بلوک

بلوک معدنی سبک

بلوک معدنی سبک امروزه در بازار از تنوع زیادی برخوردار است. نحوه‌ی اختلاط بلوک سبک با پوکه در کارگاه‌های تولیدی نیز بسته به مقاومت و وزن بلوک متفاوت است. از طرفی استاندارد ملی ساختمان نیز فرمول و اختلاط مورد نظر خود را مطرح می‌کند. در بین مصرف کنندگان مصالح سبک کشور بلوک پومیس یا بلوک پوکه‌ای و بسیاری از عبارات مختلف به جای بلوک معدنی سبک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مقاله امروز درباره مطالب مطرح شده بیشتر می‌خوانید.

برای تهیه “بلوک معدنی سبک یا گرفتن مشاوره در زمینه طرح اختلاط بلوک سبک با پوکه با مشاورین ما در سبکدانه کانیار در تماس باشید.

بلوک معدنی سبک

اصولا از نظر استاندارد بلوک سبک به بلوک‌هایی گفته می‌شود که وزن مخصوص یا چگالی آن ها نهایتا 1700 کیلوگرم بر متر مکعب باشد.

اما در بازار مصالح بلوک‌های سنگین‌تری نیز داریم که باز هم به بلوک سبک معروف هستند. در حالی که وزن مخصوص آن ها ممکن است بیش از 1700 کیلوگرم بر متر مکعب باشد.

این نوع بلوک ها اگر چه به عنوان بلوک ساختمانی سبک معروف هستند اما از نظر استاندارد بلوک نیمه سبک خوانده می‌شوند. بنابراین به طور کلی می‌توان اشاره کرد که بلوک نیمه سبک از نظر استاندارد ملی ایران به بلوک‌هایی گفته می‌شود که چگالی آن ها در محدوده 1700 تا 2000 کیلوگرم بر متر مکعب باشد.

 

خرید بلوک معدنی سبک + مشاوره  tel:09117709407

 

تاریخچه بلوک معدنی سبک

امروزه دنیای عمران و ساخت و ساز ساختار بتنی 2000 ساله‌ی رومی‌ها را فراموش نمی‌کنند. مهندسین رومی و سازنده‌های آن زمان ساختارهای بتنی پومیسی را به خوبی می‌شناختند.

آن ها با غرور تمام این اثر معماری ماندگار را برجا گذاشتند. معبد پانتئون (Pantheon of Rome) نیز بازمانده اثر همیشه ماندگار معماری رم است.

بر کسی پوشیده نیست که مصالح به کار رفته در آن پوکه معدنی پوزولانی بود. ساخت بلوک با پوکه معدنی، بتن‌های پوزولانی از جمله مواد تشکیل دهنده این اثر تاریخی ارزشمند است.

دانشمندان مدرن امروزی توجه زیادی به وزن گنبد بزرگ پانتئون داشتند. وزن سبک این ساختار باشکوه و دیگر بخش‌های تاریخی رومی رازی جز وجود پومیس یا پوکه معدنی ندارد.  این سازه‌ها از بلوک‌های معدنی سبک پوزولان (pozzolana) ساخته شد. راز ماندگاری و سبکی سازه وجود پامیس یا پوکه معدنی است.

ساخت بلوک معدنی سبک نیز برگرفته از تاریخچه ساخت و ساز رومی دارد. با این تفاسیر بهتر است درباره این نوع بلوک که در بازار ایران به نام بلوک معدنی مشهور است بیشتر بدانیم. البته بهتر است یادآور شویم نام‌های مختلفی برای پوکه معدنی مطرح است در بخش پوکه معدنی چیست در این زمینه کاملا صحبت کردیم. 

در بین مصرف کنندگان مصالح، عبارت بلوک پومیس نیز معمولا به جای بلوک معدنی نیز استفاده می‌شود. از این رو ما در این مقاله از هر دو عبارات استفاده می‌کنیم.

بلوک پومیس

بلوک معدنی سبک
شکل 1. بلوک معدنی سبک

بلوک پومیس یا بلوک معدنی سبک در ساختمان با هدف سبک سازی کاربرد دارد. در انواع مختلف دیواری و سقفی با ضخامت متفاوت بسته به نیاز مصرف کننده تولید می‌شود. 

همان طور که ذکر شد، از مهم ترین مزایای استفاده از سازه‌های پومیسی، کیفیت وزن سبک آن است. زیرا وزن آن معمولا تا یک سوم سبک تر از بتن یا بلوک شن و ماسه معمولی است. این ویژگی باعث کاهش هزینه‌های سازه‌های فلزی می‌شود. ضمنا در این روش حجم بیشتری از بتن را می‌توان با تجهیزات سبک‌تر و با سایش کمتر در تجهیزات مورد استفاده قرار داد.

مشخصات بلوک معدنی سبک یا بلوک پومیس

از جمله ویژگی‌های بلوک پومیسی را می‌توان موارد زیر نام برد:

 • وزن سبک

با کاهش وزن هزینه‌های سازه‌ای ساختمان کاهش می‌یابد. از آنجایی که نیروی زلزله وارد بر سازه ارتباط مستقیم با وزن سازه دارد، با استفاده از این محصولات، نیروی موثر زلزله کاهش می‌یابد. وزن دیواره‌های چیده شده با این نوع بلوک نسبت به دیوارهای آجری 2/5 برابر کمتر است.

 • مقاومت در برابر آتش

مقاومت اجزای سازه‌ای در برابر آتش سوزی بر اساس مدت زمانی سنجیده می‌شود که، این اجزا می‌توانند آتش را بدون سوختن و فرو ریختن تحمل کنند. سبکدانه‌های معدنی در دمای ۱۲۰۰۰ سانتیگراد تولید می‌شوند. پس می‌توانند شوک حرارتی تا دمای ۱۱۰۰۰ سانتیگراد را تحمل نمایند.

 • کاربر پذیری فیزیکی 

عملیات برش، میخ کوبی، سوراخ کاری و شیارزنی مسیرهای کابل و لوله‌های تاسیساتی بر روی این بلوک ها به راحتی انجام می‌شود. بلوک های معدنی به آسانی با فرز بریده می‌شوند. در صورت استفاده از تیشه تنها از محل ضربه می‌شکنند که این ویژگی باعث کاهش پرت مصالح به میزان چشمگیری می‌شود.
نشت

 • عایق صوتی

به طور کلی در موادی که تخلخل وجود دارد انرژی ذرات هوایی که در اثر صوت به داخل حفره می‌رود و از آن خارج می‌شود. به دلیل ایجاد اصطکاک مستهلک شده و به گرما تبدیل می‌شود. ویژگی سطح بلوک و خواص پامیس باعث جذب صوت می‌گردد.

 • عایق حرارتی

استفاده از این بلوک در عایق کاری دیوارهای پیرامونی، مورد تایید سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور قرار گرفته است. بدون استفاده از هر گونه عایق دیگری، دیوار چیده شده با این بلوک به عنوان دیوار عایق همگن محسوب شده. البته الزامات مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان را تامین می نماید.

 • پایداری مقاومت مکانیکی

در ساختمان‌های امروزی به دلیل داشتن اسکلت فلزی یا بتنی، وظیفه باربری بر عهده اسکلت می‌باشد. اکثر دیوارها غیر باربر هستند. اما علیرغم نداشتن وظیفه باربری و عملکرد سازهای دیوارها باید دارای حداقل مقاومت جهت پایداری باشند.

مشخصات بلوک معدنی سبک یا بلوک پومیس
شکل 2. مشخصات بلوک معدنی سبک یا بلوک پومیس

بلوک سیمانی بر طبق سازمان ملی استاندارد در تولید بلوک‌های سبک از این قرار است: از سیمان‌های هیدرولیکی، سبکدانه‌های بر پایه معدنی اعم از طبیعی یا مصنوعی و ترکیبی از سبکدانه‌های معدنی و آلی که به شکل طبیعی و معدنی در دسترس است، ساخته می‌شود.

هم چنین در صورت لزوم این نوع بلوک‌ها شامل افزودنی‌های مناسب و آب می‌باشد. مواد اولیه و نسبت‌های اختلاط، روش تولید و نوع عمل آوری در فرآیند سخت شدن بلوک باید به گونه‌ای انتخاب شود که الزامات استاندارد را برآورده سازد.

برای ساخت بلوک‌های سبک از سبکدانه‌هایی مانند پوکه معدنی، رس منبسط شده یا مخلوطی از هردو یا هر نوع سبکدانه بر پایه معدنی یا سنگدانه‌ای که بلوک ساخته می‌شود با آن بتواند اصول استاندارد را رعایت نماید. البته در اختلاط بلوک سبک از سبکدانه‌های آلی و معدنی به طور ترکیبی نیز استفاده می‌شود.

طرح اختلاط بلوک سبک با پوکه معدنی

طرح اختلاط بلوک سبک با پوکه چطور محاسبه می‌شود؟ پوکه معدنی همان طور که از نامش پیداست پوکه ماده‌ای سبک و اسفنجی است. این ماده حاصل مواد مذاب سرد شده از تراوشات گدازه‌های آتشفشانی است.

طی سالیان متمادی در بسترهای زیرین خاک به صورت فشرده و کامپکت شده قرار دارد. با استخراج صحیح و علمی، پوکه معدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از جمله ویژگی‌های مهم پوکه معدنی که در صنایع مختلف به کار می‌روند:

 1. چگالی کم
 2. رسانایی ضعیف
 3. خنثی بودن
 4. غیرقابل احتراق بودن
 5. سختی کم
 6. قابلیت جذب
 7. مقاومت بالا (نسبت به سایر اگراگات ها نظیر ورمیکولیت) 

نحوه ساخت بلوک پوکه‌ای در کارخانجات تمام اتوماتیک بدین شرح است:

در بخش طرح اختلاط بلوک سبک با پوکه معدنی اضافه می‌کنم طبق استاندار برای ساخت بلوک‌های سبک از سبکدانه‌هایی مانند پوکه معدنی، رس منبسط شده یا مخلوطی از هردو یا هر نوع سبکدانه بر پایه معدنی یا سنگدانه‌ای که بلوک ساخته می‌شود با آن بتواند اصول استاندارد را رعایت نماید. البته در اختلاط بلوک سبک از سبکدانه‌های آلی و معدنی به طور ترکیبی نیز استفاده می‌شود.

برخی از دستگاه‌های بلوک زنی پیشرفته کاملا اتوماتیک هستند و بدون دخالت انسان پروسه تولید طی می‌شود. بنابراین نحوه تولید بلوک توسط دستگاه‌های تمام اتوماتیک را به طور خلاصه توضیح می‌دهیم.

 1. در ابتدا سیمان به همراه پوکه معدنی روی تسمه‌ی نقاله وارد می‌شود.
 2. مقدار سیمان و پوکه معدنی توسط اپراتور تنظیم می شود.
 3. این مواد وارد میکسر می‌شود.
 4. بعد از مخلوط و یکنواخت شدن مواد به صورت خودکار به سمت دستگاه‌های تمام اتوماتیک ثابت وارد یا تزریق می‌شود.
 5. بعد از پرس و ویبره بلوک، روی صفحات مخصوص قرا می گیرد.
 6. صفحاتی که بلوک سبک را روی خود حمل می‌کنند، با کمک تسمه نقاله به یک آسانسور بیست طبقه منتقل می‌شوند.
 7. با قرار گرفتن هر یک از صفحات در هر طبقه، آسانسور به طور خودکار یک طبقه به بالا انتقال می‌یابد.
 8. بعد از اینکه ظرفیت آسانسور تکمیل شد، آسانسور را از دستگاه جدا کرده و به سالن بخار انتقال داده می‌شود.
 9. بعد از آن آسانسور دیگری جای آسانسور قبلی قرار داده می‌شود.
فروش بلوک معدنی سبک
3. فروش بلوک معدنی سبک

بلوک سبک پوکه‌ای 

در این بخش بعضی از ویژگی‌های بلوک سبک پوکه‌ای یا پومیسی به طور خلاصه مطرح می‌شود:

ویژگی‌های بلوک سبک پوکه‌ای تیتروار به صورت زیر است:

 • وزن کم
 • مقاومت
 • عایق صوتی
 • عایق حرارتی
 • کارپذیری فیزیکی و کارپذیری با انواع ملات
 • سهولت کار
 • مقرون به صرفه بودن
 • کاهش بار مرده ساختمان
 • ضد زلزله

دریافت قیمت پوکه معدنی

 

برای خرید پوکه معدنی و بلوک سبک معدنی با شماره زیر در تماس باشید:

09144974210

سپاسگذاریم که تا انتهای مقاله ی “بلوک معدنی سبک” با ما همراه بودید. در بخش نظرات و یا بخش فروش با ما در ارتباط باشید.

4.9/5 - (12 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا