تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیا با تعاریف دیگر در سایت‌های اطلاع‌رسانی یا فروش پوکه معدنی بسیار متفاوت است. از این رو تصمیم گرفتم بررسی اجمالی بر صفحات دانشنامه معتبر و ارزشمند ویکی پدیا داشته باشم. در تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیا اطلاعات ریز و کلیدی وجود دارد. این داده‌ها در تحقیقات بسیار حائز اهمیت است. زیرا در این وبسایت منابع بسیار معتبری به چشم می‌خورد که دسترسی به آنها برای دانشجویان عزیز مفید خواهد بود.

تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیا چیست؟

تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیا چیست؟ این سئوال آشنایی است. زیرا امروزه همه ما برای جواب گرفتن از سوالاتمان سراغ ویکی پدیا می‌رویم. همانطور که همه می‌دانیم ویکی پدیا دانشنامه‌ای آزاد است. تحت وب سایتی با همین عنوان مشغول به کار است. چند زبانه و مبتنی بر وب با محتوای آزاد فعالیت می‌کند.

مقالات بیشتر از طریق فعالیت داوطلبانه افراد نوشته می‌شود. قبلا سئوالاتی مثل پامیس چیست/ یا پوکه معدنی چیست؟ پاسخ دادیم. مقالاتی کوتاه در این زمینه نوشتیم. اما در پست امروز خواستم اطلاعاتی که ویکی پدیا در اختیار ما قرار داده است را نیز بررسی کوتاهی داشته باشم.

در بررسی تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیای فارسی با اطلاعات کوتاهی از پوکه معدنی روبرو شدم. طبق تعریف ویکی پدیای فارسی، پوکه معدنی از گدازهای آتشفشانی سرد شده روی سطح زمین است. هنگام آمدن بر سطح زمین خلل فرج‌های در داخل این گدازه‌ها تشکیل می‌شود. پومیس نام علمی پوکه معدنی است. کاربرد پوکه معدنی برای سقف و کف ساختمان تعریف شده است.

تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیا در زبان انگلیسی خیلی جامع و کامل‌تر است. این بخش بخصوص برای محققین و دانشجویان بسیار مفید است. در ادامه خواستم بخشی از تعریف پومیس را به انگلیسی بیاورم.  برای آن دسته از کاربرانی که بدنبال متن اوریجینال پامیس هستند این قسمت از سایت ویکی‌پدیا را انتخاب کردم.

«Pumice ( /ˈpʌmɪs/), called pumicite in its powdered or dust form, is a volcanic rock that consists of highly vesicular rough textured volcanic glass, which may or may not contain crystals. It is typically light colored. Scoria is another vesicular volcanic rock that differs from pumice in having larger vesicles, thicker vesicle walls and being dark colored and denser.»

همانطور که در متن بالا می‌بینید پامیس و پامیسیت که در اندازه پودری و خاکستر است را معرفی کرده است. درباره رنگ روشن پامیس و شیشه‌ای یا حتی غیر کریستالی بودن پومیس اطلاعاتی در اختیار کاربران قرار داده است.

در ادامه‌ی تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیا به اسکوریا اشاره شده است. اسکوریا را جزء دیگر انواع سنگهای حاصل از آتشفشان تعریف کرده است. همچنین اسکوریا را با پامیس متفاوت دانسته است. ضمنا توضیح داده که سوراخ‌های اسکوریا خیلی بیشتر از پامیس است. دیواره‌های اسکوریا ضخیم تر و با رنگ خیلی تیره و سیاه می‌باشد.

تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیای انگلیسی اطلاعات خوبی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. از ریشه اسم pumice نیز مطلب خواندنی و جالب توجه دیده می‌شود.

تاریخچه نام پامیس در ویکی پدیا

تاریخچه نام پامیس در ویکی پدیا بدین شرح است: پومیس‌ها سنگهای آتشفشانی خارق‌العاده‌ای هستند. ظاهر فوم گونه آن باعث شده است در لاتین آن را “pumex” بنامند. این کلمه در لاتین به معنی فوم “foam” است. انگلیسی قدیم آن را  “Spuma Maris” به معنی فوم دریایی می‌نامیدند. بالاخره اسامی مختلفی در یونان باستان، فرانسه و آلمان از pumice معرفی شده است. کشورها و قاره‌هایی که ذخایر پومیس دارند را آسیا، اروپا، امریکای شمالی و جنوبی، آفریقا و استرالیا معرفی می‌کند. جالب است بدانید در آسیا کشورهای افغانستان، اندونزی، ژاپن، سوریه، ایران و شرق روسیه را معرفی کرده است.

تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیا آنقدر مفصل و جذاب است که با وجود محتوای به ظاهر کم، مخاطب را با کلی اطلاعات ریز علمی و عمومی آشنا می‌کند. در آخر با نگاهی به منابع، متوجه شدم بیشتر اطلاعات از منابع معتبر و مقالات علمی است. پس به تمام دوستانی که به دنبال اطلاعات جامع‌تری از پامیس هستند، پیشنهاد می‌کنم حتما سری به ویکی پدیا بزنند.

پوکه معدنی سبکدانه کانیار استخراج شده از دامنه‌‌های  قله سبلان با خاصیت پوزولانی و میزان سیلیس بالا یکی از نایاب‌ترین پوکه‌های معدنی پوزولانی در کشور است. به گفته کارشناسان کاربرد پوکه معدنی سبکدانه کانیار در حیطه صنعت و کشاورزی به حدی زیاد است که هنوز متخصصین ما وقت کافی برای بررسی کاربرد آن نگذاشته‌اند. امیدواریم روزی فرا رسد تا برای تامین مواد معدنی و ماده اولیه در تولیدات ساختمانی و کشاورزی نیازمند به خارج از کشور نباشیم. بتوانیم با تولید داخلی نیازهای صنعتی کشور را برطرف نماییم.