پامیس

کاربرد پوکه معدنی چیست

به راستی کاربرد پوکه معدنی چیست؟ این مقاله در سه بخش ساختمان، صنعت و کشاورزی تنظیم شده است. قبل از شروع بهتر است یادآوری کنم تمامی نکات ارایه شده در این قسمت از مقالات خارجی تهیه شده است. ضمنا به اطلاع اساتید اهل فن و همکاران عزیز می‌رسانم گروه تولیدی فرآور صنعت سبکدانه کانیار آمادگی پذیرش هر نوع پیشنهاد و انتقاد را دارد. خوشحال می شویم نظرات خود را در انتهای صفحه برای ما بنویسید.

درباره کاربرد پوکه معدنی چیست

کاربرد پوکه معدنی در ساختمان

کاربرد پوکه معدنی در ساختمان شامل موارد متعددی است. در این قسمت تنها به بخش‌های از آن اشاره می‌کنیم. همانطور که می‌دانیم پومیس از حفرات میکروسکوپی تشکیل شده است. از نظر شیمیایی خنثی بوده و در برابر حمله موریانه و جانوران موذی مقاوم است. علاوه بر این با توجه به خصوصیات دیگر از آن یک عایق و مصالح ساختمانی سبک ساخته شده است.

در پاسخ به سوال کاربرد پوکه معدنی چیست بهتر اضافه کنم کاربرد بیشتر محصولات پومیسی در سقف‌ها، دیوارها، پشت بام‌ها، کف ساختمان‌ها، پی و نماها و عمده‌ترین مصرف پومیس در ساختمان سازی مربوط به قطعات پیش ساخته می‌باشد.

عکس کاربرد پوکه معدنی در ساختمان

کاربرد پوکه معدنی در قطعات ساختمانی

کاربرد پوکه معدنی در قطعات ساختمانی از جمله مصرف عمده پومیس است. در پاسخ به سوال کاربرد پوکه معدنی چیست می‌توان به قطعات ساختمانی اشاره کرد. انواع خاصی از ورق‌های سنگی تولید شده در آمریکا پوکه معدنی مصرف می کنند. تا اینکه مقاومت بهتری در مقابل ضربه و شکستگی و سوراخ شدگی در جاهایی که بیشترین مصرف را دارند. مثل دیوار راهروها داشته باشند.

این قطعات از نظر غیر قابل احتراق بودن در سطح قطعات دیواره گچی می‌باشند. تقریبا 10 درصد وزنی پومیس منبسط شده در تولید این نوع محصولات بکار برده می شود.

قطعات حاوی پومیس منبسط شده اغلب 70 درصد نیز قابل دسترسی است. این قطعات هم می‌توانند خودشان به صورت عایق باشند. مثل عایق سقف و هم اینکه مواد دیگری به صورت ورقه روی آنها را بپوشاند.

ورق عایق شامل کلیه ورقهای پیش ساخته گچ پومیس می باشند. این ورق در سقف و قسمت داخلی سقف و در دیوارهای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد پوکه معدنی در ساختمان شامل موارد زیر است و در ادامه هر یک بطور مجزا توضیح داده می‌شود:

 • پلاسترهای ساخته شده معمولی
 • پلاسترهای ویژه
 • عایق‌های پرکننده بنایی
 • آجرهای عایق صوتی
 • پوشش های سقف و عایق کاری کف

کاربرد پوکه معدنی در پلاسترهای ساخته شده معمولی

پلاسترهای ساخته شده معمولی پوکه معدنی جهت بهبود پوشش، راحتی حمل، مقاومت در برابر حریق، مقاومت در برابر لب پر شدگی (ترک خوردگی) انقباض به کار برده می شود. 

پلاسترهای ویژه

پلاسترهای ویژه یکی از موارد مصرف در پوکه معدنی است. این پلاسترها از نوع پلاسترها عایق حرارتی و عایق صوتی بوده. در سقف‌ها و قسمت‌های بالایی دیوارها کاربرد دارند. مخلوط‌های عایق‌های حرارتی معمولاً در یک ظرف مخلوط کن به صورت تر تهیه شده. این مخلوط توسط روتور استاتور یا پمپ پیستونی دیده می‌شود.

عایق‌های پرکننده بنایی

امروزه استفاده از پومیس به عنوان عایق بین دیوار یا پر کردن بین حفره‌ها و وسط بلوک‌های سیمانی بطور وسیعی در کشورهای پیشرفته رایج می‌باشد. در ایالت متحده آمریکا مقادیر زیادی از پوکه معدنی منبسط شده جهت عایق کردن بلوکهای بتونی و واحدهای بنایی مورد استفاده قرار می گیرند.

آجرهای عایق صوتی

پومیس و آجرهای عایق صوتی

 این روزها یکی از علل افزایش مصرف پومیس، عایق سازی صوتی ساختمانها میباشد. پس در جواب به کاربرد پوکه معدنی چیست می‌توانیم به عایق صوتی بپردازیم.

کاشی‌های عایق صدا  اغلب سبک وزن، بادوام و مقاوم در مقابل حریق هستند. پومیس مصرفی در کاشیهای عایق صدا با مخلوطی از بنتونیت و کائولن و در حقیقت با پوشش سرامیک متصل و پخته می‌شوند.

پوشش های سقف و عایق کاری کف

  عایق کاری کف یکی دیگر از موارد کاربرد پوکه معدنی در ساختمان است. بتن سبک حاوی پومیس منبسط شده و سیمان پرتلند با چگالی  lb/ft27 اغلب در ساختمان سازی و بخصوص در سد بکار برده می شود. تصور می‌شود که بتن های سبک پومیسی نسبت به سایر مواد عایق بکار رفته در سد و یا پشت بام‌ها از مقاومت در برابر باد و حریق بیشتری برخوردار هستند.

از آنجا که پومیس ماده فاسد نشدنی، غیر آتشگیر و خنثی می‌باشد، در عایق کاری لوله‌ها و سیستم های الکتریکی کف ساختمان ها کاربرد دارد. هیچ گونه ضایعه‌ای در تاسیسات نداشته و به علت خاصیت عدم جذب آب گرد و غبار بسیار مناسب است.

عایق پومیسی در قسمت زیرین کف اتاق سطوح آسفالت بکار می‌رود. این عایق در کف‌های چوبی اتاق‌ها و برای تراز کردن کف وکاهش انتقال صدا از طبقات و از کف به دیوار و از سیستم  لوله‌های کف بکار می‌رود.

عایق کاری / بتن سبک :

عایق کاری در بتن سبک یکی دیگر از کاربرد پوکه معدنی است. پومیس منبسط به ندرت در تهیه ملات بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. پوکه معدنی جهت سبک نمودن و به عنوان عامل بازدارنده هوا کمک در عایق و مقاومت در مقابل جذب رطوبت و ملات سیمان اضافه می‌گردد.

همچنین افزودن پوکه معدنی موجب تسهیل در پمپاژ ملات سیمان به ارتفاعات ساختمان میگردد.

وجود حبابهای ریز هوا تراکم ملات بتن را کاهش می‌دهد. نتیجتاَ مقدار محصول افزایش یافته و چگالی بتن کاهش می‌یابد.

مقایسه خواص ملاتهای حاوی پامیس با سایر مواد

نوع ملات قابلیت انتقال حرارت (وات بر متر درجه سانتی گراد) چگالی ( m/kg )
ملات پلاستر گچ و شن و ماسه 476/0 1440
ملات پلاستر گچ و شن و ماسه 649/0 1410
ملات پلاستر گچ 461/0 1280
ملات پلاستر گچ– ورمیکولیت 108/0 448
ملات پلاستر ورمیکولیت 13/0 480
ملات پلاستر گچ – پومیس با روکش نشاسته ای رنگ 205/0 710
ملات پلاستر گچ – پومیس با روکش قهوه‌ای رنگ 162/0 627

 

بتن های ساخته شده از ملات پومیس مقاومت و استحکام بتن ساخته شده از ملات های دیگر را ندارند. مقدار نیروی حاصل از تراکم بتن با مقدار پومیس افزوده شده رابطه معکوس دارد. قابلیت انتقال حرارت با افزایش پومیس کم می‌گردد. در جاهایی که نیروی تراکم پایین مورد نیاز باشد از بتن های پومیس استفاده می‌شود.

قابلیت انتقال حرارت و نیروی متراکم و چگالی مختلف ملات پومیس در جدول نشان داده شده است.

تحقیقات زیادی در زمینه مخلوط مناسب برای ملات‌ها پومیس انجام شده است. همچنین فرمول‌های مناسب برای تهیه آن بدست آمده است. برای مثال در بتن‌های خیلی سبک از ملات پومیس، ورمیکولیت و به مقدار جزیی دیاتومیت استفاده می‌شود. ملاتهای حاوی سنگ شکسته بیشترین استحکام ولی سنگین‌ترین وزن را دارند. ملات‌های حاوی ورمیکولیت کمترین وزن و استحکام را دارند.

 

قابلیت انتقال حرارت نیروی متراکم و چگالی در ملاتهای پومیس

چگالی بتن تر

(in/kg)

قدرت تراکم (kpa) قابلیت هدایت گرمایی (w/mk) چگالی ملات خشک (m/kg)
32 ± 808 3447-2413 13/0 – 11/0 576
32±728 2344-1585 10/0 – 09/0 488
32±648 1378-965 09/0- 08/0 432
32±584 861 – 552 08/0 – 07/0 352

 

کاربرد پوکه معدنی در صنعت چیست

کاربرد پوکه معدنی در صنعت را بطور خلاصه در حیطه‌ مواد ساینده، آرایشی و بهداشتی، و در نهایت در حیطه نساجی بررسی می‌کنیم:

پومیس یک ساینده صنعتی

پومیس یا پوکه معدنی در دنیا کاربردهای متفاوتی دارد. گستردگی تولیدات حاصل از پامیس فارغ از تصور هر کسی است. با فرآوری این ماده معدنی طبیعی ارزشمند صنعت توانسته تولیدات متفاوتی را به انسانها عرضه کند.

کاربرد پوکه معدنی چیست ؟ کاربرد پومیس در صنعت را می‌توان معطوف به این نکته کنیم. پومیس به عنوان یک ساینده صنعتی استفاده می‌شود. ویژگی بارز آن ساییدن سطوح ناصاف است.

البته با توجه به سایز و grade اندازه‌ گیری‌های متفاوت، به طبع کاربرد پوکه معدنی در صنعت نیز متعدد است. مثل Polish glass clean and texturize electronic circuit boards, clean lithographic plates, کاربرد دیگر آن برای آبکاری سطوح فلزی است. چرم دوزی، مبل دوزی، ساخت فلزات کوچک و مواد پلاستیکی فشرده مثل انواع کاردها، چاقوها، و دکمه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محصولات حاصل از پومیس به عنوان ساینده صنعتی

پوکه معدنی به عنوان یک ماده سایشی بسیار نرم است. پومیس فرآوری شده قابلیت تبدیل به ذرات بسیار ریز دارد. این ذرات به منظور مواد پاک کننده استفاده می‌شود. حالت گردی شکل این مواد در لوازم آرایشی کاربرد ویژه‌ای دارد. کاربرد پوکه معدنی در صنعت:

 • خمیر دندان‌های پاک کننده و سفیدکننده دندان
 • اسکرابهای آرایشی
 • پاک کننده‌های دست
 • پودرهای پاک کندده و پولیش، بدون ایجاد مزاحمت شیمیایی برای مواد مثل پاک کننده روغن‌های صنعتی و …
 • پاک کن‌های مداد و خودکار

کاربرد پوکه معدنی به عنوان نرم کننده منسوجات و پارچه‌ها

مقاله کاربرد پوکه معدنی به عنوان نرم کننده منسوجات و پارچه‌ها

مقاله امروز با سوال کاربرد پوکه معدنی چیست آغاز شده است. در ادامه این بخش می‌توان اشاره کرد، سنگ ساینده یکی دیگر از ویژگی‌های پوکه معدنی است. پوکه‌های معدنی به دلیل خاصیت سایندگی در نرم کردن پارچه‌های زمخت یا سنگ شوی کردن در صنعت نساجی استفاده می‌شود.

مصرف پومیس در سنگ‌شوی کردن لباسهای جین بسیار مورد توجه صنعت‌گران نساجی است. شرکت‌های نساجی از پوکه معدنی در محصولات خود استفاده می‌کنند. به علت اینکه پومیش در واکنش با مایعات حالت خنثی دارد این ماده معدنی در ترکیب با آب و دیگر مواد واکنش شیمیایی خاصی نشان نمی‌دهد. به همین علت آسیب زننده محیط زیست نمی‌باشد.

 

کاربرد پوکه معدنی ( پومیس ) در نساجی یکی دیگر از تحقیقات حیطه پوکه معدنی است. سالانه در دانشگاه‌های معتبر کشور تحقیقات فراوانی انجام می‌شود. این تحقیقات در بخش‌های عمران، کشاورزی و نساجی صورت می‌گیرد. در این میان شرکت پوکه پوزولان سبکدانه کانیار نیز افتخار این همکاری را دارد.

کاربرد پوکه معدنی در نساجی

تحقیق معدنی ( پومیس ) در نساجی

کاربرد پوکه معدنی در نساجی را با نگاهی به تحقیق زیر بررسی می‌کنیم.  عنوان آن، بررسی کارایی پوکه معدنی اصلاح شده با اسید کلریدریک در تصفیه پساب‌های نساجی.

هدف این تحقیق بدین قرار است. ویژگی مهم  پساب‌های نساجی رنگی بودن آنهاست. این پساب‌ها حاوی انواع آلاینده‌های آلی و غیر آلی می‌باشند. بنابراین لازم است که این گونه پساب‌ها قبل از تخلیه به محیط، با استفاده از روش‌های موثر مورد تصفیه قرار گیرند.

 

روش کار در این تحقیق را در ادامه توضیح داده می‌‌شود. به علت افزایش میزان جذب، جاذب مورد استفاده با اسیدکلریدریک مورد شستشو قرار گرفت.

خصوصیات جاذب با استفاده از تکنیک XRF و SEM مورد مطالعه قرار گرفت. در این مطالعه از رنگ‌های Acid red 14 و Acid red 18 بکار برده شده. این رنگها به عنوان دو رنگ آزو جهت بررسی قابلیت پوکه معدنی اصلاح شده با اسید کلریدریک در تصفیه پساب‌های نساجی استفاده گردید.

نتایج تحقیق

نتایج تحقیق کاربرد پوکه معدنی ( پومیس ) در نساجی نشان می‌دهد: کارایی حذف هر دو نوع رنگ با افزایش زمان تماس و غلظت اولیه محلول رنگ افزایش یافت. نتایج حاصل از برازش داده‌های ثابت تعادل مشخص ساخت که حذف رنگ‌های Acid red 18 و Acid red 14 به ترتیب برابر 7/29 و 125/3 میلی‌گرم  است.

به ازای هر گرم از جاذب به دست آمده که نشان دهنده ظرفیت بالای جاذب مورد استفاده برای حذف رنگ Acid red 18 در مقایسه با رنگ Acid red 14 می‌باشد.

همچنین نتایج حاصل از برازش داده‌های زمان تعادل بر روی معادلات سنتیکی این نکته را نشان داد. سینتیک حذف رنگ‌های Acid red 18 و Acid red 14 از معادله شبه درجه دوم پیروی می‌کند.

نتایج این تحقیق حاکی از آن است: می‌توان از پوکه معدنی اصلاح شده با اسید کلریدریک به عنوان یک نوع جاذب ارزان قیمت در جهت حذف رنگ‌های آزو استفاده کرد.

تحقیق توسط  ضرابی و همکاران انجام شد. از مجله سلامت و بهداشت اردبیل، دوره دوم، بهار1390 انتخاب شده است. 

کاربرد پوکه معدنی در فیلترها

پوکه معدنی یک جایگزین قوی برای ماسه و پودر زغال سنگ anthracite است. در واقع پومیس یک وسیله قدرتمند در شفاف سازی مواد است. دلایل عمده کاربرد فیلترپوکه معدنی در ادامه توضیح داده می‌شود:

درباره کاربرد پوکه معدنی در فیلترها
 • ساختار پوکه معدنی به شکلی است که دارای چگالی پایین است.
 • خاصیت پامیس طوریست که عمر دستگاههای فیلتراسیون شیمیایی را طولانی نگه ‌می‌دارد. تاثیرات شیمیایی را بی‌اثر می‌کند.
 • جنس پوکه معدنی در فیلتراسیون به شکلی است که در فیلترهای چند سطحی در سرعت و فشار بالا کاملا جوابگوی کار است.
 • بازسازی فیلترهایی که از پوکه معدنی استفاده می‌کنند بسیار کم هزینه است.
 • پومیس از جمله ماده معدنی است که کم وزنی آن مورد توجه این صنعت می‌باشد.
 • استفاده در تصفیه خانه‌های فاضلاب
 • تولید آب آشامیدنی پاکیزه و سالم
 • خاک پومیسی
 • فرایند اسمزی معکوس  Reverse Osmosis Processes  با کمک پوکه معدنی در فیلتراسیون مشهود است.بکارگیری روش بیومس Biomass در احیای فرایند هوازی Aerobic Treatment .Sludge De-watering
 • استفاده از پومیس در تولید و فیلتراسیون انواع نوشیدنی‌ها

کاربرد پوکه معدنی به عنوان یک حامل شیمیایی

کاربرد معجزه‌آسای پوکه معدنی در کشاورزی برکسی پوشیده نیست. این ماده نه تنها می‌تواند مواد شیمیایی مفید را به سمت خاک برگرداند بلکه به عنوان مواد مفید و مغذی در خاک برای رشد گیاهان مفید است. پوکه معدنی برای حفظ منابع آلی خاک مفید است. این ماده سبب می‌شود قابلیت کشت در خاک افزایش یابد. نا گفته نماند خاصیت ضد شیمیایی پامیس در بهبود خاک در برنامه‌های کاربردی کشاورزی مثل علف‌کش‌ها، آفت‌کش‌ها، و کودها و قارچ‌کش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خواص پوکه معدنی به عنوان مواد جاذب Absorbent

 • پوکه معدنی به عنوان مواد جاذب خشک، روغن و ناخالصی را جذب و در خود نگه‌می‌دارد.  به عنوان یک جاذب خشک شیمیایی و نفتی  مفید است.
 • مواد جاذب خشک Dry Absorbent
 • کاهش دهنده‌ی انفجار Blast Mitigation

کاربرد پوکه معدنی به عنوان کاهش دهنده‌ی انفجار است. پومیس بخاطر ساختار قوی خود از میزان شوک بالستیک جلوگیری می‌کند. یعنی ساختار مواد در پومیس به شکلی است که موجب جذب بیشتر نیروی انرژی مضر می‌شود. از این رو در تولید سطوح کاهش انفجار در نارنجک‌ها، بمب‌ها و موشک و برنامه نظامی کاربرد دارد.

کاربرد پوکه معدنی در باغبانی  و کشاورزی

کاربرد پوکه معدنی در باغبانی و کشاورزی را می‌توان بدین شکل شرح داد: اضافه کردن پوکه معدنی به خاک مزایای مهمی دارد از جمله با توجه به نیاز مبرم کشاورزی روز دنیا به آبیاری، نگهداری و حفظ آب در خاک مورد توجه پژوهشگران حوزه کشاورزی است. یکی از مواردی که به آن توجه ویژه می‌شود کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی است.

به دلیل تخلخل زیاد پامیس، آب را به مدت طولانی در خود نگه می‌دارد. اگر پوکه معدنی در خاک باشد بخش زیادی از آب خاک را در خود حفظ می‌کند. به همین دلیل به دلیل جذب بالای آب، خیلی دیرتر رطوبت خاک از دست می‌رود. حتی در موارد زیادی مواد غذایی و آلی خاک با آبیاری شسته نمی‌شود و در خاک می‌ماند. 

خلل و فرج موجود در پومیس هوادهی را در خاک بالا می‌برد. پس ریشه گیاهان اکسیژن بیشتری دریافت می‌کنند. رشد ریشه راحتتر است. بخاطر نیاز مبرم ریشه گیاهان به اکسیژن پوکه معدنی نقش فعالی در اکسیژه دهی به خاک و ریشه گیاه دارد. 

 

مقاله کاربرد پوکه معدنی در باغبانی و کشاورزی

مصارف عمده پوکه معدنی در باغبانی و کشاورزی:

 • کاربرد پوکه معدنی در رشد و پرورش چمن Lawn and Turf Management
 • کاربرد پوکه معدنی در محوطه سازی و رشد گیاهان Landscaping Mulches
 • باغچه پشت بام Roof Gardens
 • حفاظت و بسته بندی ریشه و اجزای گیاه Packing and Storage Medium
 • پوشش دهنده‌ی دانه‌ها در کشاورزی Seed Coatings

اصلاح خاک و چمن

معمولا در خاک‌های کشاورزی و باغبانی با دو نوع خاک مواجه می‌شویم. اول خاک‌های ماسه‌ای. این خاکها به دلیل وجود ذرات ماسه، فاصله بین ذرات خاک بیشتر است. پس هوادهی در ریشه به خوبی صورت می‌گیرد. اما به دلیل همین فضاهای آزاد خاک، آب و رطوبت خاک به سرعت از دست می‌رود. پس آبیاری زیادی باید انجام شود. از طرفی آبیاری زیاد خود باعث شسته شدن مواد مغذی خاک می‌شود. 

در نوع دوم خاک باغبانی یا کشاورزی، خاک رسی است. این خاکها بخاطر وجود رس، دانه‌ها به هم چسبیده و فضای خالی بین ذرات خاک اندک و ناچیز است. 

در هر دو نوع خاک ما با مشکل روبرو هستیم. اما پومیس را اگر در هر دو نوع خاک اضافه کنید، مشکل اصلی حل می‌شود. در خاک ماسه‌ای جذب رطوبت و نگهداری آن در خاک زیاد شده. پس افزایش قابلیت جذب رطوبت و حفظ و نگهداری آن و افزایش تمایل به شرایط خنثی می باشد.

اما در خاک‌های رسی کاربرد پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار به شرح زیر است:

 •  ایجاد فضاها و منافذ کافی جهت زهکشی و جابجا شدن هوا
 • کاهش ترک خوردگی‌های خاک
 •  جلوگیری از تراکم خاک
 •  بهبود توزیع و انتشار ریشه گیاه در خاک
 •  بهبود رشد و نمو گیاه در هر فصل و موقعیت مکانی

رشد و پرورش بذر

در رشد و پرورش بذر بهتر است از پومیس ریز استفاده شود. در بذرکاری از مخلوط پومیس، مواد آلی و خاک استفاده می‌شود.

از مهمترین ویژگی‌های پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار در کشاورزی:

 • توانایی نگهداری و حفظ رطوبت به میزان ثابت،
 • خاصیت عایق،
 • توانایی پومیس در انعکاس نور خورشید، به خاطر رنگ روشن مایل به سفید که منجر به دمای یکنواخت در اطراف بذرهای در حال رشد می‌شود.

خواص پوکه معدنی پوزولانی در کشت هیدروپونیک:

خواص پوکه معدنی پوزولانی در کشت هیدروپونیک را با معرفی کلمه هیدروپونیک شروع می‌کنیم. این کلمه یونانی است. معنای هیدروپونیک «کشت در آب» است. در مناطقی که خاک کشاورزی کم است یا اصلا وجود ندارد. در موقعیت‌هایی که خاک سالم بدون آفت موجود نیست، کشت هیدروپونیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

در کشت هیدروپونیک پوکه معدنی بستر مواد مغذی گیاه است. دقیقا نقش خاک را برای حفظ ریشه گیاه بازی می‌کند. اما مواد مغذی و آلی مورد نیاز گیاه باید فراهم شود.  

در بسیاری از موارد پومیس منبسط استفاده شده در هیدروپونیک مجددا قابل استفاده می‌باشد. ولی ممکن است جهت استفاده مجدد، استرلیزاسیون پامیس ضروری باشد.

کاربرد پوکه معدنی در رشد گیاهان

کاربرد پوکه معدنی به دلیل خصوصیات زیر محیط مناسبی جهت رشد گیاهان ایجاد می نماید:

 • اصلاح سیستم هوادهی و آب‌دهی خاک
 • قدرت نگهداری آب و مواد غذایی در خود و تغذیه مداوم گیاه
 • دارا بودن ph خنثی (5/7-5/6) و عدم اختلال در رشد طبیعی گیاه
 • عدم ایجاد تغییر ناگهانی در خاک
 • استریل بودن از نظر بهداشتی و جلوگیری از اثرات منفی گیاهان هرز و حشرات موذی
 • دارا بودن ترکیبی مشابه ترکیب شیمیایی مواد تشکیل دهنده خاک و عدم ایجاد اختلال در ساختمان خاک
 • نفوذ و پخش یکسان اَب در خاک در حضور
 • بهبود عمل تهویه خاک در حضور پومیس

به راستی کاربرد پوکه معدنی چیست، موارد بسیار زیادی وجود دارد و ما . مصارف عمده پوکه معدنی در صنعت ساختمان و کشاورزی در کشور ما مورد توجه صنعتی سازان و باغداران است. خوشبختانه اساتید دانشگاه‌ها و گروه‌های پژوهشی نیمه دولتی و خصوصی از مصرف پومیس در حیطه‌های نو استقبال زیادی می‌کنند. گروه تولیدی فرآور صنعت سبکدانه کانیار سخت در تلاش است تا پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار را به جامعه علمی، دانشگاهی و کارخانجات تولیدی و صنعتی معرفی نماید.

پامیس و اسکریا چه تفاوتی دارد؟

تفاوت این دو در دیواره بسیار خشن و ضخیم اسکریا است که در پامیس این میزان تخلخل دیده نمی شود. حفره‌های مدور پامیس عموما از انباشت مواد معدنی ساخته شده. معمولا در پامیس سیلیکون دی اکسید بالا اما در اسکریا بازالت بیشتری یافت می‌شود. به نوعی به اسکوریا پامیس بازالتی نیز می‌گویند.

دانه بندی پامیس کانیار به چند دسته تقسیم می‌شود؟

پامیس پوزولان سبکدانه کانیار با توجه به تقاضای انبوه مشتری از ریزترین دانه با مش صفر یا چند میکرون و دانه‌های 30 میلی متر به بالا در اختیار مشتری قرار می‌گیرد.
دانه های موجود تولیدی معدن از 0-3 به نام پودری پوزولان، 3-12 میلیمتر به نام عدسی. 12-30 به نام مخلوط نخودی-بادامی و درشت دانه، برای فروش آماده است.

قیمت پوکه معدنی پوزولانی سبکدانه کانیار چطور محاسبه می‌شود؟

با توجه به میزان تقاضای مشتری و هزینه حمل و ارسال قیمت ها ی هر دانه متغیر است.

دریافت قیمت پوکه معدنی

پوکه معدنی پوزولانی کانیار چه نقشی در کشاورزی و باغبانی دارد؟

1)جایگزین با خاک‌های متداول کشاورزی، 2)قابلیت جذب آب نسبتا بالا، 3) افزایش دهنده سرعت رشد گیاهان و 4) نقش هوادهی در خاک‌های متراکم از جمله مهمترین نقش پامیس است

4.9/5 - (15 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا