پرلیت

پرلیت کشاورزی

پرلیت کشاورزی چیست، چه کاربردی دارد و آیا در همه کشت ها می توان از آن استفاده نمود؟ با ما همراه شوید تا پاسخ این سوالات را بدهیم.

پرلیت کشاورزی چیست

از نظر تجاری و اقتصادی هر سنگ شیشه‌ای بدون اینکه ترکیب شیمیایی یا فیزیکی آن را در نظر بگیریم و بتواند دمای انبساط 800 تا 1200 درجه سانتیگراد را تحمل کند و به ماده‌ای با چگالی پایین تبدیل شود، پرلیت نامیده می‌شود. البته ویژگی عمده پرلیت آتشفشانی بودن آن است.

پرلیت را محققان زمین شناسی جزء دسته سنگ‌های شیشه‌ای می‌دانند که ترکیبی رئولیتی دارد و 3 تا 5 درصد آب محبوس در این نوع سنگ دیده می‌شود. در حرارت حدود 900 تا 1100 درجه سانتیگراد آب محبوس به بخار تبدیل می‌شود. خروج از آب از داخل  ذرات نرم سنگ پرلیت باعث افزایش حجم 4 تا 20 برابری آن می‌شود. جالب است بدانید این حالت دقیقا شبیه دانه‌های شکوفه ذرت است.از نظر بسیاری از ویژگی ها پرلیت شبیه به پوکه معدنی است.

کاربرد پرلیت کشاورزی

کاربرد پرلیت کشاورزی همانطور که از عنوان پیداست در کشت گیاهان، بستر کشت بدون خاک، و ترکیبات خاک و در باغبانی و کشاورزی بسیار رایج و امتحان خوبی پس داده است.

اما بطور عمده اگر بخواهیم از کاربرد پرلیت در سطح وسیع‌تری صحبت کنیم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

پرلیت خام همانطور که در مقاله پرلیت چیست توضیح دادیم قبل از فرآوری پرلیت یا همان سنگ فشرده‌ای است که در اثر منبسط شدن در کوره با دمای بالا به ذرات ریز سبک تبدیل می‌شود. کاربرد عمده این نوع سنگهای آتشفشانی در صنعت سرامیک سازی، ساخت الکترود، تهیه سیمان، مواد منفجره، متالوژی، تولید زئولیت مصنوعی و فیلترسازی و … یافت می‌شود.

بطور عمده کاربرد پرلیت در کشاورزی و صنعت بسیار فراوان است. در صنعت ساختمان، در صنعت نفت، صنعت آب و فاضلاب، صنعت نساجی، صنایع شیمیایی، صنعت ریخته گری مصرف بالایی دارد.

لازم به ذکر است پرلیت کشاورزی در حمل سموم دفع آفات نباتی، بهبود خواص خاک، تهیه کودهای شیمیایی، حفاظت از چمن‌ها در استادیوم‌های ورزشی و زمین چمن بسیار پرکاربرد است.

پرلیت از نظر اقتصادی اهمیت زیادی دارد علاوه بر حیطه کشاوزی در صنعت ساختمان کاربرد عمده و چشمگیری دارد.

مزایای پرلیت در کشاورزی

از مزایای عمده پرلیت کشاورزی می‌توانیم به نکات زیر اشاره کنیم:

سبک بودن، وزن کم از مزیت‌های مهم آن است که در سبکسازی صنعت و حتی در ایجاد تخلخل خاک اهمیت دارد.

متخلخل بودن، تخلخل بالا یکی دیگر از برتری‌های پرلیت را نسبت به دیگر مواد معدنی و طببیعی است. این ویژگی به خصوص در حفظ آب در خاک موثر است.

هدایت حرارتی پایین یکی دیگر از مزایای پرلیت است.

ph خنثی، پرایت دارای PH تقریبا خنثی است. در شیمی و حتی صنعت کشاورزی بسیار از اهمیت بالایی برخوردار است.

نقطه ذوب بالا، ضد حریق بودن و مقاومت بسیار بالا در پرلیت بسیار مهم است.

مقاومت بالا، پرلیت مقاوم و دارای دوام طولانی

جاذب صوت، پرلیت جاذب صوت است. به عنوان عایق به شدت در ساختمان سازی کاربرد دارد.

عایق بودن، پرلیت در برابر گرما و سرما عایق و محافظ است.

نحوه خرید پرلیت کشاورزی

خرید پرلیت کشاورزی

برای خرید پرلیت کشاورزی کافیست با شماره‌های روی سایت در تماس باشید. مشاوره رایگان در زمینه نحوه‌ی استفاده و انتخاب سایز مناسب پرلیت توسط کارشناس مجموعه به شما ارایه می‌شود.

برای دریافت مشاوره رایگان با شماره 09120386287 در تماس باشید.

کاهش تبخیر نسبی آب با استفاده از پرلیت کشاورزی

با توجه به اینکه دانه پرلیت آب را در خود حفظ می‌کند به کار بردن آن در خاک اهمیت زیادی در نگهداری آب موجود در خاک دارد. اگر شما به گیاه خود در حالت عادی هفته‌ای یکبار آبدهی می‌کنید در زمانی که از پرلیت در خاک به نسبت مناسب استفاده کرده باشید، زمان آبدهی طولانی‌تر خواهد شد. پس می‌توانیم به این نکته اشاره کنیم که پرلیت از تبخیر سریع آب در خاک جلوگیری می‌کند.

نفوذ آب در خاک با استفاده از پرلیت

میزان نفوذ آب در خاک با کمک پرلیت کشاورزی افزایش پیدا می‌کند. به دلیل تخلخل بالای پرلیت و ایجاد فضای خالی در خاک در عین حال میزان حفظ و نگهداشتن آب در پرلیت عامل مهمی است که پرلیت در بسترهای کشت کم آب مثمر ثمر باشد.

مشخصات ظاهری پرلیت

یکی از مشخصات ظاهری مهم پرلیت رنگ آن است. معمولا رنگ پرلیت از سفید تا کرم ، خاکستری و تیره موجود است. آیتم بعدی وزن و مقاومت پرلیت است که معمولا مورد توجه مصرف کنندگان در صنایع مختلف قرار می‌گیرد.

عناصر موجود در پرلیت به قابلیت انبساط آن کمک می‌کند. آب موجود در پرلیت مهمترین نقش را در این زمینه دارد. آب در ترکیبات پرلیت در دمای حدود 600 تا 650 درجه سانتیگراد از آن خارج می‌شود. نکته دیگر آب جذبی است که به طور ثانوی در پرلیت وارد شده که این آب در دمای حدود 150 درجه سانتیگراد از پرلیت خارج می‌شود. میزان و نسبت هر یک از این آب‌ها در پرلیت متفاوت است. بنابراین می‌توان درباره مشخصه مهم دیگر پرلیت به میزان آب در ترکیبات آن اشاره کرد. ارزش تجاری پرلیت خام به مقدار آب ترکیبی آن بستگی دارد.

از آنجا که بافت پرلیت خام بیانگر ارزش اقتصادی و تجاری آن استلذا باید در تعیین بافت پرلیت دقت لازم به عمل آید. در پرلیت دو نوع بافت قابل تشخیص است: بافت پومیسی و بافت دانه‌ای و کلاسیک.

بافت دانه‌ای و کلاسیک حالت صدفی دارد و ارزش اقتصادی بالایی دارد. اما بافت پومیسی هرچند از نظر مقاومت در انبساط از مقاومت بالایی برخوردار است اما بخاطر شکنندگی در هنگام خردشدن ارزش تجاری چندانی ندارد.

تاثیر استفاده از پرلیت کشاورزی بر گیاهان

دانه پرلیت منبسط به دلیل خلل و فرجی که دارد عامل مهم در زهکشی خاک است. در کشاورزی دانه‌های پرلیت به جهت بهبود کشت گیاهان و افزایش رشد آن مورد توجه است. همانطور که در بالا اشاره شد، مهمترین نکته در تنظیم تغذیه گیاه و آبرسانی است که پرلیت را در صنعت کشاورزی بسیار ارزشمند جلوه داده است.

با مصرف پرلیت در خاک و کشاورزی هر گونه آفت و بیماری بخاطر ph تقریبا خنثی به حداقل می‌رسد. البته پرلیت چون در دمای بالا منبسط و فرآوری می‌شود گرما بالا میکروب و آفات را از بین می‌برد.

علت دیگر کاربرد پرلیت در کشاورزی مقرون به صرفه بودن آن نسبت به دیگر مواد مثل لیکاپون است. نفوذپذیری بالای آب در پرلیت و قابلیت نگهداری آب، مصرف این محصول در کشاورزی موثر و مفید است.

مصرف پرلیت در خاک باعث حاصلخیزی خاک می‌شود. پرلیت با توجه به ترکیبات شیمیایی مفیدی که در خود دارد برای رشد گیاه بسیار موثر است.

خرید آنلاین پرلیت کشاورزی

لازم به ذکر است، خرید آنلاین پرلیت کشاورزی به زودی در سایت سبکدانه کانیار راه اندازی می‌شود. در حال حاضر برای خرید و دریافت قیمت پوکه معدنی با شماره‌ها در تماس باشید تا در اولین فرصت تقاضای شما مستقیم از کارخانه ارسال شود.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا