پامیس

اصلی‌ترین خاصیت پوکه معدنی چیست

اصلی‌ترین خاصیت پوکه معدنی چیست ؟ در بحث امروز به کاربرد پوکه معدنی بطور خاص توجه می‌شود. در دو بخش کشاورزی و ساختمان نگاهی اجمالی خواهیم داشت. اصلی‌ترین و کاربردی‌ترین نیاز بازار به پوکه در ایران و سایر کشورها در حال حاضر در این دو بخش شاهد هستیم.

اصلی‌ترین خاصیت پوکه معدنی چیست

به راستی اصلی‌ترین خاصیت پوکه معدنی چیست؟ این روزها زیاد از پوکه معدنی صحبت می‌شود. ویژگی‌ها و مشخصات بیشماری از آن شرح داده می‌شود. اما با توجه به آنها می‌توان به مهمترین و بارزترین ویژگی پامیس در دو بخش عمران-ساختمان و کشاورزی اشاره داشت.

خواص پوکه در کشاورزی

پست اصلی‌ترین خاصیت پوکه معدنی چیست
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

طبق تحقیقات متخصصین کشاورزی و باغداری، پامیس به عنوان یک ماده ارزشمند طبیعی و سازگار با محیط زیست شناخته شده است. از دیرباز این مساله توسط گذشتگان مورد امتحان قرار گرفته بود. عناصر تشکیل دهنده، مواد معدنی و ویژگی‌های فیزیکی مثل تخلخل پومیس همگی از ویژگی بارز آن است.

پوکه معدنی به دلیل خلل و فرج بیشتر از وزن خود می‌تواند مایعات را جذب کند. پوکه می‌تواند چند برابر وزن خود آب جذب کند. در کشاورزی بخاطر جذب بالای آب و نگهداری آب کاربرد زیادی دارد.

پومیس در خاک از رشد سموم مختلف و خطرناک به خصوص افلاتوکسین جلوگیری می‌کند. همچنین از اثرات مخرب سموم در ساقه و برگها می‌کاهد. ویژگی منحصر به فرد پوکه معدنی در کشاورزی سبب تولید و تهیه محصولات کشاورزی سالم‌تر می‌شود. کاهش حضور این سم‌ها در برگ‌ها، ساقه‌ها و دانه گیاه به تناسب مصرف آن توسط دام و در نهایت افزودن آن به غذای حیوانات باعث تولید پروتئین سالم‌تر می‌گردد.

 

خواص پوکه در ساختمان

درباره خواص پوکه در ساختمان

امروزه برپایی ساختمان‌های مرتفع و کم وزن بتنی با بهره گیری از تکنولوژی‌های نوین، از دستاوردهای مهم مهندسی عمران است. بدون شک ایجاد بناهای سبک نیازمند محاسبات دقیق در زمینه‌ی نوع مصالح به کار رفته است. زیرا با کاهش بار مرده سازه بخش اعظم دغدغه مهندسی عمران حل شده است. تحقیقات زیادی برای کاهش چگالی بتن و بار مرده ساختمان و کم کردن هزینه‌ها و ایمن سازی صورت گرفته است. یکی از این نتایج موفق تولید بتن سبک است. یکی از انواع بتن سبک، بتن سبک حاوی پومیس می‌باشد. استفاده از بتن سبک حاوی پوکه معدنی ساختمانی باعث بوجود آمدن موارد زیر در سازه می‌شود:

 • کاهش وزن
 • سهولت حمل و نقل
 • بهره‌وری بالا هنگام اجرا
 • مقاومت در شرایط خاص
 • عایق مناسب حرارتی
 • عایق مناسب صوتی
 • مقاومت در برابر آتش
 • مقاومت در برابر یخ زدگی
 • ایستادگی در برابر رطوبت
 • دوام در برابر مواد آهکی

 

کاربرد پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار

شاید اصلی‌ترین خاصیت پوکه معدنی را بتوانیم به ویژگی پوزولانی بودن آن نیز نسبت داد. هر چه میزان سیلیس این ماده معدنی بالاتر باشد، تاثیر بهتری در ساختار تولید ملات و بتن خواهد داشت. پومیس سبکدانه کانیار با میزان پامیس بالای 60 درصد این ویژگی را به خود اختصاص داده است.

پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار مطابق با تعاریف و طبقه بندی استاندارد ملی ایران به شماره 16096 “سبکدانه پومیس ” در دو تیپ پودری ( مورد مصرف در عمل آوری داخلی بتن مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره 20584) و دانه بندی (سبک دانه مورد مصرف در بتن سازه ای مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره  4985 و مبحث 9 مقررات ملی ساختمان ) طی آزمایشات تجربی در موارد زیر کاربرد دارد:

 • قابلیت استفاده در ساخت قطعات پیش ساخته بتنی (با مقاومت فشاری 28 روزه 28 مگاپاسکال با وزن مخصوص 1800 )،
 • فوم بتن
 • ساخت بلوک
 • فیلر در بتن خودتراکم

با توجه به ویژگی پوزولانی طبیعی پوکه معدنی کانیار مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره 3433 و تحقیقات صورت گرفته کاربرد عمده‌ی پودری پومیس پوزولان کانیار در بتن خودتراکم و بتن پیش ساخته صرفه اقتصادی را با کاهش مدت دوره نگهداری رطوبتی به همراه دارد.

لازم به ذکر است شاخصه پوزولانی این ماده مطابق با ASTM C618 رده‌یN می‌باشد.

کاربرد پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار در بتن خود تراکم انکار ناپذیر است. زیرا به عنوان جایگزین با کربنات کلسیم و پودر سنگ در بتن خودتراکم SCC به عنوان فیلر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت پوکه معدنی کلیک کنید  قیمت پوکه معدنی
4.9/5 - (11 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا