اسکوریا چیست یا پامیس چیست؟ خیلی از مشتریان عزیز ما می‌پرسند اسکوریا چیست؟ در این مطلب کوتاه سعی کردم بطور خلاصه مشخصات ظاهری این سنگ آتشفشانی و چگونگی تشکیل آن را شرح دهم.

سنگ اسکوریا چیست

سنگ اسکوریا چیست این سنگ معدنی، نوعی سنگ آذرین است. این سنگ به رنگ تیره است. در یک سنگ اسکوریا حفره‌های حبابی شکل بطور فراوانی دیده می‌شود. طیف رنگ اسکوریا در طبیعت از رنگ سیاه یا خاکستری تیره تا قهوه‌ای مایل به قرمزپررنگ موجود می‌باشد. از نظر شناخت سنگ در زمین شناسی، می‌توان گفت Scoria اسکوریا معمولا ترکیبی شبیه به بازالت دارد. اما این سنگ معدنی می تواند یک ترکیب مشابه آندزیت نیز داشته باشد.

بسیاری از مردم بر این باورند که قطعات کوچکی از اسکوریا مانند خاکسترash تولید شده در کوره زغال سنگ است. این مساله باعث شده است بخش‌های وسیع اسکوریا به نام cinders خوانده شود. این مخروطها، آتشفشان‌های کوچک اسکوریا را به وجود می‌آورند. این سنگها تحت عنوان “مخروط های سایشی یا cinder cones “معروف هستند.

تحقیقات مختلف نشان داده شده است که اندازه اجزای اسکوریا در اماکن مختلف میانگین 2 اینچ یا 5 سانتی متر است.

اسکوریا چیست و چطور تشکیل می‌شود

 

ماگمایی که از زمین به بیرون تراوش می‌کند روی سطح زمین شناور می‌شود. سنگ آتش فشانی زمانی ساخته می‌شود که که گاز گدازه‌های شیشه ای که در حال سرد شدن هستند به سرعت خارج شوند. همانطور که سنگ مذاب از زمین به بیرون رانده می‌شود فشار بر سطح آن کاهش می‌یابد. گازهای محلول در فشار کم سطح زمین در میان سنگهای مذاب می‌ماند و به سرعت سرد می‌شود. حباب‌های ریز بین سنگها هنگام سرد شدن باقی مانده. سپس سنگهای متخلخل با رنگ تیره به نام اسکوریا بر جای می‌ماند.

زمانیکه آتشفشان رخ می‌دهد، گازها با سرعت بالایی از مواد مذاب خارج می‌شوند. این گازها در سطح زیرین ماگما بر جای می ماند. گازها ذرات کوچک ماگما را می‌سوزاند. از طریق هوا از مواد مذاب خارج می‌شود. این فرآیند معمولا اطراف یک محدوده آتشفشانی را بطور گسترده‌ای دربر می‌گیرد. طی این روند رسوبات سنگینی از مواد مذاب آتشفشانی دیده می‌شود.

ذرات ریز اسکوریا که اطراف منطقه آتشفشانی را پوشش می‌دهد lapilli یا سنگهای کوچک آتشفشانی نامیده می‌شود. اندازه این ذرات بین 2 تا 64 میلیمتر می‌باشند. به اجزای بزرگتر این مواد blocks می‌گویند.