طریقه ساخت بلوک های سبک

طریقه ساخت بلوک های سبک چطور صورت می‌گیرد؟ امروزه بیشتر بلوک‌های سبک در کارخانجات مدرن خودکار و نیمه اتوماتیک تولید و به بازار عرضه می‌شود. بدین رو در این مقاله تلاش می‌شود تا نحوه تولید مکانیزه بلوک سبک نیز ارایه گردد.

طریقه ساخت بلوک های سبک

در این مطلب قرار است طریقه ساخت بلوک‌های سبک استاندارد را در کارگاه‌ها و کارخانجات توضیح داده شود. بلوک‌ سبک سیمانی مورد نظر در شرایط استاندارد از سیمان های هیدرولیکی، سبکدانه‌های پایه معدنی، (طبیعی یا مصنوعی) که ترکیبی از سبکدانه‌های معدنی و آلی (طبیعی یا مصنوعی)، در صورت لزوم افزودنی‌های مناسب و آب ساخته می‌شوند. مواد اولیه، نسبت‌های اختلاط، روش تولید و نوع عمل آوری در فرآیند سخت شدن بلوک باید به گونه‌ای انتخاب شوند که الزامات مندرج در استاندارد را برآورده سازد.

سبکدانه‌های ساخت بلوک سبک از جمله دانه‌هایی مانند پوکه معدنی، رس منبسط شده است. البته گاهی این سبک دانه‌ها مخلوطی از هر دو است. سبک دانه‌های ساخت بلوک سبک می‌تواند هر نوع سبکدانه پایه معدنی یا سنگدانه‌ای که بلوک ساخته شده با آن بتواند الزامات استاندارد را برآورده سازد، قابل استفاده است. همچنین ترکیبی از سبک دانه‌های معدنی و آلی نیز در ساخت بلوک‌های سیمانی سبک استفاده می‌شود.

 

طریقه ساخت بلوک‌های سبک اتوکلاو

طریقه ساخت بلوک های سبک در کارخانجات تمام اتوماتیک بدین شرح است: برخی از دستگاههای بلوک زنی پیشرفته کاملا اتوماتیک هستند و بدون دخالت انسان پروسه تولید طی می‌شود. یکی از کارخانجات تولید بلوک سبک شرکت قالبریزان است. بنابراین نحوه تولید بلوک توسط دستگاه‌های تمام اتوماتیک در این شرکت را بطور خلاصه توضیح می‌دهیم.

در ابتدا سیمان به همراه پوکه معدنی روی تسمه‌ی نقاله وارد می‌شود. مقدار سیمان و پوکه معدنی توسط اپراتور تنظیم شده. این مواد وارد میکسر می‌شود. بعد از مخلوط و یکنواخت شدن مواد به صورت خودکار به سمت دستگاه‌های تمام اتوماتیک ثابت وارد یا تزریق می‌شود. بعد از پرس و ویبره بلوک، روی صفحات مخصوص قرا گرفته. صفحاتی که بلوک سبک را روی خود حمل می‌کنند، با کمک تسمه نقاله به یک آسانسور بیست طبقه منتقل می‌شود. با قرار گرفتن هر یک از صفحات در هر طبقه، آسانسور به طور خودکار یک طبقه به بالا انتقال می‌یابد. بعد از اینکه ظرفیت آسانسور تکمیل شد، آسانسور را از دستگاه جدا کرده و به سالن بخار انتقال داده می‌شود. بعد از ان آسانسور دیگری جای آسانسور قبلی قرار داده می‌شود.

دریافت قیمت پوکه معدنی

تولید نهایی بلوک 

بعد از اینکه تولید کامل شد، تولیدات را به اتاق بخار منتقل کرده و کرکره‌های سالن بخار را پایین کشیده می‌شود. پس از آن بلوکهای سبک تولید شده به مدت 12 ساعت بخار داده می‌شود.

بعد از کلاو شدن بلوک‌ها، سخت و محکم شده و آماده برای پالت شدن می‌شوند. به سمت دستگاه پالت چین ارسال شده و دستگاه پالت چین بلوکهای سبک تولید شده را به طور خودکار پالت می‌کند. سپس هر پالت تسمه کشی شده. بعد از بازرسی توسط مسئول کنترل کیفیت برگه تولید آن تکمیل و روی پالت فوق نصب می‌شود.

برای ارایه گزارش کیفیت بلوک، بطور رندوم نمونه‎های روزانه به آزمایشگاه ارسال می‌شود. نتیجه گزارش روزانه به سازمان استاندارد ملی ایران ارسال می‌گردد. اگر جواب آزمایش در آزمایشگاه کارخانه مطابق با استاندارد کالا نباشد، هر چه سریعتر برای رفع مشکل به کارخانه گزارش شده تا بلوکها از کیفیت بالای استاندارد برخوردار باشند.

4.9/5 - (16 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا