیکا در ایران بلوک‌های سبک صنعتی یا بلوک لیکا می‌باشد. این نوع بلوک از مخلوط سبک دانه‌ها با سیمان و آب بدست می‌آید. برای حفظ سبکی این فرآورده‌ها، ریزدانه طبیعی از بتن حذف شده و محصول نهایی دارای تخلخل بالاتری نسبت به بتن نیمه سبک می‌گردد.

جرم حجمی بلوک‌های سبک ساختمانی صنعتی کمتر از ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب و مقاومت آنها حداقل ۲۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می‌باشد.

ضخامت جداره بلوک‌های توخالی برای بهره گیری بیشتر از ویژگی عایق بودن آنها بیشتر از  جداره بلوک‌های سیمانی معمولی است که حدود ۳ سانتی متر می‌باشد.

برای مطالعه بیشتر درباره این پیشنهاد می‌کنم مقاله بلوک صنعتی را مطالعه نمایید.

بلوک بتنی سبک گازی

هر بلوک سبکی که بتوان در آن تخلخل بالایی ایجاد نمود را می‌توان به عنوان بلوک گازی در نظر گرفت. بطور کلی بلوک‌های سبک اتوکلاو شده متخلخل را بلوک گازی می‌نامیم. البته از طریق روش‌های معمولی نیز این بلوک‌ها تولید می‌شود. استحکام مکانیکی و استحکام کششی از ویژگی‌های عمده بلوک‌های گازی است. در ادامه بطور مشروح به اهمیت و تاریخچه این نوع بلوک بتنی سبک می‌پردازیم.

تاریخچه بلوک گازی

بلوک گازی چیست و چه کارایی دارد؟

بلوک گازی معمولا با دو روش اتوکلاو و غیر اتوکلاو یا معمولی تولید می‌شود. روش تولید بلوک غیر اتوکلاو شده با اتوکلاو متفاوت است. در روش اتوکلاو به ملات سیلیس و آهک اضافه می‌کنند. بر اساس واکنش‌های شیمیایی ایجاد حباب شده، این اتفاق در دمای حرارت بالا صورت می‌گیرد.

اهمیت بلوک گازی

در سال های اخیر، با توسعه بازار ساخت و ساز، نیاز به استفاده از موادی با انعطاف پذیری، امنیت و پایداری بیشتر به منظور بالا بردن بهره‌وری و کیفیت ساختمان‌ها افزایش یافته است. در ایران نیز بازار ساخت و ساز مسکن سالانه در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد سرمایه کشور را به خود اختصاص می‌دهد. تقاضای مستمر و افزایش روز افزون نیاز به مسکن در ایران مسؤولان را به چاره جویی در رفع این مشکل سوق داده است. اولین حرکت در در این راستا، وعده تولید یک میلیون و پانصد مسکن جدید توسط دولت پیشین در قالب طرح مسکن مهر می باشد.

پیش بینی کارشناسان نشان می‌دهد که با استفاده از روش‌های سنتی تحقق این اهداف امکان پذیر نمی‌باشد. به علاوه در روش های سنتی سالانه حدود ۳۰% انرژی بکار گرفته شده که بالغ بر ۶ میلیارد دلار را در بر دارد، به هدر می‌رود بنابر این به منظور کاهش اتلاف انرژی در ساختمان و نیز تسریع ساخت و ساز مسکن، استفاده از فناوری‌های جدید در تولید مسکن مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. در همین راستا ۶۵ فناوری نوین ساختمانی در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مورد تایید قرار گرفته است. یکی از این فناوری‌ها بتن سبک گازی است که به دلیل دارا بودن ویژگی‌های چشم گیر از نظر سهولت کاربرد در ساخت و ساز و نیز خواص مناسب آن به عنوان عایق صوتی و حرارتی جایگزینی مناسبی برای آجرهای فشاری است.

بتن سبک گازی چیست

بتن گازی در دهه‌ی ۱۹۲۰ در کشور سوئد تولید گردید. انگیزه‌ی تولید آن دستیابی به ماده ای با خواص چوب نظیر سبکی عایق‌بندی حرارتی و قابلیت برش و شکل دادن و در عوض بدون معایب چوب همانند قابلیت اشتعال و فساد پذیری آن بود. پس از سال ۱۹۵۰ ساخت آن در کشور های دیگر نیز آغاز شد.

امروزه این محصول به طور گسترده‌ای در موارد مسکونی، تجاری و ساختمان‌های صنعتی استفاده می‌شود و تقریبا توسط ۳۵۰ کارخانه در جهان تولید شده. حدود ۴۰٪ از تمام ساختمان‌های ساخته شده در انگلستان با استفاده از بتن‌های سبک گازی تولید می‌شوند.

در کشور ژاپن این مواد به رایج‌ترین مصالح ساختمانی در ساخت و ساز تبدیل شده‌اند. در ایالات متحده علی رغم مخالفتهای شدیدی که با این ماده صورت گرفت بالاخره در سال ۱۹۹۶ به بازار معرفی شد و کاربرد آن به سرعت در حال گسترش است.

در کشور امارات متحده عربی حداقل هفت واحد تولید AAC تأمین مصالح برای ساخت و ساز های بسیار انبوه و مرتفع را در این کشور به عهده دارند و نمونه بارز آن برج العرب می‌باشد که با این نوع مصالح ساخته شده است. در حال حاضر این محصول به روش های مختلف و نام های متفاوت در بسیاری از کشورها تولید می‌شود.

محصولاتی که تحت نامهای تجاری ثبت شده نظیر H + H , Unipol , siporex ، Dur0x ، Hebelex Stong تولید و عرضه می‌شوند همگی بتن گازی می‌باشند که در نسبت‌های اجزاء مواد اولیه، روش برش دادن بتن و مراحل پیش و پس فرآیند تفاوت‌هایی با هم دارند. (باستانی و همکاران، 1390، کنگره ملی عمران)

روشهای تولید بلوک سبک بتنی

روش تولید بلوک بتن سبک بتنی با استفاده از دانه‌های سبک معدنی و صنعتی انجام می‌شود. این دانه‌ها مثل پوکه معدنی، پرلیت، ورمیکولیت، لیکا یا رس منبسط، پلی استایرن و … است. البته آنالیز اختلاط در انواع بلوک متفاوت است.

بتن سبک از هر یک از دانه‌های فوق ساخته می‌شود ملات هایی را تشکیل می‌دهند که وزن حجمی، مقاومت فشاری و کیفیت مخصوص به خود دارند. اما بتن‌هایی که در آن رزین‌های شیمیایی خاص، پوزولان‌ها یا افزودنی‌های بتن اضافه می‌شود، در نتیجه بتن‌های سبکی تولید می‌شود که حاصل این نوع تولید بلوک یا پانل با کیفیت بالا از لحاظ فنی هستند. ناگفته نماند این نوع بلوک سبک به دلیل کیفیت متفاوت قیمت آن بالا است.

ملات بتن سبک از ترکیب آب و سیمان حاصل می‌شود. این نوع ملات به وسیله انواع دستگاه ساده بلوک زنی تخم کن یا ثابت و یا ماشین آلات تمام اتوماتیک بلوک‌های مختلفی مثل بلوک سبک دیواری، بلوک سبک سقفی را تولید می‌کند.

دریافت قیمت پوکه معدنی

4.8/5 - (11 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا