بلوک

بلوک عایق و سبک و مواد تشکیل دهنده

بلوک عایق از چه موادی ساخته می‌شود؟ از قسمت‌های مختلف یک ساختمان، میزان هدر رفت انرژی متفاوت است. جالب است بدانیم بیشترین میزان هدر رفت انرژی مربوط به دیوارهای جانبی ساختمان است. در صورت استفاده از مصالح سبک و عایق از این مقدار هدر رفت جلوگیری می‌شود.

بلوک عایق و سبک چیست؟

بلوک عایق” محصولی است پایه سیمانی دارد. در کارخانه‌های تولید بلوک سبک، با توجه به مواد تشکیل دهنده و نیز فرایند تولید، این نوع بلوک کاملا سبک و عایق می‌باشد. تولید این بلوکها در کارخانه‌های معتبر و مدرن با بالاترین استانداردهای تولیدی انجام می‌پذیرد.

مواد سبک تشکیل دهنده بلوکهای عایق

مواد سبک تشکیل دهنده بلوکهای عایق سبک به شرح زیر است:

معمولا در این نوع از بلوک‌های سبک علاوه بر پوکه معدنی، از پرلیت با وزن مخصوص توده‌ای (کمتر از ۱۵۰ کیلوگرم در هر متر مکعب) استفاده می‌شود. البته ناگفته نماند پامیس پوزولان نیز با بیشترین میزان مقاومت فشاری در بین سبکدانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دریافت قیمت پوکه معدنی

در عایق کاری ساختمان توجه به نکات زیر حایز اهمیت است:

ضریب تشعشع و ضریب انعکاس

ضریب تشعشع یک ماده با (e) نشان داده می‌شود. تعریف آن از این قرار است: نسبت میزان تابش انرژی حرارتی آن ماده به میزان تابش انرژی حرارتی یک جسم سیاه در یک دمای یکسان. در یک جسم سیاه ۱=e درحالی که در مواد معمولی 1>e می‌باشد. ضریب تشعشع یک کمیت بدون واحد است.

همچنین برای مواد ضریب انعکاس تعریف می‌شود. ضریب انعکاس متمم ضریب تشعشع است. و مقدار انرژی حرارتی است که ماده انعکاس می‌دهد. به عبارت ریاضی:

(ضریب تشعشع -۱) = ضریب انعکاس

هرچه مقدار ضریب انعکاس یک ماده بیشتر باشد (و ضریب تابش کمتری داشته باشد)، آن ماده برای استفاده به عنوان عایق ضد تابش مناسب تر خواهد بود.

در ساخت بلوک عایق به عواملی مانند ظرفیت گرمایی و گرمای ویژه، ضریب هدایت گرمایی و مقاومت حرارتی توجه ویژه می‌شود.

 

4.9/5 - (16 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا