پامیس

تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیا

تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیا (wikipedia) با تعاریف دیگر در سایت‌های اطلاع‌رسانی یا فروش پوکه معدنی بسیار متفاوت است.

از این رو تصمیم گرفتم بررسی اجمالی بر صفحات دانشنامه معتبر و ارزشمند ویکی پدیا داشته باشم.

در تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیا، اطلاعات ریز و کلیدی وجود دارد. این داده‌ها در تحقیقات بسیار حایز اهمیت است. زیرا در این وب سایت، منابع بسیار معتبری به چشم می‌خورد که دسترسی به این منابع، برای دانشجویان عزیز مفید خواهد بود. 🙂

تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیا چیست؟

تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیا چیست؟ این سوال آشنایی است، زیرا امروزه همه ما برای جواب گرفتن از سوالاتمان سراغ ویکی پدیا می‌رویم.

همان طور که همه می‌دانیم ویکی پدیا دانشنامه‌ای آزاد است. تحت وب سایتی با همین عنوان مشغول به کار است. چند زبانه و مبتنی بر وب با محتوای آزاد فعالیت می‌کند.

تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیا

بیشتر مقالات ویکی پدیا، از طریق فعالیت افراد داوطلب نوشته می شوند. قبلا به سوالاتی مثل پامیس چیست/ یا پوکه معدنی چیست؟ پاسخ دادیم. و مقالاتی کوتاه در این زمینه نوشتیم. اما در پست امروز خواستم بر روی اطلاعاتی که ویکی پدیا در اختیار ما قرار داده است، نیز بررسی کوتاهی داشته باشیم.

در بررسی تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیای فارسی، با اطلاعات کوتاهی از پوکه معدنی روبه رو شدیم.

طبق تعریف ویکی پدیای فارسی، پوکه معدنی از گدازه های آتشفشانی سرد شده روی سطح زمین است.

هنگام آمدن بر سطح زمین خلل و فرج‌هایی در داخل این گدازه‌ها تشکیل می‌شود. پومیس (Pumice) نام علمی پوکه معدنی است. کاربرد پوکه معدنی برای سقف و کف ساختمان تعریف شده است.

از جمله کاربردهای مهم پومیس در صنعت ساختمان و تولیدات سبک است. تحقیقات زیادی در زمینه مخلوط مناسب برای ملات‌ها پومیس انجام شده است.

همچنین فرمول‌های مناسب برای تهیه آن بدست آمده است. برای مثال در بتن‌های خیلی سبک از ملات پومیس، ورمیکولیت و به مقدار جزیی دیاتومیت استفاده می‌شود.

ملاتهای حاوی سنگ شکسته بیشترین استحکام ولی سنگین‌ترین وزن را دارند. ملات‌های حاوی ورمیکولیت کمترین وزن و استحکام را دارند.

پوکه معدنی در کشاورزی و باغبانی نیز کاربرد فراوانی دارد. امروزه بسیار نظر کشاورزی نوین را به خود جلب نموده است.

تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیای به زبان انگلیسی

تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیا در زبان انگلیسی خیلی جامع و کامل‌تر است. این بخش به خصوص برای محققین و دانشجویان بسیار مفید است. در ادامه بخشی از تعریف پومیس را به انگلیسی می بینید. برای آن دسته از کاربرانی که به دنبال متن اوریجینال پامیس هستند، این قسمت از سایت ویکی‌پدیا را انتخاب کردم.

Pumice ( /ˈpʌmɪs/), called pumicite in its powdered or dust form, is a volcanic rock that consists of highly vesicular rough textured volcanic glass, which may or may not contain crystals. It is typically light colored. Scoria is another vesicular volcanic rock that differs from pumice in having larger vesicles, thicker vesicle walls and being dark colored and denser.

ویکی پدیا

همان طور که در متن بالا می‌بینید پامیس و پامیسیت که در اندازه پودر و خاکستر است، را معرفی کرده است. درباره رنگ روشن پامیس و شیشه‌ای یا حتی غیر کریستالی بودن پومیس اطلاعاتی در اختیار کاربران قرار داده است.

در ادامه‌ی تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیا به اسکوریا (Scoria) اشاره شده است. اسکوریا را جزو دیگر انواع سنگ های حاصل از آتشفشان تعریف کرده است. هم چنین اسکوریا را با پامیس متفاوت دانسته است. ضمنا توضیح داده که سوراخ‌های اسکوریا خیلی بیشتر از پامیس است. دیواره‌های اسکوریا ضخیم تر و با رنگ خیلی تیره و سیاه می‌باشد.

تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیای انگلیسی اطلاعات خوبی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. از ریشه اسم pumice نیز مطلب خواندنی و جالب توجه دیده می‌شود.

قیمت پوکه معدنی  کلیک کنید    قیمت پوکه معدنی

 

تاریخچه نام پامیس در ویکی پدیا

تاریخچه نام پامیس در ویکی پدیا بدین شرح است: پومیس‌ها سنگهای آتشفشانی خارق‌العاده‌ای هستند. ظاهر فوم گونه آن باعث شده است در لاتین آن را “pumex” بنامند. این کلمه در لاتین به معنی فوم “foam” است. انگلیسی قدیم آن را  “Spuma Maris” به معنی فوم دریایی می‌نامیدند. بالاخره اسامی مختلفی در یونان باستان، فرانسه و آلمان از pumice معرفی شده است. کشورها و قاره‌هایی که ذخایر پومیس دارند را آسیا، اروپا، امریکای شمالی و جنوبی، آفریقا و استرالیا معرفی می‌کند. جالب است بدانید در آسیا کشورهای افغانستان، اندونزی، ژاپن، سوریه، ایران و شرق روسیه را معرفی کرده است.

تعریف پامیس در ویکی پدیا
تعریف پامیس در ویکی پدیا

تعریف پوکه معدنی در ویکی پدیا آن قدر مفصل و جذاب است که با وجود محتوای به ظاهر کم، مخاطب را با کلی اطلاعات ریز علمی و عمومی آشنا می‌کند. در آخر با نگاهی به منابع، متوجه شدم بیشتر اطلاعات از منابع معتبر و مقالات علمی است. پس به تمام دوستانی که به دنبال اطلاعات جامع‌تری از پامیس هستند، پیشنهاد می‌کنم حتما سری به ویکی پدیا بزنند.

پوکه معدنی سبکدانه کانیار، استخراج شده از دامنه‌‌های قله سبلان با خاصیت پوزولانی و میزان سیلیس بالامی باشد. و یکی از نایاب‌ترین پوکه‌های معدنی پوزولانی در کشور است. به گفته کارشناسان، کاربرد پوکه معدنی سبکدانه کانیار، در حیطه صنعت و کشاورزی به حدی زیاد است که هنوز متخصصین ما وقت کافی برای بررسی کاربرد آن نگذاشته‌اند. امیدواریم روزی فرا رسد تا برای تامین مواد معدنی و ماده اولیه در تولیدات ساختمانی و کشاورزی، نیاز به خارج از کشور نداشته باشیم. و بتوانیم با تولیدهای داخلی، نیازهای صنعتی کشور را برطرف نماییم.

پوکه معدنی در کانیار-ویکی پدیا
شکل 3. پوکه معدنی در کانیار

امیدواریم مطلب مفیدی را برای شما عزیزان به اشتراک گذاشته باشیم. در صورت هر گونه پرسش و پیشنهاد در بخش نظرات در خدمت شما عزیزان هستیم. 🙂 🙏🙏🙏

5/5 - (20 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا